Kirjoittaja Aihe: hergen nimppari  (Luettu 3605 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

musta köksä

  • Jäsen
  • Viestejä: 16
hergen nimppari
« : 30.03.2006 klo 08:26:41 »
Hei

Onko netissä mitään sivuja, joissa voisi tsekata minkä arvoinen
esim. Hergen nimppari on?

Jyrki Vainio

  • Mielikuvittelija
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 628
  • Kvaak!
Re: hergen nimppari
« Vastaus #1 : 30.03.2006 klo 08:47:48 »

Sattuuko sinulla sitten olemaan, vai olisitko kiinnostunut hankkimaan?

Täytyy vaan seurata yleistä hintatasoa esim. ebayllä (Ranskassa oma ebay.fr) ja päätellä sitten siitä.
Hergén nimmarin arvo riippuu siitä, mihin se on riipaistu. Onko se postikortissa vai albumissa, omistuskirjoituksella vai ilman, onko mukana piirrosta. (Hergéllä oli tapana omistuskirjoittamiinsa albumeihin piirtää aina samanlainen vakiopotretti Tintistä ja Milousta).
Pelkkä nimmari esim. postikortissa lähtisi ehkä jostain kolmesta sadasta eurosta, omistuskirjoitettu albumi olisi ehkä kolmesta sadasta viiteen sataan, riippuen kuinka vanha ja harvinainen kirja on kyseessä (ja koska omistuskirjoitus on päivätty).
Ne piirrokselliset ovat sitten nykyään jossain tuolla seitsemän sadan hujakoilla.

Suomessa puhutaan usein näistä Carl Barksin litografeista. Mutta harvemminpa kerrotaan, että pari sellaista on saatavilla myös Hergéltä. Hän teki muutaman signeeratun printin WWF:lle 80-luvulla. Näiden hinnat ovat tuhannesta eurosta kahteen.

Pässi

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 096
Re: hergen nimppari
« Vastaus #2 : 30.03.2006 klo 09:53:21 »
nimmari = nimikirjoitus
nimppari = nimipäivä

Koska on Hergen nimppari?

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re: hergen nimppari
« Vastaus #3 : 30.03.2006 klo 10:36:17 »
Mitä, tuota en todellakaan tiennyt - että Herzee olisi tehnyt Barksin litografioita!  ::)

Herge eli Georges olis suomeksi  Henri ja Yrjö. Henrin ja Henrikin nimipäivä on 19. tammikuuta, Yrjön 23. huhtikuuta. 
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

musta köksä

  • Jäsen
  • Viestejä: 16
Re: hergen nimppari
« Vastaus #4 : 16.05.2006 klo 07:53:12 »
Sattuuko sinulla sitten olemaan, vai olisitko kiinnostunut hankkimaan?

Mulla on  postikortille kirjoitettu nimikirjoitus ja yks kirje tuli ennen sitä Tintin studioilta että Hergen nyt matkoilla mutta kortti tulossa. Sukulaispoika kyseli sen perään ja rupesiin miettimään sen hintaa. Lisäksi ihmetystäni lisäsi kun kävelin Helsingin esplanadilla sijaitsevan krääsäkaupan ohi (en muista nimeä, siinä akateemisen vieressä) ja siellä oli Hergen tauluja (sisältäen yhden sarjakuvaruudun) Hergen nimikirjoituksella myynnissä hintaan e 50,- ?? Yritin kysellä ovatko ne todellakin alkuperäisiä, mutta myyjä ei tiennyt niistä oikein mitään. Kertoi vain että niitä tulee Belgiasta??? Taulut oli numeroitu...



Pilsu

  • Tyhmäntoimittaja
  • Jäsen
  • Viestejä: 10
  • Greaseball
Re: hergen nimppari
« Vastaus #5 : 17.05.2006 klo 23:42:30 »
Meitsiltä löytyy Hergen nimmari. Ranskankielisen Vol 417 pour Sydney -albumin sisäsivulla, omistuskirjoituksen kera.

On nähtävissä mun kotisivullani:
http://koti.welho.com/mkopone6/
"Et ole juovuksissa, jos kykenet makaamaan lattialla pitämättä kiinni mistään."

-Dean Martin

Jyrki Vainio

  • Mielikuvittelija
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 628
  • Kvaak!
Re: hergen nimppari
« Vastaus #6 : 18.05.2006 klo 02:46:58 »
Meitsiltä löytyy Hergen nimmari. Ranskankielisen Vol 417 pour Sydney -albumin sisäsivulla, omistuskirjoituksen kera.

SILLÄ LAILLA!!  Tuo on kyllä kova juttu! :o Olisiko lajissaan Suomen ainoa? Onneksi olkoon, tämä keräilijä on täällä kunnioituksesta polvillaan!
Olen kyllä kuullut tarinaa siitä, kuinka pari suomalaista sarjakuvaharrastajaa meni soittamaan Hergén studion ovea ja kuinka Bob de Moor esitteli heille paikkoja ja näytti Tintti Tiibetissä originaali-sivuja. Mutta mestari itse ei ollut paikalla, joten ei tainnut heille tulla nimmaria kotiinviemisiksi, piirrosta nyt kumminkaan.
Eli pidä siis tuommoisesta aarteesta visusti kiinni! (Mutta niinhän sinä epäilemättä pidätkin). Kuten sanoin, tuolla on jo ihan rahallistakin arvoa nykyään semmoiset seisemänsataa euroa - mutta keräilyarvoltaanhan tuollainen on aivan korvaamaton.

Kun meillä lähinnä aina puhutaan tuosta Disney-keräilystä, niin onpa mukava kuulla muistakin sarjakuva-aarteista. Mitä muuta Suomen niemeltä löytyy? Kuka muu on kirjoittanut fanikirjeitä sarjakuvapiirtäjille 70-80-luvuilla (tai jo aiemmin?!) ja saanut vastauksen? Keneltä??
Löytyisikö Suomesta joltain Franquinin omistuskirjoitus?
(Pentti Nuortimo esiintyy yhdessä valokuvassa Sarjainfossa mestarin itsensä vieressä Angoulemessa, joten voisinpa melkein veikata että löytyy!)

Itse synnyin valitettavasti liian myöhään (hiukan tuon Matin albumin päiväyksen jälkeen) eurooppalaisia mestareita ajatellen: Franquinille yritin pariin kertaan kirjoittaa, mutta enpä saanut vastausta.
Morrisin sentään ehdin tavata.
« Viimeksi muokattu: 18.05.2006 klo 02:52:16 kirjoittanut Jyrki Vainio »

Pilsu

  • Tyhmäntoimittaja
  • Jäsen
  • Viestejä: 10
  • Greaseball
Re: hergen nimppari
« Vastaus #7 : 18.05.2006 klo 05:39:03 »
SILLÄ LAILLA!!  Tuo on kyllä kova juttu! :o Olisiko lajissaan Suomen ainoa? ...
Eipä ole ainoa.
Kyseinen albumi joutui käsiini ystäväni kautta, joka oli käynyt nuorena kundina äitinsä kanssa visiitillä Hergen-studiolla ja luonnollisesti hänella on olemassa omansa. Itselläni ei ollut koskaan kunniaa tavata Mestaria.
Äsken näkemäni dokkarin perusteella Taiteilijalla oli tuolloin menossa jonkinlainen "avoimmuuskausi"; kävi siis aikamoinen tsägä!
"Et ole juovuksissa, jos kykenet makaamaan lattialla pitämättä kiinni mistään."

-Dean Martin

Uderzorix93

  • KVAAK
  • Jäsen
  • Viestejä: 30
  • http://www.nbc.com/Late_Night_with_Conan_O'Brien/t
Re: hergen nimppari
« Vastaus #8 : 05.08.2007 klo 02:39:56 »
 :o Tosi kova juttu kuitenkin! Ei löydy tommosta todellakaan kovin monelta, varsinkaan täältä suomesta. Itselläni on melkein kaikki
Hergen tuotanto, mutta ei nimikirjoitusta, sillä synnyin noin 10 vuotta Hergen kuoleman jälkeen. Mihinkäs mestari muuten kuoli ???

puro

  • Multirajoitteinen
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 261
  • Ei se siitä suttaannu.
Re: hergen nimppari
« Vastaus #9 : 05.08.2007 klo 11:36:10 »
"Hergé died on March 3, 1983, aged 75, due to complications arising from anemia caused by bone cancer, from which he had suffered for several years."

http://en.wikipedia.org/wiki/Herge#Last_years