Jo viime vuosikymmenen alkupuolella graafisen alan oppilaitoksissa (ainakin osassa) suositeltiin lzw-pakattua tiffiä. Jpegiä kehotettiin karttamaan.
Mulle opetettiin kyllä Taideteollisessa että LZW on käyttökelpoinen ainoastaan silloin kun sekä pakkaava että purkava kone on sama, ja kiellettiin ehdottomasti lähettelemästä LZW:itä. Mutta tietysti se oli joskus viime vuosituhannella, vaikka en tiedä sitten, onks LZW oikeasti kehittynyt, luulen että ei.
Noi on aika lailla kiinni siitä, kuka on opettamassa, kun kaikki opettajat on näissä "uudemmissa" asioissa kuitenkin itseoppineita ja puhuvat vaan omien metodiensa ja havaintojensa pohjalta.
Muuten asiasta sadanteen: Jännä juttu että liukuväri edelleen sinnittelee sarjakuvavärityksessä. Luulis että siihen olis kyllästytty jo 1990-luvulla, niin pahalta kuin se aina näyttää. Halvalta kikkailulta. Eihän retussiruiskuvärityskään kestänyt muotina 1980-luvun yli, vaikka se sentään oli käsintehtyä.