Kirjoittaja Aihe: Al Williamsonin sarjakuvista  (Luettu 7765 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

OM

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 332
Al Williamsonin sarjakuvista
« : 08.10.2009 klo 23:37:21 »
Onko tietoa, mistä löytäisi netistä hyvän luettelon Al Williamsonin piirtämistä eri sarjakuvista?

Ja toinen ajatukseni koskee sitä, että tiedättekö, mitä sarjakuvia tai sarjoja Al Williamson on piirtänyt itse. Minun tietääkseni ainakin Star Wars ja Secret Agent Corrican. Useissa muissa sarjakuva sankari jutuissa ja muissa projekteissa  tiedän Al Williamonin olleen tussaaja ja joku toinen on piirtänyt.
Mutta nyt kiinnostaa Al Williamsonin oma tuotanto.

Onko muuten suomessa ilmestynyt muita Al Williamsonin Star Wars saagaa kuin Impperiumin vastaisku ja Jedin paluu sekä Jalavan julkaisemat 3 albumia (sinikantisia)? Tiedän, että on ilmestynyt aikanaan sarjakuva lehti nimeltä Star Wars, mutta oliko niissä Al Williamsonin kuivittamia jaksoja?
Kiitos jos joku vaivautuu vastaamaan. Luotan taas teidän kvaakkilaisten hyvään asiantuntemukseen.
« Viimeksi muokattu: 09.10.2009 klo 00:06:39 kirjoittanut redman1 »

MTT

  • Jäsen
  • Viestejä: 928
Vs: Al Williamsonin sarjakuvista
« Vastaus #1 : 09.10.2009 klo 09:04:55 »

Aika laaja kysymys, voi olla vaikeeta löytää täydellistä listaa. Tarttee kotoonta käsin jossain vaiheessa tsekata.

Star Wars lehdet, Flash Gordonit (lehdet, albumi, mustiksen oheissarja), Marvelit, uusi Shokki, Jättikauhukirja jne...

-MTT

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 086
  • <><
Vs: Al Williamsonin sarjakuvista
« Vastaus #2 : 09.10.2009 klo 12:31:36 »
Star Wars -lehdessä oli ainakin 1987 vuoden alussa (oisko ollu numero 3/87?) yksi Williamsonin juttu. Jedin paluuhan on aika tökerösti tussattu, joten Williamsonin jälkeä ei meinaa edes tunnistaa.

Bonuksena Williamson-kerääjille ihan ehdottomana on tietenkin Sarjakuvalehden Wolverine-numero 90-luvun alusta (se Byrnen piirtämistä eka). Siinä on yksi ruutu Williamsonin tussaama. Jälki on paljon parempaa kuin varsinaisen tussaajan eli Klaus Janssonin.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 239
Vs: Al Williamsonin sarjakuvista
« Vastaus #3 : 10.10.2009 klo 14:47:14 »
Redman,

Williamson on piirtänyt itse kymmeniä sarjoja jo 40-luvun lopusta lähtien. Tussaus tuli hänen päätoimekseen vasta 80-luvun lopulla. Kysymyksesi on siis aika laaja niin kuin MTT lausui.

Netistä ei löydy muuta kattavaa listaa kuin Who’s Who of American Comic Book Artists -paikan suuntaa-antava lista. Linkki siihen on englanninkielisessä Wikipediassa  http://en.wikipedia.org/wiki/Al_Williamson artikkelin lopussa. Listassa on kyllä epätarkkuuksia, esim. Superman-lehden luonnostelusta ei olla varmoja (hän tosiaan piirsi 8 sivua tarinaan, joka on nähty Teräsmiehessä 10/86). Virheitäkin listassa on, esim. Agentti Corriganin vuodet on pantu hänelle väärin vuoteen 86 saakka, kun oikea lopetusvuosi oli 80.

Netin kirjamainosten mukaan Williamsonin tuotannon tarkistuslista vuoteen 1983 on James Van Hisen kirjassa The Art of Al Williamson (1983).

Jo mainittujen filmisovitusten lisäksi Star Wars 3/87:ssä ja 8/87:ssä oli Williamson piirtäjänä. Filmisovituksissa hän tussasi Pimeän uhan (Star Wars 1 – 4/99).

Sanomalehtisarjoissa häntä on nähty suomeksi haamuavustajana ainakin Rip Kirbyssä, Big Ben Boltissa ja Flash Gordonissa. Ehkä myös Ripleyn Usko tai älä –sarjassa, joka ei varsinaisesti ole sarjakuva.

Kari Elkelä on listannut nettiin suomalaiset Flash Gordon -julkaisut ja samalla Williamsonin työt: http://www.saunalahti.fi/karielk/flashfi.htm.

Williamsonin mahdollisesti suomennetuista kauhusarjoista, scifi-sarjoista, länkkäreistä ja romanssisarjoista en tiedä mitään.

Tussaustöitä Marvelilla hänellä on aivan tuhottomasti, mutta niitä et kysynytkään. Hänet valittiin Amerikassa useana vuonna parhaaksi tussaajaksi. Marvelin wikia.comista saa myös työt luonnostelijana: http://marvel.wikia.com/wiki/Category:Al_Williamson/Penciler

Blade runner –elokuvaspessu olisi muuten minua kiinnostava suomentamaton yksittäinen Williamson-julkaisu.
« Viimeksi muokattu: 10.10.2009 klo 14:54:35 kirjoittanut Satunnainen kävijä »

OM

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 332
Vs: Al Williamsonin sarjakuvista
« Vastaus #4 : 10.10.2009 klo 17:28:05 »
Heips Satunnainen kävijä,

Aina kun käyt "satunnaisesti" kvaakissa ;D, niin jätät jälkeesi paljon mielenkiintoisia ajatuksia ja kommentteja. Siksi luen aina mielenkiinnolla uudet kommenttisi. Kiva kun olet "kvaakkilainen".
Kiitos TOSI paljon näistä tiedoista joista kirjoitit. Täytyypi välittömästi alkaa metsästää noita lehtiä, joista kerroit. Mikä on toi Ripeley juttu. En ole tommosesta kuullutkaan? Mutta kiitos tosi paljon infostasi.
Ja muillekkin nyt kirjoittaneilla thanks avusta ja infosta. On niin turvallista täällä kvaakissa, kun tietää, että aina on joku joka tietää sarjakuvista ja sarjakuva maailmasta enemmän ja aina saa infoa.
« Viimeksi muokattu: 10.10.2009 klo 17:31:03 kirjoittanut redman1 »

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 239
Vs: Al Williamsonin sarjakuvista
« Vastaus #5 : 11.10.2009 klo 19:49:30 »
Kiitos myös sinulle Redman kiinnostavista tiedoista ja keskustelunavauksista!

Usko tai älä! on pienikokoinen tietoisku maailman ihmeellisistä ilmiöistä, kolme tai neljä asiaa aina kerrallaan. Se ilmestyi menneinä vuosikymmeninä useissa suomalaisissa maakuntalehdissä kerran viikossa. En tiedä, ilmestyykö se Suomessa enää missään. Tyyli on esim. että ”Tiesitkö että ne ja ne tanssivat 23 tuntia taukoamatta silloin ja silloin” ja ”Maailman painavin nisäkäs on muuten sinivalas, 30 tonnia”. Mukana on realistinen kuvitus. Sarja alkoi Amerikassa jo vuonna 1918, luojana oli mies nimeltä Ripley. Se oli joskus maailmalla järjettömän suosittu. Nykyisin Usko tai älä! -tv-sarja on ottanut sen paikan.

Wikipediasta selvää, että maailmassa on monia Usko tai älä! -museoita. Siellä on myös linkki uusimpaan sunnuntaipaneeliin:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ripley's_Believe_It_or_Not!

Korjaan kuitenkin, että sepä olikin Western Publishingin Ripley’s Believe It or Not! -lehti, johon Williamson piirsi noita, ei syndikaatin alkuperäinen sanomalehtisarja.

Kaksi Al Williamsonin piirtämää tarinaa on uudessa Shokki-kirjassa.

Illodiini

  • Multikeskinkertaisuus
  • Jäsen
  • Viestejä: 813
  • #MeHirviöt
Vs: Al Williamsonin sarjakuvista
« Vastaus #6 : 10.03.2010 klo 21:23:49 »

Kävin pikapikaa eilen Lahden divarissa, nimeä en muista mutta se oli se jokseenkin legendaarinen divari joka myy paljon ulkomaista sarjakuvaa. Goodwin/Williamson parivaljakon Star Wars boksi olisi suoraan hyllyssä vain 250 euron hintaa. Hieno kolmen kovakantisen kirjan boksi jossa kaikki Williamsonin Star Wars sanomalehtistripit. Ja tietenkin mustavalkoisena.

Teki melkein mieli ostaa tuplakappale itselle mutta onneksi järki voitti  :-\
Toi boxi on Russ Cochranin muistaakseni vuonna 1991 julkaisema kokoelma. Siinä on sekä Goodwinin että Williamsonin nimikirjoitus ja se oli rajoitettu 2000 kappaleeseen. Ulkonäkö on passattu olemaan samassa formaatissa kuin EC libraryt.

Tuosta opuksesta on kuvattu myös sivut niihin kolmeen Jalavan julkaisemaan albumiin.
Niin rupesi tekemään mieli että MTT:n avustuksella sain yhteystiedot k.o. divariin, joka myös "hulluna divarina" tunnetaan täällä, ja herra ja hidalgo nimeltään Paavo Suuronen sitten neuvottelujen jälkeen boksin jämptisti toimitti. Hinta oli tuo edellä mainittu plus postimaksut. Ja jokaisen sentin arvoinen paketti se onkin!
Jälki ja viivareproduktio niin viimeisen päälle, että meinaa mennä vieläkin hyperventilaation puolelle! Jostain syystä nettijutuissa boksista väitetään ettei se sisällä kuin päivästripit, mutta kyllä vaan jokaisen kuuden sarjan jälkeen saa nauttia koko sivun tarinasta. Joten siinäkin ollaan täydellisyyden puolella. Myönnänkin jo ihmetelleeni sitä jos Russ Cochran oikoisi jossain. Siinä on pilkunviilaaja minun mieleeni, jo niin tutulla jäljellä EC-kirjastosta. Joka sekin oli-kuinkas muuten-täydellisyyttä hipova(taisi olla pari tarinaa Frontline Combat'issa, kun ei orginaaleja ollut käytettävissä).
Ensimmäisessä opuksessa(kolmesta)löytyvät siis Archie Goodwinin ja Al Williamsonin aidot nimmarit ja juokseva numero on 955/2500.

"There's nothin' wrong with bein' a son of a bitch."

-- Gaspode the wonder dog (Terry Pratchett, Moving Pictures)

Hege

  • väsähtänyt
  • Jäsen
  • Viestejä: 944
Vs: Al Williamsonin sarjakuvista
« Vastaus #7 : 10.03.2010 klo 22:56:16 »
http://www.fleskpublications.com/publications/al-williamson/

Tuo voisi olla ihan harkittavien ostosten listalla miehen töistä kiinnostuneelle, pehmeäkantinen siis yhä saatavilla.
But pride -  where there is a real superiority of mind, pride will be always under good regulation.

OM

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 332
Vs: Al Williamsonin sarjakuvista
« Vastaus #8 : 10.03.2010 klo 23:40:15 »


Helsingin Akateemisessa kirjakaupassa on tuota Flesk Publicationin pehmeäkantista opusta Flash Gordonia saatavana. Kannattaa todella uhrata tohon kijaan. On meinaan yksi loisteliampia kirjoja, jota on julkaistu. Paino asu ja paperi kaikki extra hyvää. Ja hinta ihan sopiva sisältöön nähden.

MTT

  • Jäsen
  • Viestejä: 928
Vs: Al Williamsonin sarjakuvista
« Vastaus #9 : 17.03.2010 klo 20:37:48 »
Ja jokaisen sentin arvoinen paketti se onkin!
Jälki ja viivareproduktio niin viimeisen päälle, että meinaa mennä vieläkin hyperventilaation puolelle! Jostain syystä nettijutuissa boksista väitetään ettei se sisällä kuin päivästripit, mutta kyllä vaan jokaisen kuuden sarjan jälkeen saa nauttia koko sivun tarinasta. Joten siinäkin ollaan täydellisyyden puolella. Myönnänkin jo ihmetelleeni sitä jos Russ Cochran oikoisi jossain. Siinä on pilkunviilaaja minun mieleeni, jo niin tutulla jäljellä EC-kirjastosta.

Onnittelut hienosta hankinnasta. On kyllä kaiken hintansa arvoinen. Tuo boksi alkaa pikkuhiljaa olemaan harvinaisempi vaikkei mikään mahdoton olekaan vielä löytää.

Sitten myös Williamsonin archives kirjasta on annettu uusia tietoja
http://www.fleskpublications.com/publications/al-williamson-archives/


OM

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 332
Vs: Al Williamsonin sarjakuvista
« Vastaus #10 : 17.03.2010 klo 20:48:02 »


Kiitos taas tuhannesti MTT ilmoituksestasi.  Aivan varmasti säästän nyt rahaa, jotta saan tuon opuksen hankkittua itselleni. Pahus pojat! Tuolla Amatsonissa ilmestyy kesän kynnyksellä se Secret Agent Corrican volume 1. Mistähän siihekin riittäisi rahaa? Hmmm! Mutta pakko hankinta varmasti.


MTT

  • Jäsen
  • Viestejä: 928
Vs: Al Williamsonin sarjakuvista
« Vastaus #11 : 17.03.2010 klo 21:04:41 »
Pahus pojat! Tuolla Amatsonissa ilmestyy kesän kynnyksellä se Secret Agent Corrican volume 1. Mistähän siihekin riittäisi rahaa? Hmmm! Mutta pakko hankinta varmasti.

Näin on, rahat on sitten vaan jostain kaivettava  :P

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 017
Vs: Al Williamsonin sarjakuvista
« Vastaus #12 : 14.06.2010 klo 20:23:18 »
Al Williamson poistui keskuudestamme 13.06.2010 79-vuotiaana.
Kepeitä multia.

MTT

  • Jäsen
  • Viestejä: 928
Vs: Al Williamsonin sarjakuvista
« Vastaus #13 : 14.06.2010 klo 20:40:25 »

R.I.P.

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 086
  • <><
Vs: Al Williamsonin sarjakuvista
« Vastaus #14 : 14.06.2010 klo 21:28:06 »
Nyt sitten kehiin Williamson-julkaisu.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva