Kirjoittaja Aihe: Kynsintää ja raatelua Collectors edition  (Luettu 247055 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Wade

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 163
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #1080 : 10.04.2007 klo 21:18:10 »
Joo, Eemerin tyyli on hyvä. Perspektiivejä käytetty.

Niin ja 1582. viestini, pileet bystyyn.
Wade Koivurinne

W

  • sarjakuvaduunari
  • Jäsen
  • Viestejä: 606
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #1081 : 11.04.2007 klo 09:00:02 »



En ole kirjoittanut ketjuun piiitkään aikaan. Seurattu on ja hätkähdyttävällä vauhdilla ihmiset julkaisee hienoja kuvia.


Sinisalon Tuukan klovnista pidän. Kasvot on onnistuneita ja uurteiden varjot saatu hyvin esiin.
Olisin kaivannut piru paralle ruumista ja hiuksien värtysvalita ei toimi. Niissä ei ole samanlaista toden tuntua kuin kasvoissa.
Tanssiva Kali on hyvä ja tasapainoinen mitä nyt ohut viiva katoaa näyttöpäätteellä.

Lauran kuva on herkkä mutta turhan laimea väritys. Tai toisin sanoa herkkyys katoaa imelyyden tieltä. Vesiväreillä tuo olisi pitänyt tehdä. Muuten piän muodosta ja aiheesta sekä pienistä yksityiskohtien esittämisestä. Leuka, pisamat ja suu...

Matkamies
Hienosti olet saanut kuvaan vauhdin tuntua. Auto on erikoisen hieno. Et ole vain saantu tarpeeksi hyvän autoa ja miestä istutettua taustaan. Mielikuva että ne on liian isoja tuohon vuorenriteeseen ja metsä tulee vastaan turhan nopeasti ja hirmu pienenä verrattuna mieheen ja autoon.

Solttu kuva on hieno ja siinä on jännitettä.

Markun kuva on kelpo. Tytön vasen jalka on hiukkasen oudossa asennossa. Rasterit tuo kuvaan eloa. Erityisesti tykkään tytön ja yleesäkkin sun hahmojen kasvoista.

Phenom:
Aseet ovat hienoja. Pehmeä kynän jälki loi tunnelmaa. Hienoa jälkeä.
Maalaus on räikeästä värikkyydestään huolimatta tasapainossa. Paksusta viivasta ja värinkäytöstä tulee hiukan mieleen Tyko Sallinen, mutta sulla on hiukan herkempää tuo mallin esittäminen.

SinintheCity
Pilakuva on hieno. Etummaisen hahmon motoriikka heittää mutta ei sen väliä.
Paljon yksityiskohtia mutta kuva ei ole tukkoinen.

Hazard

Ompas hienoja! Ja vielä tietokoneella! Sä viilletät valovuosien päässä nykyisin.
Erityisesti tykkään  värivalinnosta. Ylempi nalle kuva on hyvin tasapainoinen. Tykkään varsinkin noista oksista. Kuvan sympoliikka menee tosin ohi.

Alemmasta kuvasta mä olen varsinkin innoissani. Tulossa sarjakuvaa tuosta hahmosta?
Ehkäpä herra etualalla oleva käsi kaipaa viilausta. Kämmen ei näy ihan ok tavalla kun ojennetaan kättä eteen.
Munkin pahimpi kohtia piirämisessä.


Veli Loponen
: Sun viimeaikaisista jutuista on tullut semmoinen fiilis, että tussaus vie paljon pyöreyttä ja hekkyyttä sun piirroksista. Tykkään siksi erityisesti luonnoksistasi enemmän.

Prof. O. Kuva ei paljoa vielä kerro tarinasta varsinkaan kun ei tekstejä nää lukemaan. Kivaa kuitenkin että käytät mustaa rohkeasti ja tarinan kansi on tyylikäs.

Anssin
kuva on herkkä ja varsin taidokas. Tuotko joskus tapaamisiin jotain sun luonnoskirjoja yms.? Olisi kiva nähdä.

Eemelin Sasuke kuva oh hieno ja onnistunut. Miekkan terää olisi voinut näkyä enemmän. Ilme on velmu.

Jampam: Ah miten kesäinen ja pirteä kuva. Jos 9 sormea ei sua haitaa ei se meitäkään haittaa. Kengät näyttää painavilta mutta eipä näytä herraa hidastavan.

Eemeri

  • Laiska mangaraaputin
  • Jäsen
  • Viestejä: 35
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #1082 : 11.04.2007 klo 16:31:12 »
Eemeri:
Ilme ja tukka eivät tunnu kuuluvan Sasukelle, olisit vain rohkeasti piirtänyt oman hahmon... ;)
Hallitset väritystyylisi, hyvältä näyttää. Piirroksessa erityisesti miekka ja kädet toimivat. Otitko mallia jostakin? Piirrä omia hahmoja ja kehitä omaa tyyliäsi, tekniikka on jo hallussa. :)

Kiitoksia. :)

Oli kyllä tiedossa, että ilme oli vähän "velmu" Sasukelle ja tukka ei ole samanlainen kuin mitä itse hahmolla on. Olisinhan minä saanut prikulleen samanlaisen kuin mitä oikea on, mutta en nyt vain halunnut.
Mallia en ottanut ollenkaan, päästä piirsin. Itseasiassa vielä ilman konseptiakin.

PS. Periaatteessa hän voi olla joku edesmennyt klaanijäsen. :D

tertsi

  • Vieras
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #1083 : 13.04.2007 klo 00:44:13 »
Kokeilen tässä erilaisia papereita.
Mikään ei tunnu hyvältä. GRRR...

Isompana tuolla sivun alanurkassa.

« Viimeksi muokattu: 13.04.2007 klo 00:46:25 kirjoittanut Tertsi »

Anssi Rauhala

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 816
  • Aces High!
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #1084 : 13.04.2007 klo 10:50:11 »
Lainaus
Kokeilen tässä erilaisia papereita

Dammapada dammapada dammapada Canson Bristol Graphic 250 grammaaaa... (Hyminää) Toistamme mantraa kerran tunnissa, ja kosminen järjestys säilyy. Ja rahat siirtyvät taskunpohjalta kauppiaalle.

Mutta kun tuotetaan ne miljoona hahmottelukuvaa, ennen kuin aloitetaankaan originaalin lyijäriluonnostelua, mikä vain kopiopaperi on terveen järjen valinta.
"The ukulele army grows larger and larger, and soon we will dominate all media. Then you will all pay." (Jonathan Coulton)
http://anssirauhala.blogspot.com/

tertsi

  • Vieras
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #1085 : 13.04.2007 klo 12:16:58 »
Dammapada dammapada dammapada Canson Bristol Graphic 250 grammaaaa...
Liityn mukaan hymisemään.
Bristol ja G-terä ne yhteen soppii (ja Maru kans)

JanneT

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 125
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #1086 : 13.04.2007 klo 12:25:58 »
Dammapada dammapada dammapada Canson Bristol Graphic 250 grammaaaa... (Hyminää) Toistamme mantraa kerran tunnissa, ja kosminen järjestys säilyy. Ja rahat siirtyvät taskunpohjalta kauppiaalle.

Mutta kun tuotetaan ne miljoona hahmottelukuvaa, ennen kuin aloitetaankaan originaalin lyijäriluonnostelua, mikä vain kopiopaperi on terveen järjen valinta.

Cansoniin siirryin minäkin muutama kuukausi sitten ja muutaman sadan paperin testierän jälkeen sanoisin että voittaa mielestäni Schoelleshammerit & kumpparit vastaavilla paksuuksilla, sillä kestää paremmin mustetta käpristymättä. Stokkan paperi Helsingissä tuntuisi yllättäen olevan halvin vaihtoehto A4-hintaluokassa (olikohan se nyt 7,90/20 kappaleen lehtiö?). Hakiksen Taiteilijatarvikkeessa hinta oli muistaakseni 13,90. Ainakin Hakaniemestä sai myös A3-kokoisia, Stockmannista en ole varma. Ja sittenhän on Cansonilta tuo vähän ohkaisempi 224-grammainen CA Grain Drawing hyvin samannäköisessä pakkauksessa, jos kaipaa vähän karkeampaa pintaa.

Strathmoren Bristoleja olisi toki kiva kokeilla, vaikka en keksi mitä 'lisäominaisuuksia' tässä paperilta enää kaivattaisiin. Mutta enpä lähde rapakon takaa tilailemaan.
« Viimeksi muokattu: 13.04.2007 klo 12:27:52 kirjoittanut JanneT »
Kuvitukset       Sarjakuvat         Animaatiot       Käsikirjoitukset                 http://www.jannetoriseva.fi

tertsi

  • Vieras
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #1087 : 13.04.2007 klo 12:29:53 »
Tuo mun yllä oleva "Lattialla makaava nainen" on tehty sille karkeammalle paprulle. Sileälle Bristolille onnistuu pienten yksityiskohtien nykertäminen paremmin.
Pienessä koossa on myös helpompaa tuo perspektiivin hallinta (edes jotenkin).
« Viimeksi muokattu: 13.04.2007 klo 12:33:31 kirjoittanut Tertsi »

W

  • sarjakuvaduunari
  • Jäsen
  • Viestejä: 606
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #1088 : 13.04.2007 klo 13:50:12 »
Ostin juuri suomalaisesta Cansonin Angouleme BD paperia.
Tuntuu sileältä, mutta ei ole kiiltävää. 250 grammasta.
Nyt vaan kokeilemaan. Harmi että oli vaan A4 kokoa.

tertsi

  • Vieras
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #1089 : 13.04.2007 klo 17:31:33 »
Harmi että oli vaan A4 kokoa.
Pitääpä käydä Akateemisessa kerjäämässä A3:a. Voivat vaikka hankkiakin, jos tarpeeksi moni sitä kyselee.
« Viimeksi muokattu: 13.04.2007 klo 20:47:35 kirjoittanut Tertsi »

Wade

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 163
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #1090 : 13.04.2007 klo 22:22:38 »
Mennään joukolla kyselemään peräkkäin toisiamme tunnistamatta?
Huomenna?
Wade Koivurinne

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #1091 : 13.04.2007 klo 22:27:43 »
Pitääpä käydä Akateemisessa kerjäämässä A3:a. Voivat vaikka hankkiakin, jos tarpeeksi moni sitä kyselee.
Ainakin Tampereella sitä on ollut ihan hyllyssä. Hintaa en muista, mutta lopuillaan oleva lehtiö tuossa vieressä on ostettu sieltä.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

tertsi

  • Vieras
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #1092 : 13.04.2007 klo 22:35:11 »

Wade

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 163
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #1093 : 13.04.2007 klo 22:38:31 »
huomenna klo 15
Moon sillon myyrmannin divariin tutustumassa. 15.02.?

Noei, kyllä siihen aikoihin olen liikekannalla, voiskai sitä kävästä akateemisessa. Perinteen mukaan...
Wade Koivurinne

Arminen

  • Jäsen
  • Viestejä: 125
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #1094 : 14.04.2007 klo 11:31:30 »
Badoong. Huulet kaipaavat väriä. Huomasin liian myöhään seikan tämän.

« Viimeksi muokattu: 14.04.2007 klo 12:15:08 kirjoittanut Arminen »