Kirjoittaja Aihe: Mustanaamio  (Luettu 740282 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1065 : 09.08.2011 klo 14:37:33 »
Mustanaamion asema Pohjoismaissa on syvemmällä kuin luulisikaan... kuten Norjan vastarintaliikkeen salasanana! Vapaa Norja! FANTOMET!!

PHANTOM came to symbolize free Norway and his spiritual father, Lee Falk, recounts how the word FANTOMET (Phantom) was used as a password by the resistance movement.
http://bp2.bulls.se/ENGLISH/BULLENG.HTM

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1066 : 22.08.2011 klo 09:44:56 »
Mustanaamio-näkkäri (1966-1967) ei olekaan ihan "aito" näköispainos, sillä lehdistä on valittu mukaan vain pääsarjat.


VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1067 : 22.08.2011 klo 10:06:57 »
Siis vain Mustanaamio-sarjat? Kakkossarjojen oikeuksien jäljitys olisi varmaan ollut hankalaa. Historiallisesti harmillista mutta Mustis itse tässä on tärkein.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1068 : 22.08.2011 klo 10:21:11 »
Kakkossarjojen oikeuksien jäljitys olisi varmaan ollut hankalaa.

Fantomen-näkkäreitä julkaistaan lahden takana. Ruotsalaiset ovat siis onnistuneet ko. oikeudet jäljittämään. Mutta on siinä varmasti työtä ollut. Kakkossarjojen kirjo on vuosikymmenten aikana ollut melkoinen.

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1069 : 22.08.2011 klo 15:53:37 »
Kertoo kai siitä, että Egmontilla ei ole nykyisillä työntekijäresursseilla mahdollista tehdä tuollaista jäljitystyötä.
"Tex-tieteen yli-morisco"

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1070 : 22.08.2011 klo 17:01:31 »
Mustanaamio-näkkäri (1966-1967) ei olekaan ihan "aito" näköispainos, sillä lehdistä on valittu mukaan vain pääsarjat.

Jaaha, todella hyvä tietää. Enpä huomannut tätä, vaikka niinhän tuossa kannessa lukee.

Siis vain Mustanaamio-sarjat? Kakkossarjojen oikeuksien jäljitys olisi varmaan ollut hankalaa.

Lehden kakkossarjoja on ollut valtavasti, mutta Juha Tynnisen Mustis-indekseistä selviää, että vuosina 1966 – 67 sellaisia olivat pelkästään Johnny Hazard ja ruotsalainen Texas Jim. Noiden oikeuksia ei olisi ollut vaikea jäljittää. Hazard on Kingin sarja. Texas Jimiä tuli Mustiksessa viime vuonnakin kerran kun siinä julkaistiin Fantomenin nostalgisia sarjoja. Sen oikeuksien haltijan yhteystiedot saanee tarvittaessa nopeasti Fantomenin toimituksesta.

Kahkonen

  • Jäsen
  • Viestejä: 771
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1071 : 22.08.2011 klo 17:24:38 »
Eiköhän kysymys ollut säästöstä eikä jäljitysongelmista. Sama määrä Mustanaamiota pienemmällä sivumäärällä, pienemmällä painokustannuksilla. Ostoon menee. Milloin pitäisi ilmestyä (pvm)?

Edit: Tynnisen sivuilta laskettuna, reilut 320 sivua Mustista.

Edit: 7.9. ilmestyy.
« Viimeksi muokattu: 26.08.2011 klo 22:36:59 kirjoittanut Kahkonen »

sarja

  • Jäsen
  • Viestejä: 772
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1072 : 22.08.2011 klo 18:19:49 »
Jees. Hieno  juttu. Pidän  eniten  60-70-lukujen  Mustanaamiosta. Odotan  vai  ilmestymistä.

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1073 : 22.08.2011 klo 20:30:46 »
Jees. Hieno  juttu. Pidän  eniten  60-70-lukujen  Mustanaamiosta. Odotan  vai  ilmestymistä.

Ruudut on leikelty törkeästi sivutaittoon sopivaksi. Painoasu syvältä. Suomennos ruotsin kautta vähän sinne päin. Kuten pitääkin, sillä on näillä iso nostalgia-arvo.

Nikopol

  • Jäsen
  • Viestejä: 253
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1074 : 23.08.2011 klo 09:21:20 »
Periaatteessahan tuo kakkossarjojen poisjättö on hyvä asia niille, joilla alkuperäiset Mustikset ovat. Keräilyarvo ei varmastikaan kärsi niin paljoa tässä tapauksessa ja vanhoja numeroita tullaan varmasti jatkossakin metsästämään. Jos esim. Akun näkkäreistä olisi jätetty pois "Pikku Paha Hukka"-tarinat vedoten harhaanjohtvaan nimeen ja vakiinuneeseen ilmaisumuotoon, niin eiköhän noita 50-luvun ankkoja vieläkin intohimoisesti metsästettäisi enemmän.

Dennis

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 752
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1075 : 23.08.2011 klo 21:54:53 »
Hyvä juttu että noita kakkossarjoja ei ole tossa, nuo "vanhat" Mustikset olivat hyviä. Kakkossarjat voisi julkaista erikseen, varsinkin Johnny Hazardit.
Je suis alle kuuden euron pizza!

Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Viestejä: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1076 : 23.08.2011 klo 22:43:03 »
Hyvä juttu että noita kakkossarjoja ei ole tossa, nuo "vanhat" Mustikset olivat hyviä. Kakkossarjat voisi julkaista erikseen, varsinkin Johnny Hazardit.

Samaa mieltä. Vaikka Mustiksen kakkossarjat ovatkin aina olleet tärkeä osa hommaa, niin minusta silti Mustis näkkärin pitäisi sisältää vain Mustista. Minusta se on aivan luonnollista. Toisin kuin Aku Ankan tapauksessa, jossa Aku Ankka on saavuttanut tietynlaisen statuksen suomen voimakkaimpana Disney lehtenä, niin on ihan luonnollista että siinä julkaistaan Pikku Paha Hukat yms. Toki voi kiistellä siitä että eikö Mustanaamio ole lehtenä saavuttanut vähintään yhtä korkeaa statusta sarjakuvakentällä, mutta minun mielestäni silti nyt toimittiin oikein.
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1077 : 24.08.2011 klo 09:28:13 »
Kakkossarjojen jättäminen on tosiaan hyvä idea tuon kannalta, että saadaan isompi satsi Mustista. Mutta olin jo alkanut itse fiilistellä, että saatais oikee näkkäri, missä ois ollu mainokset ja toimituksellisetkin sivut.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

TOSA

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 003
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1078 : 24.08.2011 klo 12:32:45 »
Kakkossarjojen jättäminen on tosiaan hyvä idea tuon kannalta, että saadaan isompi satsi Mustista. Mutta olin jo alkanut itse fiilistellä, että saatais oikee näkkäri, missä ois ollu mainokset ja toimituksellisetkin sivut.
Itsekin oletin että tämä olisi oikea näkkäri jolloin ei olisi tarvinnut noita irtonumeroita etsiä. Nyt joudun kuitenkin ostamaan irtonumerot jolloin tuon näkkärin ostaminen ei ole enää tärkeää. Ehkä sitten kun tulee halvalla jostain vastaan.

Kahkonen

  • Jäsen
  • Viestejä: 771
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1079 : 26.08.2011 klo 22:38:37 »
Ilmestyy 7.9. Egmontin blogin mukaan. Nopeasti. Odotin, että vasta loka- tai marraskuussa.