Author Topic: MAINOS: Katuoja uudistuu!  (Read 35424 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tompelo

  • Jäsen
  • Posts: 376
  • Fakta on vain jähmeä mielipide.
Re:MAINOS: Katuoja uudistuu!
« Reply #15 on: 17.09.2004 klo 18:56:48 »
800x600 on uusi 640x480. Se voisi kenties olla kätsempi, et kai tosissasi usko, että sivuja selaa kovin montaa 640:n käyttäjää

Paras resoluutio, jolle sivut kannattaa optimoida on 1024x768. (käytössä ehkä n. 70% nettiselaajista)

Justus

  • Jäsen
  • Posts: 926
  • Ralf on Kuningas
Re:MAINOS: Katuoja uudistuu!
« Reply #16 on: 20.09.2004 klo 08:22:01 »
Sivua tehtäessä kannattaa muistaa, että vähän kapeampi malli on tyylikkäämpi ja tekstiä on vaikea lukea levestä palstasta. Jos on tilanahtautta niin kannattaa tehdä skaalautuvat sivut eikä mitään pikselimääriä. Esimerkkeinä http://sektori.com/  tai varsin hyvä uusi hakukone: http://a9.com/

Noissa sivun leveydeksi on määritelty 100%. Se voi olla pienempikin ja samanlevyinen ruudun koosta riippumatta. Jos jollain on 640 x 480 tai 800x600 -näyttö niin kannattaa todellakin katsoa niitä näytön asetuksia. Ne ovat monesti oletusarvoisesti aika pienet.

Otto Sinisalo

  • Jäsen
  • Posts: 1 292
Re: MAINOS: Katuoja uudistuu!
« Reply #17 on: 14.02.2007 klo 14:48:05 »
Katuoja-sivustoa on päivitetty muutamin lisäominaisuuksin, kun lopulta sain siirrettyä sivuston Uuden Bloggerin piiriin. Esimerkiksi viimeisimpien artikkelien haku kategorioittain on nyt mahdollista.

Lisäksi olen päättänyt kirjoittaa sivustoille sisältöä joka päivä (jos Rami ei kirjoita kyseisenä päivänä). Itseni tuntien lipsun tästä viimeistään ylihuomenna, mutta tervetuloa seuraamaan yhden miehen syöksyä pää edellä kohti epätodennäköisiä tavoitteita.

Lähettäkää palautetta. Lähettäkää sarjakuvia. Lähettäkää apua.



tolppis

  • Jäsen
  • Posts: 4 332
  • Viinissä totuus
Re: MAINOS: Katuoja uudistuu!
« Reply #18 on: 14.02.2007 klo 15:57:18 »
Hmmm...kiitos muistutuksesta Otto (vai olikos se nyt Tuukka  ::)), enpä ole piiiitkkäään aikaan muistanut koko Katuojan(kaan) (virtuaalisen, ei fyysisen) olemassoloa kuten on käynyt hieman tälle Kvaakillekin ja muillekin "huvi"sivustoille netissä pääkopassani. Töitä töitä töitä, ongelmia ongelmia ongelmia niin paljon  :'(

Mutta lupaan "parantaa" tapani ja sluibailla muistaessani luppoajalla täällä ja Gatuojassakin (edelleen virtuaalisessa mielessä) enemmän. Ja ehkä (kunhan töissä asiat selkiytyvät ja sitä myöten päänupissani) - kuten hieman uhkailin - saatan skriivata jotain ihan OIKEASTI asiallistakin tekstiä tänne suuntaan ja muuallekin. Ehkä.

Otto Sinisalo

  • Jäsen
  • Posts: 1 292
Re: MAINOS: Katuoja uudistuu!
« Reply #19 on: 14.02.2007 klo 16:18:17 »
Hmmm...kiitos muistutuksesta Otto (vai olikos se nyt Tuukka  ::))

Eipä kestä. Jos mies kelpaa sammumaan lattialleni, hän kelpaa myös lukemaan sivujani. Toisin päin tämä ei toimi, valitettavasti.

keijoahlqvist

  • Sarjakuvaneuvos
  • Jäsen
  • Posts: 3 553
  • -
Re:MAINOS: Katuoja uudistuu!
« Reply #20 on: 14.02.2007 klo 18:46:03 »
kone joka käyttää 640x480:ä, täytyisi olla melkein kymmenen vuotta vanha, ja kuinka monta sellaista on enään aktiivisessa selainkäytössä?
Qtek9000 on 640x480. Communicator on pienempi.

Vähän aikaa vielä ja kukaan viitsi pöydän ääressä kykkiä tai läppäriä raahata vaan kaikilla on kone taskussa. Kivaa. Hienoo. Joo. :D

tolppis

  • Jäsen
  • Posts: 4 332
  • Viinissä totuus
Re: MAINOS: Katuoja uudistuu!
« Reply #21 on: 19.02.2007 klo 09:48:47 »
Otto, kiitos "luvasta".

PS: Minä en sammunut vaan nukuin. Ööö...luulisin...

Otto Sinisalo

  • Jäsen
  • Posts: 1 292
Re: MAINOS: Katuoja uudistuu!
« Reply #22 on: 19.02.2007 klo 11:57:15 »
Yritykseni tuottaa päivittäistä sisältöä on jatkunut kokonaisen viikon.

Kuluneen 8 pävän aikana on luettu kotimaisia nettisarjiksia sekä Marvelia, käyty elokuvissa, toivotettu hyvää ystävänpäivää Hämähäkkimiehen housuista, luettu vielä mangaa, mangaa ja lisää mangaa sekä sanottu sananen tupakoinnista sarjakuvissa.

Jarmo

  • tyhmä nilkki
  • Jäsen
  • Posts: 1 164
  • Varokaa metaforista deformaatiota.
Re: MAINOS: Katuoja uudistuu!
« Reply #23 on: 21.02.2007 klo 22:20:47 »
Äkillinen materiaalitulva lyö jalan suuhun.
Tässä rauhallisempaan tahtiin tottuneena on ihan pyörylät ymmyrkäisenään.

Ei kerkeä kommentoimaan, nippa ehtii nappa lukemaan.

Jarkko Sikiö

  • Valvoja
  • ***
  • Posts: 8 110
Re: MAINOS: Katuoja uudistuu!
« Reply #24 on: 22.02.2007 klo 20:12:36 »
Jep, tällä viikolla on ollut hienoa lukea päivittäin uutta sisältöä. Minä olisin tyytyväinen jo kerran viikossa -tahtiinkin. Hienoa!

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Posts: 11 080
  • <><
Re: MAINOS: Katuoja uudistuu!
« Reply #25 on: 22.02.2007 klo 20:19:19 »
Täytyy munkin täällä kehaista ja kannustaa jatkamaan. En ihan kaikkea ole jaksanut joka kerta lukea (ei noi mangat hirveesti kiinnosta), mutta silti oon vähintään läpi silmäillyt.
Hyvä on!
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

Otto Sinisalo

  • Jäsen
  • Posts: 1 292
Re: MAINOS: Katuoja uudistuu!
« Reply #26 on: 26.02.2007 klo 22:35:27 »

JV

  • Jäsen
  • Posts: 1 048
Re: MAINOS: Katuoja uudistuu!
« Reply #27 on: 27.02.2007 klo 02:14:47 »
Minä pitkään harmittelinkin sitä että Katuoja oli lähinnä muuttunut julkiseksi sarjisostoslistaksi. On siis hienoa, että sivusto on taas aktivoitunut, oikein urakalla. Tällaisella frekvessillä (tai jonniinverran harvaksemmallakin) se täyttää aika isoa aukkoa, sanotaanko, suomalaisesta sarjakuvajournalismista.

Otto, olet kehittynyt kirjoittajana todella paljon, ja hionut miellyttävää kirjoitustyyliäsi ammattimaiseksi. Ei mene montaa vuotta niin seljätät sen Römpötin sieltä hesarista. Ei millään negatiivisella kyseistä herrasmiestä kohtaan - vaikkakin pisteensä laski uuden Sarjainfon Moore-arvioiden myötä...

Eikä mitenkään vähätellen varakapteeni Rautkorven ajoittaisia tekstiryöppyjä Katuojassa. Paitsi niitä ostoslistoja....

(ai niin, eikös tämä ketju ole ihan väärässä osiossa...)

Otto Sinisalo

  • Jäsen
  • Posts: 1 292
Re: MAINOS: Katuoja uudistuu!
« Reply #28 on: 27.02.2007 klo 13:48:37 »
(ai niin, eikös tämä ketju ole ihan väärässä osiossa...)

Kiitoksia siirrosta Petterille. Kun kaivon tämän vanhan ketjun esiin, oletin että se on tapahtumaosiossa jostain aikanaan todella hyvin perustellusta syystä.

Otto, olet kehittynyt kirjoittajana todella paljon, ja hionut miellyttävää kirjoitustyyliäsi ammattimaiseksi. Ei mene montaa vuotta niin seljätät sen Römpötin sieltä hesarista.

Montaa vuotta? Nopea laskutoimitus osoittaa, että muutamakin vuosi tarkoittaa tällä tahdilla tuhansia artikkeleita. Maailmasta loppuvat sarjakuvat aiemmin!

Ei millään negatiivisella kyseistä herrasmiestä kohtaan - vaikkakin pisteensä laski uuden Sarjainfon Moore-arvioiden myötä...

Eikö se Lost Girls -arvio ollut koko lailla pätevä? Toisaalta siitä on hetki kun luin sen, ja minun pitää tarkastaa nimenikin lompakosta. Mitä Römpötin Vartijat-arvioon tulee, oli se minusta ansioitunut. Pyhiä lehmiäkin pitää teurastaa.

JV

  • Jäsen
  • Posts: 1 048
Re: MAINOS: Katuoja uudistuu!
« Reply #29 on: 28.02.2007 klo 00:13:08 »
Eikö se Lost Girls -arvio ollut koko lailla pätevä? Toisaalta siitä on hetki kun luin sen, ja minun pitää tarkastaa nimenikin lompakosta. Mitä Römpötin Vartijat-arvioon tulee, oli se minusta ansioitunut. Pyhiä lehmiäkin pitää teurastaa.

No ettei mene off-topiciksi, niin lyhykäisesti kommentoin: Römpötin Moore-arvioissa on koomista se, että päästyään sanomasta, että "Vartijoiden suurin saavutus on, että se osoittaa lopullisesti kuinka toivotonta on ottaa vakavasti alkujaan lapsille mitoitetut fantasiat ja yrittää siirtää ne todelliseen maailmaan, jossa on sellaisia aikuisia asioita kuin seksi, politiikka ja mutkikkaat ihmissuhteet." ja seuraavalla sivulla Lost Girls -arviossaan jossa juurikin on tehty aivan sama, ei siinä sitten olekaan mitään ongelmaa. No aika ympäripyöreästihän se Römpötti jälkimmäisestä pistelee, vaikka heti ensilauseessa toteaa sen Mooren uudeksi päätyöksi. No tietysti minä olen tästä aivan eri mieltä, koska seuraavalla sivulla totean Promethean Mooren uudeksi päätyöksi, ja väittäisin että argumenttini ovat paljon pätevämmät.

Lost Girlsilla (josta en toki voi mitään  lopullista ladata, kun olen lukenut siitä ihan vaan pätkän -mutta Mooren haastatteluista miehen motiiveista saanut kuvaa) Moore uskoakseni koittaa samaa kuin Watchmenissa, eli  osoittaa ettei genre tee jostakin huonoa. Römpötti ei ollenkaan suomi Moorea siitä, että hän on valinnut yhden korneimmista ja sanotaanko kankeimmista genreistä...

Ja lisättäköön vielä, että siteeraamani lause on mielestäni todella typerä (kuten siitä seuraava loppukin(ihan hyviäkin pointteja sisältäneessä tekstissä)),  jos sen ottaa yleispätevänä toteamuksena - siinä sivuutetaan aika iso osa fiktiivisistä mestariteoksista. Ja siinä Römpötti asettuu niiden tyyppien karsinaan, jossa kaikki mikä ei voisi tapahtua "oikeasti" on lapsellista.

Toki pyhiä lehmiä sopii kyseenalaistaa, mutta ehkä se pitäisi tehdä oikeista lähtökohdista käsin - ei Heikinheimon arvio jostain Pink Floydin levystä varmaan kerro mitään olennaista oikein kenellekään.