Luin Rumuuden & Hulluuden hiljattain. Nimi on toisaalta ihan kuvaava mutta toisaalta hiukan harhaanjohtava. Sarjikseen tarttuminen vaati tietynlaista fiilistä koska odotin nimeltä "rumuus ja hulluus" jotain erittäin raskasta, vaikeaa ja mielipuolista matskua. Kun sitä luki niin se vaikuttikin paljon kevyemmältä (vaikkei tarina mikään kepeä ollutkaan) kuin mitä oli kuvitellut.
Vanhaa mustavalkoleffaa muistuttava kaunis piirrostyö, historiallinen tunnelma ja tarinankerronta olivat todella nautittavia. Vähäeleinen mutta huolellinen ja aistikas dialogi kruunasivat kokonaisuuden. Tarinaa luki aika hitaasti mutta mielellään.
Mitä tulee sitten tarinaan. Ymmärrän toki "ruumuuden ja hulluuden" nimen pointin mutta tarinaa lukiessa tuli sellainen olo että stoorin nimi liioitteli. Tietenkin senkin ymmärtää koska tarinan hahmot liioittelevat kumpikin näitä ominaisuuksia...mutta silti tuli vähän hämmentynyt olo. Mielestäni se ruma mies oli sekä "ruma" (vaikka oikea termi olisi mieluummin 'erikoisen näköinen' - kuvittelin tosiaan otsikon perusteella että vastassa olisi ollut elefanttimies) että "hullu", kun taas se nainen ei sinänsä ollut "hullu" eikä ainakaan ruma, mutta jospa tämän "rumuus" tuleekin esiin ehkä vähän vääränlaisista elämänvalinnoista tai pakkomielteisyydestä?
Tarinalla kun oli syvempääkin sanomaa. Myönnän kuitenkin että kun luin alpparia loppuun, niin itselläni kävi myöskin aluksi tämä mielessä:
hoh hoh, millaista neroutta; jos kaunis nainen p*nee rumaa miestä niin nainen saa henkisen tasapainon ja mies rohkeutta jatkaa elämässään eteenpäin. Ei kai!
ja tietynlainen kliseisyys siinä aluksi huvittikin. Tarinan loppu olisi ollut pettymys jos olisin jatkanut tällä linjalla. Mutta nopsaan tarkemmin tuumittuani en enää uskonut että lopun pointti olisi muka tuo "seksiä ja heti asiat luistaa paremmin". Siis ei. Eiköhän se tarinamme "ruma" mies vain saanut itseluottamusta ja voimaa jatkaa elämäänsä kun omat kuvitelmat omasta vastenmielisyydestä olivatkin tosiaan pelkästään kuvitelmaa ja mikäs olisikaan sen parempi vahvistaja kuin kaunis nainen, jonkalaiset olisivat miehen mielestä suunnilleen tärisseet inhosta hänet nähdessään. Se että nainen onkin ystävällinen, myötätuntoinen ja jopa niinkin reilu että tarjoaa miehelle illallisen ym. tietenkin liikuttaa itseään inhana pitävän miehen sydäntä.
Ja nainen on kertonut vain tälle miehelle menneisyyden haamuistaan. Koska tämä yksinäinen mies ei todennäköisesti kertoisi siitä enää koskaan kenellekään, nainen pääsee jonkin verran eroon raskaasta taakastaan. Lisäksi mies liikuttaa ja koskettaa myös tätä kaunista naista, joka ei ole niin pinnallinen että piittaisi ihmisissä vain ulkokuoresta. Miksi ihmeessä pitäisikään? Nainen jää kiitollisuudenvelkaan ja kokee tarvetta auttaa miestä yhtälailla kuin tämä auttoi häntä.
...niin että koin lopun sittenkin paljon monimutkaisemmaksi ja merkittävämmäksi.
Palataan Rumuuteen & Hulluuteen. Olen lukenut myös molemmat Berliinit (onko niistä kolmatta osaa?) ja olen pitänyt niistäkin älyttömän paljon, mutta Rumuus & Hulluus on toki huomattavasti kevyempää luettavaa kuin eeposmaiset Berliinit. Näitä yhdistää sellainen ominaisuus kun "hitaasti luettavia ja vaikeasti tartuttavia mutta kun vauhtiin pääsee niin lukijaa palkitaan". Rumuus & Hulluus oli hieno, omalla tavallaan analysoiva ja filosofinen, mieleenjäävä ja nautittava lukukokemus mutta siitä huokuva tunnelma oli parhautta. Pidin alkupuolen jiposta pitää lukijan mielenkiintoa yllä, se oli oikein toimiva koukku.