Kirjoittaja Aihe: Keskustelua Jysäyksestä  (Luettu 166361 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Mattipekka

  • Jäsen
  • Viestejä: 97
Re: Keskustelua Jysäyksestä
« Vastaus #330 : 07.05.2005 klo 14:17:38 »
Guy Davisia (tähän voi lisätä amerikkalaisten suosimaa innostusta ilmaisevaa kiljahtelua), vaan mitenkäs tämän "vain eurooppalaista sarjakuvaa" -jutun kanssa kävi, mieshän on amerikkalainen, ja taitaa olla käsikirjoittajakin.

Guy Davis tosiaan on amerikkalainen ja on tehnyt käsikirjoituksiakin itselleen, mutta ei sentään tähän tarinaan. Käsikirjoittaja Jerry Frissen on belgialainen, vaikka asuukin nyttemmin Kaliforniassa. Tuon aasinsillan kautta uskalsimme tämänkin mainion sarjan teille esitellä.

Pallon tuijottaminen on tosi vaikeaa, koska piirtäjät ovat liikkuvaista sorttia. Petterin ja Patterin piirtäjä on syntyjään kanadalainen, mutta asuu nykyään (tai ainakin vielä albumien piirtämisen aikoihin) Ranskassa, joten katsoin läpi sormien. Minusta siinä on eurooppalainen henki. Sama pätee Guy Davisin itse kirjoittamiin juttuihinkin.

Mulla olisi sellainen villi idea, että mites olisi jokin "Jysäys kiertää maailmaa - sarjakuvia maapallon joka kolkasta" -osasto joka numeroon?

Ei joka numeroon, mutta kyllä tämä Zombie-avaus vähän siihen suuntaan viittaa. Silloin tällöin mausteena, mutta lehden perusta on tukevasti vanhalla mantereella. Jos teillä on ehdottaa loistavia ja lyhyitä (2-6 s.) muitten mantereitten sarjoja, niin pistäkää tulemaan ehdotuksia. jysays@isihei.fi

Myöskin Beautifoulland on ihan lysti sarja, tosin jos jatkossakin keskitytään pelkästään esittelemään rantabeibejä ja surffareita (ei netti-) niin enpä tiedä... no, ehkä seuraavan kerran ollaan tekemisissä tykkänään toisen teeman kanssa?

Seuraavassa numerossa on ihan uudet pitkät sarjat. Pidemmällä tähtäimellä esim. Zombien jatko riippuu siitä, millaisia moraalisia tuomioita täällä sille langetetaan. 
Hemmetti, tässähän menee koko työpäivä, en enää ikinä kirjoita Kvaakkiin:(

tertsi

  • Vieras
Re: Keskustelua Jysäyksestä
« Vastaus #331 : 07.05.2005 klo 16:15:55 »
Cazalla olisi niitä lyhyitä kaupunkitarinoita. Ovatko ne jo kaikille tuttuja? Ovatko olleet harkinnassa Jysäyksen tiimillä.?

Ovat jo aika vanhoja. Tuli vaan mieleen, kun justiinsa tilasin kokooma-albumin ittellein.



EDIT: Välilyöntinäppäin toimii huonosti >:( >:( >:(
« Viimeksi muokattu: 07.05.2005 klo 18:07:21 kirjoittanut tertsi »

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re: Keskustelua Jysäyksestä
« Vastaus #332 : 07.05.2005 klo 18:01:11 »
Onhan ne kyllä olleet. Cazapäin on sarjoja tiirailtu, valikoimaa piisaa, kun vaan ensin oikeudet saa.
Eli ensimmäinen numero tulee ilmaiseksi kaikille niille jotka tilasivat alkuperäisen Jysäyksen. Sisällön tyyliä kehitellään sen mukaan mitä pidätte...
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

OlliH

  • Luopio
  • Jäsen
  • Viestejä: 414
Re: Keskustelua Jysäyksestä
« Vastaus #333 : 07.05.2005 klo 18:54:24 »
Noh, tulipa ostettua. Siispä kommentoin.

Kansi lienee valittu myynnin vauhdittamiseksi... mutta Bioutifoulland oli kyllä ihan mukava, vaikka monet varmasti moista taidetta kaikkoavatkin. Ilmeisesti pääosanesittäjä oli myös sarjakuvataiteilija kun puupäähattukin on irronnut. Zombie-juttukin oli ihan kestettävä, ainakin jos tämä liittyy johonkin suurempaan kokonaisuuteen. Toistaiseksi jäi sellainen jotain vielä puuttuu -fiilis. Praedorista tulee aina tykättyä, vaikka en kyllä näe värien antavan juurikaan lisäarvoa teoksille.

Se pihahengailu on sellainen minuutissa luettu minuutissa unohdettu juttu, joita pienlehdet ovat puolillaan. Kyllähän tällaisia lukee, mutta en tiedä ostaako. Samaan kategoriaan kuuluvat viime numerossa jo esiintyneet Roihuvuori ja P&P. Jotta nyt tulisi vähän kehujakin niin Henriette oli (taas) hyvä.

Miksi sitten ostan kun enimmäkseen valitan. Toistaiseksi sen takia, että tässä viestisäikeessä siihen painostetaan, tulevaisuudessa toivottavasti joukosta löytyvien helmien vuoksi (en oleta että kaikki on makuni mukaista, kunhan olisi puolet). Tulee esimerkiksi mieleen, että miksi ei sitten julkaista saman tien suomalaista, kun kuitenkin löytyy paitsi saman tasoista, myös melko saman kaltaista. Vai onko noista joku tosiaan tosi kovaa kamaa, jota en vain ymmärrä hyväksi?

En olisi myöskään pahastunut jos kesken jääneitä tarinoita olisi viety loppuun. Tai edes kommentoitu jotenkin ovatko ne tulossa ja pahoitella jos eivät.

Positiiviseksi lopuksi hinta oli kohdallaan, toisaalta enpä kyllä tiedä jääkö tekijöille sitten mitään käteen.

Spip-orava

  • Jäsen
  • Viestejä: 574
  • Pähkinöitä!
Re: Keskustelua Jysäyksestä
« Vastaus #334 : 07.05.2005 klo 20:38:49 »
Oravakin piti tuosta lehdestä.  ;)

Kannen huimat värittelyt ensin hieman pelästyttivät ja jotenkin tuli mieleen Barbie-tyyliset lehdet. Vain se kelmuun jemmattu pikkupeili tai luomivärisarja puuttui. Sisältö olikin aivan jees. Iso formaatti ja kunnon painojälki kiiltävällä paperilla nostivat mielenkiintoa tähän tulokkaaseen. Erittäin iloisena Jysäystä on luettu.

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Re: Keskustelua Jysäyksestä
« Vastaus #335 : 07.05.2005 klo 21:55:05 »
Cazalla olisi niitä lyhyitä kaupunkitarinoita.

Olin joskus Caza fani, mutta ei ne nyt isompina annoksina ainakaan mitenkään järisytä enää näin kypsällä iällä. Luin just ton Heavy Metalin Age of Darkness -kokoelman ja osin melko heppoista meininkiä. Piirrokset on kyllä kivoja. Vieläkös äijä sutii miten ahkerasti? (tarvetta omalle ketjulle tässä?).
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

tertsi

  • Vieras
Re: Keskustelua Jysäyksestä
« Vastaus #336 : 07.05.2005 klo 22:01:17 »
Muhun ei ole koskaan kolahtanut sen kummemmin tuo Cazan scifipuoli. Komeita, mutta tyhjänpäiväisiä tarinoita. Mieleen muistuu ainakin semmoinen kupolikaupunki, jonka ulkopuolella lenteli bodattuja keijukaisia, ja sisäpuolella oli teollista ja tylsää.

Mutta nuo lähiökuvaukset ovat mun mielestä erittäin hyviä.

Tylsästä aiheesta revitetty kunnon fantasiaa. Suosikkini on sejuttu, jossa räkäpallo llentää roskiin ja saa aikaan kemiallisen reaktion.

Mattipekka

  • Jäsen
  • Viestejä: 97
Re: Keskustelua Jysäyksestä
« Vastaus #337 : 07.05.2005 klo 22:07:51 »
Mutta nuo lähiökuvaukset ovat mun mielestä erittäin hyviä.

Minä en paljasta mitään, mutta muista Tertsi lukea tarkkaan Jysäyksen juhannusnumero ;)
Hemmetti, tässähän menee koko työpäivä, en enää ikinä kirjoita Kvaakkiin:(

tertsi

  • Vieras
Re: Keskustelua Jysäyksestä
« Vastaus #338 : 07.05.2005 klo 23:51:29 »
Mitäpä sitä Juhannuksena muutakaan... :)

Petteri Oja

  • Juudas itselleen
  • Jäsen
  • Viestejä: 8 193
Re: Keskustelua Jysäyksestä
« Vastaus #339 : 08.05.2005 klo 18:32:45 »
Minäkin ostin kun en jaksanut odottaa että posti tuo. Hinta on niin halpa että ihmetyttää voiko se kannattaa. Mutta eipä ole ostokynnys kovin korkealla ainakaan.

Sarjavalinnat tuntuivat minusta sijoittuvan lähinnä ok-kategoriaan. Riemunkiljahduksia ei aiheuttanut oikein mikään, mutta toisaalta mikään ei myöskään ollut hirveän huono. Eniten tykkäsin varmaan Zombie-jutusta, ja toivonkin että sitä nähdään myös jatkossa. Haastattelusta jäi olo, että tekisi mieleni tutustua myös niihin päähenkilöihin joita tässä tarinassa ei vielä nähty.

Praedor oli tyylikkäämpi kuin viimeksi, parempi paperi varmasti vaikutti osaltaan siihen että sarja pääsi oikeuksiinsa. Lisää vaan, kiitos. Mutta muita kotimaisia en toivo; suomalaiselle sarjakuvalle on ihan tarpeeksi hyviä antologiasarjoja julkaisukanavaksi. Ei niitä kannata tähän ohkaseen lehdykkään enempää tunkea.

Minun pihani ja Henriette menettelivät, mutta eivät sykähdyttäneet.

Petteri & Patteri nauratti ääneen. Roihuvuori ei naurattanut ollenkaan.

Yhtä kaikki, vaikka kaikki sarjat eivät miellyttäisikään, niin 12 euroa yli 200 sivusta värillistä sarjakuvaa postilaatikosta kotiin on pirun vähän! Toivottavasti Jysäys nyt lähtee vetämään yleisöön eikä lopahda taas heti alkuunsa. Harmi juttu ettei kioskijakelu onnistunut, mulla olisi ainakin mennyt ohi jollen olisi tiennyt mennä etsimään Akateemisesta. Mutta ehkä mainosrumba tavoittaa yleisön!

Lurker

  • Vieras
Re: Keskustelua Jysäyksestä
« Vastaus #340 : 08.05.2005 klo 18:49:53 »
Ostin oman numeroni Kampintorin antikvariaatista (kansihintaan, siis uutena).

Hyvä lehti ja mielenkiintoista sarjakuvaa täynnä.

Mutta... se kansi. Sekä ensimmäisessä että toisessa numerossa kansi on ollut kaikkea muuta kuin ns. myyvä.

Eikö kannella haeta hyvää huomioarvoa kohdekuluttajien joukosta? Tämä Barbie-kansi ei kyllä saa laatusarjakuvan etsijää tarttumaan lehteen...
« Viimeksi muokattu: 08.05.2005 klo 19:40:34 kirjoittanut Lurker »

xml

  • Jäsen
  • Viestejä: 179
Re: Keskustelua Jysäyksestä
« Vastaus #341 : 08.05.2005 klo 20:11:11 »
Mutta... se kansi. Sekä ensimmäisessä että toisessa numerossa kansi on ollut kaikkea muuta kuin ns. myyvä.
Eikö kannella haeta hyvää huomioarvoa kohdekuluttajien joukosta? Tämä Barbie-kansi ei kyllä saa laatusarjakuvan etsijää tarttumaan lehteen...

Kakkosnumeron kansihan on sama kuin Spirou-lehden numerossa 3463 (25.08.2004). Ykkösnumeron kansi oli sama kuin ensimmäisen Dragz-albumin kansi.

tertsi

  • Vieras
Re: Keskustelua Jysäyksestä
« Vastaus #342 : 08.05.2005 klo 20:20:54 »
Näin on!

http://perso.wanadoo.fr/tout.spirou/Dossiers/Contenualbums/280/280.htm

EDIT:
Makasiinilehdessä on tietysti sellainen ongelma, että mihin sarjaan halutaan profiloitua. Mikä erityylisistä tarinoista pääsee kanteen?  Kyllähän tuo kansi kieltämättä vie ajatukset jonnekin pumpuliseen romantiikkaan, mutta onhan siinä kivoja typsyjä, kuitenkin.

Spiroussa tuo Beatifoulandin fontti ei ole noin "feminiini".

« Viimeksi muokattu: 08.05.2005 klo 20:27:56 kirjoittanut tertsi »

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Re: Keskustelua Jysäyksestä
« Vastaus #343 : 08.05.2005 klo 20:43:40 »
Ostettu ja luettu. Oli ihan hyvä paketti. Tälläkin kertaa parhaita olivat lyhyet jutut ja pääjutun luki siinä sivussa, vaikka ei sekään huono ollut. Itse asiassa zombi-jutusta tuli lähinnä mieleen Philip K. Dickin Haudasta kohtuun, josta tykkäsin. Mutta pidemmän päälle varmaankin rupeaisi puuduttamaan...ehkä.
Melkein voisi jo tilatakin...
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

W

  • sarjakuvaduunari
  • Jäsen
  • Viestejä: 606
Re: Keskustelua Jysäyksestä
« Vastaus #344 : 08.05.2005 klo 20:54:49 »

Petteri & Patteri nauratti ääneen. Roihuvuori ei naurattanut ollenkaan.


No mutta höh! Roihuvuorihan on aivan älyttömän metka sarjakuva. Petteri ja Patteri aiheuttivat minulle enemmänkin sitä vaivautuneisuutta (pitäsikö tän naurattaa?)
Enivei jos jollekkin Jysäyksen sillisalaatin sarjakuvalle pitää antaa ääneni niin se meneen Roihuvuirelle. Preadoria lukisin mielummin albumina ja mv:nä. Takapiha tarinaa en ole vielä lukenut. Zombie tarina on kiinnostava, mutta turhan "realistista" kuvitus on. Minä inhoan kauhua, jonka "kauhu" on inhoreaktioita herättävät oliot/asiat.
Henriette menetteli, mutta sekin oli aikas turhanpäiväinen.
Kannen tarinasta en taida sanoa mitään...

Tottakai tässä ymmärretään, että on vaikea löytää tarpeeksi tasokasta materiaalia näin pieneen tilaan. Plussaa lehden suorastaan ilmasesta hinnasta. Toivottavasti se syksyllä alkanut jatkosarja jatkuu Jysäyksessä tai Arktinen Banaani tai joku muu kustantamo julkaisee sen albumina. Julkaisette sitten tulevaisuudessa mitä tahansa, niin Roihuvuorelle toivottavasti riittää tilaa.