Kirjoittaja Aihe: Mustanaamio  (Luettu 735073 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #2955 : 06.09.2021 klo 17:34:20 »
Ilmapallon ohut märkäpuku ja teräksenlujat nännit.  ;D "Salaisuus"-teksti olis voinu mennä kyl sopivasti päältä.

Timo

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #2956 : 06.09.2021 klo 18:16:26 »
Varmaan lähtökohtana ollut että piirretään alaston nainen ja värjätään keltaiseksi  :D  ::)
Meinasin kirjoittaa että kannentekijä on ottanut osviittaa Fellmangista joka itse tarinaankin on saanut mahtumaan aika paljon nännejä. Ei tosin Dianalla (vai lieneekö hänenkin mustat bikininsä olleet alun perin jotain muuta sävyä?), vaan tuolle pahismuijalle, jolla on juurikin aika "teräksiset".
Ekan virkkeen ajatusta jatkaakseni, huomasin että Romano Fellmang on myös tuon kannen takana. Itse tarinan on tussannut Anthony Benny. Tiedä sitten mitä yhteistyö Rudy Walkin kanssa tarkoittaa tuon kannen kanssa? Fellmang selvästi kyllä on motivoitunut pimujen piirtämisestä.
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #2957 : 07.09.2021 klo 21:08:12 »
Tuli vastaan mielenkiintoinen sensuurin tapainen keissi. Numerossa 7/2005 mainostetaan seuraavaa numeroa kansikuvan kera. Mutta ei tuo kuva sitten aivan sinällään kanteen päätynytkään.

Tuo on suomalaisten sensurointia. Nimittäin ruotsalainen Fantomen 8/05:n kansi näyttää nännit. Mieleeni tulee, että suomalaista sensurointia tapahtui myös Giovanna-tarinan kannessa numerossa 9/03.

Ekan virkkeen ajatusta jatkaakseni, huomasin että Romano Fellmang on myös tuon kannen takana. Itse tarinan on tussannut Anthony Benny. Tiedä sitten mitä yhteistyö Rudy Walkin kanssa tarkoittaa tuon kannen kanssa? Fellmang selvästi kyllä on motivoitunut pimujen piirtämisestä.

Rudy Walk oli kansimaalari. Uskoisin, että hän maalasi tuossa Felmangin varta vasten tekemän luonnoksen päälle, koska molempien nimet mainitaan kannen tekijöinä. Hyvin useinhan kansien tekijät ottavat suoraan asetelmia seikkailujen piirtäjiltä, mutta noita alkuperäisiä piirtäjiä ei mainita erikseen.

KP21121

  • Jäsen
  • Viestejä: 57
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #2958 : 18.09.2021 klo 14:58:49 »
https://karileppanencomics.fi/phantom%20on%20my%20desk.htm

Karin blogi uusimman tarinan tiimoilta.

KP21121

  • Jäsen
  • Viestejä: 57
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #2959 : 18.09.2021 klo 15:06:09 »
Muuten en ota kantaa, mutta kyllähän sitä lehden tähtipiirtäjälle tulisi antaa ne parhaat käsikset mitä irti lähtee.

Kahkonen

  • Jäsen
  • Viestejä: 771
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #2960 : 19.09.2021 klo 18:24:47 »
Daniel Carlsson on näköjään käsikirjoittanut tähän mennessä yhden julkaistun Mustanaamio-tarinan.

https://fantomenindex.krats.se/who/daniel-carlsson

X-men

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 088
  • Comics costs too much, damned!!!
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #2961 : 26.09.2021 klo 19:31:57 »
Hesarin palstoilla on joku innokas Mustis-fani  kun on jo 2 kertaan pyytänyt kuukausittaisia Muzstis-spessuja.

Kim Väisänen

23.9. 12:34
Kiitos laadukkaista Helsingin Sanomista, Glorian Ruoka & Viinistä, Kodin Kuvalehdestä ja Matkasta Sanoma Media Finland Oy:lle.

Helsingin Sanomat on viime vuosina parantanut paperilehden ja digilehden informatiivisuutta ja luettavuutta. Luen Helsingin Sanomien paperilehden aamulla ja digilehteä useasti päivässä.

Toivoisin Mustanaamio Spesiaalia takaisin Suomeen. Meille lapsuutemme Mustanaamion seikkailujen parissa 1970-luvulla viettäneille ei ole tällä hetkellä tilattavaa sarjakuvalehteä Suomessa.

Mustanaamio Spesiaali voisi ilmestyä kerran tai kaksi kertaa kuukaudessa. Toivoisin Mustanaamio Spesiaalia julkaistavan vanhan perinteen mukaisesti mustavalkoisena sarjakuvana piirrosjäljen näkyessä ruuduissa. Sanoma Media Finland Oy ja Story House Egmont voisivat yhteistyössä julkaista Mustanaamio Spesiaalia.

Toivon pian tilaavani Mustanaamio Spesiaalia!

Menestystä!

https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000008279634.html
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.

Kahkonen

  • Jäsen
  • Viestejä: 771
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #2962 : 01.10.2021 klo 21:06:38 »
Tässäkö se sitten oli.

X-men

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 088
  • Comics costs too much, damned!!!
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #2963 : 02.10.2021 klo 19:26:26 »
Tässäkö se sitten oli.

Kuolema korjaa vai? Paha sanoa kun ei tiedä tuohon johtanutta ruutuja.

Sinällään en usko että ihan vielä.
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #2964 : 02.10.2021 klo 21:25:20 »
Todennäköisesti tämä tilanne on vain spekulaatiota siitä, mitä olisi käynyt, jos Mustis olisi lähtenyt pelastamaan Savarnaa. Ei ole varmaa, lähtikö Mustis todella tuonne.

Kieltämättä kuitenkin käsikirjoittaja DePaul on vienyt sukupolvenvaihdosta eteenpäin. Metatasolla voinee sanoa varmasti, että nykyinen Mustis ei saa vielä kuolla, koska Kit ja Heloise eivät ole valmiita ottamaan virkaa vastaan.

Kahkonen

  • Jäsen
  • Viestejä: 771
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #2965 : 03.10.2021 klo 07:53:57 »
Kuolema, kyllä.

Erään kommentoijan sanat aika osuvat: "Olisi todella tylsää, jos tämä olisikin vain Mozzin ennustusta ja maanantaina Mustanaamio herää Pääkalloluolasta. Eli todennäköisesti juuri niin käy."

Moni arvelee tuolla Comics Kingdomin keskustelussa, että koska siirtymä (Mozz varoittaa Mustanaamiota -> Mustanaamio on jo matkalla) oli vain yhden ruudun mittainen, tämä on vain spekulaatiotarina. Minusta aika heppoinen perustelu.
« Viimeksi muokattu: 03.10.2021 klo 07:55:36 kirjoittanut Kahkonen »

Kahkonen

  • Jäsen
  • Viestejä: 771
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #2966 : 04.10.2021 klo 07:06:21 »
Hah. Jos on löysä, niin on löysä.

Kyllä pitäisi olla uskallusta.
« Viimeksi muokattu: 04.10.2021 klo 07:10:39 kirjoittanut Kahkonen »

X-men

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 088
  • Comics costs too much, damned!!!
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #2967 : 04.10.2021 klo 19:28:53 »
Hah. Jos on löysä, niin on löysä.

Kyllä pitäisi olla uskallusta.

Riippuu löysässä hirressä?

Totta että pitäisi uskaltaa mutta kun vaakakupissa on myös se että nykyisen Mustiksen aikana on syntynyt ja kuollut useita sukupolvia niin pitäisi olla aika varma että lukijakunta myös pysyy vaihdon myötä.
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #2968 : 04.10.2021 klo 20:01:07 »
Tuo pelkkä spekulaatio oli minusta aivan odotettua, koska kuten jo sanoin, Mustiksen seuraajat eivät ole vielä valmiit virkaan. Heloise ja Kit ovat alaikäisiä opiskelijoita.

Totta, että lukijakunta ei välttämättä pitäisi tutun sankarin ja perheenisän väkivaltaisesta kuolemasta. Hänen vapaaehtoinen vetäytymisensä eläkkeelle olisi monille miellyttävämpää.

Luulen kyllä myös, että jos nykyinen Mustis joskus oikeasti kuolee, se on paljon isompi tapaus kuin jokin ikäihmisten seuraama sanomalehtiseikkailu. Sitä varmaan pohjustettaisiin eri medioissa pitkään ja siitä tulisi oma versionsa samaan aikaan myös Fantomeniin ja amerikkalaisiin Mustis-julkaisuihin.

Täältä siis noita strippejä voi lukea. Kopioin tähän nuo stripit, joista Kahkonen puhui. Ensimmäisessä Mustis kuolee Savarnan, intialaisen rämäpään, syliin. (Sivumennen sanoen Savarna on hyvin keksitty hahmo, joka on samalla tavalla toiminnallinen kuin Mustis, ja hän on myös Dianan kilpailija.) Toisessa kuvassa eli seuraavassa arkistripissä on paluu nykyhetkeen, jossa selviää, että Mustiksen lähteminen Savarnaa pelastamaan vankilasta oli vain tulevaisuudennäkymä.

Asiasta toiseen, nykyinen sunnuntaisarja on erittäin mielenkiintoinen, koska siinä on Mustiksen näköinen oikea aave Pääkalloluolassa. Siinähän on eri piirtäjä kuin arkisarjassa.

Kahkonen

  • Jäsen
  • Viestejä: 771
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #2969 : 04.10.2021 klo 20:54:49 »
Riippuu löysässä hirressä?

Noilla sanoilla valmentaja Paatelainen haukkui pelaajansa, kun Suomi hävisi jonkin jalkapallon karsintaottelun.

Mutta lyhyeen aikaa toinen samanlainen on huono veto. Tuosta edellisestä oli kyselyä täälläkin muutama viesti sitten. Suomalaisissa lehdissä meni jokin aika sitten se sarja ja sama idea: Moz ennustaa kuolemaa, ei tapahdukaan.
Tarina, jossa joku rikollisjoukkue luuraa tehdasalueella tms.? Yksi heistä pelkuri?
....

Tämä siis: https://www.tonydepaul.net/phantoms-not-dead-yet/

Tuo pelkkä spekulaatio oli minusta aivan odotettua, koska kuten jo sanoin, Mustiksen seuraajat eivät ole vielä valmiit virkaan. Heloise ja Kit ovat alaikäisiä opiskelijoita.

Toisaalta tuohan on ihan perinne, että tuleva Mustanaamio haetaan koulusta ja huolimatta siitä, että tulee maailman toiselta puolelta, ehtii juuri ajoissa vannomaan valan isän kuolinvuoteelle.

Nyt siis kuitenkin sanomalehtijatkumon tilanne on se, että Kitin koulua ei tiedä kuin Mustanaamio. Mustanaamio on varautunut noihin Mozin varoitteluihin niin, että Kit ei pääse ennen aikojaan aloittamaan virkaansa.

Heloise on kuitenkin jo osoittanut olevansa kova luu - nappasi Nomad-terroristin, jota Mustanaamio ei itse onnistunut nappaamaan. Heloise aloittaisi ensin ja sitten kun jaksaisi, hakisi Kitin Himalajalta. Heloise kun sai Kitin opiskelupaikan selville.

Aika erikoisia kohtauksia välillä ollut tässä viime tarinoissa. Yhdessä Mustanaamio meni kostona Heloisen murhayrityksestä pahoinpitelemään Nomadin selliinsä ja ihan huolella. Seuraavissa stripeissä Nomadilla oli kaulatuki. Tässä menneessä what if -jaksossa Savarna ampui vankilapaon aikana useita vartijoita kuoliaaksi Mustiksen myhäillessä vieressä. Tai no, olihan Savarna jo aiemminkin upottanut aluksia ja myöhemmin eliminoinut Rhodian johtajia yksi kerrallaan.


Mutta jospa tämä tylsä käänne onkin takauma ja mennyt tarina ei ollutkaan whatiffiä :-)
« Viimeksi muokattu: 04.10.2021 klo 21:40:23 kirjoittanut Kahkonen »