Kirjoittaja Aihe: Sarjakuvatarjonta  (Luettu 206 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Sarjakuvatarjonta
« : 06.05.2018 klo 00:22:04 »
Paikallisella Ärrällä on tehty muutoksia. Lehtihylly on varjo entisestä. Ei ole enää edes Aku Ankan taskukirjoja. Uusin Tex ja korkkari oli. En kiinnittänyt huomiota, oliko mangaa... Huolestuttavaa.
"Tex-tieteen yli-morisco"

Darth Mika

  • Insinööri
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 996
  • Leopard-tankkeja Ukrainaan ja vähän äkkiä!
Vs: Sarjakuvatarjonta
« Vastaus #1 : 06.05.2018 klo 08:18:47 »
Joo vähän aikaa sitten lähti suurin osa lehdistä pois R-kioskilta ja tilalle tuli super-hyper-kahvinkeitinautomaatti.

Muistan kun pikkupoikana kävin R:ltä ostamassa sarjakuvia ja niitä olin niin maan perkuleesti. Eipä ole kaupoissakaan enää perinteisiä sarjakuvia enää aikoihin ollut meikän makuun. Lähinnä sitä piirustus ja tehtävkirjaa muutamilla sarjakuvilla höystettynä ja tietysti Sanoma-konsernin Disney-sarjakuvat. Joitakin ruotsalaisia sarjakuvia, Lucky Luke ja Asterix. No Tex Willereitä sentään löytyy, Hämis ja jotain muuta. Aika suppea tarjonta...varsinkin aikuiseen makuun.
"Opinions are like assholes, everybody has one" (The Dead Pool, 1988 Clint Eastwood)

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Sarjakuvatarjonta
« Vastaus #2 : 06.05.2018 klo 08:56:23 »
R-Kioski myy kahvia varmasti verrattomasti enemmän kuin sarjakuvia.

EDIT: Keksin loistavan mainoskampanjan R:lle: musta kahvi, papupurkki ja uusin Tex Willer nyt vain 10 euroa!
« Viimeksi muokattu: 06.05.2018 klo 09:37:44 kirjoittanut Lurker »

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Sarjakuvatarjonta
« Vastaus #3 : 06.05.2018 klo 20:18:20 »
Lännen nuotiovarustus R:ltä! Ehkä pekoniakin?

Mutta juu. Sarjakuvatarjonta kioskeissa ja lehtipisteissä olematon. Kirjakaupat ja erikoisliikkeet, sinne siirtynyt. Vaan kapea on valikoima kirjakaupoissakin etenkin Suomalaisissa. Wanhan ajan sarjiksia (lehtiä) enää divareista.
Mutta R-kioskeilta on kadonnut myös jännityspokkarit, länkkärit, REMOT, Bill et Benit etc. Onkos vielä sinnitellen Jerry Cotton?

Timo

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Sarjakuvatarjonta
« Vastaus #4 : 06.05.2018 klo 20:37:00 »
Lännen nuotiovarustus R:ltä! Ehkä pekoniakin?

Mutta juu. Sarjakuvatarjonta kioskeissa ja lehtipisteissä olematon. Kirjakaupat ja erikoisliikkeet, sinne siirtynyt. Vaan kapea on valikoima kirjakaupoissakin etenkin Suomalaisissa. Wanhan ajan sarjiksia (lehtiä) enää divareista.
Mutta R-kioskeilta on kadonnut myös jännityspokkarit, länkkärit, REMOT, Bill et Benit etc. Onkos vielä sinnitellen Jerry Cotton?

Timo

Jerry Cottonin julkaisu päättyi vuonna 2012.
https://kotimaisia.com/jerry-cotton

Ja niin suosittu kuin Jerry oli... parhaimmillaan sitä meni yli neljäkymmentä tuhatta (!) kuukaudessa, ja pokkarit päälle. Suomalaiset hylkäävät suosikkinsa nopeasti, kun sille päälle sattuvat.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Sarjakuvatarjonta
« Vastaus #5 : 06.05.2018 klo 22:57:42 »
Joo-o. Voi sentään... Enpä minäkään enää 2000-luvulle tultaessa Jerryä ostanut tai lukenut. Viime aikoina muutaman olen huvikseni divarista joskus ottanut. Vessalukemistoksi.  ::)

Mutta heh: Jerry Cotton Äänikirja. Kostaja Sing Singistä. Lukija: Ossi Ahlapuro. Ooh!

"Äänikirjat sopii hyvin ikä-ihmisille tai heikkonäköisille, jotka eivät pysty välttämättä lukemaan Legendaarisen Jerry Cottonin pientä tekstiä. Loistava lahja ukille tai isälle!"

Kertoo hyvin siitä missä mennään! :D

Timo

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Sarjakuvatarjonta
« Vastaus #6 : 06.05.2018 klo 23:05:59 »
Hiljalleen ja tarkoituksella ajetaan alas kunnes mantrasta "pieni kielialue ja kannattamaton toiminta" tulee itseään toteuttava profetia.
Kun tarjonta supistuu sitä ei haetakaan enää R-Kioskeista tai kauppojen hyllyiltä ja kun sitä ei haeta sitä ei kannata pitää ja presto! Pari ankkaa ja Tex Willer.

Just.

Monttubileissä sentään odotetaan että on raato. Tämä on kuin morbidi, vielä Kummeliakin vähemmän hauska(jonkinasteinen saavutus), versio perintöä odottelemassa sketsistä.

STD

  • Jäsen
  • Viestejä: 482
Vs: Sarjakuvatarjonta
« Vastaus #7 : 06.05.2018 klo 23:16:29 »
Tarkoituksella? Ei kai nyt sentään.
Kai kauppias myisi, jos joku ostaisi.

Jarkko Sikiö

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 8 110
Vs: Sarjakuvatarjonta
« Vastaus #8 : 06.05.2018 klo 23:26:24 »
Kai siinä sisäänostajassakin on jotain vikaa.

Tex, Ankka ja mankka ovat kaikki pokkareita, jotka vievät lehtiin verrattuna vähemmän hyllytilaa ja yksikköhinta sekin on korkeampi ts. kovempi kate myytyä yksikköä kohden.

Ei kai vähittäismyynnissä ole tarkoituskaan pitää yllä suurta valikoimaa, vaan myydä samaa tuotetta enemmän vrt. karamellit.
« Viimeksi muokattu: 06.05.2018 klo 23:29:02 kirjoittanut Jiksi »

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Sarjakuvatarjonta
« Vastaus #9 : 06.05.2018 klo 23:34:58 »
Tarkoituksella? Ei kai nyt sentään.
Kai kauppias myisi, jos joku ostaisi.

Ei.
Kauppias myy sitä mitä on luvallista myydä ja jos joku ostaisi.
Kapitalismin tarkoitus ei ole ylläpitää mitään muuta kuin tulosta.
Kahvilla ja keskioluella saa katetta siinä kuin  esim tupakallakin. Sarjakuvien kohdalla isot kustantamot ovat tehneet rakenteellisia ratkaisuja, toimijat kuten Sarjakuvan Toivo poislukien joilla pitää lehtipistemyynnissä valtakunnallisesti kattava kattaus sarjakuvaa.
Tätä eivät ole tehneet sarjakuvapuolen toimituskunnat vaan kustannuspuolen merkonomit.
Tärkeintä on lähin kvartaali ja omat optiot.

Se kuihtuuko lukemistokulttuuri, sarjakuva mukaanlukien on näille tahoille yhdentekevää.

Ja kuten sanottua: jos opit ettei kioskilta saa sarjakuvaa, sellaista jota etsit tai jotain uutta miksi menisit sinne?
Ja kun opit miksi menisit sinne?
Koska et mene kioskille hakemaan sitä miksi sitä pidettäisiin hyllyssä jos tilalla voi olla iltapäivälehti tai keskiolutta?
Ne myyvät.

Jiksi vastasi juuri oikein. muistan kun täällä naureskeltiin kun selitin että koko on ratkaiseva tekijä.
Kun tilanvienti ja kate kohtaavat muulla ei ole väliä.

Jos kuvittelet että asiakkaalla on muuta väliä kuin että antaa rahansa olet naiivi ja varmaan luulet että ännestämälläkin voi muuttaa maailmaa.
Lohdullisia harhaluuloja, mutta eivät muuta tosiasioita.

Ongelmana on että isojen toimijoiden toiminta ajaa valikoiman ahtaammalle ja enemmän marginaaliin.
Sarjakuva ei katoa kokonaan, siitä vaan tulee harvempien huvia, suppeammalla maantieteellisellä alueella jossa on parempi tarjonta.

Totta, on digitalisaatio, mutta sarjakuva ei ole mitään pornoa yhteiskunnan läpäisykyvyssään.

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Sarjakuvatarjonta
« Vastaus #10 : 07.05.2018 klo 23:35:03 »
Ärrät on tosiaan muuttaneet muotoaan. Ennen niistä sai mitä vaan. Nyt saa kahvia, iltiksen, sipsipussin postipaketin ja passin. Aika paljon on pornolehtiäkin tarjolla. Ainakin enemmän kuin sarjakuvia. Niillä sitä pärjää. Leffojakaan ei niissä enää vuokrata tai myydä. Lapset ja lapsenmieliset saavat etsiä luettavaa ruokakaupoista ja marketeista. Onneksi niistä vielä löytyy sarjakuvaakin.

Laiha lohtu, mutta lohtu kumminkin, on se, että divareista löytyy edelleen sellaista kiinnostavaa sarjakuvaa, jota en ole tiennyt edes kaipaavani. Ja ulkomailta saa toisella kotimaisella, joskus jopa ruåtsiksikin, kaikenlaista kivaa. Vielä kun saisi ranskan hallintaan, niin tuoretta luettavaa riittää varmasti hautaan saakka. Ja vielä suurempi lohtu on se, että Suomessakin julkaistaan edelleen niin paljon hyvää sarjakuvaa, että kaikkea ei oiken edes ehdi hankkia saatikka lukea. Ihan hyvä tässä on edelleen olla "möhis".
"Tex-tieteen yli-morisco"

Dennis

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 752
Vs: Sarjakuvatarjonta
« Vastaus #11 : 10.05.2018 klo 10:54:14 »
Täällä tämä muutos tapahtui jo viime vuoden alussa, koko lehtiteline on n 2 metriä leveä ja siinä on kaikki mm naistenlehdet.

Ärrät ovat menettäneet paljon myyntiä kun kulutustavat ovat muuttuneet mm. ei enää vuokrata elokuvia kun striimataan, lehtien luku on vähentynyt, kauppojen vapaat aukioloajat ovat syöneet paljon myyntiä, veikkauspelejä pelataan netissä eikä moni enää vie kuponkeja kioskeihin.....

Itse en yllättyisi vaikka jossain vaiheessa iso osa Ärristä löisi lapun luukulle.
Je suis alle kuuden euron pizza!

noldo

  • Jäsen
  • Viestejä: 46
Vs: Sarjakuvatarjonta
« Vastaus #12 : 10.05.2018 klo 11:30:24 »
Itse en yllättyisi vaikka jossain vaiheessa iso osa Ärristä löisi lapun luukulle.
Ainakin täälläpäin ärrällä näyttää menevän ihan ok, aina jonoa kun siellä käyn, eli lähes joka päivä. Se toimii postitoimistona, josta joku välillä ostaa tupakkaa tai lottoaa.
« Viimeksi muokattu: 10.05.2018 klo 11:32:14 kirjoittanut noldo »

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Sarjakuvatarjonta
« Vastaus #13 : 10.05.2018 klo 13:00:55 »
muistelin katsoneeni jotain aiheesta jenkkilän perspektiivistä
eli miten levityspuoli vaikutti kulutusrakenteeseen

tätä on yleensä ollut vaikea saada ihmisiä tajuamaan, miten saatvauus ja kulutusrakenne vaikuttaa kahdensuuntaisesti.
Jos sarjakuva on sinulle Ankat, Tex Willer ja manga ongelmaa ei ole saatavuus on valtakunnallinen.
Muille tilanne on eri.

Monista tämä on vain luontaista ja kapitalistisen järjestelmän sanelemaa mukaDarwinistista vahvimpien ja elinkelpoisten selviytymistä, mutta kuten muussakin työ-ja muussa maailmassa loogisuus ja monimuotoisuus, yhteinen etu eivät ole määrittävä tekijä.

Ärrät ovat korvanneet monessa paikassa postin palvelut ja sieltähän ihmiset hakevat ajokorttinsa ja passinsakin samalla kun ulkomaan lähetykset jne.
Ärrät ovat se mistä hakea ne amazonilta, book depositorystä yms tilatut sarjakuvat koska niiden kääntämisestä ja painamisesta on tehty suhteessa vähemmän tuottavaa samalla rakenteella.

Ärrät säilynee, mutta niin kauan kun joku Helsingin sanomat voi vedota ettei itä-suomeen jaeta sunnuntaisin sunnuntainumeroa vaan vasta maanataisin logistisesti on jossain virhe.
Onhan siinäkin mahdollisuus digiin ja monelle se on kaiken autuaaksi tekevä sakramentti.

Sarjakuva on VHS /DVD tilanteessa. Uusissa televisioissa on Netflix nappula. Streamaus on rakenteellista ja näennäisen globaalia ja tasa-arvoistavaa. Toisaalla on puhuttu pitkiä pätkiä sarjakuvan nostalgioistumisesta, keräilijöiden ikärakenteesta ja digitalisaatiosta, mutta vaikka enenevä määrä asuukin etelässä ja rannikoilla joissa on alan erikoisliikkeitä ei se ole kaikille ilmeistä.

Nykyisen vaivaannuttavan diskurssin ongelma on että ollaan kaikki saman kuplan sisällä ja useimmat entisen sarjakuvakulttuurin tulos, vahvistava, roikkuva tai vastareaktioinen.

Hiljan kävin suuressa tavaratalossa kaupungin keskustan alueella. Käyn suhteellisen harvoin koska luopuivat "tappiollisena" musiikki-ja elokuvatallenteiden myynnistä ja samaan syssyyn peleistäkin. Nyt on menossa kirja ja paperiosaston poistomyynti -40 pinnaa kaikesta.

Kuluttajia syyllistetään myös syystäkin siitä etteä odottavat hintojen alentumista tätä Ad libris ilmiötä "en osta nyt, vasta kun minun vaivalla-ansaitsemilla rahoillani saa enemmmän vastinetta toisten työstä"
tässä kohtaa trendi näkyy.
Jos odotetaan ei sitä oteta rasittamaan hyllytilaa jonak pitää kiertää ja tuoda plussaa, varastoa ei saa olla joten tämä vaikuttaa suoraan mitä tilataan ja millä laajuudella.

Mitään ei tehdä jotta jokin ajattaisiin alas eettisistä syistä, ainoastaan sen vuokisi mikä tuottaa ja tuo katetta, JUURI NYT.
Muulla ei ole väliä.

Dennis

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 752
Vs: Sarjakuvatarjonta
« Vastaus #14 : 10.05.2018 klo 20:18:53 »
Sen verran "omasta" Ärrästä että siellä ei ole aikoihin ollut mitään Tex-julkaisuja, eikä enää juuri mangaa, Aku Ankkaakaan ei enää ole.....

Eikä siellä ole paljoa asiakkaita kun olen käynyt, vielä muutama vuosi sitten oli aina jonoja kun kävi iltasella, nyt ei tarvitse jonottaa.

En jaksa uskoa että paikallinen Ärrä elää jatkossa pelkästään eräänlaisena postina ja asiapapereiden toimittamisella, saati sitten lippujen myymisellä.

Digipalvelut lisääntyvät koko ajan ja se muuttaa peliä jatkossakin, samoin tuo kauppojen aukioloaika, esim. Hesassa on 24/7-kauppoja jo muutama, se tekee tehtävänsä.
Je suis alle kuuden euron pizza!