Ainoa mikä on "taas", on tämä jokavuotinen haistapaska-keskustelu. Mikäs pahan tappaisi...
Aika mielenkiintoisiakin näkemyksiä ja mielipiteitä - ja hyvin perusteltuja sellaisia - on tässä ketjussa esitetty. Enemmän kuin monessa muussa paljon pidemmässä yhteensä. Eli ainosataan tuollainen haistapaska-kommentointi on ihan turhaa ja tyhjänpäiväistä.
Itse toivoisin lisää kommentteja kaikilta sellaisilta joilla oikeasti on mielipiteitä ja näkemyksiä itse aiheesta. Ei niinkään niiltä jotka ovat kuoppaamassa keskustelua tyhjentävillä loppukaneeteillaan.
Suomalaista sarjakuvamaailmaa vähemmän tuntevana en osaa mitään järin väkevää ajatusta sarjakuvien juryttämisestä ja sen lopputuloksesta heittää, mutta jotenkin pyörähtää mieleen ajatus kirjallisuuden Finlandiasta, ja siitä millaisia kirjoja siinä valikoituu voittajiksi. Yleensä ei kai mitään vitsikokoelmia sen paremmin kuin vaikeaselkoisia taidesanailujakaan. Vaan jotenkin selkeästi keskivertoa oivaltavampaa ja kerronnallisesti laadukkaampaa kokonaisuutta.
Mutta onko rinnakkain kilpailemaan asetettavien sarjakuvien olemus keskenään jopa niin kaukana toisistaan että asetelma on sama kuin jos kysyttäisiin, kumpi on parempi, Speden sketsi, ydinvoimalan turvallisuusohje vai maakuntalaulu.
On ehkä melko mieletöntä laittaa aivan ääripäitä olevat teokset samaan kilpailukategoriaan. Keskinkertaisuus jossain määrin juhlinee aina, kuten joku tuossa aiemmin esittikin. Tai ei! Ei keskinkertaisuus, vaan - mainstream.