Ihan tosi? Ettei Marski ole missään sarjiksessa esiintynyt? Vaikea uskoa. (Ehkä ei päähenkilönä, mutta silti...)
Nyt kun vielä tarkemmin muistelen, niin onhan Mannerheim esiintynyt suomalaisen sarjakuvan päähenkilönäkin! Kyseessä on Heikki Paakkasen "Suomi sodassa 1939–1945" (Tammi, 1991). Omistan tuon albumin, tosin olen tainnut hukata sen jonnekin. Sarjakuvaa julkaistiin aikanaan myös toisessa iltapäivälehdessämme, en tosin muista kummassa.
Onneksi vain harvalla oli, muuten puhuttaisiin venäjää.
Pekurinen oli kaikesta huolimatta hemmetin rohkea mies. Monella muulla ei olisi ollut kanttia tulla tapetuksi vakaumuksensa puolesta. Ajatusleikkinä: kuinkahan moni olisi lähtenyt rintamalle, jos olisi tiennyt 100% varmuudella palaavansa takaisin puuarkussa?
Törni olisi epäilemättä heittänyt henkensä omien arvojensa edestä, vaikka joskus kyllä mietityttää, oliko mies todella "isänmaanystävä" vai mahtoiko hän elää pelkästään sodalle (Vietnamiinkin oli lähdettävä). En nostaisi sellaista heppua jalustalle.
Ja ainahan voidaan nostaa esille sekin kliseinen vaihtoehto, että mikäli kaikilla olisi ollut saman verran rohkeutta ja päättäväisyyttä kuin Pekurisella, ei toista maailmansotaa olisi ollutkaan. Jep, epärealististahan se on, sen myönnän itsekin. Ihmiset ovat susia toisilleen, maailma on paha paikka, mutta tappamasta kieltäytyvä idealisti ei muuta sitä ainakaan huonompaan suuntaan.
Koska aloitetaan "armeija vs sivari deathmatch", saisi yhtä hyviä juttuja kuin uskontokeskustelussa?
Luojan tähden, ei aloiteta! Nimimerkillä "ainakin kolmen vastaavan foorumi-deathmatchin veteraani".
Itseasiassa työkaveri kertoi miten eräs sukulainen oli aikoinaan taistellut osasto Törnin riveissä. Kun sodan päätyttyä pari vuosikymmentä veteraaneja ei arvostettu juuri ollenkaan, vaan "ohiammuttuin" mollattiin ja halveksittiin, tämä oli polttanut kenkälaatikollisen sota-ajan valokuvia. Siinäpä menetys historioitsijoille.
Valokuvien polttaminen on tosiaan menetys jälkipolville, siitä voidaan olla yhtä mieltä. Ja veteraaneja minäkin arvostan, ei siinä mitään. He joutuivat olosuhteiden julmina uhreina käymään läpi jotakin sellaista, jota allekirjoittanut ei olisi todennäköisesti kestänyt. Luultavasti olisin päätynyt Lappeenrantaan tuijottamaan omia kiväärinpiippuja muiden Tali-Ihantalan tulihelvetissä hermonsa menettäneiden kanssa.