Kirjoittaja Aihe: Wikipedia  (Luettu 71712 kertaa)

0 jäsentä ja 3 Vierasta katselee tätä aihetta.

Kapteeni Kenguru

  • Groupie
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 505
  • ¿Cuándo se come, aquí?
Vs: Wikipedia
« Vastaus #180 : 22.09.2007 klo 18:21:48 »
Ja lisää vettä myllyyn: Jokin aika sitten lähti Lumiukkomies kävelemään Wikipediasta.

Myönnän ettei kyseessä ole mikään kovin tunnettu hahmo eikä sen poistaminen minua haitannut, mutta poistoäänestys poiki tämän huikean kommentin:
Suomalaiset sarjakuvahahmot ovat muutamia poikkeuksia lukuunottamatta merkityksettömiä. Voiko Lumiukkomies muka olla merkittävämpi kuin paikallispoliitikko? Koska sarjasta tai sen piirtäjästäkään ei ole artikkelia, voi siitä päätellä että tämä ei ole kuuminta hottia. --TBone 8. elokuuta 2007 kello 19.50
(copypaste ko. edesmenneen artikkelin äänestyssivulta)

Ja mitä alkoikaan täällä tapahtua?
Mutta Paikallispoliitikko on suunnittelun alla.

Wikipediaan on keräytynyt deletoijajoukko, jotka hakevat "epämerkittäviä" artikkeleita, ja panevat heti äänestyksen pystyyn.

Samat nimet äänestävät aina poiston puolesta.

Ei hyvä asia suomenkielisen Wikipedian kannalta. Samat tyypit haukkuvat ruotsin ja englanninkielisiä Wikipedioita, kun ne eivät deletoi yhtä kärkkäästi.

Ihan huippunimiä silti jäljellä: Agony, Neofilis Nebulosa, Watsamies, Anchjo, Höyhens ja Mikko Paananen. Ryhmän nimeksi tietysti Deletators.

Fighters voisi pelastaa Ulrika-nimisen tytön. Nimimerkki Ulrika on pannut Wikipediassa vastaan deletoijille.

Ideaani saa käyttää vapaasti.

Että täällä sitä vaan suunnitellaan vapaasti Wikipedian ideoiden pohjalta sarjakuvahahmoja! Ja aivan kuin siinä ei olisi tarpeeksi, niin onpa väläytetty jopa mahdollisuutta käyttää viattomia Wikin käyttäjien nimimerkkejä sarjakuvassa! Johan on aikoihin eletty!


ps: Mitä nyt olen Wikin mesoamista sivusilmällä seurannut, niin eipä tuo nimim. Ulrika näytä sen kiltimpi olevan kuin muutkaan himodeletoijat. Korjatkaa jos erehdyin.
POLKU PYÖRÄ VARKAAT KURIIN!!1

http://www.youtube.com/user/Satelliittifillari

Jari Lehtinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 011
  • Itsevalaiseva myyrä joka selvittelee kurkkuaan
Vs: Wikipedia
« Vastaus #181 : 22.09.2007 klo 18:50:48 »
Kosto jatkuu! Jos ei hyvällä, niin sitten pahalla.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Leiji_Matsumoto

Huomasinpa muuten että tänä lauantaina on tehty suuri määrä sarjakuva-aiheisia artikkeleita! Lisätty Jacovittia, parannettu Königiä, tehty ties mitä. Poistopedia paranee! Itkekööt wikipedistit siitä.
”Yhdysvalloissa vuosittain julkaistaan 720 miljoonaa kappaletta »C o m i c s» sarjakuvia … joista ei vain puutu kaikki kasvatuksellinen arvo, vaan jotka ovat suorastaan vahingollisia.” Lastemme puolesta, Kansainvälisen lastensuojelukonferenssin Suomen päätoimikunta 1952.

pertti jarla

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 915
Vs: Wikipedia
« Vastaus #182 : 22.09.2007 klo 22:31:14 »
Voiko Lumiukkomies muka olla merkittävämpi kuin paikallispoliitikko? Koska sarjasta tai sen piirtäjästäkään ei ole artikkelia, voi siitä päätellä että tämä ei ole kuuminta hottia. --TBone 8. elokuuta 2007 kello 19.50 [/i]
(copypaste ko. edesmenneen artikkelin äänestyssivulta)

Mitä helvettiä? Hylätäänkö Wikipedia-artikkeli, jos sen aihe ei ole tarpeeksi "kuuma"? Mihin se "merkittävyyden" raja vedetään, sehän on aivan subjektiivinen juttu? Alan pikkuhiljaa uskoa että touhu on Suomessa onnettomissa käsissä.
Myötätunto ja huumori pois vakavasta asiasta!
-Huolestunut äiti

puro

  • Multirajoitteinen
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 261
  • Ei se siitä suttaannu.
Vs: Wikipedia
« Vastaus #183 : 23.09.2007 klo 00:00:05 »
Olenko minä ainoa, kenen mielestä tässä sarjakuvaväki hieman ylireagoi?  :-* Antaa siellä delete-idioottien mellastaa, mikä pakko on alentua yhtä "hienolle" keskustelun tasolle...

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Wikipedia
« Vastaus #184 : 23.09.2007 klo 03:19:55 »
Englanninkielinen Wiki luettelee referenssiä Pokemonille kuin proffa:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pok%C3%A9mon#References
Miksei samaa vaadita suomi-versiolta?

Timo

keijoahlqvist

  • Sarjakuvaneuvos
  • Jäsen
  • Viestejä: 3 553
  • -
Vs: Wikipedia
« Vastaus #185 : 23.09.2007 klo 11:42:50 »
Olenko minä ainoa, kenen mielestä tässä sarjakuvaväki hieman ylireagoi?  :-* Antaa siellä delete-idioottien mellastaa, mikä pakko on alentua yhtä "hienolle" keskustelun tasolle...

Koska asialla on merkitystä. Suomenkielinen Wikipedia, jonka pikku hiljaa netinkäyttäjät ovat oppineet tuntemaan, josta voisi löytää tarvitsemaansa tietoa, olisi tarpeen.

En ymmärrä miten voi keskustella arvokkaasti, ikään kuin asia ei olisi minulle 8] :sleepy: laisinkaan tärkeä, ikään kuin näkisin tyylikkäämmäksi vaieta koirien räksyttäessä - ei perkele mä en vaan teeskentele jotain vitun snobailijaa kun mul on asiaan kantaa. >:(

Kapteeni Kenguru

  • Groupie
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 505
  • ¿Cuándo se come, aquí?
Vs: Wikipedia
« Vastaus #186 : 23.09.2007 klo 14:41:31 »
Olenko minä ainoa, kenen mielestä tässä sarjakuvaväki hieman ylireagoi?  :-* Antaa siellä delete-idioottien mellastaa, mikä pakko on alentua yhtä "hienolle" keskustelun tasolle...

Enpä nyt sanoisi että ainakaan vielä on ylireagoiduttu. Itsehän vain kerroin etten edelleenkään kirjoittele Wikiin ja muut ovat tainneet vain kirjoitella sinne lisää tekstiä. Myönnän että arvomaailmani voi olla hieman vääristynyt, mutta mielestäni tuo on hivenen kypsempää kuin erään rauhanuskonnon tapaan lähteä mellakoimaan kaduille ja polttaa Wikipedian tunnus sekä sen ylläpitäjiä esittäviä kuvia. Ja on myös muistettava että yhteinen vihollinen yhdistää porukkaa. Täällä Kvaakissa onkin ollut viime aikoina vähän hiljaisempaa ja hyvä vaan että löytyi taas vähäksi aikaa tekemistä.

Eräänä ratkaisuna voisin ehdottaa että voisiko artikkelia sarjakuvablogista yhdistää blogiartikkeliin, ehkä jopa uudelleenohjauksen kautta (eli hakusana "sarjakuvablogi" ohjaisi "blogiin"), mutta en tiedä sitten miten se sopii niille sananvapaudelle vaarallisille kökkötraktoreille (lue: Wikipedian aktiivideletoijille).
POLKU PYÖRÄ VARKAAT KURIIN!!1

http://www.youtube.com/user/Satelliittifillari

Jari Lehtinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 011
  • Itsevalaiseva myyrä joka selvittelee kurkkuaan
Vs: Wikipedia
« Vastaus #187 : 23.09.2007 klo 15:10:17 »
Kosto elää. Nyt on Timolle Tatsumia.

Kommentteja Harriv:lle.

Itse pidän käyttäjinä niitä jotka tekevät muutakin kuin lukevat. Tämän ketjun perusteella on hankala sanoa mitä kukakin tekee, onko veteraanikäyttäjä vai nojatuolikriitikko.

Mitä merkitystä asialla on? Kaikkihan ovat kuitenkin samanarvoisia. - Vai onko ******pediassa toisin?

Lainaus
Näyttää tosin jo osa mediastakin vajonneen siihen että tehdään jutut Wikipedian pohjalta eikä itse etsitä tietoa.
Hätäilyähän tuo on vedota heti aluksi tuohon "ei uutta tutkimusta" pykälään ennen kuin artikkelin alkuperäinen tekijä ehtii reagoimaan mitenkään.
Eipä noita voi rakentaviksi kommenteiksi kehua, mutta ei nuo "lausunnot" oikeuta sen enempään hiekkalaatikolta kaikille tuttuihin käytösmalleihin kuin mikään mukaan.

Näistä olemme samaa mieltä.

Entä miten suhtaudutte siihen, että äänestyksen kestäessä muokataan artikkelia siten, että siitä poistetaan tietoja, joiden ansiosta käyttäjät tulevat käsitykseen, että artikkelissa "sarjakuvablogi" olisi kysymys vain yhdestä (1) blogista?

Olisiko nähty tapahtumien kulku voitu välttää sillä, että artikkelin otsikko olisi ollut Sarjakuvablogit?

Lainaus
Jos todella odotat että se poistetaan, niin sinulla on valitettavan väärä kuva Wikipediasta. "Naoki Urasawa on mangapiirtäjä" olisi saattanut kokea tylin kohtalon.

Käsitykseni on kokemuksen karaisema: ilkivaltaisinta, mitä ******pediassa voi tehdä, on että sinne lisää tietoa.

Lainaus
Viilailin muuten sitä hieman ja lisäsin luokan "Japanilaiset sarjakuvantekijät", toivottavasti osui kohdalleen.

Kiitos.

Lainaus
Lainaus
Ei ole Juha Niemelää IMDB:ssä tai Elonetissä Poika ja Ilves -elokuvan tekijälistassa, joten jos lähdettä ei kerrota niin hankala tuo on tarkistaa.
Katso lopputekstit. Itselläni on vain vhs-versio joten en jaksa edes miettiä miten saisin sen näkösälle koneen kautta.

Ei lopputekstejä katsota, usko jo. Poistopediassa elokuva ei kelpaa lähteeksi elokuvasta.
”Yhdysvalloissa vuosittain julkaistaan 720 miljoonaa kappaletta »C o m i c s» sarjakuvia … joista ei vain puutu kaikki kasvatuksellinen arvo, vaan jotka ovat suorastaan vahingollisia.” Lastemme puolesta, Kansainvälisen lastensuojelukonferenssin Suomen päätoimikunta 1952.

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Vs: Wikipedia
« Vastaus #188 : 24.09.2007 klo 00:18:16 »
Ja loppujen lopuksi Wikipedia on vain yksi webbisivusto, jos ei innosta niin kannattaa käyttää aikansa johonkin mielenkiintoisempaan.
Minulle Wikipedia ei ole vain yksi webbisivusto. Se on webbisivusto jonkä näkyvyys esim. Googlen hakutuloksissa on merkittävä. Se on myös sivusto joka näyttää luotettavalta, vaikka ei sitä ole. Se on sivusto jossa artikkelien määrä tuntui alkuvaiheessa olevan tärkeämpi kuin niiden oikeellisuus.
Aatteensa puolesta wikifilosofia kiinnosti heti kun kuulin siitä ensimmäisen kerran kauan sitten. Mutta totesin jo alkumetreillä että saisin helposti kaiken aikani kulutettua toisten tekemien virheiden korjaamiseen. Ei motivoi, hermot säästyy kun pysyy poissa sieltä.  :) Käytän aikani muuhun.

Wikipedia on kätevä vain tiettyyn pisteeseen asti, toimittajat, koululaiset, yms. käyttävät sitä koska se on helppo. Jos kuitenkin haluaa saada asiat oikein artikkeliinsa ne pitää todellakin tarkistaa muualta eikä siinä lopulta oikein voita mitään.

Pyrkimys wikipedian tekemisestä luotettavaksi jonkun ihme lähdeapparaatin kautta on omiaan tappamaan koko homman. Miksi on niin vaikea hyväksyä se että sen sisältö on vain yhteisen käsityksen mukaan muokkautunutta "nettitietoa", sillä sitähän se on. Wikipedia sopii parhaiten juurikin julkkisjuoruihin, sarjishahmoista kertoviin detaljijuttuihin yms. mistä ei muualta löydä tietoa. Kukaan tolkun ihminen ei sieltä mitään näkemyksellä koottua ja paikkansapitävää tietoa edes kuvittele löytävänsä. Siis sellaista mitä ei joutuisi tarkistamaan muualta.

Kuten totesit, lähteen luotettavuuden arviointi jää aina lukijalle. Aivan hyvin lähteenä voitaisiin mainita leffan lopputeksti tai jonkun piirtäjän suullinen haastattelu. Jokainen ymmärtää että se olisi silloin vain sellainen kepeämmän luokan lähde. ...Ja jos jotkut jenkkiwikisääännöt ei tähän taivu, niin voi voi.

Jos haluatte että Kvaak.fi:n porukka vaikuttaa täysiltä idiooteilta Wikipedian käyttäjien silmissä, niin käyhän se näinkin.
No, wikipedian käytännöt ja kirjoituksessasi esittämäsi kehäpäätelmät tuntuvat olevan sitä sorttia että niihin ei kertakaikkiaan voi mitenkään fiksusti reagoida. Metsä tässä vain vastaa wikiporukan huutoon.  :)

Toivottavasti mainitsemasi Citizendium toimii paremmin kuin Wikipedia. Tuskin sekään ongelmaton systeemi on, mutta ainakaan kirjoittajat ja muokkaajat eivät siinä systeemissä (käsittääkseni) jää kasvottomiksi säätäjiksi.
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

pertti jarla

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 915
Vs: Wikipedia
« Vastaus #189 : 24.09.2007 klo 03:51:31 »
Pyrkimys wikipedian tekemisestä luotettavaksi jonkun ihme lähdeapparaatin kautta on omiaan tappamaan koko homman. Miksi on niin vaikea hyväksyä se että sen sisältö on vain yhteisen käsityksen mukaan muokkautunutta "nettitietoa", sillä sitähän se on.

Jos artikkelin aihe jotakuta kiinnostaa, niin oikaisut mokiin tehdään kyllä. Aiheiden rajaaminen "merkittäviin" kyllä jaksaa korventaa. Mua nimenomaan kiinnostaisi nähdä netissäliikkujien perverssien kiinnostusten määrittelemä Wikipedia. Nythän se taitaa olla jonkun rajatun porukan kiinnostusten rajaama, subjektiivista sekin on.
« Viimeksi muokattu: 24.09.2007 klo 03:54:11 kirjoittanut pertti jarla »
Myötätunto ja huumori pois vakavasta asiasta!
-Huolestunut äiti

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Wikipedia
« Vastaus #190 : 24.09.2007 klo 07:47:43 »
Jotenkin tuntuu, että tässä on nyt mennyt bitit ja tavut sekaisin.

Wikipedia on ihan oikeasti nyt paljon parempi kuin vuosi sitten. Se on koko ajan kehittyvä alusta, niin teknisesti kuin sisällöllisesti.

Mutta se on kaukana täydellisestä. Luokka Suomalaiset sarjakuvantekijät voisi toden totta olla paljon laajempikin. Sehän on tekijöistä kiinni. Artikkeli pysyy paljon lujemmin Wikipediassa, jos siihen pystyy tekemään lukuisia sisäisiä linkkejä.

Mutta siitä olen samaa mieltä, että viitteenä pitäisi voida käyttää elokuvan tekstejä! Esimerkiksi elokuvakatsojan raamattu Leonard Maltin's pyrkii kirjoittamaan elokuvan nimen aina juuri siinä muodossa kuin se on elokuvan alkuteksteissä (siis MASH, ei M*A*S*H) eikä siinä asussa kuin mitä siitä yleensä käytetään.

pertti jarla

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 915
Vs: Wikipedia
« Vastaus #191 : 24.09.2007 klo 09:30:36 »
Suomalaiset sarjakuvantekijät-artikkeleissa monissakaan ei ole minkäänlaisia lähteitä. Eiköhän tuo lähteiden kanssa tiukistelu ole vain tapa saada "epämerkittävät" artikkelit savustettua ulos?
Myötätunto ja huumori pois vakavasta asiasta!
-Huolestunut äiti

Jari Lehtinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 011
  • Itsevalaiseva myyrä joka selvittelee kurkkuaan
Vs: Wikipedia
« Vastaus #192 : 24.09.2007 klo 14:38:42 »
Sivulta:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Poistok%C3%A4yt%C3%A4nt%C3%B6/Suuntaviivoja

"Merkittäviä" ja täten mukaanluettavia kirjailijoita ovat ne, jotka ovat julkaisseet kirjan tunnetun kustannusyhtiön kautta. Suomessa näitä ovat ainakin Ajatus, Gummerus, Jalava, Karisto, Like, Otava, Tammi, Weilin+Göös, WSOY.

Ettäs tiedätte.

Jos Jalava, niin miksi ei Sammakko? Jos Ajatus, niin miksi ei Maahenki? Jos Weilin+Göös (julkaiseeko se edes enää kaunokirjallisuutta?) niin miksi ei Basam Books? Mainitsiko joku sieltä takarivistä Arktisen Banaanin? Kuinka kehtaatte?

Kimmo Pietiläisellä ja Paavo Haavikolla on runsaasti huomautettavaa siitä, kuinka "merkittävän" tietokirjallisuuden julkaiseminen on Suomessa jäänyt yksinomaan pienkustantajien vaivoiksi. "Merkittävät" kustantajat julkaisevat tietokirjallisuutena aromaterapia- ja itsehoito-oppaita.

Paavo Haavikko, Neustad-palkinnon saaja, Nobel-ehdokas, on julkaissut teoksiaan Art House-kustantamonsa kautta, joten tämän mukaan ajateltuna hän ei ole "merkittävä". Sepä vasta onkin hassua, että ainakin takavuosina Art House oli Jalavan omistaja...

Vaikka kuinka olettaisin itseltäni "hyvää tahtoa", niin ei ole enää vain omituista tai järjetöntäkään, vaan yksinkertaisesti mielenvikaista arvioida minkä hyvänsä tekijän merkittävyyttä sen mukaan, mikä hänen kustantajansa on. Wikipediassa tämä ei ole mielenvikaisuutta, vaan "käytäntö".
« Viimeksi muokattu: 24.09.2007 klo 15:09:05 kirjoittanut Jari Lehtinen »
”Yhdysvalloissa vuosittain julkaistaan 720 miljoonaa kappaletta »C o m i c s» sarjakuvia … joista ei vain puutu kaikki kasvatuksellinen arvo, vaan jotka ovat suorastaan vahingollisia.” Lastemme puolesta, Kansainvälisen lastensuojelukonferenssin Suomen päätoimikunta 1952.

echramath

  • Suomen Hakki Hamsteri -kerhon puheenjohtaja
  • Jäsen
  • Viestejä: 3 433
Vs: Wikipedia
« Vastaus #193 : 24.09.2007 klo 15:08:37 »
"Merkittäviä" ja täten mukaanluettavia kirjailijoita ovat ne, jotka ovat julkaisseet kirjan tunnetun kustannusyhtiön kautta. Suomessa näitä ovat ainakin Ajatus, Gummerus, Jalava, Karisto, Like, Otava, Tammi, Weilin+Göös, WSOY.

Täytyy varmaan tehdä johtopäätös, että suomenkieliseen Wikipediaan ovat soluttauneet Kirjavälityksen agentit, jotka kaikin voimin pitävät markkinoita itsellään.
« Viimeksi muokattu: 24.09.2007 klo 16:13:37 kirjoittanut echramath »
I've got 99 problems, but luftballons ain't one.

Antti Värtö

  • Jäsen
  • Viestejä: 86
Vs: Wikipedia
« Vastaus #194 : 24.09.2007 klo 15:18:10 »
Täytyy varmaan tehdä johtopäätös, että suomenkieliseen Wikipediaan ovat soluttauneet Kirjavälityksen agentit, jotka kaikin voimin pitävät markkinoita itsellään.
Heh, vieläpä kun ottaa huomioon, minkä tuloksen saa Wikipediasta, jos sinne syöttää hakusanan "Kirjavälitys": Kirjavälitys Oy on Suomen suurin omakustannekirjojen jakelupalvelua tarjoava yritys. Mitä täällä onkaan kirjoitettu Wikitiedon luotettavuudesta?