Kirjoittaja Aihe: Aku Ankka -sarjakuvalehti  (Luettu 576568 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Kujis

  • Varastomies
  • Jäsen
  • Viestejä: 795
  • Elämme kovia aikoja ystävä hyvä!
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
« Vastaus #1095 : 18.03.2012 klo 09:44:26 »
Kyllä tuo Akkarin alkuvuosi on ollut kyllä huomattavasti parempi kuin vuosiin. On tietysti harmillista jos Mikki Hiiren imperiumin kannattajia ei hemmotella uutuuksilla ja vanhemman uudelleen julkaisut on susia. Mutta eihän lehden nimi olekkaan Mikki Hiiri. Thanks God.

Koninkaulus

  • Jäsen
  • Viestejä: 306
  • "Atte kumiorava, varo imuketta!"
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
« Vastaus #1096 : 18.03.2012 klo 16:05:01 »
Mutta eihän lehden nimi olekkaan Mikki Hiiri.

Ja kun mitään oikeaa sanottavaa ei ollut, taas päästiin kaikkien aikojen huonoimpaan argumenttiin. Onnittelut!
Topolino & Orazio Cavezza

haplo

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 531
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
« Vastaus #1097 : 18.03.2012 klo 16:48:05 »
Fallbergin käsikirjoittamaksi 50-luvun stooriksi aika onneton juoni. Ainahan Murryn ja hänen käsikirjoittajiensa tarinat ovat olleet varoittavia esimerkkejä ennalta-arvattavuudesta, mutta välillä puuduttavuus on vältetty muuten hyvällä kirjoittamisella. Tämä oli yksinkertaisesti tylsä tarina — toki sellaisenakin Aku Ankan alkuvuoden parhaimmistoa.

Viimeiseen kolmannekseen asti tarina oli jopa yllättävän hyvä, mutta sitten karkasi juonesta jännitys sekä Mikin ja kumppanien lumiukkoratkaisun vuoksi tolkkukin. Eli hieman jäi tuosta karvas maku suuhun, mutta kaksi ensimmäistä pätkää taisivatkin nostaa odotukset hieman liian korkealle. Murryn piirtämät parhaat jatkikset ovat loistavia, mutta niihin kun vertaa näitä kahta tänä vuonna julkaistua, niin onhan sitä eroa huomattavasti. Murryn piirrosten takia kait lähinnä tekijän juttuja keräänkin. Onhan siellä helposti erottuvat piirteet, jotka ehkä häiritsevätkin joitakin, mutta mulle kelpaa katseltavaksi. Joskus jopa juonen kannalta ihailtavaksi.

Tämän vuoden lehtien tasoa nostaa jo sekin, että Barksilta on julkaistu harvemmin nähtyjä tarinoita ja olisiko noita Barksin juttuja muutenkin tullut vähemmän? Ei haittaa yhtään mikäli noin on, ja mulla on jo hyvä mieli kun tuntuu että niitä on vähemmän. Lisäksi täytyy sanoa että Vicarin muistonumero oli pettymys, esimerkiksi jos vertaa tekijän teemanumeroon Aku Ankka Ekstrassa taannoin. Lukihan nuo tarinat, mutta ei ne oikein mieleen jääneet.

Kyllä tässä plussalla ollaan. Van Hornin Aku-tarina on ehdottomasti lehden parhaita ankkatarinoita tänä vuonna, mutta olisihan sääli jos tekijä joutuu jättämään Mikin ja Hessun kokonaan. Tekijän tyyli sopii paremmin noihin kuin ankkoihin, vaikka tarinoiden ideoissa onkin sitä samaa mukaansatempaavaa erikoisuutta. Siis tuon yhden ankan perusteella, muita en ole lukenut.

Kujis

  • Varastomies
  • Jäsen
  • Viestejä: 795
  • Elämme kovia aikoja ystävä hyvä!
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
« Vastaus #1098 : 18.03.2012 klo 18:49:09 »
Ja kun mitään oikeaa sanottavaa ei ollut, taas päästiin kaikkien aikojen huonoimpaan argumenttiin. Onnittelut!

Eipä ne taas ne taas teitinkään arkumentit sieltä parhaammasta päästä ollut, että miksi lehti on huono. Parempiakin olisin voinut odottaa. Kiitos ja anteeksi.


judea

  • Vieras
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
« Vastaus #1099 : 18.03.2012 klo 19:19:13 »
Niinpä. Kaipaan sitä vanhaa kunnon Omaa Nurkkaa, joka sisälsi kevyttä höpinää ja jossa julkaistiin enemmän lukijoiden mielipiteitä ja kommentteja pelkkien kuivien kysymysten sijasta. Mutta ai niin! Nykyäänhän sellaiselle ei ole enää mitään tarvetta, kun on internet. >:(

Tätä olen miettinyt vuodesta 2009, jolloin "kunnon" Omat Nurkat lopetettiin. Voisivat julkaista noin 6 mielipidettä, joihin vastattaisiin vaikka viidellä rivillä. Kerran kuukaudessa. INTERNET ON NYKYÄÄN MONILTA OSIN SYVÄLTÄ!!!!

Keuhko

  • Jäsen
  • Viestejä: 273
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
« Vastaus #1100 : 18.03.2012 klo 20:21:45 »
Tätä olen miettinyt vuodesta 2009, jolloin "kunnon" Omat Nurkat lopetettiin.

Onko tälle jokin tarkka ajankohta?  :(

judea

  • Vieras
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
« Vastaus #1101 : 19.03.2012 klo 14:50:48 »
Onko tälle jokin tarkka ajankohta?  :(

No tietenkinne muuttuvat hiljalleen huonommaksi, mutta muistan kun lopetin Aku Ankan tilauksen 2008 syksyllä ja aloitin uudestaan 2009 syksyllä, niin sillä aikaa ne olivat ns. uudistuneet. :(

EDIT: Katsokaa montako viestiä minulla on tänään. Näkyy vasemmalla 313. HAHA! :)

kuiskaaja

  • Jäsen
  • Viestejä: 39
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
« Vastaus #1102 : 19.03.2012 klo 15:24:12 »
Minun muistikuvani mukaan Oma Nurkka on ollut jo pidempäänkin tuollainen kysymys-vastaus -palsta, mutta vielä vuosituhannen alussa mukana oli myös enemmän mielipiteitä tarinoista, yms. Tokihan kysymykset ovat kai aina olleet pääosassa, mutta nykymeno on käynyt jo liiankin kuivakaksi.

Minuakin ärsyttää, kun nykyisin kaikki kiinnostava siirretään nettiin. Taitaa suurin osa Akkarinkin toimituksellisesta sisällöstä löytyä nykyään Toimituksen blogista. En minä ainakaan jaksa noita juttuja tuolta lukea, kun tietokoneella ollessa pitäisi kaikkea muutakin ehtiä tekemään. Paljon mukavampi vaihtoehto olisi ottaa hyvä asento sohvalla ja lukea kiireettömästi lehdestä. Tai mitäpä jos lukunälkä iskisikin esim. mökillä tai sähkökatkoksen aikaan? Ei netin varaan kaikkea voi laskea!

Ja jottei menisi täydelliseksi off-topiciksi, tahdon sanoa, että kansiäänestyksessä oli mielestäni (jälleen) väärä voittaja. Ihmettelen suuresti tuon voittajakannen ylivoimaa. Piirrokset olivat ihan peruskauraa, eikä ideaakaan pystynyt oikein tavoittamaan ilman itse tarinan lukemista. Paljon mieluummin olisin halunnut seinälleni esim. Barksia. Myös Arild Midthunilla oli ihan mallikkaita piirroksia (etenkin numerossa 39). Ei tuossa nyt mitään täydellistä oikeusmurhaa tapahtunut, mutta kuitenkin...

Kujis

  • Varastomies
  • Jäsen
  • Viestejä: 795
  • Elämme kovia aikoja ystävä hyvä!
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
« Vastaus #1103 : 19.03.2012 klo 15:54:10 »
Itse olisin tykännyt että Kari Korhosen Sibelius-aiheinen kansi olisi pärjännyt (N:o 48).
Mutta kansa on puhunut ja näillä mennään :)

judea

  • Vieras
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
« Vastaus #1104 : 19.03.2012 klo 22:00:44 »
Sellanen liite kuten dekkaripokkarit sun muut, sellasen tekis mielipiteistä ja kysymyksistä.

Oli muuten loistava keksintö se viime akkarin etusivu lärpäke. Sai enemmän asiaa mahtumaan sinnekin. :D

fiat126

  • Jäsen
  • Viestejä: 114
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
« Vastaus #1105 : 21.03.2012 klo 19:09:25 »
Täällä on ollut usein keskustelua Aku Ankka lehden nykytasosta.No, parhaitenhan sitä kuvaa se,  että uusimman numeron viimeisellä sivulla on Atrian keittokinkkumainos.Taitaa tällä erää riittää tuo kestotilaus.Onhan tämä lehti jo meillekin ilmestynyt katkeamatta 70-luvulta lähtien ja nyt saa riittää >:(

Keuhko

  • Jäsen
  • Viestejä: 273
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
« Vastaus #1106 : 21.03.2012 klo 20:17:21 »
:( Hurraa, Atria!
Itselläni tuli täyteen vaivaiset 7 vuotta ennen lopettamispäätöstä. Ei tätä tuubaa jaksa.

Luffymcankka

  • Jäsen
  • Viestejä: 99
  • Stand user
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
« Vastaus #1107 : 21.03.2012 klo 20:46:14 »
Vasta vuodesta -98 eteenpäin kaikki numerot, joten meikällä ei kiirettä lopettaa.

Uusimmassa numerossa oli hauska tuo Korhosen Ankkalinnan pormestarinvaaleihin viittaava yksisivuinen, etenkin kun siinä näkyivät muut vaaliehdokkaat (Höpsismi-proffa ;D). Olisi tuosta mieluummin pidemmän sarjan halunnut nähdä, mutta koska vaalitulokset tuli vasta joku kuukausi sitten, ei hirveän pitkää sarjaa ehdi tekemään. Ja siinä vaiheessa kun 10 sivuinen sarja on valmis, on vaaleista kulunut jo pitkä tovi.

Muuta en lehdestä ehtinyt vielä lukemaan, mutta pikaselauksella näkyy Aril Midthunin Supenpentujen aikamatkailua, Noel Van Hornin Roope-Setä (why not draw Mickey anymore?) ja Maximinon Mummo Ankka.

« Viimeksi muokattu: 28.03.2012 klo 14:56:54 kirjoittanut luffymcankka »
Awaken, my masters!

mievaan

  • Jäsen
  • Viestejä: 111
  • Maija Meikäläinen junttilan kuusikosta päivää
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
« Vastaus #1108 : 21.03.2012 klo 20:57:34 »
tällä kertaa lehti tuntui hieman  normaalia paremmalta. en sitten tiedä vaikuttiko tuntemukseen se että sain lykättyä hieman toisen asian tekemistä. tuntui kuitenkin hyvältä ja sen ansiosta oli mukava päivä

Kujis

  • Varastomies
  • Jäsen
  • Viestejä: 795
  • Elämme kovia aikoja ystävä hyvä!
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
« Vastaus #1109 : 21.03.2012 klo 21:17:12 »
Jo oli löyhällä lopettamispäätös jos Atrian makkaramainokseen aiheutti sen :DD