Kirjoittaja Aihe: Luonnokset  (Luettu 613029 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Vs: Luonnokset
« Vastaus #2325 : 08.02.2011 klo 17:30:08 »
Teen tätä kuitukärkikynillä. Tuntuu että koneella ei saisi tarpeeksi elävää ja pitäisi luonnostellakin tarkemmin. Puhekuplat sun muut viivavarjostukset olisi myös mulle koneella hyvin hankalia eli mahdottomia. Tässä pari ekaa ruutua tussattuna.

Teen myös rasterit ja värit käsin.
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

maisonterre

  • Vieras
Vs: Luonnokset
« Vastaus #2326 : 20.02.2011 klo 14:25:16 »

judea

  • Vieras
Vs: Luonnokset
« Vastaus #2327 : 20.02.2011 klo 16:03:49 »
Hienoa Maisonterre että piirrät tuttua miestä ja koiraa eri kuvakulmasta. :)
« Viimeksi muokattu: 09.03.2011 klo 17:59:08 kirjoittanut judea »

[kivi]

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 529
  • Akvaarious.
Vs: Luonnokset
« Vastaus #2328 : 20.02.2011 klo 18:07:22 »


Älä ajattele luonnostellessa niin paljon sitä ääriviivaa, vaan piirrä ensin koko luuranko (samalla voit piirtää varjokoiralle luurangon suunnilleen vastaavaan asentoon, nythän näillä ei oo mitään suhdetta), lisää lihat päälle ja sitten vasta takki ja housut, ja hep - nivelet ja muut on automaattisesti oikeilla paikoillaan.

Ääriviivahan sulta sujuu jo koko hyvin, nyt pitää vaan saada mittasuhteet ja anatomia kohdalleen. Luonnostelemalla alkeista asti se on helpompaa kuin uskotkaan.
« Viimeksi muokattu: 20.02.2011 klo 18:11:00 kirjoittanut [kivi] »

maisonterre

  • Vieras
Vs: Luonnokset
« Vastaus #2329 : 20.02.2011 klo 18:22:03 »
Tuo lyijäriveto nyt ei sanan varsinaisessa merkityksessä ole luonnos, vaan alustava työvaihe.
« Viimeksi muokattu: 22.02.2011 klo 14:09:02 kirjoittanut maisonterre »

Shenanigans

  • pii(pe)rtäjä
  • Jäsen
  • Viestejä: 62
Vs: Luonnokset
« Vastaus #2330 : 22.02.2011 klo 14:26:17 »
Reimalla on hienon näköistä, sulavaa viivaa. Vaikuttaa kivalta sarjakuvalta. Hevosten ystävänä kysyn, onko niillä isokin osa tekeleessäsi? : )

Yritin taas kerran aloittaa pakkomielle-sarjakuvaani alusta uudemman kerran (kymmenisen sivua sitten ollut "kalansuomu"-sivu kuuluu samaan sarjaan). Ensimmäisen sivun haluaisin esittävän kylämaisemaa. Kylää on valtavan hankala piirtää, ja jälleen tussaus pilasi lupaavan luonnoksen. Ainoastaan pilvet ja tiellä jutustelevat kaverukset kelpaavat. Kertoisitteko, mitä oikein teen tässä väärin? Ovatko puut liian röpelöisiä?

« Viimeksi muokattu: 22.02.2011 klo 14:49:13 kirjoittanut Shenanigans »
"Be careful out there, all that blood can get slippery ya know."

Jukka Koivusaari

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 349
Vs: Luonnokset
« Vastaus #2331 : 22.02.2011 klo 15:34:47 »
Kertoisitteko, mitä oikein teen tässä väärin? Ovatko puut liian röpelöisiä?



  Puut eivät ole tarpeeksi puisia. Tee niistä puunpia.

 Auto on muuten vinossa tienpintaan nähden.
 Pihoilta puuttuu ajotiet ja talot jotenkin uuden näköisiä ja harvassa noin tiehen kiinni tehdyiksi
http://farm3.static.flickr.com/2615/3858970206_cdaa6509bd.jpg
http://www.wanharaitti.fi/kuvat/kansikuva_001.jpg
http://www.vastavalo.fi/albums/userpics/15312/jj16529.jpg
  (- huomaa puut )

Moderni maalaistaajama
http://www.vastavalo.fi/albums/userpics/12625/lammin_keskusta.jpg

 Katsoitko mallia ollenkaan ?
Kasvit kannattaa opetella piirtämään mallista ja talot myös, jos realistista tai edes kolmiulotteista tyyliä hakee.
 
« Viimeksi muokattu: 22.02.2011 klo 15:44:59 kirjoittanut Jukka Koivusaari »
----  https://huuskamuikkula.blogspot.com/

JJ Naas

  • Toikkarointia lammashaassa
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 522
Vs: Luonnokset
« Vastaus #2332 : 22.02.2011 klo 18:09:40 »
Ovatko puut liian röpelöisiä?

Oksat jatkuvat paksuina aivan liian pitkän matkan. Lisäksi kuusten oksat eivät miltei koskaan taivu maata kohti vaan yläviistoon. Jos et usko niin koetapa kuinka vaikea on Googlen kuvahaulla löytää kuusia joiden oksat taipuvat alaviistoon.

judea

  • Vieras
Vs: Luonnokset
« Vastaus #2333 : 22.02.2011 klo 21:42:46 »
Juuri niin. Puita voisi vielä vähän "hioa", mutta kun ajatteleen vaikka jotain Disneyn
sarjakuvaa (yms. Aku Ankkaa) niin ei ne kyllä sen aidompia ole.

Pidän tyylistäsi, mutta kannattaa silti vielä hioa tätäkin sivua, olet tehnyt pilvet rennosti, ne näyttävät niin pehmeiltä. Ja talotkin on hyvin piirretty.

Missä tätä sarjakuvaa julkaistaan? Tuleeko tähän värit? Sillä värit antaa paljon anteeksi
pienille yksityiskohdille.

--Judea

maisonterre

  • Vieras
Vs: Luonnokset
« Vastaus #2334 : 22.02.2011 klo 22:29:15 »
Olen koittanut pitäytyä erossa muiden neuvomisesta, mutta 'tee niistä puunpia' tuskin auttaa ketään.

Omat vinkkini: Lehdet ensin massana, oksista ainoastaan yksi viiva (alempi varjon puoli) näkyville, lehdet varmasti luonnossa peittävät oksan toisen puolen. Paitsi talvisin. Ja paitsi männyistä.

Ongelmana puiden kuvaamisessa sarjakuvissa mielestäni yleensä on se, että puut ovat yleensä liian korkeita mahtuakseen kuvaan. Tämä ei siis koskenut sinun kuvaasi.

janne luokkanen

  • Jäsen
  • Viestejä: 514
Vs: Luonnokset
« Vastaus #2335 : 23.02.2011 klo 09:59:05 »
Kylää on valtavan hankala piirtää, ja jälleen tussaus pilasi lupaavan luonnoksen. Ainoastaan pilvet ja tiellä jutustelevat kaverukset kelpaavat. Kertoisitteko, mitä oikein teen tässä väärin? Ovatko puut liian röpelöisiä?

Mä sanoisin, että noi puut on ihan ok, joten unohda ne. Mutta sen sijaan sun tussaus on kokonaisuutena aika tasapaksu. Eli, kun sä vertaat luonnosta ja tussausta rinnakkain, niin huomaat että tussatusta kuvasta puuttuu sama fokus mikä oli luonnoksessa. Tähän auttaa se että käytät rohkeasti mustaa, koska sillä tavalla voit ohjata katsojan silmää kiertämään kuvassa tai keskittymään johonkin. Kokeileppa sipasta vaikka nuo sähkötolpat ja kirkon katto mustaksi, niin mä luulen että se auttaa. Eihän se ole realistista tms. mutta jos se toimii niin se toimii.

Shenanigans

  • pii(pe)rtäjä
  • Jäsen
  • Viestejä: 62
Vs: Luonnokset
« Vastaus #2336 : 23.02.2011 klo 13:37:25 »
Kiitoksia neuvoista ja mielenkiinnostanne, ehkä minun täytyy vielä kokeilla eri tyylejä piirtää puita. Katsoin tosiaan mallia, ja sen epämääräisyydet korvautuivat omilla töherryksillä heppoisin seurauksin. Kovin realistista jälkeä en tavoittelekaan, mutta kuitenkin sellaista että esimerkiksi eri puulajikkeet ovat tunnistettavissa. Ehkä pitäisi piirtää A3:lle.

Täytyy kyllä harjoitella tuota mustan käyttöä. Onneksi löytyy tulostin. Minulla on kyllä tussiteriä ja niihin on tarkoitus siirtyä koska pidän sen jäljestä, en vain osaa vielä käyttää kunnolla.  

Valmis tekele olisi tarkoitus viedä tutulle pienkustantajalle mikäli tästä ei tule liian raaka hänen makuunsa. Samantapaista sarjakuvaani julkaistiin 10(!) vuotta sitten paikallissanomalehdessä kahden vuoden ajan ja kuulin muiltakin kuin kavereiltani että lukivat sitä. Kannatti syntyä pienelle paikkakunnalle ; ) Värejä ei näillä näkymin ole tulossa, harmaasävyjä vain. En tosin ole edes ajatellut, saati kokeillut värittämistä.
"Be careful out there, all that blood can get slippery ya know."

judea

  • Vieras
Vs: Luonnokset
« Vastaus #2337 : 23.02.2011 klo 15:24:12 »
Valmis tekele olisi tarkoitus viedä tutulle pienkustantajalle mikäli tästä ei tule liian raaka hänen makuunsa.

Ei tämä eka sivu näytä kovin ra'alta.
« Viimeksi muokattu: 29.03.2011 klo 15:34:51 kirjoittanut judea »

Shenanigans

  • pii(pe)rtäjä
  • Jäsen
  • Viestejä: 62
Vs: Luonnokset
« Vastaus #2338 : 25.02.2011 klo 19:29:47 »
Eihän ensimmäisen, toisen tai kolmannenkaan sivun perusteella voi vielä sanoa. Raakuuden käsitekin toki vaihtelee eri ihmisillä. Näin aikuistumisen myötä olen kyllä pehmentynyt.. äidilliset vaistot heränneet tai jotain ja ehkä en täysin ymmärtänyt lapsena/teininä mitä piirsin. Tuntuu että tietty määrä gorea silti kuuluu tähän juttuun, näihin hahmoihin. Yhden (tarkennettakoon; minusta) ällön kohtauksen ainakin tahdon kuvata yksityiskohtaisesti.

En ole varmaan näyttänyt näitä täällä teille koskaan, paitsi avattaressani:


  
« Viimeksi muokattu: 08.03.2011 klo 13:40:22 kirjoittanut Shenanigans »
"Be careful out there, all that blood can get slippery ya know."

OM

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 332
Vs: Luonnokset
« Vastaus #2339 : 25.02.2011 klo 20:45:40 »
Shenanigans,

Minusta erittäin makea tuo sinun Örkkisi.Tuolle olisi voinut vaikkapa piirtää  jonkinlaisen ratsastajan, jolla olisi roikkunut pääkalloja hihoissa ja suuri miekka tai joku muu ase. Hieno luonnos. Ohutta hienoa viivaa.