Tästä asiasta näytään keskusteltavan useassakin avauksessa, eli mitä vanhoja Texin seikkailuja haluataan julkaista missäkin muodossa.
Tuntuu loogiselta, että kronikoissa mennään järjestyksessään uusintana noita 70-luvun juttuja. Sitten Maxissa voidaan julkaista melkein mitä vain muuta. Yksi ongelma tässä ehkä on se, että vuosittain Suomessa tulee 16 Texiä ja Italiassa vain 12. Pitäisi siis niihin neljään lehteen etsiä jotain muuta, ehkä vanhoja ennen julkaisemattomia tarinoita. Toisaalta ne olisi kiva saada lukea yhdessä paketissa, esim. määrämittaan passatussa Maxissa. Meillä julkaisemattomia tarinoita ovat myös Almanacca del Westin kertomukset, jotka ehkä voisi juuri saada sopimaan tähän 110 sivun mittaan, en nyt ole niin tarkkaan niitä mittaillut.
Näitä meillä julkaisemattomia vanhempia seikkailuita voisi julkaista kronologisessa järjestyksessä, ehkä mieluiten Maxien puolella.
Kyllä minulle tietysti värijulkaisutkin kelpaavat, mutta itsellä useat ulkolaiset erikoisjulkaisut ovat jääneet vain keräilykappaleiksi, jos varsinainen lukukappale on aikaisemmin jo ollut mustavalkoisena ja vaikka suomeksi painettuna, esim ne Italian Texin värilliset tasasataset 100-200-300-400-500.
Ehkä tässä pitää eritellä jotenkin keräily ja tavallinen lukeminen. Keräilijöitä taitaa olla vähemmän kuin lukijoita.