Nyt osui nappiin:
Batman: Evoluutio 1 on paras viime vuosina suomeksi ilmestynyt lepakkopläjäys – jos unohdetaan vanhojen albumien uudet laitokset. Mielenkiintoiseksi asian tekee, että tämänkin julkaisun materiaali on alkujaan nähnyt päivänvalon yli 15 vuotta sitten. Kantsii hankkia käsiinsä!
Nyt voisi toivoa seuraavaksi kehiin Gotham Centralia!
Unohtui tuossa hehkuttaa myös Evoluution piirrosta, joka on niin kovaa kamaa, että sitä voisi verrata jopa mestari Matt Wagnerin kynänjälkeen. Aivan upeaa!
Sääli silti, että syksyn kaikki muut Bat-julkaisut ovat olleet niin kehnoja, sillä kyllä Evoluution tasoista kamaa löytyisi Lepakkomiehestä vaikka kuinka paljon julkaistavaksi. Grant Morrisonin juoksu voisi olla aika kova veto! Tosin jo ehkä liiankin massiivinen, mutta ainahan sitä voi toivoa.
No, onneksi RW:llä on Sandman ja Preacher, jotka molemmat ovat aikaa kestäviä klassikoita, joiden täytyy seisoa kunniapaikalla jokaisen sarjakuvaharrastajan hyllyssä!