Kirjoittaja Aihe: Deluxe, absolute, yms. muut hienommat editiot  (Luettu 18 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 206
  • <><
Deluxe, absolute, yms. muut hienommat editiot
« : tänään kello 17:29:32 »
Kun Kilpikonna on täällä viime aikoina viitannut useampaankin kertaan sarjakuvien Deluxe editioneihin, jotka ovat normaaleja kokoelmia suurikokoisempia ja laadukaampia sekä sisältävät yleensä lisämateriaalia, niin ajattelin aloittaa niiden keräilyä ja kommentointia varten oman ketjun. Tässä ei siis sinällään ole tarkoitus keskustella sarjakuvan sisällöstä, vaan mennään formaatti edellä. Voi siis kertoa tykkääkö tahi ei näistä ja miksi, keräileekö vaiko ei ja niin edelleen.
Näin nopeasti mulle tulee mieleen tähän formaattiin sisältyviksi seuraavanlaisia nimityksiä:
deluxe edition
absolute edition (ainakin DC käyttää joissain tätä, ei saa sekoittaa DC:n uuteen Absolute-sarjaan)
artist's edition ja sen erilaiset nimimuunnelmat kustantajasta ja kannen kovuudesta riippuen
integraali
omnibus (näissä on monia formaatteja, mutta tarkoitan esim. DC:n ja Marvelin omnibuksia, jotka ovat kovakantisia ja hieman normaalikokoelmia suurempia)
« Viimeksi muokattu: tänään kello 17:38:02 kirjoittanut Veli Loponen »
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 206
  • <><
Vs: Deluxe, absolute, yms. muut hienommat editiot
« Vastaus #1 : tänään kello 17:37:06 »
Vastaan itse ekana.

Lähtökohtaisesti en keräile tai ostele tämän formaatin julkaisuja. Niitä kuitenkin kertyy syystä tai toisesta. Omnibuksia on joitain, koska niiden avulla saa pitkähköjä juoksuja kerralla, vaikka niiden lukeminen mukavasti onkin liki mahdotonta. Sitten löytyy yksi IDW:n Artist's Edition eli John Byrnen Fantastic Four. Se oli pakkohankinta, koska siinä pääsi lähimmäksi Byrnen originaalitöitä, mitä toistaiseksi on ollut mahdollista. Sen jälkeen tulleita Byrne AE-kirjoja en ole ostanut.

Nyt mietin kovasti, että ostaisin syyskuussa ilmestyvän Byrnen the Man of Steel Absolute editionin. Man of Steel on toki jo suomeksi ja englanniksi kokoelmissa, joten en sitä tarinan vuoksi tarvitse. Sen sijaan olisi mielenkiintoista nähdä, kuinka hyvin tämä on reprottu. Man of Steelin iso ongelmahan oli ohuet tussausviivat, joista moni painettaessa jäi pois ja lopputulos oli vähän sotkuinenkin. Lisäksi tässä on ekstroja itse sarjakuvan sivumäärän verran, joista isoin osa on lyijykynäluonnosten ja alkuperäissivujen skanneja. Ja onhan tää myös kaikin puolin täydellinen tarina muutenkin ja yhdistää kaksi suosikkiani: Teräsmiehen ja Byrnen.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 358
Vs: Deluxe, absolute, yms. muut hienommat editiot
« Vastaus #2 : tänään kello 21:01:14 »
Britit tekee apex editioneja. Sillä tarkoitetaan kirjoja joissa sivut ovat originaalin näköisiä ja kokoisia. Kovasti teki mieli Bollandin apexia mutta ostin sitten vain pienempikokoisen masterpiece editionin samasta kirjasta. Kyllä siinäkin pääsee originaalifiiliksiin ja noin kolmasosalla hinnasta. Ainoa apex mulla on Carlos Ezquerran töistä koottu albumi. Osa näistä myydään nopeasti loppuun, mutta joitakin sitten jää vielä pidemmäksi aikaa nettikauppaan, kuten Kevin O'Neillin Nemesistä ym. sisältämä apexi.

Ehkä tähän kuuluu myös joukkorahoitetut. Tuo Kvaakin Eternautti on semmoinen. Kaksi kirjaa boksissa. Samoin Kari Leppäsen Achilles Wiggen integraalit. Lähtökohtaisesti en harrasta luxusta, mutta joskus ei muita versioita ole edes saatavissa.
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson