Kirjoittaja Aihe: Keskinäisen kehun kerho  (Luettu 4745 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

bats

  • Jäsen
  • Viestejä: 554
Vs: Keskinäisen kehun kerho
« Vastaus #15 : 17.08.2010 klo 09:13:18 »
Mun ymmärtääkseni ja oman kokemukseni perusteella omalla aktiivisuudella on myös merkitystä toimittajaksi pääsemisessä. Olen itsekin tarjoutunut tekemään artikkelin mikä sopikin Jukalle, mutta en valitettavasti ole päässyt hommassa alkuun. On ollut kaikenlaisia kiireitä.

Pointti oli että jos haluaa toimittajaksi ei ehkä kannata vain istua käsiensä päällä vaan ylläpitoon voi ottaa rohkeasti yhteyttä. Kvaak ei ole The Island, jossa joukko onnekkaita valitaan satunnaisesti toimittajiksi.. Ja sitten myydään elimiksi.. Eikun.. :D
« Viimeksi muokattu: 17.08.2010 klo 09:15:44 kirjoittanut bats »
"He ovat yhdistelleet eri lajeja ja luoneet hengittävää, sosiaalista norsun paskaa, jonka geeneistä on hyötyä ihan käytännössä."

- Jari Tapani Peltonen

tertsi

  • Vieras
Vs: Keskinäisen kehun kerho
« Vastaus #16 : 17.08.2010 klo 09:22:37 »
Pointti oli että jos haluaa toimittajaksi ei ehkä kannata vain istua käsiensä päällä vaan ylläpitoon voi ottaa rohkeasti yhteyttä.
Aha. Ok.
Tietoni olivat siis hiukan puutteelliset.

Puhuin enemmän omasta kokemuksestani.

bats

  • Jäsen
  • Viestejä: 554
Vs: Keskinäisen kehun kerho
« Vastaus #17 : 17.08.2010 klo 12:55:57 »
Juu, en tiedä kuinka moni on tähän rohkaistunut, mutta oman kokemukseni mukaan se kannattaa jos haluaa juttunsa saada julki. En ole vielä tehnyt yhtään omaa juttua mutta Jukan kanssa ollaan siitä puhuttu ja se on saanut vihreän valon. Täytyy nyt katsoa, teenkö sen jutun vai jonkun aivan toisen, se riippuu myös siitä sopiiko se ylläpidolle.

Mun mielestä se olisi vähän hassua jos näin ei olisi. Kyllä oma aktiivisuus ja innostus on tärkeää (media)työssä aina. Musta olisi hassua jos Kvaakin ylläpidolla olisi sellainen asenne, että olemme heidän tarkkailtavanaan ja ainoastaan keskustelun viestien kautta he valitsisivat "valioyksilöt" toimittajiksi. Tällaisessa mallissa ei olisi päätä eikä häntää. Saati tasa-arvoa tai ihmisen kunnioitusta.

Kyllä ihminen voi olla hyvää toimittaja-ainesta vaikka hänellä ei olisi paljoa viestejä kirjoitettuna tai vaikka hänen viestinsä eivät olisi tyyliltään tai sisällöltäänkään huippuluokkaa. Toimittajan työ on kuitenkin työtä, vaikkakin harrastuspohjaista ja Kvaakkiin kirjoittaminen on eri asia. Kvaak ei myöskään ole mikään norsunluutorni, jossa toimittajat ovat jalustalle kohotettuja tai ainakaan sen ei pitäisi olla.

Mutta edelleen pointtini on että ihmisen omaa innostusta, aktiivisuutta ja vahvuuksia pitäisi kunnioittaa.
« Viimeksi muokattu: 17.08.2010 klo 13:14:01 kirjoittanut bats »
"He ovat yhdistelleet eri lajeja ja luoneet hengittävää, sosiaalista norsun paskaa, jonka geeneistä on hyötyä ihan käytännössä."

- Jari Tapani Peltonen