Kirjoittaja Aihe: Modesty Blaise  (Luettu 163660 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Fillaristi

  • Jäsen
  • Viestejä: 42
Vs: Modesty Blaise
« Vastaus #345 : 05.06.2012 klo 10:05:39 »
Netissä pyörii Al Williamsonin piirtämä sunnuntaisivunäyte tuolta ajalta. Kopioin sen tähän. Hänestäkin olisi tullut melkoinen Modesty-piirtäjä. Käsikirjoitus on sorvattu Uncle Happy -seikkailusta.

Myös 70-luvun lopulla suunniteltiin sunnuntaisarjaa, ja silloin Neville Colvin, joka ei vielä tuolloin ollut piirtänyt arki-Modestya, laati näytteen.

Nuo molemmat sunnuntaisivunäytteet löytyy muistaakseni myös Titanin sarjasta, kolmiosaisen haastattelun 'Modesty Maker' 2. ja 3. osista albumeissa 'Top Traitor' ja 'The Black Bear'.

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Modesty Blaise
« Vastaus #346 : 05.06.2012 klo 22:01:15 »
Nuo molemmat sunnuntaisivunäytteet löytyy muistaakseni myös Titanin sarjasta, kolmiosaisen haastattelun 'Modesty Maker' 2. ja 3. osista albumeissa 'Top Traitor' ja 'The Black Bear'.

Saattaa hyvinkin löytyä. Minulla oli nuo albumit lainassa kaverilta puolitoista vuotta sitten enkä muista mitä esipuheita ja oheiskuvitusta niissä oli. Nämä asiat olivat minulle jo silloin netistä tuttuja. (Toisen albumin nimi kyllä oli  "The Black Pearl" eikä tuo laitos ;). Eli typo siis oli tuossa "Bearissa".)

Colvinilta on julkaistu jossakin useamman sunnuntaisivun pituinen näyte, Williamsonilta tietääkseni vain tuo yksi sivu.

Onhan noita piirtäjäehdokkaita ollut aiemmin. Tässä ketjussa on jo tullut aiemmin esiin, että Frank Hampson oli ehdolla Modesty-piirtäjäksi ihan alussa ja piirsi todella vaisusti. Laitan suoran linkin näytepaikkaan. Onneksi Holdaway valittiin taiteilijaksi!

Ilman Holdawayta päähenkilöstä aivan varmasti puuttuisi jotakin, eikä sarjasta olisi tullut yhtä ikonista.

Exterminator

  • Jäsen
  • Viestejä: 16
Vs: Modesty Blaise
« Vastaus #347 : 10.06.2012 klo 09:30:49 »
Kerro, Exterminator, sitten, että mitä mieltä olit.
OK, kunhan saa tuon lomamatkan tehtyä juhannuksesta alkaen. Koneessa ollaan sen verran monta tuntia, että aikaa lukemiseen kyllä löytyy.

Paikallisesta Akateemisesta/Suomalaisesta löytyi se uusi Suomessa julkaistu albumi, mutta aloitetaan nyt tuosta The Gabriel Set-Upista, sen kokeeksi tilasin.
 

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Modesty Blaise
« Vastaus #348 : 13.06.2012 klo 08:07:41 »
Tänään IL:ssä alkoi uusi Modesty-seikkailu Satusetä. Se on alkukielellä Uncle Happy ja on järjestyksessä kuudes seikkailu. Seikkailusta on juteltu joskus ainakin Agentti X9 -ketjussa.

tmielone

  • Il Dille
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 635
Vs: Modesty Blaise
« Vastaus #349 : 13.06.2012 klo 09:32:21 »
Pitää kyllä sanoa, että karmeat värit! Niiden takia taide näyttää sen verran sotkuiselta etten viitsisi tuota edes lukea. Mustavalkoisena kuvitus näyttää oikein hyvältä, kuten Agentti X9:stä voi todeta. Olipa järkyttävä kokemus tuo kuvan suurentaminen.
"Now there's only two things in life but I forget what they are"

Illodiini

  • Multikeskinkertaisuus
  • Jäsen
  • Viestejä: 813
  • #MeHirviöt
Vs: Modesty Blaise
« Vastaus #350 : 13.06.2012 klo 21:08:55 »
Samaa mieltä värityksestä, eli suht täysi susi: tapahtumat ja grafiikan peittävä ja tunnelman tappavan synkeä. Oikeastaan lähes lukukelvoton, jos on ennestään fani.
"There's nothin' wrong with bein' a son of a bitch."

-- Gaspode the wonder dog (Terry Pratchett, Moving Pictures)

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Modesty Blaise
« Vastaus #351 : 13.06.2012 klo 21:52:37 »
Aivan. Hieno taide katoaa värityksen alle. Väritys näyttää vielä huonommalta, samealta ja likaiselta, paperilehdessä.

Kukakohan värityksen on tehnyt – Iltalehtikö vai syndikaatti? Ehkä väritys on laitettu siksi kun lehden muutkin sarjikset ovat värillisiä. Mustavalkoinen Modesty saattaisi näyttää ns. peruslukijoiden mielestä tyhmältä ja vanhanaikaiselta. Ilta-Sanomat ratkaisi tämän pulman siten, että laittoi mv-Mustiksen ja -Rip Kirbyn eri sivulle kuin muut sarjat (ja myös tykittää mv-sarjoja sivullisen kerralla).

Tuo, joka huudahti stripissä nykyaikaisesti ”Dziisus”, on Steve Taylor. Modesty kohtaa hänet ensimmäisen kerran tässä tarinassa. Stevehän esiintyy myös tuoreessa suomalaisessa albumissa Pluton asiakirjat -seikkailussa.

Outoa muuten, että Pluto-jutussa sanotaan, että Modesty ei kalasta eikä metsästä, mutta Happy-sedän alussa (tämä kohta tulee ihan pian Iltalehteen) hän kalastaa ja pilaa Steven vedenalaisen kuvaamisen. Steve huutaa siinä kohtauksessa Modestylle ”Dumb dame!”.

tertsi

  • Vieras
Vs: Modesty Blaise
« Vastaus #352 : 14.06.2012 klo 08:30:16 »
Ehkäpä Modesty on lopettanut kalastamisen Happy-setä-seikkailun jälkeen.

Fillaristi

  • Jäsen
  • Viestejä: 42
Vs: Modesty Blaise
« Vastaus #353 : 14.06.2012 klo 16:14:33 »
Ehkäpä Modesty on lopettanut kalastamisen Happy-setä-seikkailun jälkeen.
Eiköhän kyse ole siitä, että hahmo haki tuolloin vielä paikkaansa ('Uncle Happy' on kuudes sarjakuvakertomus ja ilmestyi huhti-syyskuussa 1965), eli vähän sama juttu kuin paino ja silmien väri.

Mitä kalastamiseen tulee - Modesty toteaa jo 'Highland Witch'n (30. kertomus, 1974 loppupuoli) alussa, ettei kalasta eikä syö lohta (eli ei ole Modestykaan täydellinen  ;)). 

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Modesty Blaise
« Vastaus #354 : 15.06.2012 klo 10:10:12 »
Eiköhän kyse ole siitä, että hahmo haki tuolloin vielä paikkaansa ('Uncle Happy' on kuudes sarjakuvakertomus ja ilmestyi huhti-syyskuussa 1965), eli vähän sama juttu kuin paino ja silmien väri.

Joo, ehkä O’Donnell olisi myöhemmin laittanut henkilöiden ensikohtaamisessa Modestyn filmaamaan kaloja ja Steven kalastamaan eikä päinvastoin.

Mutta onko Modestyn kalastamattomuus ja metsästämättömyys vain sitä, että häntä ei huvita tehdä niitä, vai onko niiden perustana jooga, jota hän harrastaa? Kasvissyöntihän liittyy joogaan aika keskeisesti.

Pluto-jutussa kalastamattomuus ja metsästämättömyys tuntuvat liittyvän eläimistä pitämiseen. Modesty on hyvää pataa delfiinien kanssa, jotka tosin ovat kalansyöjiä.

Mitä kalastamiseen tulee - Modesty toteaa jo 'Highland Witch'n (30. kertomus, 1974 loppupuoli) alussa, ettei kalasta eikä syö lohta (eli ei ole Modestykaan täydellinen  ;)). 

Näin hän sanoo, mutta pyydystää heti perään kalan paljain käsin kokeilumielessä. Heh, muutoin olisi täydellinen. :)

Modesty kyllä kalastaa henkensä pitimiksi ainakin Aatami ja Eeva -tarinassa.

Exterminator

  • Jäsen
  • Viestejä: 16
Vs: Modesty Blaise
« Vastaus #355 : 07.07.2012 klo 11:04:02 »
Kerro, Exterminator, sitten, että mitä mieltä olit.
No nyt on matka takana ja voin vihdoin kertoa. Tilasin siis kokeeksi Englannin Amazonista Modesty-kirja ykkösen eli The Gabriel Set-upin. Koskaan aiemmin en ole Modestystä tai oikeastaan mistään muustakaan enemmän "aikuisten sarjakuvasta" innostunut, joten lähinnä toivoin parasta, ettei ihan hukkaan rahat menisi.

Koneessa sitten kaivoin albumin esiin ja kas kummaa, Modestyhan alkoi kolista ihan täysillä! :) Yllätyin melkoisesti siitä, miten paljon pidinkään näistä - sekä tarinoista että taiteesta. Vaikka tuleekin lähinnä ankkoja ja jotain huumoristrippejä luettua muutoin, niin sen verran silmää allekirjoittaneellakin sentään on, että pystyn kyllä tunnistamaan todella taidokkaasti tehdyn käsikirjoituksen. O’Donnell oli melkoinen taituri, siitä ei jäänyt mitään epäselvää. Ja taidan olla kohtalaisen nirso piirrosjäljen suhteen, mutta siinäkään ei mitään valittamista, toimi ihan täydellisesti.

Nämä siis olivat tietenkin alkuperäisellä kielellä ja vaikka joku sana sillon tällöin menikin oman kielitaidon ohi, siitäkään ei mitään ongelmaa syntynyt.

Eli tykkäsin, ja paljon. Tosi pienenä yksityiskohtana vielä että jotenkin tosi ihanaa  :D, miten Willie Garvin kutsuu Modestya prinsessaksi. Kunhan taas toivottavasti pääsee matkalle johonkin kauas, niin viimeistään sitten täytyy tilata lisää Modestya. Huippukamaa!!

Kiitos vielä suosittelijoille, olitte aivan oikeassa.  8]
« Viimeksi muokattu: 07.07.2012 klo 11:05:43 kirjoittanut Exterminator »

tertsi

  • Vieras
Vs: Modesty Blaise
« Vastaus #356 : 07.07.2012 klo 11:14:08 »
Modesty-romaanitkin on ihan viihdyttävää luettavaa...

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Modesty Blaise
« Vastaus #357 : 07.07.2012 klo 16:42:23 »
Kunhan taas toivottavasti pääsee matkalle johonkin kauas, niin viimeistään sitten täytyy tilata lisää Modestya. Huippukamaa!!

Kiitos vielä suosittelijoille, olitte aivan oikeassa.  8]

Kiva kun pidit. Mutta sarjakuvia voi lukea myös ilman pitkää lomaa. :)

tertsi

  • Vieras
Vs: Modesty Blaise
« Vastaus #358 : 07.07.2012 klo 22:12:33 »
Kumma kun olin ennen villinä Modestyyn, mutta nyt tympäisee.
Ai, että oikein tympäisee.
Mikä tympäisee?

Modestyn ja Willien kaikkivoipaisuus ja ylivoimasuus?

Sigma

  • Jäsen
  • Viestejä: 410
Vs: Modesty Blaise
« Vastaus #359 : 24.07.2012 klo 16:24:35 »
Kiva kun pidit. Mutta sarjakuvia voi lukea myös ilman pitkää lomaa. :)

...mutta opiskelu ja muu arkielo saattaa vaarantua  :laugh:.

Pidän erityisesti Jim Holdawayn Modesty-tarinoiden kuvituksista, joissa Modestya ei ole ihan niin liiaksi kurviteltu/sexytetty ja O'Donnellyn loistavat käsikset pääsevät paremmin oikeuksiinsa. Lukemani suomennokset eivät tunnu lainkaan yhtä hyviltä ja ovat jotenkin väkinäisiä, kun englanniksi hommaa toimii luontevasti.
"Los amigos de nuestros amigos son nuestros amigos."