Kiitokset Tintti-tiedoista, täällä ollaan asioista perillä!
No sanoisin että on ihan hyvä, että tokmannissa ei ole tintti-vessapaperia tarjouksessa 10 senttiä rulla.. että jos ovat jottain figuureja ja tauluja ennemmin?
Onkos parodioissa kiskaistu oikein painokoneita pysähdyksiin kun maksavat enemmän kuin "oikeat" tintti-albumit.
Jotenkin taas Karvisen brändiin sopii se, että sitä sai kaikkein tyhmimmissäkin muodoissa ja joskus tenavana laskin, että omasta huoneesta löytyi yli 10 000 karvisen kuvaa. Aitoa amerikkaa.
Mutta Strumffit on aika säälittävä tapaus nykyään.. 80-luvulla sekin homma oli vielä jotenkin kuosissaan vaikka lastenjutuksi menikin, nyt ei ole mitään tasoa.
Ostelin eilen kassillisen 70-luvun seikkailu ja inkkarialbumeita. Taas sitä divariroskaa jota on kaikki liikkeet täynnä. Vaan 5 vuoden päästä niitä liikkeitä ei enää ole. Netissä hinnat nousee ja tulee postimaksuja niin kuka viitsii sieltä mitään roskaa ostaa? Ainakaan kassikaupalla. Kesän aikana tullut ostettua yli metrin pino kaikenlaista 70-luvun sarjista.
Busteritkin on kuulemma alkanut lähteä roskiksen sijaan asiakkaiden matkaan. Voi miksi, miksi, en ostanut niitä kahta säkillistä Myyrmäen katukirpparilta, siistejäkin vielä. Nyt vasta 3 numeroa 72-73 vuosilta. No vihaan jalkapalloa, siksihän niitä en perhana ostanut.
Kuinkas muuten noita "rautaa kansalle" lehtiä ilmestyi aikoinaan, en löytänyt tietoa. 3kpl vuonna -87?