Tätäkin aihetta voisi laajentaa niin, että mitä sarjakuvia ostat uutena ja kannattaako se?
Itselle tulee Roope-Setä, aku ja ekstra, kaupasta sitten kaikki taskarin tapaiset ja X-men/Spider-Man.
Suurimman osan noista saisi divaristakin, mutta jos toivoo edes jonkinlaista arvoa tulevaisuudessa niin pitänee olla aivan virheettömiä. Toisaalta Divarin yksilö maksaisi puolet uudesta joten jälleenmyntihinta lienee tulevaisuudessakin verrannollinen hankintahintaan?
Vaan mahtaako perus taskarista ikinä saada ovh-hintaa myydessä vaikka olisi täysin virheetön? 20-30 vuoden päästä? Joskus tulee pengottua monta kymmentä yksilöä kaupassa että löytyy virheetön ja sitten se pitää saada vielä ehjänä kassaneidin käsien läpi.
Jotka taas nappaa lehdistä keskeltä tiukalla peukalo-etusormiotteella ja tekee taitoksen keskelle lehteä

Virheetön X-men saattaa joskus ollakin hiukan hankintahintaa kalliimpi, jos painos on tosiaan jotain 1000-2000kpl? Jos tulee kirpparilla halpoja liki virheettömiä vastaan niin tulee otettua jemmaan. Mahtaisiko kannattaa ostaa divaristakin?
Muumimukin valmistus kun loppuu, niin hinnat pomppaa heti, vaan ei toimi sarjakuville.