Kirjoittaja Aihe: Maksutonta piirrosten arviointia Mangalauantaina 12.11.  (Luettu 1392 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Antti Valkama

  • Jäsen
  • Viestejä: 899
Tauolla ollut Mangamaanantai tekee paluun uudessa hahmossa eli Mangalauantaina. Ensi lauantaina 12.11. Helsingin keskustan Akateemisessa kirjakaupassa kaikki manga on tuttuun tapaan 20% alennuksessa. Lisäksi järjestämme piirtämistä harrastaville mahdollisuuden saada ammattilaisen arvio töistään! Sarjakuvan monitoimimies Reima Mäkinen, Mangan värit - ja Mangan harmaasävyt -oppaiden tekijä, on paikalla klo 12-14. Hänelle voi tuoda piirroksiaan kommentoitavaksi. Jos tahdot kuulla mitkä ovat vahvuutesi ja mihin sinun kannattaa vielä panostaa, älä jätä tilaisuutta käyttämättä!

Korro

  • Ja kumppanit.
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 381
Vs: Maksutonta piirrosten arviointia Mangalauantaina 12.11.
« Vastaus #1 : 07.11.2011 klo 10:55:06 »
Hei, koska päivän nimi on :'Mangalauvantai' niin saisinko tulla paikalle arvioitavaksi vaikken piirrä Mangaa? Ajattelin vain kun tämä olisi 'yksitilaisuus', saataisi tännekkin eksyä kuvamateriaa jos hyvin käy. Taitaa olla tätä nuoruudenintoa koko viestini.

Pahoittelen.

(En voi luvata siitä pääsisinkö Helsingiin la, kun tässä nyt on kaikenlaista.)
Kello- viiden- tee.

Antti Valkama

  • Jäsen
  • Viestejä: 899
Vs: Maksutonta piirrosten arviointia Mangalauantaina 12.11.
« Vastaus #2 : 07.11.2011 klo 18:38:13 »
Piirrosten tyylisuunnalla ei ole väliä.

OM

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 332
Vs: Maksutonta piirrosten arviointia Mangalauantaina 12.11.
« Vastaus #3 : 07.11.2011 klo 18:53:24 »
 Tosi kiva, että kaikki Mangan maailmasta kiinnostuneet voivat viedä juttujaan arvioitaviksi. Onhan arvioijana Mangan maailmasta  kirailijana ansioitunut ja piirtäjänäkin lahjakas Reima Mäkinen. Kun sinne menee asenteella, että otan vaarin kaikesta mitä sanotaan, enkä loukkanu kritiikistä- se on avain kehityä piirtäjänä. Olen tämän itsekkin oppinut vasta myöhemmällä iällä.  Iloitsen myös siitä, että tälläisiä Manga päiviä järjestetään silloin tällöin. Vaikka minä en henkilökohtaisesti ole juurikaan piirtänyt Manga tyyppisiä juttuja, olen toki tehnyt pienimuotoisia kokeiluja. Mangassa toisaalta- vaikka olenkin aikaisemmin ilmaisut muuta ehkä kuitenkin jollain tavalla vetoaa se, että siinä ei tarvita niin tarkkoja yksityiskohtaisia linjoja vaan kuvan voi esittää pelkitetyn yksinkertaisesti tai tosi yksinkertaisesti (sama asia). Vaikka pidän Mangaa lähinnä nuorisolle suunnattuna sarjakuvan muotona, niin on myös ihan aikuisillekkin suunnattua tarjontaa seksimangasta historiallisiin ja seikkailujuttuihin. Joten repertuaalia riittää jokaiseen makuun.

Täytyypi mennä katsomaan, olisiko lauantaina mitään piirustusvälineitä- kyniä tai tusseja tarjouksessa.
 Onhan kvaakissakin kait ihan mukavasti edustettuna Manga sukupolvea kasvamassa ja kehittymässä taitaviksi sarjakuvan tekijöiksi. Tässä se taiteen suuri rikkaus juuri onkin, että jokainen etsii sen oman juttunsa jota haluaa piirtää ja kehittää itsesään.

« Viimeksi muokattu: 07.11.2011 klo 19:43:43 kirjoittanut Orjan May »

Antti Valkama

  • Jäsen
  • Viestejä: 899
Vs: Maksutonta piirrosten arviointia Mangalauantaina 12.11.
« Vastaus #4 : 07.11.2011 klo 21:36:31 »
Hyvin sanottu tuossa yllä. Pohdin alkuun, kehtaanko laittaa ilmoitusta myös tänne, mutta totesin että konkareiden seassa liikkuu silloin tällöin sen verran nuorempaakin väkeä että kyllä kannattaa.

Korro

  • Ja kumppanit.
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 381
Vs: Maksutonta piirrosten arviointia Mangalauantaina 12.11.
« Vastaus #5 : 09.11.2011 klo 08:15:41 »
Hei taas, ajattelin infota et olen tulossa lauvantaina Helsinkiin. Systeri toimii opstajan kun pikkukaupungin-immeisenä tunnen Helsinkiä erittäin huonosti. Kampille löydän asemalta, edistystä. Mut joo, sekatekniikka on viimeaikoina ollut pakkomielteeni.
Sitä siis tuon näytille. Tavataan Akateemisella.
Kello- viiden- tee.

Korro

  • Ja kumppanit.
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 381
Vs: Maksutonta piirrosten arviointia Mangalauantaina 12.11.
« Vastaus #6 : 12.11.2011 klo 17:03:45 »
Hei, kiitosta Reimalla taidediagnoosista. Sain paljon ajateltavaa, sitä huomaa vaikka kuinka olisi työskennellyt taitoaan siinä on silti puuteita. Onhan se selvää, aloitin vasta taidekoulussa. Suosittelen immeisiä pitämään mielessä nämä 'tilaisuudet', ei siinä mitään menetettävää ole!

-Kiva ja moi.
Kello- viiden- tee.

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Vs: Maksutonta piirrosten arviointia Mangalauantaina 12.11.
« Vastaus #7 : 12.11.2011 klo 20:34:58 »
Kiitos kiittämästä. Enemmänkin olisi paikalle mahtunut kyselijää, kummastelijaa ja töidensä esittelijää. Nokakkain vertaiskritikkiä saa muuten helposti myös sarjistapaamisissa.
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson