Kirjoittaja Aihe: Angoulémen sarjakuvafestivaali  (Luettu 54650 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Jaana S.

  • Vieras
Re: Angoulémen sarjakuvafestivaali
« Vastaus #120 : 29.01.2007 klo 12:18:05 »
Huomenna tiistaina on TV1:n K-rappu -ohjelmassa dokumenttia suomalaisista piirtäjistä Angoulemessa. Dokkari on kolmiosainen ja se esitetään peräkkäin tiistaisin. Yksi osa käsittelee Ville Rantaa, tarkempaa tietoa ei vielä ole kahden muun osan sisällöstä, mutta mua haastatellut toimittaja sanoi dokkarin käsittelevän lähinnä suomalaisen sarjakuvan markkinointia Ranskaan.

Katsokaa ja nauttikaa!
Ti, 30.1. klo 19.10
K-rappu, TV 1

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Re: Angoulémen sarjakuvafestivaali
« Vastaus #121 : 30.01.2007 klo 18:24:48 »
Angoulemessa vasta palkittu Didier Lefèvre kuoli.

AfNews:
We just received from France the sad news: Didier Lefèvre suddenly passed away at 50. He won the Angouleme award in this edition of the Festival.

http://www.bdangouleme.com/actualites/index.ideal?action=consulter&id=1041

http://www.actuabd.com/spip.php?article4697

Timo

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Re: Angoulémen sarjakuvafestivaali
« Vastaus #122 : 30.01.2007 klo 21:11:16 »
<snip>Katsokaa ja nauttikaa!
Ti, 30.1. klo 19.10
K-rappu, TV 1

Hot... tot... kort... no, Corto Maltese. Sarjakuva tuntui olevan aika aika vieras alue ohjelman naisvetäjälle. Herra Koipeliinikin meni tekijänsä kanssa sekaisin. Mutta ei se mitään, sarjakuva sai hyvin tilaa televisiossa parhaaseen katseluaikaan.

Mutta jaksaa silti ihmetyttää tämä jatkuva ihmettely sarjakuvan asemasta. Koskahan se otetaan ihan itsestään selvästi esille vain yhtenä mediumina muun median joukossa?

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Re: Angoulémen sarjakuvafestivaali
« Vastaus #123 : 30.01.2007 klo 21:21:59 »
Hupsu oli se piirretty mölliäinen, joka hyppäsi Heikin puheen aikana päätään raapimaan. Onneksi hassuista taustaäänistä (spike jones -musa) sarjakuvista puhuttaessa on kai jo päästy.
Ja miksei kysytä minkälainen on kirjallisuuden sankari....

Timo

MarkZero

  • Jäsen
  • Viestejä: 688
Re: Angoulémen sarjakuvafestivaali
« Vastaus #124 : 30.01.2007 klo 21:25:16 »
Joo, oli kyllä pöljyyden ja ammattitaidottomuuden huippua tuon naistoimittajan työskentely. Melkein kuka tahansa kadunkulkija olisi todennäköisesti kysynyt parempia sarjakuva-aiheisia kysymyksiä ja ollut perehtyneempi aiheeseen.

Timo Rautiainen oli sentään lukenut Mannerheim-teoksen Timo Mäkelä osiossa ja selvisi ihan kunnialla.

Ja pohjat veti Trondheim kehuessaan Villen sänkyosaamista!

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Re: Angoulémen sarjakuvafestivaali
« Vastaus #125 : 30.01.2007 klo 21:34:18 »
Tromppa heitti kameroitten innoittamana aika halpamaista provoa tjms, Celebritiz nääs. Eikä ollu kai edes kännissä. Jope Pitkänen puhuu samanlaisia yltiökännissä.
Ohjelmassa tuntui kummalta maininta kaupallisuuden lisääntymisestä sarjakuvissa uutena asiana. Hä? Eikö se muka ennen ollut? Tarjonnan monipuolistuminenhan on tuonut kaupallisuuden lisäksi sitä oikeaa vaihtoehtoa. Ja sen vaihtoehdon ovat kaupalliset kustantajat aina osanneet kääntää omiksi voitoikseen, tai ainakin yrittäneet. Tekihän Marvelkin jo 60-luvulla "undergroundia".

Timo

Rami Selin

  • Jäsen
  • Viestejä: 550
  • Uskon kaiken
Re: Angoulémen sarjakuvafestivaali
« Vastaus #126 : 31.01.2007 klo 05:03:39 »
Ja pohjat veti Trondheim kehuessaan Villen sänkyosaamista!

Väitäks sää et' Ville ei ossaa näitä hommia, mitä?!
No ei nyt vaineskaan. Trondheim ei vaan näin yleisesti ottaen hirveästi tykkää kameroiden edessä hillua (vaikka sitä paljon joutunee tekemäänkin), joten hän veti lähimmän julkimon eli Villen kameroiden ahmittavaksi. Ville oli kumminkin hieman pihalla...

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re: Angoulémen sarjakuvafestivaali
« Vastaus #127 : 31.01.2007 klo 10:33:07 »
Trompan lausunnoista kohuttiin suomiryhmän kesken jo Anggulassa paikan päällä, että mahtaakohan ne oikeesti kehdata esittää niitä laisinkaan. Mutta hyvä että esittivät, mikäs se tuossa!
Trondheimilla on varaa, mies itsehän on tosiaan juro ja mieluiten pidättyy haastatteluista (ks. "Minä Lewis Trondheim", Asema).
Ja Villen itsensä visiot luonnoskirjassa: villeranta.com

Vaan koskas Tertsi tulee ylistämään miltä näyttivät Sinisen lootuksen originaalit "livenä"?     
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Outi

  • Sarjakuvafestariassari
  • Jäsen
  • Viestejä: 426
Re: Angoulémen sarjakuvafestivaali
« Vastaus #128 : 31.01.2007 klo 15:04:59 »
Lyhyt raportti, liikaa töitä:

Anglumissa oli viihteellistä, kuten aina. Organisaatio (bussikuljetukset jne) toimi ihan hyvin vaikka monet valittivatkin, teltoissa oli kerrankin kunnolla tilaa ja kaikki isot ja pienet kustantajat olivat lähellä toisiaan= pienemmät saivat osansa yleisömassoista.

Jury jurytti ihan loistavan rohkean voittajavalikoiman ja kerrankin tieto ei vuotanut vaan Corneliuksen ja Assojen pääherrat saivat jännätä ja riemuita ihan vilpittömästi. Assothan sai 2 ja Cornelius pääpalkinnon joten ei mitenkään huonosti... "Pourquoi J'ai tue Pierre" oli ainoa, joka mielestäni on käsikirjoitukseltaan hötömpi, vaikka onkin hienosti piirretty. No, saihan se yleisöpalkinnonkin joten kai se on sitten hyvä.

Olin Palkintogaalassa joka ei kovin gaala tosin ollut, homma toimi  tehokkaasti koska Lewis oli uhannut potkia jokaista, joka puhuu liian pitkään. Liikuttavimmat olivat Heritage-palkinnon voittajat ("Sergent La Terreur") Touis & Frydman jotka vanhoina äijinä saivat näin vielä tunnustusta. Sarja on ollut unohduksissa ja sitä ei ole koskaan ollut saatavilla kirjana...

Muita hienoja hetkiä:
- Alison Bechdel ja Fabrice Neaud yhteishaastattelussa jossa Alison ei sano paljon mitään ja Fabrice liiankin paljon : )
- Charles Burns Hotelli Mercuryssa; tyyppihän ei ole yhtään pelottava!!
- Kaikki joiden mielestä Blutchin olisi pitänyt voittaa. Eikä olisi!
- Jim "En ota koskaan huumeita huvin vuoksi" Woodringin näyttely
-  Canicola sai ansaitusti Fanzine-palkinnon
- "Joann Sfar piirtää ja kertoo yleisölle työstään" oli todella sympaattinen tilaisuus nähdä livenä, miten herra työskentelee
- kaikki älyttömyys, mitä Trondheim ehti saada aikaiseksi

Suomalaisia oli riittävä edustus, siitä kiitos, tutut ja tuntemattomat olivat taas vakuutettuja suomalaisen sarjakuvan laadusta (mm.Tommi Musturi, Amanda Vähämäki, Marko Turunen, Kaisa leka ja Ville Ranta).

Ja nyt tarttis taas töitä tehdä-

We all need an Alan Rickman to read Shakespeare sonnets to us every night

Jaana S.

  • Vieras
Re: Angoulémen sarjakuvafestivaali
« Vastaus #129 : 31.01.2007 klo 15:42:09 »
Tästä linkistä muutamia otoksia Angoulemesta:

http://www.janoscartoon.com/index.php?650

Kuvissa mm ruotsalaisten järjestämä Ruotsi-Suomi vapaamuotoinen Batman- sarjiskilpailu, jonka Suomi hävisi...

Symposium Chat noirissa (Outi hehkeänä), Rmäki yrittää olla kuuntelematta naisten juttuja.

...sekä symposium joidenkin ulkomaalaisten kustantajien kanssa...

Lisää kuvia luvassa, sekä sarjakuvapäiväkirja, jossa kerrotaan kaikki. Pysykää kanavalla.

« Viimeksi muokattu: 31.01.2007 klo 15:47:56 kirjoittanut Jaana S. »

terhie

  • Jäsen
  • Viestejä: 124
Re: Angoulémen sarjakuvafestivaali
« Vastaus #130 : 31.01.2007 klo 15:48:56 »
Vuoden aikana oli ilmestynyt monia kiinnostavia albumeita, eli siltäkin pohjalta Angoulemessa käynti oli onnistunut.

Alternativeosastolla oli hiljaisempaa kuin aikaisempina vuosina, vaikka se sijaitsi aivan isojen kustanatajien teltan yhteydessä. Suomi-pöydän myynti oli silti mielestäni hyvä. Kaisan uusi alppari myi hienosti, sain myös kaikki omat alpparini myytyä. Noiden kiinnostavien ranska-alppareiden takia laukku oli kuitenkin yhtä painava kotiinlähtiessä kuin tullessakin.

Seuraava isompi ulkomaan festari onkin varmaan Luzern, jonka esitteet olivat jo ilmestyneet, löysin niitä jostain.
Ruoka maittaa, nukuttaa.

http://www.artnet.fi/terhiekebom

Jaana S.

  • Vieras
Re: Angoulémen sarjakuvafestivaali
« Vastaus #131 : 31.01.2007 klo 16:26:03 »
Oli tosi mukava todeta, että Ranskassa kustantajatkin olivat kiinnostuneita suomalaisesta sarjakuvasta. Nyt vain odotellaan, mitä seuraa jatkossa. Pariisissa oli tosi kiva yllätys kuulla Fantasmagoriesissa, että uusinta possukirjaa oli jo käyty liikkeestä kyselemässä. Joten sinne otetaan jatkossakin possuja, vaikkei liike muuten ota valikoimiinsa suomalaista sarjakuvaa. Se kyllä lämmitti sarjakuvapuurtajan sielua. Linkissä mojova kännykkäotos possuista hyvässä seurassa:
http://www.janoscartoon.com/index.php?651
« Viimeksi muokattu: 31.01.2007 klo 16:27:44 kirjoittanut Jaana S. »

tertsi

  • Vieras
Re: Angoulémen sarjakuvafestivaali
« Vastaus #132 : 31.01.2007 klo 23:09:31 »


Vaan koskas Tertsi tulee ylistämään miltä näyttivät Sinisen lootuksen originaalit "livenä"?     
Mä en nähnyt niitä!!!

En nääs tiennyt että Pomppeliinikeskus on kiinni tiistaisin.
Ja oli kiinni vielä keskiviikkonakin!

Eli se siitä sitten.

Angoulemen näyttelyrintamalla oli aika köyhää, mutta oli mukava reissu kuitenkin.

Sarjakuvatarjonnan laajuus tyrmäsi kustantajien teltassa. Nimikkeitä oli varmaan jotain 10 000, vähän yli tai alle. Paljon!!

Ostin reissullani yhden täydellisen sarjakuvan: Jerome K Jerome Bloche 19: Un chien dans un jeu de quilles! Leppoisaa tarinointia, rauhallinen rytmi, päärooleissa portinvartijaeukkoja, pappeja jne..  Omaperäinen sarjakuva!!  Mulla on muitakin Jeromeja mutta tämä oli paras.
http://www.bdnet.com/zi/bdweb/images/37/9782800138374_pg.jpg

Muita hankintoja mm:
Innommables: Cycle de Hong Kong (korjattu versio), Shukumei(korjattu versio)
A propos: Leloupin haastattelu
R. Macherot - monographie
Inside Moebius I ja II
Tout Jijé, 1974-1977
Jim Woodring: Frank's Real Pa
Où le regard ne porte pas I ja II

Willin näyttely oli hieno. Seinälle oli unohtunut myös Walthéryn näyttelystä Natacha: Atoll 66:n lyijykynäplansseja muutama kappale. Kiinnostavia. Yllättävän viimeistelemättömiä. Ihmishahmoissa aika paljon viivoja.

Samaten Franquin oli hyvä. Jotenkin tiiviimmin aseteltu kuin Pariisissa. Originaalit paremmin esillä.
EDIT:
Matkan kohokohta oli kuitenkin se, kun näin Didier Conradin ilmielävänä.
Hän piirsi omistuspiirroksia uuteen Tigresse Blanche -albumiin sarjakuvakauppa Brüselissä Brysselissä. Hänen piirustustahtinsa oli noin yksi piirros (jutustelun lomassa) kymmenenssä minuutissa, joten en viitsinyt jäädä odottelemaan, edelläni olisi ollut noin viisi ihmistä.
Ja olisin joutunut ostamaan uuden Tigresse -albumin, vaikka mulla on se jo ennestään hyllyssä.


Mutta on tosi kiva olla taas kotona. Ja kvaakissa.   ;)
« Viimeksi muokattu: 01.02.2007 klo 11:30:13 kirjoittanut Tertsi »

pappa-sami

  • Bedevore
  • Jäsen
  • Viestejä: 845
Re: Angoulémen sarjakuvafestivaali
« Vastaus #133 : 01.02.2007 klo 10:11:24 »
Mä en nähnyt niitä!!!

[OT]
Tosi epistä. Tule huomenna maitomiittiin. Meikä tuo näytille "Les mysteres du Lotus Bleu" kirjan, jota mainostin jo tuolla Tintti juhlavuosi ketjussa. Kuvat on yksi yhteen tai jopa isompia kuin originaalit. Rasterisiniset ja valkokorjaukset näkyy.
[/OT]

tertsi

  • Vieras
Re: Angoulémen sarjakuvafestivaali
« Vastaus #134 : 01.02.2007 klo 10:42:24 »
Eikös se ole tänään, siis tuo Maitomiitti.
Ei huomenna perjantaina, vai onko päivä muuttunut.

Ei mua toi Tintin missaaminen niin kauheasti haittaa, olen enempi Spirou-miehiä.

Mutta kiinnostaa kyllä nähdä tuo pappa-samin kirja.

Tullaan, mutta ehkä hieman myöhässä.

Otan ehkä jonkun Angouleme-tuliaisen mukaani. Tosin reilu seitsemän kiloa sarjakuvia on vielä tulossa postina  Ranskasta Suomeen, piakkoin toivon ma.