Kirjoittaja Aihe: Mustanaamio  (Luettu 741299 kertaa)

0 jäsentä ja 2 Vierasta katselee tätä aihetta.

tertsi

  • Vieras
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #585 : 10.08.2010 klo 23:24:14 »
Minusta etenkin juuri ne aivan ekat tarinat ovat aika mukavia... mennään eikä meinata.
Kyllä rosvot on tässä tosi tyhmiä. Mustanaamiota voisi kuvailla melkoisen uhkarohkeaksi. Harkintakyky ihan nollassa ja aivot narikassa on tällä Vaeltavalla aaveellamme.
No, hänhän on in love.

Ja aina oikeassa pusikossa oikean ikkunan takana polviaesennossa korva hörössä.  ;D
« Viimeksi muokattu: 10.08.2010 klo 23:26:59 kirjoittanut Tertsi »

tertsi

  • Vieras
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #586 : 10.08.2010 klo 23:29:01 »
suomeksikin hienoilla väreillä, mutta Indrajal-yhtiö väritti sen näin,
Mua jotenkin viehättää tuo värien päin prinkkalaa kohdistaminen.
Jos tekisin taidesarjakuvaa, tekisin ehdottomasti sellaisia sarjakuvia, että värit on pikkuisen (tai vaikka vähän reippaamminkin) liikahtaneet. Coolia.
« Viimeksi muokattu: 10.08.2010 klo 23:31:33 kirjoittanut Tertsi »

Nikopol

  • Jäsen
  • Viestejä: 253
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #587 : 12.08.2010 klo 22:19:26 »
Tässä täytynee jo kohta alkaa pyörtämään päätöstään ostaa kaikki väreissä julkaistut Mustanaamiot, kun lehti menee tasoltaan alaspäin koko ajan kuin lehmänhäntä. Mustanaamio-tarinat itsessään ovat typerää ajanvietettä, jota ilman eläisin hyvän elämän, mutta kun nuo muut tarinat ovat pääsyy koko lehden ostamiseen, niin miksi helvetissä niissä ei sitten voisi säännöllisesti julkaista nykyihmisiä kiinnostavia sarjakuvia. Pitkän Johnin jatkoa on odotettu vuoden alusta lähtien ja Thorgalit ovat oivaa luettavaa. Bernard Princet menettelevät ja vuosien varrella sarjakuvassa on ollut muutenkin paljon osumia, mutta enemmän kyllä huteja. Kuka alle 60-vuotias jaksaa tänä päivänä lukea jotain Johnny Hazardia tai Flash Gordonia enää. Tarinat ovat lapsellisuudessaan typerämpiä kuin nykyiset Aku Ankan taskukirjat, eivätkä varmasti tyydytä edes kymmentä prosenttia lukijoista. Onko näiden muinaismuistosarjojen julkaisuun syynä halpuus, vai mikä? Kaikki pitää kuitenkin läpi lukea, kun kerran on rahaakin tuotteesta maksanut, mutta formaatti kaipaisi kyllä jonkinlaisen nuorennusleikkauksen.

Gothicus

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 788
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #588 : 13.08.2010 klo 11:45:29 »
Mua jotenkin viehättää tuo värien päin prinkkalaa kohdistaminen.
Täytyy myöntää, että itsellenikin tulee siitä jotenkin nostalginen olo. Rinnassa läikähtää silleen lämpimästi.
"Ihminen on ihmiselle kettu."

Czaba

  • Jäsen
  • Viestejä: 471
  • No mutta..
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #589 : 13.08.2010 klo 13:21:18 »
Mustanaamiossa on todella julkaistu liikaa vanhoja sarjoja viimeisen vuoden aikana. Minulta löytyy kiinnostusta kylla vanhoja sarjoja kohtaan, mutta viime syksyn Flash Gordonit joka ainoassa lehdessä sai myös epäilemään että kuinka moni muu näitä jaksaa. Tämän vuoden uusinnat vanhoista sarjoista eri vuosikymmeniltä ovat olleet useimmiten luokattomia, paria poikkeusta lukuunottamatta. Surullisinta on että kyse on taloudellisista säästöistä - vanhat strippisarjat ja uusinnat vuosikymmenten takaa ovat taatusti halvempia julkaista kuin uudet tarinat.

Sen lisäksi lehdessä on Mustistarinoina julkaistu viimevuosien strippisarjoja jotka ovat tasoltaan yleensä kehnoja. Yhteen putkeen laitettuna stripit paljastavat sanomalehtisarjan valitettavan juonettomuuden ja sisällöllisen onttouden. Mutta -säästöä, säästöä.

Lehti todella kaipaisi uudistuksia toimituksessa, kirjoittaja- ja piirtäjäpuolella. Ilmainen ehdotukseni on että lehti siirtyisi kuukausittaiseen formaattiin hieman X9:n tapaan, eli tuplanumero kuukaudessa ja pikkuisen enemmän sitten satsattaisiin jäljelle jääneisiin numeroihin ym. kehittämiseen.

Nykyisellään ollaan liian paljon Thorgalin varassa, eikä Mustis itsessään kiinnosta uusia lukijoita ilman elokuva- tai tv-näkyvyyttä, valitettavasti. Jotakin tapahtuu lehden suhteen joka tapauksessa, tuskin kovin pitkään ihan näin voidaan lehteä jatkaa ja museoida sisällöllisesti. Potentiaalia parempaan hahmossa ja lehdessä olisi.

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #590 : 13.08.2010 klo 13:37:10 »
Kommentit kannattaa skrivata på svenska suoraan Fantomen-lehden toimitukselle. Sieltähän se matsku tulee.

Ja Ruotsissahan ilmestyy jo X9:n oloinen mustavalkoinen Krönika, jossa julkaistaan vanhoja Mustis-seikkailuja. Tuli sitä Kronikkaa pari numeroa suomeksikin.

Nuo Harvey Kurtzmanin käsikirjoittamat Flash Gordonit eivät muuten tainneet olla uusintoja vaan ne ilmestyivät ensi kertaa, ainakin suomeksi. Niitä pidetään ko. stripin yhtenä parhaimmista kausista. Piirroksissa avusti Dan Barrya nuori Frank Frazetta.
« Viimeksi muokattu: 13.08.2010 klo 13:43:11 kirjoittanut Lurker »

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #591 : 14.08.2010 klo 11:52:16 »
Jep, Mustis-tarinat ovat enimmäkseen surkeita. Moni kvaakkilainen kirjoittaisi parempia tuosta vain! Eikä huippupiirtäjiäkään ole, Felmangia lukuunottamatta. En käsitä, miksi rima on päästetty niin alas.

Mustiksen kakkossarjat määräytyvät tänä vuonna osittain Fantomen-lehden juhlavuodesta. Ruotsissa on julkaistu näytteitä eri vuosikymmenten kakkossarjoista. Osa niistä on ollut vanhentuneita, osa sekavia pätkiä.

Minunkin ymmärtääkseni Flash Gordonit olivat ennen näkemättömiä Mustiksessa, tai ainakin ensi kertaa leikkaamattomia. Taso oli korkea, muta tulihan niitä liian usein.

Mustiksen taso on sanomalehti- ja aikakauslehtiversiossa vielä onnettomampi kuin sarjislehdessä. Itku pääsee kun katsoo. Voin pistää tähän skannausnäytteitä jos kerkeän.

MTT

  • Jäsen
  • Viestejä: 928
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #592 : 14.08.2010 klo 13:54:34 »
Mustiksen taso on sanomalehti- ja aikakauslehtiversiossa vielä onnettomampi kuin sarjislehdessä. Itku pääsee kun katsoo. Voin pistää tähän skannausnäytteitä jos kerkeän.

Tähän täytyy kyllä yhtyä. Mustanaamiolla on päivästripeissä on ollut niin monia typeriä lohkaisuja ettei niitä voi edes laskea. Harmi ettei noita ole tullut laikattua talteen.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #593 : 14.08.2010 klo 15:34:04 »
Päivälehti-Mustishan on nyt parempi kuin pari-kolme-neljä vuotta takaperin. Oliko se Graham Nolanin piirtämä se aivan surkea, mutta nykyinen Paul Ryanin strippi on melko OK. Kaukana kulta-ajoista toki ollaan. Sy Barrya on hankala ylittää, ja kun strippien tila on nykyään postimerkkitasoa, ei kovin loistokasta grafiikkaa sinne voi laittaakaan. Wilson McCoyta on puolestaan hankala alittaa  :D Wilson oli varmaan ihan mukava kaveri, mutta ammatinvalinnan tarkennus olisi ollut paikallaan. Oivoe, ei pahalla.

Timo

OM

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 332
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #594 : 14.08.2010 klo 16:41:48 »



Ensiksi aploodit Timo Rokaiselle Sy Barryä koskevasta. Hän on kaikkien aikojn paras ja realistisin piirtäjä. Siitä ei päästä mihinkään. Sitten tulee Kari Leppänen Ja Felmang.

Ikävää havaita, että olette pettyneitä Mustanaamion nykyiseen niin kirjalliseen kuin graafiseenkin antiin. Olen kommenteissani aikaisemmin jo asian ottanut esille. Ehkä vaan ei ole SYNTYNYT uusia hyviä piirtäjiä, jotka haluaisivat tehdä Mustanaamiota. Kyvykkäitä käsikirjoittajia kyllä löytyy. Olenhan minäkin (vaikken olekkaan kyvykäs) kirjoittanut jo yhden Mustanaamio tarinan. Se on käsikirjoitus osuudessa kvaakissa. Luulisi Ruotsin Fantomen-toimituksen huomaavan nämä puutteet, mutta eivätpä ole. Ja tuntuu ihmeelliseltä, ettei Mustanaamion juhla-vuosi ole juuri Ruotsin suunnalla tai lehdessä yleensä näkynyt. Se on jotenkin mennyt huomaamatta ohitse. Sain tässä tämän vuoden alkupuolella tietoa, että Ruotsissa puuhataan suurta opusta Mustanaamion juhlavuoden kunniaksi.  Tiedän suunnilleen mitä teos åitää sisällään, mutten voi asiaa vielä paljastaa. Hieno opus jokatapauksessa tulee olemaan. En osaa sanoa, ilmestyykö Suomeksi.

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #595 : 14.08.2010 klo 18:16:55 »
Jukka/Joe: Nyt puhuttiin Fantomen-lehden 60-vuotisjuhlavuodesta, ei itse sarjan juhlavuodesta.

Timo: Erittäin totta, että Nolan piirsi Mustista vielä onnettomammin kuin Ryan. Mitä tulee McCoyhin, niin hänen naivistinen tyylinsä oli sen ajan piirrostyyliä. Minusta hän teki sen huolellisesti ja elävästi, vaikka ei hän ole minunkaan suosikkini.

Orjan: On niitä hyviä käsikirjoittajia ja piirtäjiä nykyäänkin, ja sellaisia, jotka haluavat Fantomeniin, mutta kirjoittamaan ja piirtämään pääsy tiimiin on hankalaa, kun entisiä ei vaihdeta koskaan pois. Team Fantomenissa pitäisi tehdä iso remontti. Nykyäänhän sama epäonnistunut aivoriihi vastaa sekä Fantomenista että stripeistä.

Czaba: hyvä idea tuo lehden ilmestymismäärän raju vähentäminen, kun kerran materiaalin laatu ei riitä.

Lurker: Aion kirjoittaa ruotsiksi tuonne lähiaikoina.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #596 : 14.08.2010 klo 19:12:28 »
Mitä tulee McCoyhin, niin hänen naivistinen tyylinsä oli sen ajan piirrostyyliä.

Samaan aikaan tekivät sarjojaan mahtava Milton Caniff ja kumppanit, eli McCoyn tyyli oli auttamattoman vanhahtavaa jo syntyissään. Sääli sikäli, että nostalgia-arvoa sillä on, itsellekin, luin mummolan vintillä Sarjakuvalehtiä ja vanhoja Karjalainen-sanomalehtiä, joissa tuo McCoyn Mustis ilmestyi. Tavallaan siis kova kuitenkin. Thumbs up.
Barryn uusiointi oli silti kuin tuore tuulahdus siinä 1960-luvun puolivälin jälkeen.

Timo

Jyrki Vainio

  • Mielikuvittelija
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 628
  • Kvaak!
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #597 : 14.08.2010 klo 22:30:15 »

Tässä jotain hyvin häkellyttävää:



McCoy käytti piirtämisen apuna VALOKUVIA! Miten tulos voi silti näyttää siltä miltä näyttää?!  ???

(Olen parilta McCoyn tavanneelta vanhemmalta amerikkalaispiirtäjältä kysynyt, onko mahdollista, että McCoyn piirrostyyli olisi ollut jonkinlainen tietoinen naivistinen tyyliratkaisu - ja molemmat vakuuttivat oikeaksi omankin epäilyni siitä, että ei, hän vai piirsi niin hyvin kuin osasi).

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #598 : 14.08.2010 klo 22:40:56 »
luin jostain omistamastani australialaisesta Phantomista, joka on...jossain, että McCoy olisi ollut tarkoituksellisesti naivisti tai siis jokainen yksityiskohta, tapetit, pultit yms piirretään pieteetillä ja aivan joka kuva, toistan JOKA kuva, joka ruutu, pohjasi referenssivalokuviin.
Eli pelkistystä maksimaalisilla turhilla yksityiskohdilla.

tästä on monia vuosia aikaa tosin. Itsellä McCoyn lievästi naivistinen tyyli antoi uskoa omiin liki olemattomiin piirtäjänlahjoihin.
"jos kerran tuo niin sitten minäkin"

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #599 : 15.08.2010 klo 12:55:20 »
Olen jättänyt kaksi viimeisintä Mustanaamiota ostamatta, vaikka jälkimmäisen kakkossarja Jonni Huimapää sai kyllä harkitsemaan hankintaa. Pääsarja vain näytti niin kamalan huonolta.

Viime aikoina on kyllä ollut joitakin aivan upeita kaaria, kuten se Kari Leppäsen piirtämä Rooman ajan (!) Mustanaamio ja sitten ne steampunk-tyyliset seikkailut Lontoossa. Taso vaihtelee suuresti. Parhaimmillaan pääsarja on silloin kun palataan niille pulp-juurille.

KARI LEPPÄNEN ON PARAS! (MN 16/2009)