Vesimies on kiinnostavan tuntuinen hahmo, ja arvostelemani sarjakuva varsin raikas.
Nykyisessä sarjakuvassa Vesimies ja Mera ovat pitkä, näyttävä ja aktiivinen badass-pariskunta. Tuntuu erikoiselta lukea, miten heikosti käytettyjä ja naurunalaisia hahmoja he ovat olleet aiempina vuosikymmeninä ennen Geoff Johnsonia.
Elokuvassa parrakas ja hyvin vankkarakenteinen Jason Momoa on kyllä ihan erinäköinen Aquaman. Amber Heard on hoikempi ja lyhyempi kuin sarjakuvan Mera, mutta muistuttaa tätä muutoin kohtuullisesti.
Pitkän historiansa Vesimiehellä tosiaan on välillä ollut parta, mutta sitä ei ollut New 52:ssa eikä ole myöskään Rebirthissä, joten olen ihmetellyt Momoan valintaa rooliin (karismaa hänellä kyllä on). Momoahan ajoi kuuluisan partansa pois hiljattain eräässä ympäristötempauksessa, mutta hän kuulemma kasvattaa sen takaisin Aquaman 2 -leffaan.