Kirjoittaja Aihe: BD-sarja  (Luettu 33768 kertaa)

0 jäsentä ja 2 Vierasta katselee tätä aihetta.

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: BD-sarja
« Vastaus #165 : 28.10.2022 klo 10:52:08 »
Tässä oma toivelista:
Tardi (mm. Adele)

Minäkin ajattelin mainita Adelen, mutta sitten aloin miettimään, että onko sitä vain mv. Hylkäsin sen sitten tällä perusteella ja ehdottelin kaikenlaista muuta, ensimmäisenä Bob Moranea. Oli olo kuin olisi karkkikauppaan päässyt.
"Tex-tieteen yli-morisco"

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: BD-sarja
« Vastaus #166 : 28.10.2022 klo 10:54:23 »
Muita ehdokkaita voisivat olla Bernard Prince ja Buddy Longway, jota on todella paljon suomentamatta.

Kuinka paljon Bernard Princeä onkaan suomentamatta? Mustanaamiossahan sitä julkaistiin pitkät rimpsut ja toki muutama albumikin on.
"Tex-tieteen yli-morisco"

TS2016

  • Jäsen
  • Viestejä: 153
Vs: BD-sarja
« Vastaus #167 : 28.10.2022 klo 11:32:45 »
Hermann on tehnyt itse 13 albumia, muut jatkaneet vielä vähän. 70-luvulla suomennettiin kaksi albumia ja jotain lyhkäisiä juttuja oli Zoomissa. Mielestäni tässä kohden ne Mustis-jutut on samassa laarissa 2-3-osaisina pätkinä, mutta en muista kuinka paljon on siellä laitettu ulos.

On se, kun Ruotsissa on kaikki Princet julkaistu kolmena integraalina, Valerianit myös ja tuo Buddy Longwaykin on saatu ulos siisteinä kokoelmina. Onneksi edes nuo Blueberry-integraalit tuli kaikki suomeksi. Melkein Egmontin kannattaisi katsoa Ruotsista, mitä eurooppalaista nostalgisempaa tavaraa on pukattu integraaleiksi ja kopioida kylmästi BD-sarjan julkaisuluetteloon. Kyllä ostaisin.

Mic Vaillant jo Zoomissa ja nykyisin jo Yoko Tsuno ovat jättäneet vähän kylmäksi. Pitäisin enemmän näistä pidempää saagaa rakentavista sarjoista. No ok - Bob Morane on poikkeus minulla.

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 164
Vs: BD-sarja
« Vastaus #168 : 28.10.2022 klo 17:00:51 »
Kuinka paljon Bernard Princeä onkaan suomentamatta? Mustanaamiossahan sitä julkaistiin pitkät rimpsut ja toki muutama albumikin on.

Tulihan niitä.

http://www.mustanaamio.info/indeksit/indeksi_bernard_prince.html

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: BD-sarja
« Vastaus #169 : 28.10.2022 klo 20:24:17 »
Omia toiveitani: Punaparta, Robert Sax, Bois-Mauryn tornit, Alef-Thaun seikkailut, William Vancen Bob Morane, Buddy Longway ja suomeksi julkaisematta jääneet Ken Parkerin lyhärit (joskin pokkarimuoto olisi viimeksi mainituille parempi kuin albumi). Moni muukin sarja kelpaa; nykyisetkin BD-sarjassa muutoin, mutta uudesta Bruno Brazilista en innostu ollenkaan.

Darth Mika

  • Insinööri
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 997
  • Leopard-tankkeja Ukrainaan ja vähän äkkiä!
Vs: BD-sarja
« Vastaus #170 : 28.10.2022 klo 21:03:11 »
Eikös ne kaikki kolme Marshall Blueberryä (2x Vance ja 1x Rouge) ole jo sumennettu??
Elättelen toiveita, että noi 3 saataisiin Integraalina. Muistaakseni Ruotsissa tämmöinen hienous tehtiin...ei ehkä kuulu BD-sarjaan. Mut siellä on tosi paljon julkaisematonta Blueberry nuoruus sarjakuvaa ja yksi suomeksi tehty piraatti, jota en ole nähnyt koskaan livenä.
"Opinions are like assholes, everybody has one" (The Dead Pool, 1988 Clint Eastwood)

Secos-Bill

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 013
Vs: BD-sarja
« Vastaus #171 : 28.10.2022 klo 21:10:02 »
Kävin vielä lisäämässä Francois Craenhalsin tekemän Ritari Ardentin. Niitä on tehty sentään kaikkiaan 20 kpl ja joskus 70-luvulla julkaistiin vain neljä ensimmäistä. Kvaakin keskustelussakin kehutaan ja jopa toivotaan integraalia jo vuonna 2011.

Etranger

  • Transvisionary tramp
  • Jäsen
  • Viestejä: 101
Vs: BD-sarja
« Vastaus #172 : 28.10.2022 klo 22:25:19 »
https://storyhouseegmont.fi/2022/10/27/osallistu-bd-kilpailuun/

Jokos tämä oli jo täällä? Buddy Longwaylle lähti ääni.

Kiitos vinkistä; oma ehdotukseni oli Serpierin Druuna.

Sarjan kymmenestä albumista on julkaistu suomeksi vain kolme ensimmäistä.

Illodiini

  • Multikeskinkertaisuus
  • Jäsen
  • Viestejä: 813
  • #MeHirviöt
Vs: BD-sarja
« Vastaus #173 : 28.10.2022 klo 22:39:33 »
Hyviä ehdotuksia kautta linjan! Itse painotin näitä:
François Bourgeon: Les Passagers du vent
Hermann Huppen: Bernard Prince
Varhaisia Sammy Day-sarjoja
"There's nothin' wrong with bein' a son of a bitch."

-- Gaspode the wonder dog (Terry Pratchett, Moving Pictures)

Darth Mika

  • Insinööri
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 997
  • Leopard-tankkeja Ukrainaan ja vähän äkkiä!
Vs: BD-sarja
« Vastaus #174 : 28.10.2022 klo 23:12:09 »
Laitoin Egmontille menemään vielä lisää ehdotuksia!

Nyt lisäsin myös nuo Kari Leppäsen Mustanaamiot, kun perskutarallaa menin ne ekalla kerralla unohtamaan. No ehottomasti lisää Johannsta ja Pirkaletta...siitäkin on julkaisematonta materiaalia vielä.
Mulla on yksi sarjakuva tätä "4 ässää ja lumihirviö"...siellä on joitakin muita kustannettu suomeksi, mutta paljon enemmän on vielä julkaisematta.
Sitten on yksi sarjakuva...vähän yhtä surullisen kuuluisa kuin tuo Sanomien makkeliin tipahtanut "Aku Ankan Onnellisemmat seikkailut". Meinaa vuonna 1989 Alfred J. Kwak. Tämähän kai peruttiin, mutta muutamia kappaleita on nähnyt päivänvalon. Olisikohan aika tämäkin nyt aikuisten oikeesti julkaista Suomessa.

Jos nää kaikki meidän toivomukset toteutetaan, niin ollaan jo haudassa kun nää saadaan päätökseen.
"Opinions are like assholes, everybody has one" (The Dead Pool, 1988 Clint Eastwood)

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 498
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: BD-sarja
« Vastaus #175 : 29.10.2022 klo 00:47:29 »
Kyllähän tohon BD-sarjaan kelpuutetaan vissiin pelkästään ranska-belgialaiset jutut, kaikki nää Ruutu-Zoom-Non Stop -tyyppiset. Olishan noita vaikka sun mitä. Itse pistin:
Yves Chalandin Freddy Lombard (Budabest-alppari erityisesti!), vanhaa Bob Moranea, Gil Jourdan (Popaïne-jakso), tai tuoreempaa: Yann & Schwartzin Atom Agency.
Tietysti 70-luvulta ja sitäkin vanhempaa olis kaikkee kivaa ja hienoa. Miksei vaikka joku Archie Cash -jakso. oivoivoi.. paljon on.

Timo

TS2016

  • Jäsen
  • Viestejä: 153
Vs: BD-sarja
« Vastaus #176 : 29.10.2022 klo 04:26:32 »
Kiitos vinkistä; oma ehdotukseni oli Serpierin Druuna.

Sarjan kymmenestä albumista on julkaistu suomeksi vain kolme ensimmäistä.
Eipä taida Druuna mahtua tuohon raamiin. Loppupäässä on sen verran roisia tavaraa, ettei tule julkaistuksi. Ajatus on toki houkutteleva...

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 164
Vs: BD-sarja
« Vastaus #177 : 29.10.2022 klo 10:02:47 »
Minäkin ymmärsin, että tässä haettiin juurikin BD-sarjaan sopivia ehdotuksia - ei italialaisia tuhmusteluja eikä Mustanaamioita. Niistä voi toki lähettää toiveita Egmontille muiden kanavien kautta.

Ehdottomani Ekho jäi mieleen Tertsin erinomaisesta artikkelista: Eurooppalaisia sarjoja 2: Ekhö – peilimaailma

Ja vaikka nostalgian voima on mahtava, olisi kiva saada joukkoon myös jotain ihan uutta.


J4N1

  • Jäsen
  • Viestejä: 208
Vs: BD-sarja
« Vastaus #178 : 29.10.2022 klo 10:16:12 »
Jos olisi kysytty mitä sarjoja (monikko) haluaisit lukea BD-sarjassa, olisihan siihen enemmänkin vaihtoehtoja keksinyt.

Koska kysymys kuului mitä sarjaa (yksikkö) haluaisit lukea, päädyin punnittuani mielessäni muutamaa vaihtoehtoa äänestämään Buddy Longwayta.

TS2016

  • Jäsen
  • Viestejä: 153
Vs: BD-sarja
« Vastaus #179 : 29.10.2022 klo 10:27:15 »
Ja vaikka nostalgian voima on mahtava, olisi kiva saada joukkoon myös jotain ihan uutta.

Totta kyllä. Euroopassa on paljon hyvää sarjakuvaa, jota meillä olisi hyvä nähdä ja tutustua. Ei vain pelkästään noita nostalgisia vanhoja sankareita.