Kirjoittaja Aihe: Kapteeni Amerikka - Ensimmäinen Kostaja  (Luettu 113159 kertaa)

0 jäsentä ja 2 Vierasta katselee tätä aihetta.

Riffe

  • Man of Tomorrow
  • Jäsen
  • Viestejä: 665
Vs: Kapteeni Amerikka - Ensimmäinen Kostaja
« Vastaus #375 : 30.04.2016 klo 00:51:20 »
Oli kyllä kivenkovaa Marvelia! Huhhuh.

[spoiler]Toiminta ei ollut yhtään niin puuduttavaa kuin Age of Ultronissa. Pääpahiskin oli jotain muuta kuin kaikkivoipa supervoimainen pahis, siitäkin iso plussa. Lähes kaikki mahdollinen toimii tässä.

Muutama asia ihmetyttää. Mistä tulivat kamerat, jotka kuvasivat kun Bucky tappoi Tonyn vanhemmat? Oliko joku sijoittanut ne pidemmällä tähtäimellä valmiiksi, vai oliko kyseessä jotkut maantiekamerat?

Mistä tämä nauha saatiin talteen, kenen toimesta, ja miksi?

Miten Zemo sai tietää tästä, saatika kirjasta joka sisältää avainsanat Buckyn aivopesuun?[/spoiler]

Maisteri Outo

  • Jäsen
  • Viestejä: 417
  • (Ei tekstiä)
Vs: Kapteeni Amerikka - Ensimmäinen Kostaja
« Vastaus #376 : 30.04.2016 klo 07:38:41 »

Täähän oli hyvä leffa. Tosin voi kuvitella että joku joka ei ole katsonut aikaisempia ja/tai ei ole tietoinen näistä hahmoista ennalta on ihan pihalla tätä elokuvaa katsoessaan. Toisaalta asioihin perehtynyt pitää tästä sitäkin enemmän.

Kuten Winter Soldierissa, toiminta oli hyvin kuvattua ja piti tiukasti otteessaan (lukuunottamatta alkutappelun osoittaista liiallista kameranheiluntaa). Hahmot, niin uudet kuin vanhatkin, pidettiin kuitenkin tarinan keskiössä kaikesta turpakäräjöinnistä huolimatta. Jos vähän pitää nillittää, palloja oli silti ehkä liikaa ilmassa, lentokenttätappelussa esimerkiksi

[spoiler]Vision ei tuntunut tekevän ennen loppua yhtään mitään, lenteli vain pari kertaa Giant-manin lävitse.[/spoiler]

Spiderman oli kans selkeästi ympätty tähän vain mainostamaan omaa tulevaa elokuvaansa. Hahmo oli hyvä, mutta saumat näkyi selkeästi.

Perusvarmaa Marvelia. Ei mikään suuri klassikko tyyliin eka Iron man tai eka Avengers, mutta ei ollenkaan huono tapaus ja merkittävä parannus Age of Ultronista. Samaa sarja WSn:n kanssa.

4/5

q-mies

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 808
  • The cut runs deep
Vs: Kapteeni Amerikka - Ensimmäinen Kostaja
« Vastaus #377 : 30.04.2016 klo 11:13:46 »
[spoiler]Muutama asia ihmetyttää. Mistä tulivat kamerat, jotka kuvasivat kun Bucky tappoi Tonyn vanhemmat? Oliko joku sijoittanut ne pidemmällä tähtäimellä valmiiksi, vai oliko kyseessä jotkut maantiekamerat?

Mistä tämä nauha saatiin talteen, kenen toimesta, ja miksi?

Miten Zemo sai tietää tästä, saatika kirjasta joka sisältää avainsanat Buckyn aivopesuun?[/spoiler]

Vastaus kaikkiin kysymyksiisi on Hydra..
t.Q

Maisteri Outo

  • Jäsen
  • Viestejä: 417
  • (Ei tekstiä)
Vs: Kapteeni Amerikka - Ensimmäinen Kostaja
« Vastaus #378 : 30.04.2016 klo 11:47:10 »
Nyt kun mietti vähän aikaa, elokuvan loppu häiritsi jonkin verran ainakin tätä katsojaa.

[spoiler]Status quo ei oikeastaan muuttunut ollenkaan. Kukaan ei kuollut, ei Kapteeni Amerikka, eikä edes Rhodey. Kapu ja kumppanit ovat nyt lainsuojattomia, totta, mutta hekin palaavat ruotuun varmasti Infinity Wariin mennessä. Tällöin kaikesta tästä tappelun temmellyksestä jää turhan spektaakkelin maku suuhun.[/spoiler]

Mutta jos tuosta pääsee yli, kyllähän tätä voi suositella.

JV

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 048
Vs: Kapteeni Amerikka - Ensimmäinen Kostaja
« Vastaus #379 : 30.04.2016 klo 13:27:07 »
Minä kun luulin jo alkavani väsähtää supersankarielokuviin, mutta Civil War sai mielen muuttumaan!

Vaikka juuri ja juuri on perusteltua, että elokuva kantaa Kapteeni Amerikan nimeä, punoo elokuva aika paljon Avengers-hahmojen juonia eteenpäin. Seuraavien elokuvien kosminen luonne (ainakin nimen perusteella) epäilyttää, mutta homma tuntuu olevan oikein hyvissä käsissä.

Minäkin luin jonkin arvion siitä, että Marvel-elokuvien pahikset (Zemo mukaanlukien) olisivat kehnoja, mutta minusta uudemmissa Marvel-elokuvissa on nimenomaan hienoa se, ettei ole vedetty aivan peruskaavan kautta ja ongelma ei tiivisty vain jonkin karityyrimäisen pahiksen kukistamiseen. Spectreä katsoessa mietin miten se noudattaa suoraan 60-luvun Batman tv-sarjan kaavaa.

q-mies

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 808
  • The cut runs deep
Vs: Kapteeni Amerikka - Ensimmäinen Kostaja
« Vastaus #380 : 30.04.2016 klo 14:26:52 »
[spoiler]Status quo ei oikeastaan muuttunut ollenkaan. Kukaan ei kuollut, ei Kapteeni Amerikka, eikä edes Rhodey. Kapu ja kumppanit ovat nyt lainsuojattomia, totta, mutta hekin palaavat ruotuun varmasti Infinity Wariin mennessä. Tällöin kaikesta tästä tappelun temmellyksestä jää turhan spektaakkelin maku suuhun.[/spoiler]

En ole (ainakaan ensimmäisen kerran jälkeen) samaa mieltä. [spoiler]Minusta ajatus että joku -varsinkaan päähahmo- kuolisi tässä leffassa oli aina naurettava, juonen kannalta se olisi ollut turhaa ja hahmojen tappaminen hahmojen tappamisen ilosta jääköön Snyderille. Jos status quo muutokseksi ei riitä että koko Kapun tiimi on nyt lainsuojattomia ja Kostajat on käytännössä hajoitettu (jäljellä Vision ja rampa Sotakone, mahdollisesti puoli-eläköitynyt ja henkisesti romutettu Rautamies sekä ehkä teini-Hämis) niin ehkä odotukset olivat hieman epärealistiset..?  Niin ja koska Sokovian sopimus vai millä nimellä sitä sitten tullaankaan kutsumaan on voimassa, kaikkien uusien hahmojen on joko allekirjoitettava se tai leimautuvat rikollisiksi. Miten tämä vaikuttaa Hämiksen leffaan? Ant-Man And The Wasp leffan lähtöasetelma on käännetty päälaelleen. Onko leffan mid-credits kohtaus viittaus siihen miten Civil War tapahtumat vaikuttavat Black Panther leffaan? Minusta pakka on ihan riittävän sekaisin näinkin.

Fanipiireissä paljon paukutettiin rumpua sillä että Kapun kuolema filmatisoidaan, mutta kun tiedetään 100% että Evans on Ikuisuussodissa niin mieluummin jätetään se tarina toiseen kertaan, mahdollisesti omaksi leffakseen, kuin että taas kerran tapetaan hahmo ja herätetään se henkiin hetikohta (sekin jääköön Snyderille).[/spoiler]
t.Q

Maisteri Outo

  • Jäsen
  • Viestejä: 417
  • (Ei tekstiä)
Vs: Kapteeni Amerikka - Ensimmäinen Kostaja
« Vastaus #381 : 30.04.2016 klo 22:15:15 »
Huom! Seuraavassa spoilataan paitsi Civil Waria, myös Batman v Supermania.

En ole (ainakaan ensimmäisen kerran jälkeen) samaa mieltä. [spoiler]Minusta ajatus että joku -varsinkaan päähahmo- kuolisi tässä leffassa oli aina naurettava, juonen kannalta se olisi ollut turhaa ja hahmojen tappaminen hahmojen tappamisen ilosta jääköön Snyderille.[/spoiler]

[spoiler]Ei se ole niin naurettavaa kun muistaa että Kapu kuoli _sarjakuvissa_ Civil Warin päätteeksi. Niin ei nyt tapahtunut, mutta mahdollista se oli kun alkuperäistarinaa ajateltiin. Muiden hahmojen kuolemista: Jos turpaan vedetään, voihan siinä jollekin käydä vahingossa huonosti, niin kuin Rhodesille melkein kävi. Siinäkään ei ole mitään naurettavaa, ja se on turhaa vain, jos se kirjoitetaan turhaksi. Jos siitä saadaan tärkeä osa jotain character arccia, siitä voi tulla "plot point", ja se voi lisäksi herättää katsojassa tunteita, niin kuin hahmojen kuolemilla on yleensä tapana. Tämä on hyvä juttu, eikä ole ollenkaan "turhaa".

Mitä BvS:ään tulee, ei siinäkään leffassa tapettu Supermania pelkästä tappamisen ilosta. Näin tapahtui alkuperäistarinassa (Doomsday-sarjakuva-arc), ja tällä kuolemalla oli lisäksi elokuvassa oma tarkoituksensa. Leffassa tehtiin selväksi, että huolimatta kaikista hänen sankariteoistaan, osa ihmisistä edelleen pelkäsi tai jopa suorastaan vihasi Teräsmiestä (syystä tai syyttä). Kun hän sitten uhrasi itsensä pelastaessaan maailman Doomsdaylta, monet alkoivat ajatella eri tavalla ja näkivät hänet sankarillisempana. Kun hänet herätetään myöhemmin henkiin, hahmo on muuttunut itsessään, ja samalla on muuttunut tapa millä ihmiset elokuvan sisäisessä maailmassa näkevät hänet. Näin tämäkään kuolema ei ole turha, vaan osa usean elokuvan mittaista character arccia. (Ehkä vähän sekavasti selitetty, toivottavasti ymmärrät, mitä tarkoitan.) [/spoiler]

[spoiler]Jos status quo muutokseksi ei riitä että koko Kapun tiimi on nyt lainsuojattomia ja Kostajat on käytännössä hajoitettu (jäljellä Vision ja rampa Sotakone, mahdollisesti puoli-eläköitynyt ja henkisesti romutettu Rautamies sekä ehkä teini-Hämis) niin ehkä odotukset olivat hieman epärealistiset..? [/spoiler]

[spoiler]Ei se minulle taida riittää, kun sen voi niin helposti resetoida Infinity Warin alussa. Vrt. Iron man 3, jossa Stark tuhosi pukunsa, ja vetäytyi ainakin osaksi eläkkeelle, ja Age of Ultronin alussa hän oli jälleen työn touhussa. CA:WS:ssä SHIELD hajotettiin, mutta seuraavassa leffassa Fury huseerasi taas Helicarrierin kanssa kuin mitään ei olisi tapahtunut. Jos joku hahmo, vaikka Rhodes, olisi lopullisesti kuollut, status quon palautus olisi hankalampaa.

Mutta ehkä minulla on tässä suhteessa tosiaan liian kovat ja epärealistiset vaatimukset. (Eihän Marvel-sarjakuvissakaan tapahtunut koskaan mitään oikeaa muutosta, ainoastaan muutoksen illuusio.) Se lentokenttärymistely tuntui _minusta_ vain niin turhalta silmäkarkilta, kun se ei tuntunut muuttavan oikeasti mitään, mitä ei voisi seuraavan elokuvan alussa helposti resetoida. - Varsinainen lopputaistelu siellä Siperiassa vaikutti sentään johonkin, ainakin Starkin ja Rogersin väleihin. Plus olihan se emotionaalisesti latautuneempi.[/spoiler]

[spoiler]Fanipiireissä paljon paukutettiin rumpua sillä että Kapun kuolema filmatisoidaan, mutta kun tiedetään 100% että Evans on Ikuisuussodissa niin mieluummin jätetään se tarina toiseen kertaan, mahdollisesti omaksi leffakseen, kuin että taas kerran tapetaan hahmo ja herätetään se henkiin hetikohta (sekin jääköön Snyderille).[/spoiler]

[spoiler]Edelleen, Teriksen kuolema ei ollut turha. Se oli osa hahmon tarinan kaarta. Niin olisi voinut olla Kapunkin kuolema, jos olisi tapahtunut tässä, ja olisi oikein hoidettu. Mutta voihan tosiaan olla, että tähän (Kapun kuolemaan) palataan sitten myöhemmin. Ja silloin se voi olla emotinaalisesti palkitsevampi, ja parempi osa tarinaa. [/spoiler]

Pahoittelut suurista spoiler-tagien määrästä, mutta sitä ei voinut nyt välttää.

Aa joo, unohtui vielä mainita, että tykkäsin Zemosta. Oli parempi ja moniulotteisempi pahis, kuin vaikkapa Malekith, tai Ronan, tai Yellowjacket, tai jopa Ultron. Ehkä Marvel alkaa ottaa tässä opikseen.

[spoiler]Ja jäi jopa henkiin. Nyt ne Pahuuden mestarit kasaan, Zemo![/spoiler]
« Viimeksi muokattu: 30.04.2016 klo 22:50:26 kirjoittanut Maisteri Outo »

Vincent

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 187
Vs: Kapteeni Amerikka - Ensimmäinen Kostaja
« Vastaus #382 : 30.04.2016 klo 23:38:19 »
Ja pitääpä tuohon ihmetellä onko jokin juonenkäänne pakko tehdä ihan vain siksi, että se oli lähdemateriaalissa?

q-mies

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 808
  • The cut runs deep
Vs: Kapteeni Amerikka - Ensimmäinen Kostaja
« Vastaus #383 : 01.05.2016 klo 01:34:56 »
Ja pitääpä tuohon ihmetellä onko jokin juonenkäänne pakko tehdä ihan vain siksi, että se oli lähdemateriaalissa?

Täysin samaa mieltä, varsinkin kun "lähdemateriaalia" muutenkin sovitetaan uusiksi raskaalla kädellä. Ja sitäpaitsi jos ihan tarkkoja ollaan niin [spoiler]Kapu ei kuollut Civil War tarinan aikana, vaan vasta sen jälkeen oman lehtensä sivuilla, eikä se edes liittynyt CW-tarinaan vaan Brubakerin Cap vol.5 sarjan tapahtumiin.[/spoiler]
« Viimeksi muokattu: 01.05.2016 klo 01:51:25 kirjoittanut q-mies »
t.Q

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 015
Vs: Kapteeni Amerikka - Ensimmäinen Kostaja
« Vastaus #384 : 01.05.2016 klo 13:33:41 »
Ja pitääpä tuohon ihmetellä onko jokin juonenkäänne pakko tehdä ihan vain siksi, että se oli lähdemateriaalissa?

Hyvä yritys mutta enemmin katson elokuvan josta alkuteoksen tai alkuteokset tunnistaa.
Tietenkin aina löytyy joku Modesty Blaise pistävä perhonen/Catwomanin/Le Blueberryn fani. Se heille suotakoon vaikken itse voikaan allekirjoittaa nuo läpikärsineenä

Pidän Kapteeni Amerikasta joka on sarjakuvien Kapteeni Amerikkaa muistuttava, en Team American vastaavasta.
Titanicissa jäävuoreen kuuluu osua ja upota, lisäillä toki voi kuten joka ainut sovitus onkin tehnyt.

Koko [spoiler]Kapteeni Amerikka lopettaa koska uskoo amerikkalaiseen ideaaliin ei hallinnon ratkaisuihin tai massojen hysteriaan on suoraan sarjakuvista tästä on montakin otetta Nomad/Captain jne jne.

ongelmana nähdäkseni olikin se että verrattiin Batman v Supermaniin jota suuresti muistuttaa koko Rammstein biisin nimeä myöten[/spoiler]

Asia ei muutu: 2016 on supersankarielokuvien kultavuosi. Deadpoolin Batman V Supermanin ja Captain America Civil Warin jälkeen rima on nostettu niin X-men Apocalypselle kuin Suicide Squadille sekä Doctor Strangelle todella ylös.
(saattaahan niitä muutama muukin olla joita en juuri muista)
Toivottavasti renesanssi pidetään yll ja lunastavat omilla tahoillaan odotuksensa.

Vincent

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 187
Vs: Kapteeni Amerikka - Ensimmäinen Kostaja
« Vastaus #385 : 01.05.2016 klo 14:58:23 »
Tähän mennessä yksikään MCU-leffa (eikä varmaan Marvel-leffa yleisesti) ei ole ollut täydellinen uudelleenluonti mistään sarjiksen tarinasta, niin en ihan ymmärrä miksi nimenomaan [spoiler]Kapun kuolema[/spoiler] olisi välttämättä pitänyt olla mukana. Etenkin kun muutenkin otettiin reippaasti eroa alkp. Sisällissodasta.

q-mies

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 808
  • The cut runs deep
Vs: Kapteeni Amerikka - Ensimmäinen Kostaja
« Vastaus #386 : 01.05.2016 klo 15:00:09 »
Asia ei muutu: 2016 on supersankarielokuvien kultavuosi.

Laittaisin listan jatkoksi ainakin DD:n kakkoskauden, ja Luke Cage tulee syksyllä, Netflix-sarjat tuppaavat olemaan käytännössä 13-tuntisia leffoja.
t.Q

Maisteri Outo

  • Jäsen
  • Viestejä: 417
  • (Ei tekstiä)
Vs: Kapteeni Amerikka - Ensimmäinen Kostaja
« Vastaus #387 : 01.05.2016 klo 22:52:15 »
Täysin samaa mieltä, varsinkin kun "lähdemateriaalia" muutenkin sovitetaan uusiksi raskaalla kädellä. Ja sitäpaitsi jos ihan tarkkoja ollaan niin [spoiler]Kapu ei kuollut Civil War tarinan aikana, vaan vasta sen jälkeen oman lehtensä sivuilla, eikä se edes liittynyt CW-tarinaan vaan Brubakerin Cap vol.5 sarjan tapahtumiin.[/spoiler]

[spoiler] Tää on kyllä totta, mutta on Kapun kuolema ainakin minun mielessäni ollut aina osa Civil Warin jälkipelejä.

No, turhahan tästä on enää väitellä. Toisin kuin alkuperäisessä Civil War-sarjakuvassa, lentokenttätappelussa (tai niissä muissa turpaanvedoissa) ei kukaan kuollut, eikä edes rampautunut loppuiäkseen, ja sillä hyvä. Viihdyttävää toimintaseikkailua saippuaoopperamausteinhan nämä elokuvat ovat, eivät realistista toimintaa. Se "war"- osa siinä elokuvan nimessä vaan minua hämää, kun eihän tää ole oikeaa sotaa nähnytkään. Mahtoivatko kaikki edes tapella tosissaan toisiaan vastaan? :D [/spoiler]
« Viimeksi muokattu: 01.05.2016 klo 22:53:52 kirjoittanut Maisteri Outo »

q-mies

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 808
  • The cut runs deep
Vs: Kapteeni Amerikka - Ensimmäinen Kostaja
« Vastaus #388 : 01.05.2016 klo 23:41:42 »
Rouvan kanssa käytiin katsomassa, enkä osannut kahden katselukerran jälkeenkään vastata hänen kysymykseensä [spoiler]mitä tapahtui Leskelle?[/spoiler]
t.Q

Vincent

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 187
Vs: Kapteeni Amerikka - Ensimmäinen Kostaja
« Vastaus #389 : 02.05.2016 klo 06:31:03 »
Rouvan kanssa käytiin katsomassa, enkä osannut kahden katselukerran jälkeenkään vastata hänen kysymykseensä [spoiler]mitä tapahtui Leskelle?[/spoiler]

[spoiler]Lähti maanpakoon tms., kun tämä on nyt lainsuojaton.[/spoiler]