Tämä sekä muut Pixar-universumin mysteerit on selvitetty tässä aukottomassa teoriassa.
Kiinnostava teoria! Siihen liittyvästä keskustelusta tuli mieleen perinteiset salaliittoteoreetikot, jotka pystyvät muokkaamaan teoriaansa niin taitavasti, että jopa sen kanssa ristiriidassa olevat asiat saadaan ympättyä siihen mukaan.
Sitten pienoinen sivuraide. Bennemannin kirjassa Himokas härkäsammakko ja muita eläinkunnan seksipetoja on mielenkiintoinen luku, joka sivuaa Nemoa etsimässä -leffaa. Elokuvassahan sukeltaja pyydystää nuoren kiilavuokkokalan (Nemon), joten hänen leski-isänsä lähtee etsimään poikaansa. Todellisuudessa isä olisi vaihtanut sukupuoltaan heti kohta vaimonsa menehtymisen jälkeen ja ryhtynyt merivuokkokodin uudeksi emännäksi. Normaalisti kiilavuokkokalat lähtevät heti kuoritumisen jälkeen kotoa ja asettuvat jonkun toisen merivuokon suojaan, mutta jos Nemo olisi poikkeuksellisesti jäänyt asustelemaan isänsä kanssa, heistä olisi todennäköisesti tullut pariskunta. Normaalisti, kun kuolleen kiilavuokkonaaraan puoliso vaihtaa sukupuolta, suurin läsnä olevista nuorista kaloista kehittyy sukukypsäksi ja etenee hierarkiassa. Homma toimii näin, sillä kaikki kiilavuokkokalat syntyvät koiraina.
Vähän sääli, että Pixar ei pitäynyt todellisuudessa vaan päätyi ihmismäisenpään versioon kalojen elämästä. Siinä olisi ollut vanhemmilla selittelemistä kun Nemo perustaa perhettä transsukupuolisen isänsä kanssa.