kävin itsekin katsomassa elokuvan.
trailereina oli tosiaan gangster squad jota en torppaisi myöskään edes tapahtuneen varjolla, toinen traileri joka rekisteröityi mitenkään oli Man of Steel joka näytti siltä että taitaa pitkästä aikaa tulla katsomisen väärti Teräsmies-elokuva.
Trilogioiden loput usein pettävät.
tässä ei.
itse en juonesta isoja aukkoja löytänyt. Ajallisia hyppyjä? kyllä. aukkoja? ei. Toisaalta eilen katsoin pohjalle sekä Batman beginsin että The Dark Knightin. Eli kaikki oli entisestään teroitetusti mielessä.
Omat odotukset banen ja Kissanaisen suhteen olivat korkealla. En joutunut pettymään.
Roolitukset olivat erinomaisia Joseph Gordon Levitt oli erinomainen ja Anne Hathaway on tähän astisista Kissanaisista ehdottomasti paras, ei täydellinen(aivan lopussa on muuhunelokuvaan särähtävä nuotti jonka katsojat löytänevät) mutta paras kaikista tähän astisista.
Kevyesti ylitttiin Michelle Pfeifferin aiempi suoritus.
Teemoiltaan elokuva on raskas ja hyvin dramaattinen, mutta sangen älykäs. Katsojaa ei aliarvioida jos kohta sarjakuvia lukeneelle taholle muutama asia aukeaa moninverroin nopeammin ja on ns. itsestään selvä.
elokuva on myös hyvin väkivaltainen, samalla tavoin kuin edellinen osansa. Verta ei näy, mässäilyä ei ole, mutta väkivalta esitetään raaemmin kuin SAW-gorepornornoilussa.
Sillä on sisältö, paino, julmuus.
Myöskin se miten Nolan itse sitoutui jo aikaa sitte siitä että kyseessä olisi
poliittinen sanoma on, ja TULEE, menemään ohi niiltä joilla pelimerkit eivät ihan riitä näkemään kokonaisuuksia tai eivät sovi omiin suppeisiin maailmankuviin.
Varmasti moni tulee katsomaan tämän ja vakuuttaa itsensä uneen kuinka markkinatalouden tukema järjestelmä käsikirjoituksen takana tahtoo murskata demokratian.
Sama sanomahan löytyi V for vendettasta, Starship Troopersista ja 1984sta ja näille tämä Nolanin elokuva kuten Gilliamin Brazilkin on fasismin riemuvoitto.
Toinen vaihtoehto on tietenkin katsoa historiaa nähdä paralleelit ranskan vallankumouksen 1789-1799 välillä mutta liikaa ei saa vaatia.
Kolmas on nähdä ettei elokuva tarjoa sankarillista "oikeaa" maailmankuvaa ainoastaan näkökulmia valintojen tärkeyteen ja ehdottomuuden ja fanatismin vaaroihin.
sarjakuvasta oli sulautettu yhteen aivan käsittämätön määrä eri juonikaaria ohessa spoilerissa mikäli joku haluaa tietää ennakkoon mitä tuleman pitää
The Dark Knight Returns, Batman year one, Knightfall, Cataclysm, No man's land
kauneusvirheitä kolmituntiseen mahtuu, mutta eipä montaa.
pahuksen hyvä elokuva.