Kirjoittaja Aihe: Myydyimmät kotimaiset sarjakuvakirjat  (Luettu 79335 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Petteri Oja

  • Juudas itselleen
  • Jäsen
  • Viestejä: 8 213
Vs: Myydyimmät kotimaiset sarjakuvakirjat
« Vastaus #150 : 01.02.2026 klo 10:30:42 »
Egmontin ja Sanoman lisäksi Kurpitsan ja Zum Teufelin hitit pääsisivät myös käsittääkseni kepeästi tuolle listalle. Tai ainakin olisivat pari vuotta sitten päässeet silloiselle listalle.

Kurpitsalta Femokratia ja Teufelilta Praedor - Varjo menneisyydestä olisivat päässeet listalle.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 612
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Myydyimmät kotimaiset sarjakuvakirjat
« Vastaus #151 : 01.02.2026 klo 12:01:10 »
Kurpitsalta Femokratia ja Teufelilta Praedor - Varjo menneisyydestä olisivat päässeet listalle.

Ohoo! No se on hyvä! Mille sijoille?

Timo

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 292
Vs: Myydyimmät kotimaiset sarjakuvakirjat
« Vastaus #152 : 01.02.2026 klo 12:33:18 »
Huomasin, että Laajasalon kirjastossa on koululaisten Aku Ankka -lukupiiri.
Enää ei sarjakuvalle ole valmista yleisöä, vaan se täytyy kasvattaa.

Huomiotalouden ulkopuolelle jäävää sarjakuvaa on todella vaikea myydä ja markkinoida, pienellä budjetilla.

Sarjakuvan siirtyminen massamediasta alakulttuuriksi sisältää tietenkin myös mahdollisuuksia, ei vain uhkia.

Ennen kaikea itsestäänselvyys: sarjakuvaa ei voi myydä ellei ole myytävää. Tämän suhteen on hyviäkin merkkejä ilmassa.

 

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 174
Vs: Myydyimmät kotimaiset sarjakuvakirjat
« Vastaus #153 : 01.02.2026 klo 13:01:50 »

Huomiotalouden ulkopuolelle jäävää sarjakuvaa on todella vaikea myydä ja markkinoida, pienellä budjetilla.

Ai se budjetti on olemassa?
Sarjakuvaa ei osata myydä ja monelle se kaupallinen aspekti on pahinta myrkkyä mitä on.


Sarjakuvan siirtyminen massamediasta alakulttuuriksi sisältää tietenkin myös mahdollisuuksia, ei vain uhkia.
 
Vertautuminen runouteen ei ole hyvä asia millään mittarilla.
Minulla on tiskialtaassa elävämpiä kulttuureja.

Sarjakuvien ja kirjojen pitää palata massamediaan. Se massa- etuliite on syystä. Tiedän että on myyty " käyttösarjakuvana" ja " viihteenä", aivottomana bulkkina, mutta siitä ei ole kysymys.
Monipuolisuudesta.
Jos kivijalasta ei löydy herkkää sarjakuvaa polysuhteista tai ultraväkivaltaista kauhusarjakuvaa minikansallisilta verkkokaupoilta löytyy.

Tekijöistä ja kustantajista se ei oikeastaan jää kiinni. Kuluttajille pitää saada muutos. Että nämä ovat olennaisia siinä kuin älyluurikin.

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 252
Vs: Myydyimmät kotimaiset sarjakuvakirjat
« Vastaus #154 : 01.02.2026 klo 13:37:04 »
Ohoo! No se on hyvä! Mille sijoille?
Parin vuoden takaisessa videossa käsittelin näitä. Kurpitsalta myös Laatikaisen Ei ois susta uskonut. Sitä on painettu 1500kpl ja myytykin varmasti pitkälle yli tuhat kpl.

Mitä tulee laivavertaukseen, ei tätä purtta muutamat Curtvile -merkkiset pilssipumput pelasta. Kuluttajapuolella ongelma on se että meillä on nuorten vanhemmissa jo yksi lukemista vierova sukupolvi. Nuoret kuluttaa suomenkielistä mangaa, mutta sitäkin vain sen verran että yksi kustantamo pysyy kitkutellen pystyssä. Omistajan taaja vaihtuminen kertoo siitä että mikään kultakaivos mangakaan ei ole. Uusia sarjakuvaa kuluttavia sukupolvia ei kasva.

Tekijäpuolella taas nuo 200-1000:n huitteilla pyörivät myyntiluvut tarkoittavat sitä, että sarjakuvia pystyy tekemään lähinnä apurahoilla. Ylipäätään se, että kirjoja tekemällä ei saa rahaa, vaikuttaa siten, että materiaali on enemmän tai vähemmän juostenkustua. Harrastelijamaista, harrastelijamaisine vikoineen. Se että ei ole mahdollista panostaa laatuun, ei ole oikeastaan kenenkään etu.

Omakustannejulkaiseminen ja ammattimainen tekeminen siirtyy ja on siirtynyt jo verkkoon, siitäkään nämä luvut eivät kerro mitään.   
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

Petteri Oja

  • Juudas itselleen
  • Jäsen
  • Viestejä: 8 213
Vs: Myydyimmät kotimaiset sarjakuvakirjat
« Vastaus #155 : 01.02.2026 klo 17:06:04 »
Ohoo! No se on hyvä! Mille sijoille?

Praedor loppupäässä, mut Femokratia olisi kyllä top kympissä.

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 174
Vs: Myydyimmät kotimaiset sarjakuvakirjat
« Vastaus #156 : 01.02.2026 klo 21:24:52 »
Praedor loppupäässä, mut Femokratia olisi kyllä top kympissä.

Erittäin positiivista. Molempien osalta.
Ja sitten vielä ne jotka leikkaantuvat tuon 600 myynnin alle.
Uskon että perusteoksia pitäisi olla saatavilla alati , ei vain yhtä messukautta.

Parin vuoden takaisessa videossa käsittelin näitä. Kurpitsalta myös Laatikaisen Ei ois susta uskonut. Sitä on painettu 1500kpl ja myytykin varmasti pitkälle yli tuhat kpl.

Meinasin ensin kysyä miten voi tehdä vuoden 2025 myydyimmistä sarjakuvakirjoista videon jo pari vuotta sitten, Laatikaisesta hoksasin että puhutaan vuodesta 2023.

Siitä olen samaa mieltä ettei muutama minkään merkkinen pilssipumppu auta muuta kuin satamaan/ telakalle, siksi se olisikin rakenteellinen korjausliike.
Käänteinen boikotti.
Ja kuten boikotti vaatii useampia kuin pari hassua tyyppiä toimiakseen. Maailmanpolitiikka näyttää miten vaikuttaa kun on pakotteita ja myös sen että liikkeet ovat h-i-t-a-i-t-a.
Suostukkeiden ( kun en tähän hätään keksi pakotteelle muuta vastaparia) pätee myös se että siinä pysytään, Euroopassa boikotoidaan hyökkäyssotaa käyvää Venäjää mutta yhä ostetaan niiltä maakaasua ja ja.

Ranska myöntää koululaisille ns manga rahan. Ei siis riihikuivia seteleitä vaan jonkin e-passi tyylisen voucher härpäkkeen jonka sitten voi käyttää vain sarjakuvaan. Tukee lukemista, tukee taloutta siinä klassisessa pitkässä juoksussa.
Tanska alkoi 1970-luvulla rahoittaa elokuvakäsikirjoittamista ja elokuvatuontantoja. Se Nordic Noir ja tanskalaisten rutkasti kokoaan suurempi TV - ja elokuvaedustus ei tullut tyhjästä.
Sarjakuva on vientituote. Totta kai osa toimii vain meidän sisämarkkinoiden sisällä mutta ei läheskään kaikki.
Kulttuurin vientituotteita ei tajuta " jotain apurahapelleilyä..." kunnes on Euroopan/ maailmanmenestys sitten kyllä tarjotaan apua.

Reima on ihan oikeassa. On lukematon lukukielteinen sukupolvi jollei useampi. Se on ongelma.
En usko kättelyssä että some/älylaitteiden kielto alle 13-15-vuotiailts korjaa tarpeeksi. Teknologiaan kieltolaki toimii kuten alkoholiin tai kuten nykyisin kun huumeet ovat kiellettyjä niitä ei käytetä ja ongelmaa ei siis ole.
Jotenkin pitäisi korjata kulttuuripolitiikkamme.

Se kirjojen lahjoittaminen ei toiminut valtiolta mutta hyviä ehdotuksia otetaan vastaan.
Se kun keksisi miten saada massat tajuamaan että kirjoja ja sarjakuvia lukevat ovat onnellisempia fiksumpia, harrastavat enemmän seksiä ja ovat cooleja ja haluttuja niin ongelma poistuu.

Tällä foorumilla masinoitu Kvaak-Kirja on askel oikeaan suuntaan mutta myös se tieto kampanjoista ja teoksista pitäisi saada laajemmaksi. Tässä on se että oman ja laajemman tuttavapiirin, ulkomaita myöden, se alakulttuuri on kyllä omaa elämää rikastuttava mutta monin verroin uhka ja jopa fyysinen vaara eikä mahdollisuus.

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 423
Vs: Myydyimmät kotimaiset sarjakuvakirjat
« Vastaus #157 : 01.02.2026 klo 22:16:57 »
Lukemisen tukeminen on mahtava idea. Uutisissahan muuten oli äskettäin, että 5 500 helsinkiläistä lasta saa Aku Ankan numeron ilmaiseksi kotiin lukutaidon vahvistamiseksi.

En ihmettele alhaisia myyntilukuja lainkaan. Tietämys suomeksi julkaistuista sarjakuvista on tosi heikko, jos ei elä Kvaakin kuplassa! Jostain syystä kirjakaupat ja kustantamotkin kätkevät nettisivuillaan sarjakuvat kirjojen joukkoon, josta niitä on vaikea erikseen löytää. Joku selitti minulle, että tämä johtuu Kirjavälityksen luokittelusta, mutta en ymmärtänyt miten ja miksi.

Monet Marvel-fanit, jotka pitävät Marvel-elokuvista ja tilaavat netistä englanninkielisiä kokoelmia, ovat kysyneet minulta hämmästyneenä: ”Onko suomenkielisiä Marvel-sarjakuvia jossakin myynnissä?”. Kuulemma mainokset niistä eivät osu silmiin, ja kirjakaupoissakaan ei näy niitä. Toinen vakiokysymys ihan sarjakuvien tuntijoilta on ”Mikä on bee dee?” kun olen maininnut jonkin uuden BD-sarjan albumin. Eräs henkilö ei uskonut, että Yoko Tsunoja julkaistaan yhä suomeksi ennen kuin näytin hänelle niitä Egmontin nettisivulla. Painosmäärät ovat menneet pieniksi.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 612
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Myydyimmät kotimaiset sarjakuvakirjat
« Vastaus #158 : 01.02.2026 klo 23:09:58 »
Monet Marvel-fanit, jotka pitävät Marvel-elokuvista ja tilaavat netistä englanninkielisiä kokoelmia, ovat kysyneet minulta hämmästyneenä: ”Onko suomenkielisiä Marvel-sarjakuvia jossakin myynnissä?”.  [...] Eräs henkilö ei uskonut, että Yoko Tsunoja julkaistaan yhä suomeksi ennen kuin näytin hänelle niitä Egmontin nettisivulla. Painosmäärät ovat menneet pieniksi.

No halle- ja lujaa! Näinhän siinä käy kun (näistä) sarjakuvista ei kirjoiteta isommalti missään ns. tavallisissa lehdissä. Onko BD-sarjasta ollut juttua Hesarissa? Suomen Kuvalehdessä, Seurassa, Avussa? Hesarin hakutoiminnolla löysin yhden "syksyn sarjakuvat" -listauksen vuodelta 2015, jossa on mainittu Yoko Tsuno (ja pari vastaavaa vuosilta 2001 ja 2006). BD-sarjasta ei löytynyt yhtäkään mainintaa. "Marvelilla" hakeminen tuo vain tv-sarja- ja elokuva-arvioita.   

Timo

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 292
Vs: Myydyimmät kotimaiset sarjakuvakirjat
« Vastaus #159 : tänään kello 09:22:15 »
No halle- ja lujaa! Näinhän siinä käy kun (näistä) sarjakuvista ei kirjoiteta isommalti missään ns. tavallisissa lehdissä. Onko BD-sarjasta ollut juttua Hesarissa? Suomen Kuvalehdessä, Seurassa, Avussa? Hesarin hakutoiminnolla löysin yhden "syksyn sarjakuvat" -listauksen vuodelta 2015, jossa on mainittu Yoko Tsuno (ja pari vastaavaa vuosilta 2001 ja 2006). BD-sarjasta ei löytynyt yhtäkään mainintaa. "Marvelilla" hakeminen tuo vain tv-sarja- ja elokuva-arvioita.   

Timo

Kehä menee näin: sarjakuva ei kiinnosta mediaa, koska sarjakuva ei kiinnosta. Aika entinen ei koskaan enää palaa... lauloi Junnu. Konsumerismia ja jälkikapitalismia ohjaavat niin vahvat voimat, ettei niitä voi "rehellisellä" pelillä voittaa. 

Pitää sopeutua, mutta antautua ei saa. Suomen Kuvalehdessä on kyllä aina välillä sarjakuvista juttua, mikä mainittakoon.

Tuon tuosta törmää netissä nostalgisiin muisteloihin Zoomista, Ruudusta ja Non Stopista, ja kuinka ennen oli kunnollista sarjakuvaa. Tieto siitä, että nykyään ilmestyy kuukausittain samoja sarjoja ja vielä BD West, tuleekin sitten usein yllätyksenä.

Mutta silti, onhan BD-sarja pieni ihme! Onneksi sentään on.

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 174
Vs: Myydyimmät kotimaiset sarjakuvakirjat
« Vastaus #160 : tänään kello 15:34:49 »
Lurkerin havainnot ovat ihan kohdillaan, aika entinen ei palaa. Itse en ole omasta mielestäni nostalgikko mutta yhdessä kohden tasavaltalaissekulaari ateismini kohottaa päätään:

Tuon tuosta törmää netissä nostalgisiin muisteloihin Zoomista, Ruudusta ja Non Stopista, ja kuinka ennen oli kunnollista sarjakuvaa. Tieto siitä, että nykyään ilmestyy kuukausittain samoja sarjoja ja vielä BD West, tuleekin sitten usein yllätyksenä.

Mutta silti, onhan BD-sarja pieni ihme! Onneksi sentään on.

Sen olemassaolosta ja onnesta samaa mieltä, mutta ei ole ihme.
Kuten olen ulkomaan eläjiä Suomessa opettanut, vastaus kysymykseen " How are you doing?" on Suomessa joko " nothing" tai " no wonders/miracles here"

BD West on looginen. Reima oikeutetusti mainitsi mangan myyvän ja ankat on sanottu myös, mutta harvoin että Tex Willer on liki viikkolehti.
Kvaakissa usea on niitä heavy usereita , enkä tarkoita elopainoa tai hyvästä musiikista pitämistä. Me käymme kirjakaupoissa ja erikoisliikkeissä ja luemme sarjakuvaa käsitteleviä julkaisuja.
Tavan ihminen? Hänen lähikaupassaan on lehtihylly ja ristikko-ja aikakauslehtien seasta löytyy, jos löytyy, Aku Ankan taskukirja, joku manga ja Tex Willer. Isommista ehkä Spider-Man Hämähäkkimies.  Todennäköisesti ei.
Heille sarjakuva on juuri se ja mitä sanomalehden tai iltapäivälehtien sivuilla on.

BD sarja on suunnattu Kvaakissa pyöriville, BD West kvaakin lännen sarjat osastolla pyöriville joista osa ei lue tätäkään koska miksi?
Vastaus on yksinkertainen, vaikea mennä kirjakauppaan kun sellaista ei ole
https://kirjakauppaliitto.fi/kirjakauppojen-maara-suomessa/

Jotka eivät jaksa linkistä lukea myös kirjakauppojen lukumäärä on laskenut noin neljännekseen reiluun sataan. Monenko veikkatte olevan ns kasvukeskusten/ suurten yliopistokaupunki en ulkopuolella?
Kulttuuriin pitää kasvaa.

Olen tyytyväinen että on BD ja BD West mutta nyt pitäisi saada jotenkin kehitettyä noiden luemme ankkaa ja saatte ilmaisankkalehden kampanjoita joiden hedelmät poimitaan vasta 10-15 jopa kahdenkymmenen vuoden päästä, kun joku nostalgisoi niitä eikä Zoomia ja NonStopia.
Totta kai se torpataan " miksi rahaa tähän? Tieverkosto! Sote! Vanhusten huolto! Paanukirkko! Miksei kesäteattereille? Puolustusvoimat! Arava-kodit!" Ja vaikka kulttuuripuolen ihmisillä tahtoa löytyy on moni haluton konflikteihin.
Logiikka sanelee että ihmisten luomiin ongelmiin löytyy ihmisten luomia ratkaisuja. Siksi minäkin ideoita ja ehdotuksia kyselen kun tiedän mm Australian aiheutetun jänisinvaasion korjaaminen ketuilla ei ihan toiminut.

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 252
Vs: Myydyimmät kotimaiset sarjakuvakirjat
« Vastaus #161 : tänään kello 18:34:16 »
BD sarja on suunnattu Kvaakissa pyöriville, BD West kvaakin lännen sarjat osastolla pyörivil
Markkinan fragmentoituminen on tullut todettua jo vuosituhannen alussa. Tarjoamasi lääke voisi tepsiä jos julkaisuja olisi abaut 1/5 nykyisestä. Nyt albumeita ilmestyy vuosittain varmaan yhtä monta, kuin on sarjakuvaharrastajia koko maassa. Jokaiselle jotakin ja vielä jää muutama rannalle ruikuttamaan ja hankkii sarjakuvansa ulkomailta ja netistä. (Niiku allekirjoittanut viimeisen vuoden aikana). Lisäksi puolet harrastajista on itsekin piirtäjiä, eli siinä mielessä tilanne muistuttaa hieman kasarin ja ysärin tilannetta, jota myös sisäsiittoiseksi joskus mainittin.
Niiden harvojen harrastajien pitäisi JOKAISEN hankkia kymmeniä uusia albumeita kivijalkakaupoista, ennen kuin sillä olisi mitään vaikutusta. Nyt niitä hankitaan ehkä keskimäärin vajaa kymmenen, en tiedä mutta arvaan. Ite tosiaan olen ostellut vuosittain vain muutaman uuden.
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 174
Vs: Myydyimmät kotimaiset sarjakuvakirjat
« Vastaus #162 : tänään kello 19:31:35 »
Siinä tuli paljon asiaa.
Itselleni fragmentoituminen, kentän sirpaloituminen on vain hyvä asia.
Olen itse perustellut väitteellä että kun on monenlaista on tarjolla useammalle ei vain niille jotka siitä pitävät.
Myyntilukuja se ei nostata.
Ne jotka omaavat historian, joilla on jo monopoliasema luotuna, isoille kansallisille ja monikansallisille tahoille niille syntyy tulosta aina. He lähtevät sadan metrin juoksuun 30-40 metrin kohdalta muiden aloittaessa nollasta.
Heille kannattaa myydä se 200 kpl vastakulttuuria koska myynnissä on+-0 riski toisin kuin pien- / keskisuurella toimijalla.
Sillä pienellä tai keskisuurella se voi olla sen vuoden panostus ja kohtalonkysymys.

Harrastajien määrä pitäisi saada kasvuun se on isoin ongelma.
Olen väärä henkilö vastaamaan miten koska tuo vähintään 10 uutta vuodessa herätteli ja kävelin lähimmälle hyllylle ja se 10 viime vuonna hankittua uutta meni siinä kättelyssä yhdellä hyllyllä ja silti minullakin on niitä mitä on pitänyt hakea tässä jo kuukauden parin ajan mutta elämä on tullut tielle.
Vaatia sitä ei voi, tietenkään.
Eikä aina voikaan ei voi vain ideologisesti, tuen vuoksi, hankkia.

Tietenkin joku joka myy sarjakuvaa elääkseen tietää kumpi on parempi kuin minä, että onko se ne valaat joita menee vai se että eri tyyppisiä menee mutta vain muutama vuodessa per teos. Vuoksi vai pienet purot.

Silti uskon että enemmän on enemmän ja edes se " ostan muutaman uuden sarjakuvan vuodessa" on parempi kuin ettei niin tee.