Kirjoittaja Aihe: Establisoitunut ja etabloitunut sarjakuva  (Luettu 15957 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Establisoitunut ja etabloitunut sarjakuva
« Vastaus #30 : 17.07.2009 klo 13:30:42 »
en näe vaikutusta suuntaan Y tai X.
Mangan tulo on rikastuttanut kenttää ja jatkaa sitä mutta kuten todettua kaikki tasaantuu iän myötä.
"aikuistuttuaan" näistä manganharrastajista vain osa jää harrastuksen pariin(aivan kuten muissakin sarjakuvagenreissä) ja aivan yhtä pieni osa on kiinnostunut sarjakuvasta laajemmin.
Sama pätee BD, vaihtoehto-, supersankari-ja muilla puolilla olevaan harrastukseen.

Laajemmassa määrin tällä ei ole merkitystä nk. suurelle yleisölle. Ja se pieni yleisö suree ettei sarjakuvaa arvosteta samoin kuin muita taiteita.

Se onko jokin "arvostettua" vai ei on eri asia, kuin onko jokin hyvää ja ansiokasta vai ei.

tolppis

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 332
  • Viinissä totuus
Vs: Establisoitunut ja etabloitunut sarjakuva
« Vastaus #31 : 17.07.2009 klo 13:36:58 »
Hmmm...noh, en minä ole mittään tilastoja katsonut. Tämä on ihan mutu-tuntuma että vähemmän löydän kiintoisaa kamaa nimenomaan kaupoista/kioskeista kuin ennen. Johtuuko sitten oman makuni muutoksesta? Mene ja tiedä.

Toki on hienoa että mm. Jonah Hexiä, Ken Parkeria, italokamaa (mihin ne muuten katosivat?) pokkarina yms. on ilmaantunut kipakkeihin.

Kukaan ei vielä vastannut tuohon "kovakantiset ovat kalliita"-nurinaani. Juuri eilen muuten kaiffarin kera biliksen ohessa horistiin mm. Jenkkilän älyttömistä keräilijöistä (nämä "lehti muoveihin ja hinta päälle, ja tätä ei sitten AVATA eikä LUETA"-keräilyzibaleet yms. järjettömyydet). Minä kun lasken itseni keräilijäksi ja pyrin toki mahdollisuuksien mukaan pitämään sarjikset kondiksessa mutta luettavaksi niitä kuitenkin ostan. Kovakantiset editsoonit kun enempi tuntuu sellaiselta keräilijäkamalta.


tolppis

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 332
  • Viinissä totuus
Vs: Establisoitunut ja etabloitunut sarjakuva
« Vastaus #32 : 17.07.2009 klo 15:55:26 »
Aaah? Okei. Siis sinänsä ne on ihan siistejä mutta kun KAIKKI tunnutaan nykyään koottavan koviin kansiin. Oli sen arvoista kamaa tai ei. Ääh. Jaksa siitä jauhaa. (viitannet että syksyllä se jatkuu sarjisfestareilla vai?)

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Vs: Establisoitunut ja etabloitunut sarjakuva
« Vastaus #33 : 17.07.2009 klo 16:38:14 »
Tämä on ihan mutu-tuntuma että vähemmän löydän kiintoisaa kamaa nimenomaan kaupoista/kioskeista kuin ennen.
Omalla kommentillani en muutes viitannut varsinaisesti julkaisujen kiinnostavuuteen. Paino oli siis monipuolisuudessa (myös ei-mangan kohdalla). Itse taidan tätä nykyä ostella säännöllisesti lähinnä vain Ihmesarjan ja Ken Parkerin. Tämän lisäksi mukaan tarttuu satunnaisesti joitakin erikoisjulkaisuja ja muita (esim. näin kesällä matkustellessa ostan usein Willeriä matkalukemiseksi).
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Establisoitunut ja etabloitunut sarjakuva
« Vastaus #34 : 19.07.2009 klo 03:20:02 »
Totta sarjakuva myy ja myy enemmän kuin "vakavastiotettava" "Establisoitunut" kirjallisuus kirjakauppamyynnissä mutta Disney johtaa ja syy on jo todettu alkupään viesteissä: saatavuus ja näkyvyys.

keskivertokansalaiselle sarjakuva on aku ankka. Saatavuus laaja ja julkaisutiheys suuri.
Tilastossa on vahvistus asialle jos kohta useimpien sarjakuvaharrastajien keskusteluissa ei-sarjakuvaharrastajien kanssa.
Tämä ei väheksy sarjakuvan asemaa missään määrin, eikä Disneyn tuotteiden laatua.
Sarjakuva on taidemuoto. Taide on myös viihdettä niin ikävä kuin sitä monen onkin myöntää.

Aivan kuten elokuva ja musiikkikin jaetaan lajityypeittäin niin myös sarjakuvakin.
Se pitääkö mangasta, BDstä supersankareista tms on makuasia.
on niitä jotka pitävät tangomarkkinoista ja Metallican Master of Puppetsista yhtä lailla, mutta he ovat vähemmistö.

Isoin ongelma on tarjonnan vähyys: kun ei ole tarjontaa ei voida täyttää kysyntää eikä tuo kysyntä päädy tilastoihin.
Itse hankkisin laajemmalti sarjakuvaa, mutta varsinkin käännettynä ei tipu ei herise.
Kustantajille tämä on kova riski lanseerata ja vie aikaa ennen kuin rahansa saa takaisin ja laitettua kiertämään seuraavien sarjakuvien kustantamiseen, mutta lukijan kannalta tilanne on markkinoiden sanelema.

On syynsä miksi disney jyrää. Joka keskiviikko.
Ja siitä se myös ansaitsee kiitoksen.
Mangakin julkaistaa lehtiformaattina asia joka usein unohtuu, mutta mangan ja amerikkalaisen version "waiting for the trade" ajattelun myötä .

isot kokoomat ovat käytännöllisempiä ja kovat kannet hienoja, mutta verrattuna mahdollisuuteen ostaa jatkuvaa antologiasarjakuvaa á la Non stop Zoom Ruutu Jysäys tai ihan mitä tahansa sarjakuvaa.
Nyt lehtipisteistä( ei kirjakaupat vaan lähikaupat, kioskit, huoltoasemat jne) omaavat aina aku ankkaa.
Jos hyvin käy Tex willeriä, joskus on mangaakin.
Muuten tarjolla on naisten tai miestenlehtiä.

Lehtiä tarvitaan mikäli halutaan nähdä se että sarjakuvat yleistyy ja jokapäiväistyy samalle tasolle kuin sudokut. Koska maailma kärsii kroonista ADHDta on julkaisutahdin oltava tasainen ja mahdollisimman lyhyt.
Kuukauden odotus on ylimaallinen suoritus, mutta se että olisi laajalla spektrillä niin eurooppalaista kuin amerikkalaista kuin japanilaista sarjakuvaa saatavilla on utopia.

Nyt tarjonta on vain rajallista. On netti toki mutta nettitilaaminen ei vieläkään ole kaikkien käsillä.
Ikävä totuus on että sarjakuvissa tilanne on yhä sama kuin elokuvapuolella tänne tulisi vuodessa kaksi eurooppalaista elokuvaa ja amerikan viisi suosituinta elokuvaa, ei muita.
Onneksi tämä on parannusta entiseen mutta parantamisen varaa yhä on.