Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Kotimaiset sarjakuvat => : Vierailija 30.07.2003 klo 16:07:43
-
Kuka on Suomen paras sarjakuvapiirtäjä?
-
Kai Juba Tuomala nyt ekana mieleen tulee.
-
Petri Hiltunen on oma suosikkini.. Olen jutellut äijän kanssa kerran eräillä messuilla ja vaikutti muutenkin aika fiksulta/mukavalta sälliltä.
Myös hänen käyttämänsä aiheet ovat hyvin lähellä sydäntäni.
-
Mitä se on tehnyt? Oonko ehkä nähnyki jossain?
järveliniä oot reima ainaki glömpeissä nähny.
ehdoton oma suosikkini on muutamasta vaisummasta vuodesta huolimatta lehdon jarkko. jonon jatkeeksi voisi laittaa nimiä vaikka huru mykke. lempparit hiukan vaihtelee päivästä ja viimeisimmistä töistä riippuen. terveiset ainakin heille kaikille joita olen kaljaspäissäni joskus kehunut.
Kai Juba Tuomala nyt ekana mieleen tulee.
ei minulle ainakaan :)
-
Jii on paras! ;D
(pistääpi ylläpito rekisteröimättömien kirjotusoikeudet pois...)
-
Tää on mahdoton.. minä tykkään aivan helvetisti esim. Jopesta. Jone Mattila on hyvä, samoin Juho Juntunen, Mauri Kunnas Nyrok-kaudellaan, Tarmo Koivisto Mämmilän aikana, Tove Jansson, no tietenkin, jos postuumit lasketaan, Otso Höglund, Kaltsu, Jii, Veikko Savolainen varhaisella Joonas-ajallaan, Juba, Mika Lietzen, Ville Ranta.. kovin on miesvoittoista, valitan, mutta toisaalta eipä niitä olekaan, joista en jollain tasolla pitäisi.
-
Miespuolisista ehkä Christer Nuutinen, naisista Kati Närhi.
-
Ach, tämän tyyppiset viestiketjut ovat lemppareitani: myöntäkäätte, että kun scrollaatte sivua alespäin, niin sydämenne pamppailee aavistuksen verran nopeammin kuin normaalisti: mitä jos joku mainitseekin minun nimeni? Ihan vaan jos?
Joka tapauksessa täältä lähtee top3-suitsutusta Hannu Pyykköselle, Juballe ja Ari Pirttisalolle.
Sitä olen jo kauan ihmetellyt, että missä luuraa viimeksimainittu? Ei sunkaan vaan haudassa?
-
Aika paha pistää pelkästään yhtä nimeä, joten oma top kolmoseni tällä hetkellä on : Petri Hiltunen, Matti Hagelberg ja Kati Kovàcs.
-
No munkin pitäis kai lisätä tohon mun lista jossa oli Juba. Jukka Tilsa, Matti Hagelberg, Samuli Lintula ja Petri Hiltunen.
-
Tarmo Koivisto. Ja melkeinpä uskallan jättää tähän yhteen nimeen.
No okei, en uskalla.
Veikko Savolainen
Petri Hiltunen
Ilkka Heilä
Petteri Tikkanen
Siinäpä pari lisää. Kysymys kun on vähän hankala, koska tekijöitä voi arvottaa niin monella tavalla. Esimerkiksi tuotantomäärissä pointsit kipsahtaisivat ylivoimaisesti Pitkäsen Jopelle. Rispektiä kymmenistätuhansista stripeistä.
-
no höh. Katja Tukiainen tietenkin.
ja tämä yksi nimi riittää minun osaltani. muita suosikkeja kyllä tungeksii kakkossijalla hirmuinen liuta, mutta kun kysymyskin oli että kuka on paras niin mitäs sitä tässä tän enempää.
ja älkääkä ny vaan luulko että Tukiaisen "ajankohtaisuudella" olis tän kanssa mitään tekemistä.
-
Läjä Äijälä on aivan huippu myös. Hieno mies, jota harvoin muistetaan.
-
Mauri Kunnas on ainoa kotimainen, jolta myönnän joskus tietoisesti yrittäneeni imeä vaikutteita.
Kari-vainaata ei oikeen sopisi unohtaa, eikä kaimaansa Leppästäkään.
-
1. Sami Toivonen, hänen piirrostensa ansiosta löysin Krampit ja nyrjähdykset.
2. Ja sitten tietysti Kari Leppänen, pikkupoikana ei kovempaa juttua ollutkaan kuin Mustanaamion Maltan Ritari (tai jotain sinnepäin) tarinakokonaisuus.
-
Kyllähän tosi asia on, että Suomen paras piirtäjä on
Tarmo Koivisto. Muitakin hyviä löytyy esim. Hiltunen,
mutta koiviston tyylissä on jotakin mikä saa Matti
Meikäläisetkin kiinnostumaan.
-
Timo Mäkelä, ehdottomasti. Teknisesti on muita parempia, esim. Jouko Nuora, mutta häneltä ei ole tullut oikein mitään kunnon sarjakuvaa (?). Ehkä käsis puuttuu. Ari Pirttisalo ja Juho Juntunen ansaitsevat paikkansa.
-
S.A.Hynninen
Nalle Virolainen
molemmat parhaimmillaan onnistuvat todella loistavasti ja omaavat varsin selkeän ja jäljittelemättömän tyylin.
Toisaalta myös hieman erityylisistä Toivonen, Nuutinen ja vanhat Larmolan sarjakuvat on erinomaisia. Itseeni ei uppoa "normaali" teknisesti hieno jälki, vaan yleinen fiilis.
-
Kari Leppänen, jotain oudon vetoavaa oli miehen piirtotyylissä, Mustanaamiosta tuli tutuksi aikoinaan se pidempi sciense fiction (ei-mustanaamio) sarja ruotsalaisesta lentäjästä galaksin reunoilla, joka tietysti upposi nuoreen vaikutuksille alttiiseen mieleeni kuin kuuma veitsi sulaan voihin, miehellä oli muitakin hienoja hetkiä, muistaakseni piirsi Burroughsin Mars-sarjaa johonkin kotimaiseen julkaisuun, en vain muista mihin, mistäköhän niitä nykyään käsiinsä saisi?
Petri Hiltunen, myöskin hemmetin hyvä piirtäjä mutta enemmänkin hyvä tarinankertoja, Praedor albumeista tykkään kuin hullu puurosta, ja sen mitä olen kuullut sarjakuva myönteisiltä vanhalta äitimuoriltani ja isäukoltani hän on kuulemma myös hemmetin mukava veikko.
-
Kari Leppänen,muistaakseni piirsi Burroughsin Mars-sarjaa johonkin kotimaiseen julkaisuun, en vain muista mihin, mistäköhän niitä nykyään käsiinsä saisi?
Portti -lehti. Kannattaa tsekata lehden kotisivut, ehkä vanhoja numeroita löytyy myytäväksi asti. Siellä on lehdistä sisällysluettelot:
http://www.sci.fi/~portti/
Timo
-
Portti -lehti. Kannattaa tsekata lehden kotisivut, ehkä vanhoja numeroita löytyy myytäväksi asti. Siellä on lehdistä sisällysluettelot:
http://www.sci.fi/~portti/
Timo
Paljon kiitoksia, loistavaa! ;D
Täytyykin alkaa tutkailemaan niitä sisällysluetteloita.
-
Vaikea päättää, että mitkä voisi listata parhaimpina sillä kaikilla piirtäjillä on omat hyvät puolensa, mutta sain kuitenkin top3:n tehtyä.
Oma top3 on:
° Jii Roikonen
° Petri Hiltunen
° ja Wallu
-
Tässä ne ovat:
Manninen
Huitula
Tietäväinen
Roikonen
Hiltunen
-
Veikko "Joonas" Savolainen.
-
Joonas
Tarmo Koivisto
-
-
-
-
-
-
Timppa
Mauri Kunnas
Kati Kovacs
-
-
ja muista mainittakoon Juba, itse en ole Viivi et Wagner -fani, mutta suosiosta päätellen sabluuna on onnistunut ja piirrokset onnistuneita. Hyvä Juba!
-
Jos pelkkää piirustustaitoa kysytään niin kyllähän se Joonas setä aika korkialle kapuaa.
Huumoripuolella Jarkko Vehniäinen jaksaa naurattaa ja piirtää omassa tyylissään myös upeasti...
En puhu kovin syvällä tietämyksen rintaäänellä.
-
Piirustustaidon kannalta on ihan mahdoton sanoa, kun ei mielestäni vaikka Heilän Ilkkaa, Roikosen Jiitä tai Leppäsen Karia voi mitenkään pistää samalle viivalle. ;)
Mutta tarinan kerojana Mannisen Pekka on suosikkini; Teräsliljoja olen lukenut varmaan useammin kuin muita yhteensä. ;D ;D Mutta minä nyt vaan olen friikki. 8)
-
Koska kysytään parasta, vastaan Tarmo Koivisto kerronnan sujuvuudesta. Hän luo täydellisen yhteyden sarjan ja lukijan välille.
Piirustustaitoa en lähde arvioimaan, koska sitä ei voi verrata samalla tavalla (omasta mielestäni).
-
Kyllä jos piirustustaitoa tuijotetaan niin Joonas nousee parhaimmaksi kotimaiseksi tekijäksi. Hänen piirroksessaan on sitä samaa vaivattomuutta ja näkemyksellisyyttä kuin Eisnerin vastaavissa Ameriikanmaalla. Koivisto on taas tarinankertojana verraton ja osaa sarjakuvan muotokielen verrattoman hyvin.
-
Tällä hetkellä tuntuis siltä että Pentti Otsamo on paras. Viimeseen asti hiottua mut silti rentoa ja tyylikästä piirustusjälkeä. Hauskoja, fiksuja, hämmentäviä sekä koskettavia tarinoita. Milloin mitäkin. Auteur.
Tää suosikki vaihtuu mulla aika usein. Ville Ranta saattais olla seuraava. Katellaan nyt vielä mitä Sateen jälkeen tulee.
Kovasti kiinnostaa kans että mitä se Kivi sinne Kuvalehteen piirtelee. Pitänee kirjastossa vierailla.
-
Vaikea sanoa, hyviä on montakin. Mutta jos mun nyt pitäis muutama listata (ja huomatkaa, että tää on täysin subjektiivista) joiden kerrontatavan ja osaamisen hyvä synkroni muhun eniten on vedonnut, niin...
Pentti Otsamo
Roju
Vilja 'Tiitu' Takalo
Petteri Tikkanen
Noista kaikista tietää, että takana on se että oikeasti osaa.
-
Tätä piti miettiä kauan. Suosikkeja tällä hetkellä ovat Katja Tukiainen, Juba ja Mika Lietzen (toivottavasti osasin kirjottaa oikein, en jaksanut luntata mistään :)
-
Ei liity mitenkään aiheeseen mutta jostain syystä toi "Ollapa pallo" rupes naurattamaan mua ihan järettömästi.
Sarjakuvapiirtäjistä mun suosikkejani ovat Pentti Otsamo ja Sami Toivonen.
-
Petri Hiltunen
Ville Pirinen
Tarmo Koivisto
Tove Jansson
Tuossa on joitakin suosikkejani.
-
Tällä hetkellä tuntuis siltä että Pentti Otsamo on paras. Viimeseen asti hiottua mut silti rentoa ja tyylikästä piirustusjälkeä. Hauskoja, fiksuja, hämmentäviä sekä
koskettavia tarinoita. Milloin mitäkin. Auteur.
Kovasti kiinnostaa kans että mitä se Kivi sinne Kuvalehteen piirtelee. Pitänee kirjastossa vierailla.
Otsamon sunnuntaisarja Hesarissa oli yhden jakson perusteella kauhee pettymys. Melkosen hutastulta vaikutti. Toivottavasti kyseessä oli pelkkä poikkeuksen vahvistava sääntö ja että ote tuosta paranee.
Kiven kuvalehtisarjat sen sijaan saavat vahvasti harkitsemaan kyseisen aviisin tilaamista. Kolmen jakson perusteella täyttä timangia. Onkohan näistä sitten aikanaan sula mahdottomuus toivoa 4-väristä kokoelma-alpparia?
-
Otsamon sunnuntaisarja Hesarissa oli yhden jakson perusteella kauhee pettymys. Melkosen hutastulta vaikutti. Toivottavasti kyseessä oli pelkkä poikkeuksen vahvistava sääntö ja että ote tuosta paranee.
Kiven kuvalehtisarjat sen sijaan saavat vahvasti harkitsemaan kyseisen aviisin tilaamista. Kolmen jakson perusteella täyttä timangia. Onkohan näistä sitten aikanaan sula mahdottomuus toivoa 4-väristä kokoelma-alpparia?
Otsamon osakkeet laskussa. Ajattelin itse samoin, ensimmäisen jakson jälkeen, mutta eipä tuo meno juurikaan peremmaksi ole menny muutamankaan jakson jälkeen... Otsamoa on kehuttu moneen otteeseen tässäkin säikeessä Suomen "ehkä" parhaimmaksi sarjakuvapiirtäjäksi, joskin itse olen ollut täällä hiljaa, mutta jatkuvasti eri mieltä. Mieleeni ei tule oikeastaan yhtään varsinaista Otsamon tekemää juttua, joka olisi erityisesti kolahtanu. Ei, vaikka niitä on tullut luettua monenmoista. No, hyvä että muut tykkää, mut itse en ole miestä koskaan kovin korkealle rankannu...
Sen sijaan SK:ssa ilmestyvää Kiven tekemää sarjaa kehun Kaltsun ohella mielelläni. Luen sen aina Elixian kuntoilukeskuksessa, kun se sinne kätevästi tulee. Sitä on aina kiva vähän lukaista ennen varsinaisen treenin alkua kuntopyörässä lämmitellessä... Kuten jo jossain aiemmin sanoin, Kiven SK:n sarjakuva edustaa erinomaisesti yhtä hyvää esimerkkiä siitä, miten silkasta arjesta voi repiä kaikenlaista kivaa ja esittää sen miellyttävässä muodossa, kun taas Otsamo ei mielestäni kovinkaan hyvin tavoita uudessa sarjassaan sitä urbaaniympäristöarjen todellisuutta, mitä hän on haastattelussa sanonut tavoittelevansa...
Yksi neuvo kaikille julkaisuun sarjakuvansa saaville: Älkää koskaan sanoko sarjasta tehtävässä tekijän haastattelussa mitään sellaista, mikä sitoo sarjakuvan eteenpäinviemistä tiettyyn muottiin, koska sarjakuvalle kuuluu jättää mahdollisuus kehittyä omaan suuntaansa myös sisältäpäin. Sarjakuvat kehittävät parhaimmillaan itse itseään parempaan suuntaan...
-
Parasta on 'mahdoton' valita. Joitakin tämän hetken suosikkejani.
Tarmo Koivisto - tarinankerronta loistavaa, parhaimmillaan ihailtavaa pehmeää viivaa. Tarinat, joihin piirtää verottavat hieman nautintoa miehen sarjakuvista.
Kati Kovaks - onnistuu yleensä aiheuttamaan reaktion minussa tarinoillaan ja 'vulgaarillä' piirroksellaan. En oikein tiedä pidänkö vai inhoanko. :)
Petteri Tikkanen - grafiikan vuoksi, onnistuu hymyilyttämään melkein aina.
Kari Leppänen - osin nostalgian vuoksi, mutta vakuuttaa yhä, tarinan tökkivyydestä huolimatta, Portista lukiessa.
-
Ilkka Heilä, Kari Korhonen ja LARS Jansson. No joo. Tove myös. Niin, tietysti Jarkko Vehniäinen. Tärkein meinasi unohtua: Tarmo Koivisto the king. Sehän tekee uutta mämmilää. Tietääkö joku siitä?
Niin, ja minä tietysti.
-
-TARMO KOIVISTO
-VILLE TIETÄVÄINEN
-nämä kaksi omassa luokassaan. ...kyse on pitkäjännitteisyydestä ja tinkimättömyydestä.
-
Timppa. Marko Turunen. Matti Hagelberg. Jenny Eräsaari. Tiina Pystynen. Vilunki. Kaltsu. Riitta Uusitalo. Kati Rapia. Bubbling under: Ville Ranta.
Monta unohtu.
Kaikki oikeestaan eri syistä hyviä. Mutta tähän ikään jaksaa kiinnostaa yleensä jos on jotain uutta, anarkiaa, uusi tapa yhdistellä asioita, kuvaa ja sanaa. Sarjakuvassa on kerrontamuotona niin älyttömän paljon käyttämättömiä mahdollisuuksia vielä.
Haa, melkeen tekis mieli alkaa heti piirtään! Mut sit muistan että mulla on kuvitusdeadline ja se siitä ilosta. Mieluummin menisin vaikka siivoamaan... heti tän keikan jälkeen.
-
ai niin: henkilökohtaisesti vaikuttanein: Mauri Kunnas.
-
Jope Pitkänen se on. Mukava mies kuin lehmän muna ja tuottelias. Laatu vaihtelee, mutta Jope ei turhia ruikuta. Työtä on tehtävä jos meinaa Suomessa sarjakuvilla elää.
-
Viimeisessä Hearin kuukausiliitteessä helmikuussa (Halipoliisi) on aivan mahtavasti piirretty Tää Pääkaupunki -sarjakuva. Todella svengaava viiva ja Reinikainenkin vilahtaa poliisina. Vitsi on hyvä. Kuvakerronta sujuvaa. Karikatyyrit osuvia. Tietokoneväritys jees.
Tähän asti en ole hirveästi tästä sarjakuvasta innostunut, mutta jostain syystä tämä jakso oli todella makuuni.
Pikku miinus niistä valokuvataustoista.
Eiko olisi kannattanut tehdä niiden tilalle väripinnat, kun näkyvätkin niin vähän?
HYVÄ!!
-
Miehistä Kramppien & Nyrjähdysten Christer Nuutinen ja Sami Toivonen (ruudut täynnä toinen toistaan tarkempia ja hauskempia pikkuisia yksityiskohtia) ja naisista ehkäpä... hmmm, tää on vaikeampi... sanotaan Maria Björklund.
-
Ilpo Koskela
Aleks Revel jutut on ollu kautta linjan tosi hyviä. Harmittaakin suuresti, kun en oo onnistunut (toistuvista yrityksistäni huolimatta) saamaan käsiini tuota Koskelan Sarjakuvakeittokirjaa.
Oon täyttäny erilaisia tilauslomakkeita useammillakin festereilla ja netissä Kemin sivuilla. Oon koittanu kaikkiin numeroihin, joita Kemin sivuilta löytyy. Osaako joku täällä auttaa?
-
Aleks Revel jutut on ollu kautta linjan tosi hyviä. Harmittaakin suuresti, kun en oo onnistunut (toistuvista yrityksistäni huolimatta) saamaan käsiini tuota Koskelan Sarjakuvakeittokirjaa.
Oon täyttäny erilaisia tilauslomakkeita useammillakin festereilla ja netissä Kemin sivuilla. Oon koittanu kaikkiin numeroihin, joita Kemin sivuilta löytyy. Osaako joku täällä auttaa?
Reevelit on kyl loistoja. Kokkikirjan kanssa en osaa auttaa mut voin paljastaa että Koskela on taas pienen tauon jälkeen tekemässä sarjakuvaa. Projekti kuulosti ainaki kännissä mielenkiintoselta mutten valitettavasti muista sen enempää. :-\
-
koittanu kaikkiin numeroihin, joita Kemin sivuilta löytyy. Osaako joku täällä auttaa?
Oletko yrittänyt kysyä Ilipolta itseltään?
http://www.graafinenstudio.com/
Jos ei sekään auta, niin sitten ei muuta kö ensi toukokuussa Kemin festivaaleille taikka heinäkuussa Turkuun Booktorille, eiköhän löydy.
-
Koskela on viimeksi tehnyt sarjakuvia Jerry Cottonista samannimiseen julkaisuun, sekä tietysti sen Kvakissa aiemmin mainitun, tällä hetkellä Kalevassa ilmestyvän Rakennusvalvontaviraston tilaustyön. Kai teillä on molemmat Aleks Revel-albumit (nimikkoteos ja Irlantilainen)?
Revel tulee vielä!
-
Hillittömänä Revel-fanittajana kysyn erästä asiaa.
Koskela on muistaakseni julkaissut vielä erillisen novellin, jossa Kotkan Kalle sekoilee yksinään Lapissa Irlantilainen-albumissa kuvattujen tapahtumien jälkeen. Muistelisin, että stoori on julkaistu jossakin antologiassa, mutta kuka tietäisi neuvoa tarkemmin?
-
Katos. Muitakin Revel faneja. Keittokirjan sain hankittua Kiitos Rojun. Muut mulla jo on. Tuo mitä PaalujunttaSimo sano jostain Kallen omasta novellista kuulostaa mielenkiintoiselta. Onko kellään enempää tietoa?
Alphassahan ilmestyi aikoinaan pari Koskelan lyhyttä tarinaa 50-luvulle (vai olikohan se sittenkin Sarjarissa?) ja yks Cyperpunk juttu. ja Oululaisten Ruuvarissa on ainakin yks pitempi tarina Millerin Sin City tyyliin. Tai siis onhan siinä Ruuvarissa ollu Koskelan tarinoita useamminkin, mutta tuo oli mieleenpainuva.
-
sano jostain Kallen omasta novellista kuulostaa mielenkiintoiselta. Onko kellään enempää tietoa?
Olisko ollu joku Kemin alppari? EDIT: pikavilkaisulla Kemin kilpailualppareissa vuosilta 1985 ja -89 on Ilipon Revel-novellit.
Sitten Koskelaa oli paljon Kuplassa.
Timo
-
Vaikuttaapi siltä, että pitää Iliposta tehdä juttu bibliografian kera Sarjainfoon, kun kerran kiinnostusta on näin paljon.
-
Jaaha. Eikös Kari Korhonen ole hyvä ankka-piirtäjä? ja sitten jokin muu hyvä jonkun toisen piirtäjä. En mä osaa sanoo kuka on paras. ???
-
Nyt ensimmäisenä tulee mieleen Juba, Heilä ja Kari Korhonen...
Ja juuri tuossa järjestyksessä.
-
Juba ja Jukka tilsa on aika hyvii.
-
Jii Roikonen, Petri Hiltunen, Kati Kovacs.
-
Eikös kaikki Kemi-albumeiden sarjat olleetkaan Aleks Revel-albumissa?
Revelit ehkä kenties, en voi nyt tarkistaa, mutta paljon muuta Koskelan tuotantoa oli Kuplassa - ja tietty Ruuvarissa.
Timo
-
Koskelan Veljekset. Huumori huippuluokkaa ja piirustusjälki villiä.
-
Oikea vastaus kysymykseen paras (tyylitietoisin)SARJAKUVAPIIRTÄJÄ on:
Sami Toivonen, Nissen, kähkönenkin toisinaan....
+ Turunen tekee hiton hienoa jälkeä useimmiten.
Muitakin löytyy toki, kaupallisesti pikkutekijöitä.
-
Katja Tukiainen jeah ;)
-
huh... niitä on niin hyviä... no ainakin nämä:kari korhonen,juba tuomola,samson,jukka murtosaari ja mauri kunnas
-
essi nopanen ja katja tukiainen,juba tuomola.
-
Mauri Kunnas, Juba ja Jarkko Vehniäinen.
en tosin kovin paljon Suomalaisia sarjakuvia ja niiden tekijöitä seuraile...
-
Katja Tukiainen, Tove Jansson ja Kati Kovacs.
No on niitä hyviä miehiäkin toki...
-
Ainakin Matti Hagelberg, Mikko Viljakainen a.k.a. Vilunki 3000, Petteri Tikkanen, Jussi Karjalainen nuorempi, "Suuret Ajot" -albumin tekijä Tommi Hämäläinen, Katja Tukiainen, Aapo Rapi ja Marko Turunen pitää mainita. Ainakin he ovat parhaita. Älyttömän hyviä on vielä iso liuta lisää.
-
b. virtasen piirtäja ilkka heilä ja viivin ja wagnerin piirtäjä juba
-
Tällä hetkellä suosikkeihin lukeutuvat ainakin Petri Hiltunen ja Ville Pirinen. Hiltusta fanitin aikoinaan kovinkin ahkerasti, kunnes jotenkin leipäännyin "perinteiseen" tyyliin :P Pirisen villimpään tyyliin silmä tottui vasta iän myötä. Sarjakuvat elävät ja herran Mokomalle tekemät levynkannet ovat upeita :o
-
hans nissen.. nimenomaan piirtäjä.
http://koti.phnet.fi/nissen/
Onko se noiden sivujen alaisuudesta löytyvässä eroottisessa kotisivussa esiintyvä parrakas mies itse Nissen vai onko kyseessä vitsi?
-
Onko se noiden sivujen alaisuudesta löytyvässä eroottisessa kotisivussa esiintyvä parrakas mies itse Nissen vai onko kyseessä vitsi?
Huumor-miehiihää Nissen on, kuten allaoleva esimerkki näyttää:
(Grafian myöntämistä apurahoista):"Saman kohtelun sai valitettavasti myös sarjakuvaportaali Kvaak.fi jossa poliisivaltius ja lapsenmielisyys yhdistyvät selkäpiitä värisyttävällä tavalla."
-
Nissen kirjoittaa kyllä vallan mahottoman hyvin – pahuksen hienoja ja herkullisia juttuja. Ikävä ettei hän ole Kvaakissa kolumnistina. Mutta kun me ollaan poliiseja ja lapsellisia, niin ei. :(
Timo
-
Onhan näitä oikeasti pilvin pimein.
Sääli että pienessä maassa ovat joutuneet pääasiassa hoitamaan hommaa harrastuspohjalta mikä useimmiten on sitten tarkoittanut harrastuksen lopettamista kun elantoa pitäisi saada hankittua sillee oikeasti.
Sääli tasoa on sen verran kova että isossakin maailmassa olisi mielestäni kunnon mahkuja pärjätä jos vaan ei oltaisi täältä universumin takapihan perältä :)
Äkkiseltään heittämällä:
arvostan eniten Petri Hiltusta ja Sami Toivosta.
Mutta onhan tosiaan noita muitakin; nuo nyt tulivat heti mieleen...
-
Jotenkin tekee pahalta vastata Tommi Hänninen. En ole niin kiintynyt hänen Pupuankka-tuotantoonsa, mutta jos saisin palasenkaan hänen ajatuksensa kulusta, voisin vaikka syödä rakkaimpani albumini, Kondrad Orbiterin, suihini.
-
Eilen selasin kirjastossa Portti lehteä. Siinä oli parikymmensivuinen Kari Leppäsen scifi-sarjis. Samalla hetkellä tajusin... tää äijähän on selvästi Suomen paras sarjakuvapiirtäjä.
Ihme että kukaan ei tunnu puhuvan hänestä koskaan...kaikista ihmehämytyyleillä omakustanteita piirtelevistä kyllä kohistaan ja tehdään lehtijuttuja ???
-
Leppänenhän oli vielä 90-luvulla aika kova sana. Mustanaamiota tekee edelleenkin (uusimman Mustanaamion perusteella seuraavassa numerossa on taas). Jonkinmoinen miinuspuoli (ainakin mun mielestä) on se, että Kari on tyylissään jämähtänyt aika lailla paikoilleen eikä väritykset useinkaan tee oikeutta sen piirrosjäljelle. Toisaalta ton "jämähtäneisyyden" voi nähdä niinkin, että mies tekee edelleenkin tasalaatuista jälkeä.
Kyllä se kuitenkin yksi parhaista suomalaisista on.
-
Leppästä fanitetaan täälläkin.
Se kaunehin kukka vielä odottaa tulemistaan by him.
Mutta pro-meininkiä.
Kerta kaikkiaan.
-
Ihme että kukaan ei tunnu puhuvan hänestä koskaan...
Leppäsestä oli pitkä juttu (12 sivua) Sarjainfon numerossa 53 (4/1986). Olet 20 vuotta myöhässä ;D
Lisäksi on pari albumintyyppistä Mustiksen erikoisnumeroa jostain 90-luvun alusta, pelkkää Leppästä taustatietoineen.
Timo
-
Timo, elä ole liian ankara nuorisolle!
-
Leppäsestä oli pitkä juttu (12 sivua) Sarjainfon numerossa 53 (4/1986). Olet 20 vuotta myöhässä ;D
Lisäksi on pari albumintyyppistä Mustiksen erikoisnumeroa jostain 90-luvun alusta, pelkkää Leppästä taustatietoineen.
Kyllähän (oliko se) Arktinen Banaani julkaisi Achilles Wiggeniä yhden albumiin ja sitten on se kauhu-albumi. Ja olihan vielä se kauhuantologia jota ilmestyi kaksi tai kolme albumia ja jossa oli muitakin kuin Leppästä (oisko Leppänen ollu peräti sen päätoimittaja tms.?) Book studiolta (?).
-
Kyllähän (oliko se) Arktinen Banaani julkaisi Achilles Wiggeniä yhden albumiin ja sitten on ...
Tarkoitin lähinnä näitä missä on jotain juttua Leppäsestä. Tässä pari lisäystä: Mustanaamio 26/1986 sisältää haastattelun ja Tähtivaeltaja 1/1985.
Timo
-
No sitten. 90-luvun alun kokoomat on kai sitten niitä Kronikoita. Ainakin niissä oli joitain Leppäsen kuvittamia juttuja. Mutta olikohan tosiaan joku ihan yksin Leppäselle omistettu erikoisjulkaisukin...
Harmi muuten kun Leppäsellä ei enää ole kotisivua. Missä se ees vaikuttaa nykyisin? Onko Suomessa vai taas jossakin etelässä?
-
Harmi muuten kun Leppäsellä ei enää ole kotisivua. Missä se ees vaikuttaa nykyisin? Onko Suomessa vai taas jossakin etelässä?
Suomessa asuu jossain (oliko Tampereela?). Näin aijän viimeksi Joonas näyttelyn avajaisissa Posti-talolla viime vuonna, en kyllä pahus vie jutellut mitään sen kummemmin.
Timo
-
Leppänen oli viimeksi Helsingin kirjamessuilla, ja Karstein Volle, vanha Fantomen-fani meni jutteleen mutta Kari sanoi vaan että "jag är trött" (olen väsynyt). Laittasin kuvan jos osaisin.
Muuten Leppänen ei kyllä kuulu tähän osastoon. Eihän hän ole vuosiin tehnyt mitään Suomea ajatellen.
Jope on paras, uskokaa jo.
-
Jope, niin.
-
Laittasin kuvan jos osaisin.
No nyt heti pistät! Eli tuolta vihreästä palkista painat Vastaus-linkkiä. Sitten siihen tulee se tavanomainen viestikirjoituskenttä. Sen alapuolella on linkki Lisätoiminnot. Siellä on kohta Liite. Sitten vaan etit sen kuvan kovalevyltäsi (painat nappulaa Browse), kirjoitat viestin ja painat lopuksi sitä Lähetä-nappulaa. Siinä sitten pitäisi kuvan olla liitteenä viestissä.
Muuten Leppänen ei kyllä kuulu tähän osastoon. Eihän hän ole vuosiin tehnyt mitään Suomea ajatellen.
Paitsi onhan se aika vakituiseen tehnyt Porttiin kuvituksia (vai onkohan..), mutta kyllähän noi sen sarjakuvat on tosiaan ulkomaita varten. Joten Leppänen olisi kyllä yksi parhaista suomalaisista tekijöistä.
-
marko Turunen on piirtäjänä kerrassan briljantti, vasta originaalejaan Keravan Taidemuseossa ymmärsin täydessä laajuudessaan kuinka hyvä hän onkaan.
Hans Nissen on graafisesti käsittämättömän lahjakas, joskaan tarinakerronnalliset kykynsä eivät kulje linjassa.
Sami Toivonen, mikäli olisi mennävuosien lailla ahkeroinut, olisi ollut ihan maailmanhuippua, siis HUIPPUA (siellä Waren ja Thompsonin rinnalla, enkä epäile hetkeäkään etteikö hän olisi saanut itsensä aika hyvin elätettyä itsensä albumeita rustaamalla kv-jakeluun)!
Tommi Musturissa on uskoakseni potentiaalia ihan helkkarinmoisesti, ja saanut sitä hienosti manifestoituakin, mutta odotan häneltä vielä paljon.
Matti Hagelbergin graafinen omaperäisyys on tietysti hieno juttu, mutta alkaa olla jo liian toisteista. Se on ehkä oma ongelmani, mutta melkein tyyli kuin tyyli alkaa jossain vaiheessa tympimään, jos ei siinä tapahdu mitään kehitystä ja muutosta.
Rojulla on kaunis ja elävä viiva.
-
Erittäin ahkera Sami Toivonen näyttää ansaitsevan hyvin leipänsä kuvittajana ja lastenkirjojen tekijänä (yhdessä rouvansa kanssa); ei huono saavutus sekään.
Ja ymmärtääkseni Kari Leppänen piirtää Achilles Wiggeniä suoraan Porttiin, Mustanaamion ohella. Harmi, että hän jätti sen John Carter -sarjakuvan sikseen, se oli todella hieno.
-
Ja ymmärtääkseni Kari Leppänen piirtää Achilles Wiggeniä suoraan Porttiin, Mustanaamion ohella. Harmi, että hän jätti sen John Carter -sarjakuvan sikseen, se oli todella hieno.
Ainakin viime aikoina Portissa on julkaistu Wiggeniä uusintana alusta asti. John Carteria olis tosiaan saanut tulla enempikin. Siitähän ois sitten jossain vaiheessa voinut tehdä kokoelman. Tai pari.
-
Erittäin ahkera Sami Toivonen näyttää ansaitsevan hyvin leipänsä kuvittajana ja lastenkirjojen tekijänä (yhdessä rouvansa kanssa); ei huono saavutus sekään.
Niin, heidän Vauhtiässät Max&Olivia on mahtava lastenkirja kaikkinensa, en vain ole vastaavia nähnyt useampia, Risto Räppääjien kuvituksissa minusta menee lahjakkuutensa vähän hukkaan, jos näin saa sanoa. Minä vain olen jäänyt kaipailemaan hänen aikuisille suunnattuja sarjakuva-albumejaan....
-
Aika samoilla linjoilla täälläkin, pitäisi varmaan lukaista taas uudestaan se Ihmisen riittämättömyydestä, on kyllä yksi parhaista tässä maassa julkaistuista ikänä
-
Petri Hiltunen.
-
Tarmo Koivisto, Mauri Kunnas, Timppa Mäkelä, Juba, Ilkka Heilä, Kari Leppänen, Joonas, Tove Jansson... Unohdetuista klassikoista etenkin Poika Vesanto.
Niin, ja tästä tulee kyllä saiputtaa, mutta sanonpa kuitenkin: Kari Suomalainen!
Tämän hetken, kautta tulevaisuuden nimiä: Kari Korhonen, Ville Tietäväinen.
-
Aivan käsittämätöntä kuinka moni on maininnut tässä ketjussa Juban. Minulla ei ole mitään Viiviä&Wagneria vastaan, mutta en kertakaikkiaan voi ymmärtää miten joku voi pitää häntä Suomen parhaana (tai edes erityisen hyvänä) sarjakuvapiirtäjänä.
-
Yhdyn yllä olevan mielipiteeseen. Jubahan on suoraan sanottuna P....piirtäjä!
Kake
-
Jubahan on suoraan sanottuna P....piirtäjä!
Etpä ole sitten paljoa tutustunut hänen tuotantoonsa. Juba on Suomen teknisesti taidokkaimpia ja monipuolisimpia sarjakuvapiirtäjiä. Viivin ja Wagnerin lisäksi Juba on tehnyt mm. sarjakuvia ja nelivärisiä kansikuvia Suomen MADiin ja poliittisia pilapiirroksia Turun Sanomiin. Hän on esimerkiksi aivan loistava karikatyristi.
-
Jubaan voi hiukan tutustua Kuplan sivuilla (http://www.kaapeli.fi/~sarjaks/engl/epiir/juba/ejuba.html). Sieltä löytyy kaksikin ei-Viivi ja Wagner -näytettä. Tässä toinen:
(http://www.kaapeli.fi/~sarjaks/engl/epiir/juba/juba.gif)
-
No nytkö ja näin tämä onnistuu? Siinä K. Leppänen ihastelemassa Joonas-kirjaa. Sama takki oli hänellä yllään myös Hgin Kirjamässyillä.
-
No toimi ja hyvin toimikin.
-
Läjä Äijälä on aivan huippu myös. Hieno mies, jota harvoin muistetaan.
Oi, Läjä. Melkein pöksyt kastu. Niin totta. Läjä on paras. Julistan keskustelun pääyttyneeksi, koska paras piirtäjä on löytynyt.
-
Oi, Läjä. Melkein pöksyt kastu. Niin totta. Läjä on paras. Julistan keskustelun pääyttyneeksi, koska paras piirtäjä on löytynyt.
Mut voi että Läjä olisi tehnyt tappavaa jälkeä, jos olisi löytänyt joskus samanhenkisen käsikirjoittajan...
-
Oi, Läjä. Melkein pöksyt kastu.
Kaatu mehua housuille, joten mullakin on märät pökät. MUTTA, pitääköhän tuo paikkansa, että Läjällä olisi useampikin valmis X odottamassa kaapissa? Hmm, joku tästä puhui... en nyt muista. Kukahan julkaisisi kaikki nahkaisissa kansissa? Napa Books??? Nahkainen Banaani?
-
http://www.avantofestival.com/2004/live.php?pg=aijala
että tämäkö on Suomen parasta jälkeä? Ehkei keskustelu sittenkään lopu tähän. Pitänee lukea joku pitempi kokonaisuus Läjältä.
-
että tämäkö on Suomen parasta jälkeä? Ehkei keskustelu sittenkään lopu tähän. Pitänee lukea joku pitempi kokonaisuus Läjältä.
Se on Pertti se asenne mikä vaikuttaa pisteiden antoon tässä nyt. "Kumia ja verta lämmöllä. Vähä valkosta ja paljon mustaa, pikkasen hyvä, käh häh hääää..."
Ja yksi hienoimmista lyhärisarjoista ikinä on se, mistä tuolla sivulla on yksi ruutu: Johann Sebastian Bach sulkeutuu kirkkoon, pukee kokovartalokumipuvun ja kaasunaamarin ylle ja sitten alkaa päästellä uruista fuugia ilmoille.
Tai se, kun UKK ja Elvis ryhtyvät Frankensteineiksi: "Nouse...faarao KekElv!
Mutta ehkäpä Läjä todella on enemmän kokonaisvaltainen multimediakokonaisuus kuin vain sarjakuvantekijä. Siinä on raavaat miehet ulkomaillakin ravisseet niittejä takistaan ja tutisseet pelosta kun Läjä ärjäsee Terveitten käsien kanssa menemään: "Mulla on LIIAN LYHYT SÄNKY, RÄÄH!"
Muistan aina kun tein juttua TK:sta Riemu-festivaalien lehteen ja soitin Läjälle. Lavalla raivoava, mustanpuhuva liehuparta nahkapiru vastasi: "Kuule, voitsä soittaa ihan kohta uudestaan, me tultiin justiinsa lasten koulun kuusijuhlista ja pitää riisua saappaat ennen kuin eteisen lattia kastuu..."
-
Vau, toi Dink Smallwood on varmaan tuleva moderaattorien suosikki. Unohdin listata omat suosikit: Jukka Tilsa, Juho Juntunen, Timo Mäkelä (siis nimenomaan piirtäjänä), Ville Tietäväinen ja Timo Aarniala. Kari Leppänen on ehkä pätevä, muttei mielestäni nouse nimettömien keskivertomustispiirtäjien yläpuolelle.
-
Dink Smallhead pukattiin takas sinne mistä tulikin. Opettajat hei, ei koulun ATK-tunneilla saa olla noin tylsää ja kuritonta että pääsevät penikat raggaroimaan asiallisia keskustelupalstoja.
Ja Suomen paras sarjispiirtäjä ei-elossaolevien sarjassa on tänään... V-P Alare ja Poika Vesanto jaetulla ykkösijalla.
-
Tove Jansson
Mika Lietzen - Turku-jutut
Hopia & Laakko - myös Turku-jutut, Kirjaston kissat
J. P. Ahonen ja Villimpi Pohjolakin nappaa...
-
Kyllä oma suosikki on varmaankin Juba Tuomola.
-
Kyllä Suomen paras sarjakuvapiirtäjä on Jii Roikonen. Aina se Jasso saa suupielet kääntymään ylöspäin, potki maailma miten kovaa tahansa. Jasso ja Eddie Murphy. ;D
Gitte
-
Paras tai ei: Olen tykännyt viime vuosina selvästi eniten Ville Pirisen kynänjäljestä.
Ville Pirinen on kieltämättä aikahyvä kynäsankari
-
Kuka lieneekään Suomen paras sarjakuvapiirtäjä, mutta tämän hetken mielenkiintoisin on Aapo Rapi. Hänen piirroksensa ovat erittäin sympaattisia ja eloisia. Myös tarinat ovat hyvin mukavan leppoisia. Odotan paljon ja suuria suorituksia häneltä.
-
Kuka lieneekään Suomen paras sarjakuvapiirtäjä, mutta tämän hetken mielenkiintoisin on Aapo Rapi. Hänen piirroksensa ovat erittäin sympaattisia ja eloisia. Myös tarinat ovat hyvin mukavan leppoisia. Odotan paljon ja suuria suorituksia häneltä.
Tämä on kyllä aika tyhmäkysymys mutta mitä sarjiksia Aapo Rapi on tehnyt. Itse nimi ei kuulosta tutulta ???
-
Tämä on kyllä aika tyhmäkysymys mutta mitä sarjiksia Aapo Rapi on tehnyt.
Esim. suht uusi albumi Pullapoika (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?topic=4375.0).
-
Petri Hiltunen taitaa olla minun mielipiteeni. Ei tule oikein nyt ainakaan ketään muuta mieleen. Nimimuistini on niin helkutin huono.
-
Jassokissa on kyllä paras suomalainen sarjispiirtäjä. Asennetta. ;D
-
Kati Kovàcs ja Tove Jansson. molemmat neroja Tove muussakin kuin sarjakuvassa tai muumeissa.
-
Anssi Rauhala, Marian Koodi oli mahtava sarjakuva. Jatkoakin kuulemma seuraa, jota odotan innolla.
Timo Kokkilan jutut on mahtavia ja yksinkertaisia. Tykkään tyylistä.
Wallun tyyli on myös hemmetin hyvä.
Muita nyt ei tuu mieleen, mutta kyllä nämä ovat ne parhaat.
-
En muista että kukaan olisi ylistänyt Kvaakissa Anu Lavosta joten minä teen sen: Anu Lavonen on paras! Kuvan ja tekstin kieroutunut kombinaatio vie järjen.
Ilmeisesti Kallis maku on Lavosen ainoa kokoelma. Toivottavasti ei ainoaksi jää.
-
Otsikko siis etsiskelee Suomen parhainta sarjakuvapiirtäjää? Nimenomaan piirtäjää? Emme siis tarkastele tekijän/kirjoittajan lahjoja tahikka muuta sarjakuviin olennaisesti liittyvää triviaalia materiaalia parasta piirtäjää haettaessa?
Simppeliä!
Touko Laaksonen alias Tom of Finland!
Kipeänä sarjisdiggarina ostin saksalaisen Taschenin julkaiseman kokoelmalootan hänen homoeroottisista kuvasarjoistaan ja totesin kotvan tutustumisen jälkeen miehen olevan ylivoimaisesti PARAS suomalainen sarjakuvapiirtäjä!
Kauas jäävät Leppäset (josta pidän nostalgisessa mielessä suuresti!), Joonakset yms.
Toukon realistiset kuvitukset jättävät kaikki varjoonsa!
Miehen piirrostyyli on legendaarista, milteipä inho- tai kenties fotorealistista. Sivuuttakaamme koko homoteema ja keskittykäämme puhtaaseen viivan kauneuteen. Koskaan en ole tavannut ketään toista piirtäjää, joka olisi kyennyt moiseen tyyliteltyyn kauneuteen! Piirrokset ovat jumalaisia! Niiden kirbymäinen dynamiikka on ylittämätöntä, valon ja varjon viiva hakkaa kenet tahansa nykyisen sarjakuvan genressä! Teknisesti loistava (turhaanko sai Puupäähatun -90?)!!!
…
Eikä Foorumilla ole yhtä ainoaa otsikkoa miehen ylistämiseksi… Voivoi! Älkää nyt saatana kainostelko himassanne, senkin sarjisdiletantit! Tom on rautainen ammattilainen, sivuuttakaa homous – minäkin pidän vain miehen mestarillisesta kynän käytöstä! Homous on kaiketi ihan jees, mutta Touko Laaksonen jyrää!
…
Plus: kaveri on Kaarinasta, ihan kuten minäkin. ;D Ylpeyttä!
-
Otsikko siis etsiskelee Suomen parhainta sarjakuvapiirtäjää? Nimenomaan piirtäjää?
Sarjakuvapiirtäjä? Minkä sarjakuvan hän on piirtänyt?
-
...Nimenomaan piirtäjää? ...
...Minkä sarjakuvan hän on piirtänyt?
Nimeno-maan. Se on pieni maa Muumimaan ja Mikä-Mikä-maan rajoilla. ;) Nimenomaa on jäänyt kuuluisampien naapuriensa varjoon, ja tuskin koskaan on tehtykään sarjakuvaa sikäläisistä sankaritarinoista. Käsikirjoittajat töihin heti!
-
Ei kai tässä nyt ruveta ruotimaan sarjakuvan ulottuvuuksia?
Käsittääkseni Kaket ja Miket täyttävät sarjakuvalle annetut kriteerit, tosin ahtaasti. Todettakoon vain, että Touko vastaanotti Puupäähatun, joka jaetaan nimenomaan parhaille sarjakuvantekijöille. Juonellisista saavutuksistaan hän tuskin kotsaa pokkasi, on ne sen verran kammottavia.
"Jaaha, pistetäänpä oikein kunnolla parrua ---!" :-X
Kuvitus on kaunista, sitä ei käy kiistäminen.
-
Pirisen töissä on munaa! ;D
Niin on Toukonkin. ;D
...
Sori, en voinut vastustaa kiusausta... :P
-
Niin on Toukonkin.
Niin OLI, olihan niissä monenlaista ulottuvuutta kyllä. Mutta Touko Laaksonen on jo autuaammilla nahkahousumailla.
Edelleen elossa olevista ja uraansa yhä jatkavista suomalaistekijöistä minusta on tällä hetkellä eli tänään paras ...öööh... sanotaanko vaikka ... Jukka Tilsa, tai... Heikki Paakkanen. Huomenna se on taas joku muu.
-
Jänniä kommentteja. Eikös Kaket ja Miket täytä sarjakuvan kriteerit ihan kevyesti? Kuinka eivät täyttäisi? Suomen Tomppa edustaa kunniakkaasti näitä vanhan polven sarjakuvantekijöitä, joiden jäljestä paistaa tiukka piirustuksen ja anatomian osaaminen. Hänen sukuelimensä ovat ehkä suhteessa liian isoja verrattuna lantioon.
-
Ahtaudella tarkoitin vertailua ns. perinteiseen ruutujako/puhekupla-formaattiin. Kake esim. on nimenomaan sarja kuvia, joita sitoo yhteen voimakas visuaalinen kieli. Mike taas mieltyy puhtaammin sarjakuvaksi.
Anatomia nyt on mielenkiintoinen, muttei kuitenkaan vedä vertoja supersankareille. Vai mitäs sanotte (napattu Rautkorven jutuista):
(http://www.sequentialtart.com/archive/july00/images/0700/bb_1.jpg)
Ihmiset ovat turhan häveliäitä noista Toukon teoksista, Olavi Paavolainenkin diggasi niistä!
-
Onko tuo Kapteeni Amerikka vai kuka lie? Se näyttää siltä kuin sillä olisi yksi ainoa suunnattoman iso toispuoleinen tissi. Tom of Finlandin tyypit oli anatoomisesti vähän erikoisia mutta sentään molemmat puolet näytti samoilta. Ainoa luonnossa esiintyvä epäsymmetrinen laji on kampela mutta supersankareita ei evoluutiot, painovoimat ja muu hapatus ole yleensäkään kovasti kiinnostaneet joten kai toi on ok
Edit. Jos Olavi piti niistä niin se ei tarkoita että se arvosti sitä teknistä taituruutta joita niissä oli. Kaikki amerikkalaiset miehetkin osti Playboyn koska ne artikkelit oli kirjoitettu niin hyvin
-
Voi jee... Kuvitelkaa, miltä se ehkä näyttäisi jos tuon kilven ottaisi pois edestä... Onko sen kroppa yhtä paksu koko matkalta, vai tuleeko siihen selän kaari, ja onko siinä sitten kapean vyötärön jälkeen yhtä iso perse kuin tuo yläosa? :D
Timo
-
Helvetti, enpäs miettinyt. Kilpi peittää jotain mikä on amerikkalaisten mielestä kiusallista. Sillä on joko käsiproteesi tai sitten sen peppu on kuin Königin isonenähinttareilla
-
Tuhlataan nyt kolme minuuttia elämästä ja tehdään pikaversio ilman kilpeä:
(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=161.0;id=2639)
;D
-
Hahhahhaa! ;D ;D ;D
Musertavan hauska! Hyvin kynäilty ja nopsaan! Ei saakeli!
Tämän pistän taustakuvaksi! ;D ;D ;D
-
Ainoa luonnossa esiintyvä epäsymmetrinen laji on kampela
Luin jotta Karpela. =:|
Mjooh mutta..
Tuo Ronkaisen rustaama kapteeni rintalasta on aika veikeä.
-
Anatomia nyt on mielenkiintoinen, muttei kuitenkaan vedä vertoja supersankareille. Vai mitäs sanotte (napattu Rautkorven jutuista):
Sehän on tarkka piirros,
http://bop.nppa.org/archive/0454/190.jpg
mitä nyt Kapteenin salaista identiteettiä vähän wonder-braalla kohenneltu.
-
Timo Mäkelä on kotimaisten piirtäjien ykkösnimi, ja vieläpä melko ylivoimaisesti. Kunniamaininnat Ville Piriselle ja Sami Toivoselle, joiden persoonallinen jälki miellyttää myös allekirjoittaneen silmää.
Yleisesti ottaen arvostan sarjakuvassa enemmän tekstiä kuin visuaalista puolta, ja mikäli keskustelu laajennettaisiin kotimaisiin sarjakuvan tekijöihin yleensä, niin Pauli Kallio olisi listan ykkönen, kakkonen ja nelonen.
Tuhlataan nyt kolme minuuttia elämästä ja tehdään pikaversio ilman kilpeä
Ronkaisen Kapteeni Amerikka näyttää aika lailla keskiverrolta Super Size Me -amerikkalaiselta. ;D
-
Ronkaisen Kapteeni Amerikka näyttää aika lailla keskiverrolta Super Size Me -amerikkalaiselta.
Eikun sehän on lähes ilmetty Megaton Man lainavaatteissa!
Luin tässä vanhoja Tähtivaeltajia, ja onsse vaan perhana kun Ilkka Ruokola meni ja loksahti "vain" Muumi-piirtäjäksi...
-
Tuhlataan nyt kolme minuuttia elämästä ja tehdään pikaversio ilman kilpeä:
Paras kuva mitä olen ikinä nähnyt missään!
-
Paras kuva mitä olen ikinä nähnyt missään!
eli Suomen paras sarjakuvapiirtäjä on Timo Ronkainen!
Itsekin harkitsin tätä, mutta vaikka se rikkookin ketjun linjaa miten olisi täysin epävirallinen rankingjärjestelmä?
Äänestyspohjainen? Vähän kuten ketjussa mitä mangaa seuraavaksi suomeksi.
-
eli Suomen paras sarjakuvapiirtäjä on Timo Ronkainen!
No huh... älkääs ny poijaat... Jos minut muistetaan vain yhdestä kuvasta, niin en halua että se on tuo. ;D
Timo
-
No huh... älkääs ny poijaat... Jos minut muistetaan vain yhdestä kuvasta, niin en halua että se on tuo. ;D
Meni jo.
-
No huh... älkääs ny poijaat... Jos minut muistetaan vain yhdestä kuvasta, niin en halua että se on tuo. ;D
Timo
Kylläs nyt vaan. Vielä sadan vuoden kuluttua taideopiskelijat tutkivat tuota kuvaa ja uskovat löytävänsä siitä Kristuksen luiden todellisen sijainnin.
Ei mut se on oikeasti hyvä - ja poikinut jo toistakymmentä viestiä aiheesta paras piirtäjä. Kyl se nyt vaan on toi.
-
Minä muuten muistan Timon aikaansaannoksista lähinnä tuon kapteenikuvan.
Allös Timo surkoile! Parempi (ehkä) tuo kuin se Nummelinin Jurin valkkaama suosikkiruutu tuotannostasi; "Intiimihygienian hoito on hankalaa kun on niin pitkät anaalikarvat."
-
Allös Timo surkoile! Parempi (ehkä) tuo kuin se Nummelinin Jurin valkkaama suosikkiruutu tuotannostasi; "Intiimihygienian hoito on hankalaa kun on niin pitkät anaalikarvat."
Muistan tuon! Siinä on todellakin toinen ruutu minkä voi toivoa tallentuvan kollektiiviseen lajimuistiin.
-
Juntunen on ykkönen, ihan kipeitä juttuja...muita loistavia Ave Koskela, Pirttisalo, ym....Niin ja tietenkin todellinen tajunnan räjäyttäjä Palsa....Taitaapi olla ainoa sarjakuvapiirtäjä jonka tuotoksia lukiessa on tullut fyysisesti paha olo...
-
Ave Koskela...Koskelan veljekset...onko heitä edes mainittu tässä viestiketjussa aikaisemmin, kun on kaikilla ollu kiire kehua Jubia ja Kallioita ja muita nättejä poikia? Synti ja häpeä. Onko ne Koskelat vielä hengissä?
-
Riippuu mistä roikkuu; strippisarjakuvina ehdottomat suosikit ovat Jii Roikoinen ja hänen absrudi anarkistisuutensa, mutta myös Petri Hiltunen mukavan populistisella ja folkloristisella tyylillä.
Kunnon sarjakuvat? Pynnösen Ville tietenkin. Okei, tyyli ei ole mitään maailman parasta, mutta hyvä tarinankertoja; pitää mukavan intensiivisesti lukijan tarinassa kiinni aina törkäten omituista mystiikkaansa siihen mukaan.
-
Ilkka Ruokola ja Kati Kovacs ilman muuta. Ensinmainittu on ainoa, joka on ymmärtänyt, ja toteuttanut, Muumien pinnanalaisen eroottisen latauksen, Toven jälkeen siis. Ja Kovacs on tyylivarmuudessaan maailman huipulta! :)
Illodiini
-
Pynnösen Ville tietenkin. Okei, tyyli ei ole mitään maailman parasta, mutta hyvä tarinankertoja; pitää mukavan intensiivisesti lukijan tarinassa kiinni aina törkäten omituista mystiikkaansa siihen mukaan.
Niin totta! Ja mä tykkään myös sen tyylistä piirtää. Sopiva kontrasti tarinaan.
Omasta mielestäni suomen paras sarjakuvapiirtäjä on Jarno Latva-Nikkola. Esimerkiksi uusimmasta Patossa on Jarnon Avoimet suhteet sarjakuva, ja se juttu naurattaa joka lukukerralla aina yhtä paljon.
Odotan niin kovasti Jarnon albumia. Jos olisin kustanta niin en epäilisi hetkeäkään kustantaa Jarnon sarjakuvia.
-
Ostin pojalle Tatu ja Patu päiväkodissa - kirjan mistä tuli mieleen että Sami Toivosen olisi korkea aika palata sarjakuvan pariin. Varsinkin yhdistelmä Pauli Kallio - Sami Toivonen oli joukkueena vähän kuin 50-luvun Real Madrid, täysin voittamaton
-
Odotan niin kovasti Jarnon albumia. Jos olisin kustantaJA niin en epäilisi hetkeäkään kustantaa Jarnon sarjakuvia.
Minäkin tykkään Jarnon sarjoista, ja siksi haluan muistuttaa tässäkin, että Glömp8 (http://www.boingbeing.com/flyers/glomp8_fi.html) -teoksen yksi mieleenpainuvimmista osioista on Jarnon 10-sivuinen (vai 12?) "Lapsuuteni savotat". Kipeän ihqua!
-
Minäkin tykkään Jarnon sarjoista, ja siksi haluan muistuttaa tässäkin, että Glömp8 (http://www.boingbeing.com/flyers/glomp8_fi.html) -teoksen yksi mieleenpainuvimmista osioista on Jarnon 10-sivuinen (vai 12?) "Lapsuuteni savotat". Kipeän ihqua!
Siinä on kuules peräti 23 sivua. Lisäksi Jarnon luonnoskirjoja 16 sivua - ihan parasta matskua. Muilla on luonnoskirjoissa yleensä kivoja kuvia, Jarnolla taas joka kuvassa ajatusta.
Siitä vaan Vesa ja Banaani kisaamaan Latva-X:n albumista. Sitä odotan minäkin kovasti.
-
Latva-X
;D Annoinko vahingossa myyvemmän lempinimen?
-
Siinä on kuules peräti 23 sivua. Lisäksi Jarnon luonnoskirjoja 16 sivua - ihan parasta matskua. Muilla on luonnoskirjoissa yleensä kivoja kuvia, Jarnolla taas joka kuvassa ajatusta.
Kattos vuan. Hyvä tarina kun tuntuu lyhyeltä vaan ei ole. Stemppiä Jarnolle, kunhan tässä lottovoitetaan, niin sitten julkaistaan sarjakuvia, sitten...
-
Kari Korhonen kyllä se on paras ;D
-
Sami Toivosen olisi korkea aika palata sarjakuvan pariin. Varsinkin yhdistelmä Pauli Kallio - Sami Toivonen oli joukkueena vähän kuin 50-luvun Real Madrid, täysin voittamaton
Erinomainen kielikuva ja aivan totta.
Ilkka Ruokola ja Kati Kovacs ilman muuta. Ensinmainittu on ainoa, joka on ymmärtänyt, ja toteuttanut, Muumien pinnanalaisen eroottisen latauksen
Muumien pinnanalaisen eroottisen latauksen...? Nyt olisi mukava kuulla tarkemmin, mitä oikein tarkoitat. Janssonin vanhat muumit olivat kyllä aikuisille suunnattuja juttuja, mutta tuosta puolesta minulla ei ole kyllä minkäänlaisia mielikuvia.
-
Muumien pinnanalaisen eroottisen latauksen...? Nyt olisi mukava kuulla tarkemmin, mitä oikein tarkoitat.
Luepa esim. Muumipappa ja meri. Muumipeikon kaipuun voi tulkita hyvinkin freudilaisittain, varsinkin, kun tietää Toven sukupuolisen suuntautumisen. Samoin Ruokolan varhaisemmat Muumi-kuvat ovat eroottisia aaltoineen ja merenneitoineen(muistaakseni). Tämä on tietenkin vain omaa tuumiskeluani. Lisätään nyt vielä, että Ruokola on myös pirun taitava teknisesti, mikä ei ole kauhean yleistä tässä kaurismäki-on-hyvä-kun-se-on-niin-masentavan-tylsä-maassa. ;)
Illodiini
-
Savolaisen Jone. Tai Veikkoko se oikeasti on. Ja Juba. Hiltunen hyvä kolmonen
-
Ari Pirttisalo ihan kevyesti.
-
Ari Pirttisalo ihan kevyesti.
Hä? En ole koskaan kuullut
-
Hä? En ole koskaan kuullut
Ironiaa vai ekkö tosiaan ole koskaan lukenut Pahkasikaa?
http://www.taivaansusi.net/taide/sarjis/jeesus.html
-
Hä? En ole koskaan kuullut
Lukaise uusin Pahkasian parhaat (siellä alkupäässä kirjaa) tai kaiva esille Vallattomat -albumi (1984).
Timo
-
Ironiaa vai ekkö tosiaan ole koskaan lukenut Pahkasikaa?
http://www.taivaansusi.net/taide/sarjis/jeesus.html
Just ku Mäkelä ;)
En tosissaan ole ennen kuulenut. Tai ei vain tullut mieleen. Viimeksi Kulkukatista tuli mukaan Yksinäinen Kostaja ja muuta kamaa niin paljolla, ettei fyrkkaa jäänyt luotettaviin kirjaimiin. Sori.
Pitää kuitenkin hommata tuo jossain vaiheessa.
-
Just ku Mäkelä ;)
En tosissaan ole ennen kuulenut.
Eipä se välttämättä ole ihme, jos ei nuorempi polvi ole kuullutkaan, melko pian Vallattomien jälkeen Pirttisalo "katosi", eli siirtyi sarjakuva-alalta paremmille ansaintaloogisille kentille.
Timo
-
Eipä se välttämättä ole ihme, jos ei nuorempi polvi ole kuullutkaan, melko pian Vallattomien jälkeen Pirttisalo "katosi", eli siirtyi sarjakuva-alalta paremmille ansaintaloogisille kentille.
Timo
Jep, voi olla näin. Kuitenkin olen kuullut muista "vanhoista", kuten Savolaisesta. Hyvä piirtäjä, kaikenkaikkiaan.
Ilmeisesti se on niin, että joidenkin työt säilyy historiassa, nuoremmillekin polville kuuluisana.
-
Tässä taas nähdään Pahkasian kaksijakoinen vaikutus. Monet Suomen parhaimmista sarjakuvista ja piirtäjistä löytyvät tästä julkaisusta, mutta valitettavasti joidenkin kohtalona on samalla ghettoutua Pahkikseen, niin etteivät ne koskaan breikkaa ulkopuolelle.
-
Joonas on ollut minun silmissäni aina ehdottomasti ykkönen. Jos tietäisin osoitteen, lähettäisin ihailijapostia.
Puhelinluettelosta (Helsingin) löytyy.
Kyllä Joonakselle pitää lähettää postia, Joonas on mainio.
-
I.Heilä korjaa potin kotiin, eli selkeästi suomen paras.
-
Mä olen kyllä tykännyt aivan mielettömästi Sami Toivosen kynänjäljestä, joten "piirustuksellisessa" mielessä ykkössija menee hänelle. Toinen lempiPIIRTÄJISTÄNI ja esikuvistani on ehdottomasti Maria Björklund. Mutta jos sarjakuvapiirtäjänä käsitetään koko kokonaisuus, siis piirrosjälki + itse tarinat, niin silloin ykköspallille kapuaa kyllä Ville Ranta.
-
Puhelinluettelosta (Helsingin) löytyy.
Kyllä Joonakselle pitää lähettää postia, Joonas on mainio.
Samaa mieltä. Joonas on yksi nuoruuteni ja miksei nykyhetkenkin suosikeistani. Hän oli tärkeänä tukena nuoruuteni kipuiluissa. Ette uskokaan, kuinka monta tuntia puhelimessa hänen kanssaan on tullut jutusteltua. Mukava ihmisenäkin, helppo tulla juttuun.
-
kyllä se Juba Tuomola on paras.
-
Mun ääni menee Mauri Kunnakselle. Perustelu: ikinä ei tarvitse myötähäpeää tuntea hänen puolestaan, monen muun kohdalla saattaa joutua tuntemaan.
-
Mua on aina viehättänyt sarjakuvissa eniten se, että niissä on niitä "oman tyylinsä mestareita". Juu, ei niistä kaikista tarvitse tykätä.
En haluaisi nostaa pakasta yhtä ässää. Kortteja kun on neljää eri maata, kuvakortitkin on hienoja ja tykkään mä ristiseiskastakin. Täyskäsi ja suora. Kuka voitti? Kuka hävis? Ammutaan se! Saunan taakse vaan!
Menikö ohi ketjun? Mno, ei ole ensimmäinen kerta. Sanotaanpa sitten uusista tuo Kimmo Lementti, Gone With the Blastwave. Kimmoke osaa maalata taitavasti ja komiasti. Saa nähdä vaan jääkö nuoriherra sarjakuviin.
-
Mun ääni menee Mauri Kunnakselle. Perustelu: ikinä ei tarvitse myötähäpeää tuntea hänen puolestaan, monen muun kohdalla saattaa joutua tuntemaan.
Olen itse kova Kunnas-fani joten ei mitään tuota mielipidettä vastaan mutta olisiko paras kuitenkaan sellainen joka tekee tietoisesti harmitonta?
Tarmo Koivisto on mennyt välillä metsään mutta se ei ole pelännyt myöskään riskejä tai jopa (kauhu ja kylmä hiki) että sen sanomiset ei miellytä suurta yleisöä. Pidän Koivistossa juuri tosta että vaikka sillä on iso yleisö se ei kauheasti näytä miettivän sitä miten se sitä laumaa seuraavaksi miellyttäisi.
Pienen piirin tekijän ei tarvitse miettiä näitä asioita joten niiden "rankkuus" ei minusta osoita juuri mitään
Edit. Myös lähes menetetyn sarjakuvaneron Sami Toivosen lastenkirjoissa (joiden reippaasta anarkismista vastuussa on takuulla myös vaimo) olen kuvitellut löytäväni tätä halua ottaa riskejä. Mauri Kunnas on aina halunnutkin olla Beatles, Sami ja Tarmo on enempi Clash.
Eihän tällainen parhaan etsiminen kovin järkevää ole kun lähtökohdat on kaikilla niin erilaisia mutta ihan huvittavaa silti
-
Olen itse kova Kunnas-fani joten ei mitään tuota mielipidettä vastaan mutta olisiko paras kuitenkaan sellainen joka tekee tietoisesti harmitonta?
Nähtiin eilen Otavalla Jocin kanssa Kunnas ohimennen. Legenda.
P.S. Joc tosin on valitettavasti liian nuori muistamaan Nyrok Cityä...
-
Olen itse kova Kunnas-fani joten ei mitään tuota mielipidettä vastaan mutta olisiko paras kuitenkaan sellainen joka tekee tietoisesti harmitonta?
Jaa, enpä itse ole harmittomina pitänyt Kunnaksen sarjakuvia. Ehdoton lempparini Mac Moose ja Jagge Migreenin tapaus on kaikkea muuta kuin harmiton. :) Nyrok Cityt ovat jääneet vähemmälle lukemiselle, mutta ne on näppituntumani mukaan vielä terävämpiä.
-
Kotlant Jaarti on niin parhautta alusta loppuun.
Mustanaamio: "Nää on näitä kääpiöheimolaisia... tosin sapuska on nykysin niin hyvää että ovat kasvaneet."
Ja Kunnaxen varhaisista "tuherruksista" eli sarjixista tulee kohtsillään albbari.
Muistakaa myös Nyrok dolls! (Nyrokinhan ny kaikki muistaa.)
-
Dosentti N.N. ja Keuruun tapaus todistaa että Suomen sarjakuva on ihanata.
-
Kari Korhonen :)
Säästetään hymiöitä toki muillekin? -Wade
-
JP Ahosen piirrostyyli miellyttää meikäläisen silmää ehkä kaikkein eniten. Johtunee mangamaisuudesta - tykkään mangapiirroksista (en niinkään tarinoista).
Onhan noita paljon muitakin hyviä, esimerkiksi Tarmo Koivisto ja Tiitu Takalo.
-
Tarmo Koivisto on mennyt välillä metsään mutta se ei ole pelännyt myöskään riskejä tai jopa (kauhu ja kylmä hiki) että sen sanomiset ei miellytä suurta yleisöä. Pidän Koivistossa juuri tosta että vaikka sillä on iso yleisö se ei kauheasti näytä miettivän sitä miten se sitä laumaa seuraavaksi miellyttäisi.
Joo.
Onkohan mitään mitä Koivisto ei pystyisi piirtämään?
Tai ei tietenkään - sitähän se on, että mitä ei hallitse, pitää treenata. Keskinkertaisuudet piirtää samoja viivoja loppuikänsä, oikea piirtäjä opettelee jokaisen sisällön vaatiman ilmaisun uudestaan ja uudestaan.
Ammattilainen joutuu käyttämään maneeriakin suoriutuakseen rutiineista ja tyydyttääkseen yleisön odotuksia, mutta jos todella on valinnut piirtämisen, ei arastele kokeilla eri tyylejä.
-
Ammattilainen joutuu käyttämään maneeriakin suoriutuakseen rutiineista
Aikatauluista puhumattakaan. Silloin on pakko vetäistä rutiinilla (jopa siinä määrin että itteä hävettää) jos DL hengittää niskaan. :-\
Timo
-
paras on ! ..kröhömn.. KIMMO TASKINEN.hahmot ei oo liian rumia eikä ainakaan liian kauniita.tarinat on hyviä.luen vieläkin korpin nenä albumia.
-
Ja kertoillaanpa vielä, että (en muista, olenko jo sanonut) Joonas Savolainen on suomen paras minun jälkeeni. Tämä on muuten sitten yleinen mielipide.
-
kolmen kärki ja tätä mieltä olen vielä huomennakin:
1. T. Koivisto.
2. P. Hiltunen
3. OtsamoJubaKunnasKoskelajne...
-
Katja Tukiainen
-
Ehdottomasti I.Heilä! Sen jälki on selkeää.
Seuraavilla sijoilla ihan lähellä Timo Koivisto,Juba,Korhonen Kari... Suomalaiset osaavat nämä asiat ihan hyvin.
-
Seuraavilla sijoilla ihan lähellä Timo Koivisto...
Saatiin "musta hevonen" kisaan.
-
Tehdäänkö tästä ketjusta pikainen äänestys aiheelle?
-
Ehkä kuitenkaan ei.
Ottaen huomioon kuinka monta tähän pitäisi laittaa niin silti aina jäisi jonkun suosikki pois joka kuitenkin olisi ollut varma voitaja...
-
Ottaen huomioon kuinka monta tähän pitäisi laittaa niin silti aina jäisi jonkun suosikki pois joka kuitenkin olisi ollut varma voitaja...
Ne on hyvä listätä jälkeenpäin. Tein äänestyksen ja laitoin siihen, että mikäli ei omaa suosikkiaan löydy, elkää äänestäkö vaan ilmoittakaa ketjussa, niin joku lisää.
-
Tällaisen äänestyksen oli pakko laittaa pystyyn, kun samanniminen ketju oli vieressä, eikä kukaan pystynyt ääniä laskemaan. Ensi silmäyksellä Joonas ja Juba kerkesivät ääniä saada eniten.
Otin vaihtoehtoja ehdotetuista, jos ei mieleistä löydy, ehdottakaa! Muutkin valvojat ja oikeudenomistajat voivat lisätä vaihtoehtoja. Olkoon kilpailu tasainen ja kova!
Älköön tämä kuitenkaan olko kilpailijana Kvaakin kuukausittaiselle piirtäjä-äänestykselle, siinä on eri systeemi, kuin tässä. Pätkä on kuluneen vuoden aikana saavutuksia paljon saaneille, tässä valittakoon paras suomalainen piirtäjä kautta aikojen.
-
Anssi Rauhalaa enkä JJ Nääsiä löytänyt listalta...
ei Johanna Rojolaa...
ei JP Ahosta, Tommi Musturia
-
Marko Turunenkin puuttuu...
-
Ei tähän varmaan kaikki voi ottaa mukaan, mutta ehdottakaa, niin lisätään ja muokataan nuo kaksi ketjua yhdeksi myöhemmin.
-
Ei tähän varmaan kaikki voi ottaa mukaan
Ei varmaankaan, mutta Wardan ja mun "puuttuvat" taiteilijat on kyllä olleet näkyvästi esillä ja tuotteliaitakin. Ei mitään noubadeja.
Heikki Paakkanen
-
Jos sieltä puuttuu se, kelle äänenne menee, niin lisätään.
-
Lisätty. Ainakin melkein kaikki.
-
Tarmolle ääni.
Pitää meidän oriveteläisten pitää yhtä. ;)
-
Saatiin "musta hevonen" kisaan.
Timo Koivisto lienee sukua Tarmo Kunnakselle, sille Koiramämmilän piirtäjälle?
-
Ville Pirinenkin näyttää puuttuvan listasta.
Samoin Ville Ranta.
-
Pitäisikö vielä määritellä onko tässä äänestyksessä paras piirtäjä graafisesti miellyttävin/taitavin vai se joka tekee parhaat sarjakuvat?
-
itse miellän tämän niin, että tässä kysytään nimen omaan parasta piirtäjää, ei parasta sarjakuvien tekijää.
Siis parasta sarjakuvien piirtäjää.
-
Paljon on hyviä, mutta minä olen (sanokaa jos olen väärässä) nostalginen ihminen, pidän vanhemmasta, perinteisemmästä sarjakuvasta (poikkeuksia on!). Niinpä annoin ääneni perushyvälle Ilkka Heilälle. Älköön hänkään loukkaantuko.
-
Timo Koivisto lienee sukua Tarmo Kunnakselle, sille Koiramämmilän piirtäjälle?
Ja melkein kaima Tarmo Kokkilalle ("Mämmismies" ja "Mämmismiehen poika") ja Tarmo "Tamppa" Mäkelälle.
-
Leikki sikseen.
Kolmen kärki:
-Katja Tukianen
-Amanda Vähämäki
-Kati Rapia
-
Joko Hollea on kehuttu? Tyyli melkein kuin Jiillä ja Juballa, mutta ei pelkkää äxzöillä sekoilua. Piirtämisessä hakkaa molemmat.
-
Juho Juntunen muuten on listalla kahteen kertaan.
-
The Voice oli pakko antaa Lekalle, vaikka piirustusteknisestihän nainen ei sinne kärkikastiin kuulu, mutta tarinankerronta on kuitenkin priimaa. Ja aiheet säväyttävät ja ovat tuoreita.
Siihen olen hemmetin tyytyväinen, ettei Juba ole vielä saanut ääniä. En ole mieheltä lukenut muuta kuin sitä ainaista ja iänikuista, elämänsä elänyttä ja kulunutta Wiiwiä ja Vagneria, mutta en senkään perusteella suosiota käsitä. Satiiri, parodia, komedia ja ironia ovat vaikeita lajeja, joissa Juba ei ole kertaakaan onnistunut yhdellä ainoallakaan stripillään minulle osoittamaan olevansa hypetyksen arvoinen. Joskus hän hipoo puolihyvää oivallusta, mutta useimmiten taustalla soi vain se sama wanha levy sen sijaan, että sarjakuva tarjoaisi oikeasti jotain hauskaa ja pikkunokkelaa dialogia. Yleensä Juba tyytyy lypsämään itsestäänselvyyksistä ja ennalta-arvattavista, kuluneista sikakliseeistä ne juttunsa. Voiko joku pekoni-, läski-, sovinistisika-, nainen-hellan-ja-nyrkin-välissä -vitsi olla muka enää hauska kymmenen vuoden toiston jälkeen?
-
Juho Juntunen muuten on listalla kahteen kertaan.
Ei oo enää. Vaihdoin sen Manniseksi, kun näköjään välistä ei voi ottaa pois vaihtoehtoja. Kai.
-
Ääni meni Christer Nuutiselle, vaikken tällaisista äänestyksistä oikein innostukaan. Äänestin nimenomaan piirtäjää, en kuvan ja tekstin molempien hallitsijaa, vaikka eipä Nuutinen olisi silloinkaan huonompi vaihtoehto ollut. Jos listalla olisi ollut Sami Toivonen, en olisi epäillyt hetkeäkään kenen kohdalle ruksini olisin lykkäissyt. Tai sitten Maria Björklund. Tai Ville Ranta. Tai...
-
Holle (Esa Holopainen) puuttuu listalta.
-
Äänestäisin Fogelia, mutta se puuttuu listasta.
-
Ei oo enää. Vaihdoin sen Manniseksi, kun näköjään välistä ei voi ottaa pois vaihtoehtoja. Kai.
Pystyy, minä koetin niin. Mutta well done!
Em. korjaukset tehdään, olin muuten sata varma, että Ranta löytyy sieltä.
-
Ville Tietäväinen on muuten häikäisevän taiturimainen piirtäjä. Selasin just uusinta Tiede -lehteä (5/2007) ja siinä oli hänen kuvitustaan, vieläpä tyylitellysti sellaiseen tapaan, mitä en ollut ennen nähnyt häneltä.
Mutta kun niin monet ovat niin hyviä, on aika kohtuutonta vaatia, että yhden sanottaisiin olevan paras. Erilaisia ovat. Erilaisia.
Ville, Holle, Roju, Christer, JJNaas, JP Ahonen (no hyvä on, ne kaksi eivät ole niin erilaisia), Maria B, Leppänen, Toivonen, Mari...
No, katsotaan, millai äänestys etenee.
-
Muokkailin vähän nimiä oikeammiksi. :)
Oma ääni meni Tove Janssonille.
-
Muokkailin vähän nimiä oikeammiksi. :)
En äänestä ketään kun en kerta saa äänestää Kari Korohosta.
-
Matti Hagelberg puuttuu. Paras raaputtaja.
-
En äänestä ketään kun en kerta saa äänestää Kari Korohosta.
Mikset?
-
Haahaa! Wade laittoi (kenties tietämättään) Ojallekin pullat suuhun, eiku miten sitä sanotaan - teki Petterin sanattomaksi. ;D
-
Haahaa! Wade laittoi (kenties tietämättään) Ojallekin pullat suuhun, eiku miten sitä sanotaan - teki Petterin sanattomaksi. ;D
Minä en Waden pullia suuhuni huoli.
Ei pysty äänestämään kun parikin omaa suosikkiani puuttuu listalta. Eikä oo niin välixkään.
Lättä ääreen!
-
Ei pysty äänestämään kun parikin omaa suosikkiani puuttuu listalta. Eikä oo niin välixkään.
Lättä ääreen!
No mikäettei? Korhonen ainakin on ollut jo pidempää tuolla.
-
No mikäettei? Korhonen ainakin on ollut jo pidempää tuolla.
Luovutan.
-
HAAHAA! ;D
Naurattaa niin että vatsa repeää!
-
Naurattaa niin että vatsa repeää!
Ja nyt minä sitten vasta putosinkin kärryiltä. Minä kun viattomana teen äänestyksen, missä on kari korhonen. Sitten Petteri ei äänestä, koska ei saa äänestää Karia. No minä sitten ihmettelemään, että miksei. Ja loppujen lopuksi olenkin ihan hukassa ja Lättä saa makeat naurut.
Öh?
Eihän tästä tule, ei sitten niin yhtään mitään.
-
Niin.
No ainakin ihmiset ovat huomanneet äänestyksen. Itseäni hämmentää Toven suosio. On toki hyvä piirtäjä, mutta onkohan tässä enemmän kyse tarinankerronnallisista ansioista?
Ei, en tarkoita kuvakerronnallisista.
Mutta, mikäs siinä makuja on monta.
-
Ja nyt minä sitten vasta putosinkin kärryiltä. Minä kun viattomana teen äänestyksen, missä on kari korhonen. Sitten Petteri ei äänestä, koska ei saa äänestää Karia. No minä sitten ihmettelemään, että miksei. Ja loppujen lopuksi olenkin ihan hukassa ja Lättä saa makeat naurut.
Öh?
No sanokaa, jos olen väärässä, mutta ymmärsin asian seuraavasti.
Petteri Oja pilkkasi sitä, että olit kirjoittanut Kari Korhosen väärin. Sitten ymmärsit Ojan kommentin väärin. Repesin siitä. Olen tosin aina vähän väsynyt. Kaikki tuppaa naurattamaan.
-
Tovea itsekkin äänestin ;D on meinaan ihania ne sen sarjikset :) rupeaa aina hymyilyttämään :-*
-
ai ma oli kirjoittanu värin mä on hyvä kirjotamaan ainaki yhdys sanoja ja noita
-
No miksei minua lisätty sinne? Ääh. ;D
-
Senhan o!
-
Senkin! "Lätä"! Eikä tarvitse. En kehtaa olla mestarien joukossa - vielä.
-
Senkin! "Lätä"! Eikä tarvitse. En kehtaa olla mestarien joukossa - vielä.
otetan pois minen kirjota ikinä väärin joka väitää niin on päsin pää
-
Huomaan että on suunnattoman vaikeaa päättää kuka on mielestäni "paras". Monen piirtäjän tyyli kun miellyttää ja saattavat olla hyvin erilaisia eikä niitä voi vertailla keskenään...
-
Vihdoin jotain järkevää. Pääsimme takaisin aiheeseen. Ja olen muuten samaa mieltä Auran kanssa. Vaikken kaikkienj piirtäjien töitä ole nähnytkään.
-
niin... toisilla on mahtavat piirrokset mutta hääppöset tarinat ja toisilla taas toisinpäinnn.. kaikki on jotenkin hyviä... taisiis melkein kaikki...
-
No niin, lärvi kii.
En, koska en voi äänestää Kari Korhosta.
-
Olisin äänestänyt JP Ahosta, muttei osunut silmiin, joten ääneni sai JJ Nääs.
-
Ville Tietäväinen on muuten häikäisevän taiturimainen piirtäjä. Selasin just uusinta Tiede -lehteä (5/2007) ja siinä oli hänen kuvitustaan, vieläpä tyylitellysti sellaiseen tapaan, mitä en ollut ennen nähnyt häneltä.
Komeaa on Tietäväisen jälki! Mäkin lukaisin tuon Tiede lehtden. Jotenkin tietäväisen kuvitus nostaa koko lehden tasoa, sillai mukavasti kultturellimpaan suuntaan.
Ja eikös se Tietäväinen ole aika lailla itseoppinut kuvittaja. Vai opetetaankos siellä arkkitehtikoulussa piirtämäänkin?
EDIT:
Sviddu kun tulee aina kirjoitettua väärin!!!
-
Ääneni meni taas kerran Tarmo Koivistolle.
Joonas oli myös harkinnassa. Hän vain joutui aikoinaan tuuppamaan sarjiksia ihan tappotahdilla. Uskon, että häneltä jäi se ihan paras osaamisensa näyttämättä.
Tietäväisen ja Rauhalan tulevat uutuudet saattavat muuttaa listani kärkipäätä...
EDIT:
lisäsin Tännekin yhden kirjaimen! Kun ede joskus kirjoittaisin kerralla oikein!!
-
...Ja eikös se Tietäväinen ole aika lailla itseoppinut kuvittaja. Vai opetetaankos siellä arkkitehtikoulussa piirtämäänkin?
On niissä kuulemma joskus opetettu. Tietäväinen on kyllä sen verran nuorta polvea, ettei ehkä enää silloin opetettu, oma-aloitteisesti opiskelijat ovat monessa paikassa joutuneet etsiytymään erikseen piirtelemään.
Ja herrammakiesus: listasin aiemmin liudan nimiä, ketkä ovat mielestäni hyviä, mutta unehtui vallan Tiitu! Hänhän, onhan hän, piirtäjänä varsin loistava! Mutta kuinka nopea; onko kukaan nähnyt työtahtia reaaliajassa? Ei niin, että sillä olisi niin suurta merkitystä, mutta kun nyt vielä mainittiin siitä Joonaksenkin aina liian suuresta kiireestä.
Ja hyviä piirtäjiä on kyllä vielä lisääkin. Muistais vaan.
-
Joonas sai ääneni. Koska kyseessä on piirroksesta, eikä koko sarjakuvan tekemisestä (jossa Jonas on kanssa omaa luokkaansa, mutta siinä menevät Tape ja Wallu ohi), on päätös aika selkeä. Kyllähän Tapeltakin löytyy sitä arsenaalia ja laajuutta, resursseja kaiken piirtämiseen, mutta liiaksi se on jumahtanut mämmilään, eikä sieltä löydy Joonaksen seikkailuden kaltaisia ihmejätkiä taustalta. Ehkä se on Mämmilän tarkoitus, realistista, jopa naturalistista sarjakuvaa hämäläiskylästä. Tai ehkä ei.
Kuitenkin Joonaksen omaa luokkaansa oleva humoristinen, mutta silti niin realisminomaisesti vakuuttava, ja kuitenkin niin tyylikäs jälki. Ei, ei sitä kukaan voi tajuta. Joten sanon vain, että ääni meni Joonakselle.
-
...unehtui vallan Tiitu! Hänhän, onhan hän, piirtäjänä varsin loistava! Mutta kuinka nopea; onko kukaan nähnyt työtahtia reaaliajassa?
Minun pisteeni meni juuri nyt Tiitulle.
"Kehä" on varsin loistava osoitus siitä, että vahva persoonallinen tyyli on mahdollinen ilman ylikarrikoituja ilmeitä ja eleitä. Tarinan kokonaisdraaman ja hauraidenkin yksityiskohtien huomioon ottaminen on myös piirtäjäntaitoa.
Ja silti Kehän voi lukea myös pelkkinä kuvina.
Sarjakuvajulkaisujen ja kuvitusten ilmaantumistahdista päätellen Tiitu ei ole ainakaan niitä hitaimpia taiteilijoita. Tekniikka tosin on vaihdellut paljon, mikä tietenkin tekee urakoista eri pituisia. Monen piirtämismetodin hallinta on myös hyvä perustelu kehuille.
-
Ohhoh, Juba ei ole vielä tienannut ääntäkään. Lisään muutaman nimen taas, kuten esimerkiksi Pertti Jarla ja Timo Kähkönen.
-
Jansson kyllä näyttää keräävän hyvin ääniä, vaikka veli Janssonhan niitä sarjakuvia enempi piirteli. Itse äänestin kuitenkin Tovea, koska mielestäni hänen piirtämänsä sarjakuvat olivat sekä graafisesti että sarjakuvallisesti ensiluokkaisia ja omaperäisiä. Tiitut ja Tarmo Koivistot ja Timppa Mäkelät ja muut tulevat kyllä elossa olevista tekijöistä hyvin perässä. Hyvin erilaista jälkeä tekevät nämä mainitsemani, mutta silmää hivelevää ja erinomaista yhtä kaikki.
-
Hetken pähkäiltyäni annoin ääneni Manniselle. Samalla viivalla ovat kyllä ainakin Naas ja Ahonenkin.
-
Tiitu sai ääneni, tosin jakaa ykkössijaa Toven kanssa. Diggaan kyllä Roikosen, Ville Pirisen, Pertti Jarlan, Vainion Jyrkin ja JJ:n tyylistä kanssa.
Äh. Hankalaa... kaikki on siistejä!
-
Tapani Rytöhonka.
Siistein kaikista. Jos ei sisältöä lasketa.
-
Tapani Rytöhonka.
Tapania minäkin olisin halunnut äänestää.
-
Tapania minäkin olisin halunnut äänestää.
Siellä on. "Jo aamulla sataa."
-
Siellä on. "Jo aamulla sataa."
No höh! Olisin halunnut olla edelleen närkästynyt Tapanin unohtamisen johdosta. ;)
-
No höh! Olisin halunnut olla edelleen närkästynyt Tapanin unohtamisen johdosta. ;)
Voit olla vähän aikaa. Lisäsin sen vasta äsken. Tai kuinka kauan haluat olla närkästynyt? Jos lisätään se vasta huomenna, niin saat rauhassa närkästyillä.
Tapani on muuten (ainakin ollut) kaupungin huumetyön vapaaehtoistekijä.
-
Aika puutteellinen lista... :-[
Missä on esimerkiksi Matti Hagelberg? ???
Riitta Uusitalo? :o
Tom of Finland? >:(
Mikä sovinnaisuuden aalto on siivonnut muodon ja sisällön uudistajat?
-
Mikä sovinnaisuuden aalto on siivonnut muodon ja sisällön uudistajat?
Toisessa ketjussa luetteloitiin kaikki Suomen sarjakuvapiirtäjät. ::)
-
Olen sanona, että heti kun tulee mieleen joku, jolle oma ääni menee niin ilmoittaa ketjussa, minä laitan sinne. Kaikkia Suomen sarjakuvantekijöitä ei voida listata tuohon vain siksi, että "ne puuttuu sieltä".
-
Mikä sovinnaisuuden aalto on siivonnut muodon ja sisällön uudistajat?
Kun haetaan parasta piirtäjää, niin haetaan parasta piirtäjää. Ei uudistajaa tai shokeeraajaa.
Rytöhonka hallitsee piirtämisen tekniikan ohella myös sisällöllisen ja muodollisen uudistamisen suvereenisti, mutta jankkaamalla paras.
-
Rytöhonka hallitsee piirtämisen tekniikan ohella myös sisällöllisen ja muodollisen uudistamisen suvereenisti, mutta jankkaamalla paras.
Se laitettiinkin, koska sitä toivottiin monesta tahosta, ja toisaalta esitettiin parhaana piirtäjänä.
-
Olen sanona, että heti kun tulee mieleen joku, jolle oma ääni menee niin ilmoittaa ketjussa, minä laitan sinne. Kaikkia Suomen sarjakuvantekijöitä ei voida listata tuohon vain siksi, että "ne puuttuu sieltä".
Rakas lapsi, eihän sellaisia voi äänestää, joita ei ole tuolla listalla. ;D
Eikä minulla ole aikomustakaan paljastaa, kelle oma ääneni menisi jos menisi.
Mainitsemistani taiteilijoista ainakin kahta on ehdotettu jo useammin sekä tässä äänestyksessä että toisessa samannimisessä ketjussa. :-[
Kun haetaan parasta piirtäjää, niin haetaan parasta piirtäjää. Ei uudistajaa tai shokeeraajaa.
"Sisällön ja muodon uudistaja" ei ole sama kuin shokeeraaja.
Ja tässä haettiin, ainakin äänestyksen alkutekstin mukaan, parasta sarjakuvapiirtäjää.
Ei parasta piirtäjää, vaan sellaista, joka hallitsee sarjakuvan tekemisen koukerot piirtäjänlahjojensa lisäksi.
-
Paljon on hyviä, mutta minä olen (sanokaa jos olen väärässä) nostalginen ihminen, pidän vanhemmasta, perinteisemmästä sarjakuvasta (poikkeuksia on!). Niinpä annoin ääneni perushyvälle Ilkka Heilälle. Älköön hänkään loukkaantuko.
Minäkin annoin ääneni Ilkka Heilälle! Ilkan B.virtaset ovat parhaita!
-
Ilkan B.virtaset ovat parhaita!
Nitkuilu kuuluu nettikeskusteluihin, eli eikös tässä haettu parasta sarjakuvapiirtäjää, eikä omaa suosikkisarjakuvaa...
-
Nitkuilu kuuluu nettikeskusteluihin, eli eikös tässä haettu parasta sarjakuvapiirtäjää, eikä omaa suosikkisarjakuvaa...
No anteeksi, mutta piirtääkö Ilkka Heliä muuta kuin B.Virtasta..?
-
Nitkuilu kuuluu nettikeskusteluihin, eli eikös tässä haettu parasta sarjakuvapiirtäjää, eikä omaa suosikkisarjakuvaa...
Niin, mutta jos se on suosikkisarjakuvan piirtäjä, niin eikös se ole osoitus ilkan sarjakuvapiirräntä taidoista. Sillä sarjakuva on paljon muutakin kuin teknistä piirräntää.
-
"Siili" on näköjään mun uus taiteilijanimi? ::)
-
Nää äänestykset tyyliin "paras hammasharja" sais kyllä kieltää...
Äänestin Millaa koska se on IHQ.
-
"Siili" on näköjään mun uus taiteilijanimi? ::)
Ma keksin sen just.
-
Suomen paras sarjakuvapiirtäjä on minun mielestä Aapo Rapi.
Aapon kuvamaailma on sen verran rentoa ja ilmeikästä ja erityisesti METI sarjakuvan paikallisväri niin mehukasta, että jos ei Aapo ole suomen paras sarjakuvapiirtäjä niin ainakin METI on suomen suomalaisin sarjakuva. Se on parasta mitä olen lukenut viime vuosina suomalaisilta.
tv. petteri tikkanen
-
Tuo.On.Hyvä.
Laikku 03:ssa oli myös Aapon piirtämä sarjakuva tikapuukauppiaista joka perustui Juha Seppälän novelliin. Sekin oli loistelias.
Minäkin pidin tuosta kovasti. Muutenkin ihan suositeltavan albumin paras juttu
-
Ehdottomasti Tove, mutta kakkossijalle olisi tulossa tuolta listalta useampikin.
-
Rama, äläpäs vedä sinne Ruotsiin päin! :D
-
Rama, äläpäs vedä sinne Ruotsiin päin! :D
Enhän minä suinkaan, korkeintaan Töölöön ;D
-
Äänestin piirustusjäljen ja tuotannon määrän ja laadun mukaan. Petri Hiltunen. Jonka olen ehkä kenties maininnut tässä ketjussa aikaisemmin..?
Mut Siili-Millakin on ihan kiva!
-
EDIT: Täällä oli kaksi tasan samannimistä aihetta. Yhdistin.
:D Vuoro siirtyy Wadelle.
-
:D Vuoro siirtyy Wadelle.
Olikin tarkoitus yhdistää jossai vaiheessa. Se vaan jäi. En lähde dissaamaan, sori vaan. ;)
-
Aivan unohdin aiemmin mainita Julia Vuoren, jonka Sika-sarjiksessa on väriä ja lämpöä. Tykkään. Ääni taitaa mennä JJNääsille, vaikka varteenotettavia kilpailijoita on tuossakin listassa monia.
-
Tekeekö Mauri Kunnas sarjakuvia? Lisäisin kyllä Kvaakin tekijöitä tuohon. Veli Loponen olisi ehdottomasti ykkösenä jos olisi. Äänestin kuitenkin Kari Korhosta.
-
Ei tietoa, tekeekö Kunnas sarjiksia enää, mutta teki joskus silloin -80-luvulla ainakin Nyrok Citystä kertovaa sarjakuvaa. Akkarissa oli 50-vuotispäivän kunniaksi muistaakseni myös Maurin tekemä lyhyt pätkä.
-
Maurihan tekee sarjiksia toisinaan, kuten kirjoistaan voi huomata. Silti, jorma Jope Pitkänen on tuotteliain. Jope on tyylinä täydellisin.
-
Listalta puuttuu edelleen esim. Tommi Hänninen, Petteri Tikkanen ja eräskin Jouko Nuora, Tietääkseni olemme kaikki hengissä ja teemme edelleen sarjakuviakin. Nani 3:stakin tussataan jo kovasti, niin saavat taas taidesarjakuvanörtit kauhistelemisen aihetta ja ihmettelemistä missä on se käsikirjoitus ja mitä tämä kaikki tarkoittaa.
-
... eräskin Jouko Nuora, ...
... ihmettelemistä missä on se käsikirjoitus ja mitä tämä kaikki tarkoittaa.
Kas päivää ja pitkästä aikaa! Koska piirtäjää äänestetään, ei tarvitse turhaan miettiäkään käsikirjoitusta. Laittakoot erikseen "Suomen paras sarjakuvakäsikirjoittaja" -äänestyksensä, jos huvittaa. Siitäpä irtoaisi vastavuoroista väittelyntynkää metrimitalla.
Nani 3:ta ei varmaan nähdä vielä esim. sarjakuvafestivaaleilla? Vai?
-
Juu Anssi, ei nähdä, vasta 22 sivua tussattu ja yli 80 sivua lyijäröitynä, mutta joku muu piirtämäni pikku pläjäys nähtäneen eräässäkin "sarjis-skaba"-albumissa, uups onkohan tää viä salaisuus,hehe... ihan vahingossa tartti elvistellä...
-
Än tö vinööö iis:
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Mauri Kunnas! Moni on lainaillut, mutta Mauri on aito. "Rike" on myös säilyttänyt tyylinsä miehekkäästi ja pitkään.
-
Tarmo Koivisto on minusta paras, hyvää jälkeä, ei sorru mihinkään nykyaikaiseen "sarjakuvataiteeseen".
Toki listoilla on monta muutakin hyvää mm. Juba.....
-
Ilkka Heilä on oma suosikkini, harvan suomalaisen sarjakuvapiirtäjän kädenjälki on mieleeni.
-
Ja takaisin mutu ja vatu-perusteluihin eli mielestäni Suomen teknisesti paras piirtäjä on Ville Tietäväinen ja sitten hyvänä kakkosena tulee Tarmo Koivisto ja joukko semmosia "nukkuvia" eli jotka ei halua/jaksa/ehdi piirtää niin "hyvin" kuin osaisivat eli ainakin Tommi Hänninen, Matti Hagelberg ja Joonas Savolainen ja ovat valinneet itselleen nopeamman/haastavamman/omituisemman/aikatauluissapysyvämmän tyylin.
Itse pidättäydyn kyllä äänestämästä ketään, kun tavallaan en usko parhautta voitavan jakaa äänestämällä, sitenhän valitaan vain suosituin/äänestetyin/tunnetuin hahmo tahi piirtäjä.
Aktiiviseen kinasteluun ja omien mielipiteidenvaihtoon kyllä kehoittaisin ja etenkin mielipiteenVAIHTOON, jos mielipiteenä on että Ilkka Heilä tahi Kaisa Leka olisi Suomen PARAS piirtäjä. Haloo!tarttis kyllä osaa vähän sitten perustella ja tässä tapauksessa totuus EI AINA tule lasten ja imeväisten eikä edes juoppojen suusta.
Niin, siis Ville Tietäväinen on taidokkain ja moniin eri tyylilajeihin suvereenisti taipuvainen piirtäjä, mä oon ihan fani ja kateellinen.
-
Niin, siis Ville Tietäväinen on taidokkain ja moniin eri tyylilajeihin suvereenisti taipuvainen piirtäjä, mä oon ihan fani ja kateellinen.
Mä olen myös fani ja kateellinen, MUTTA Linnut ja meret ei ollut niin kovin kummoisesti piirretty. Kummallisia ilmeettömiä isopäisiä tyyppejä. MUTTA Tietäväisen juttukuvitukset lehtiin ovat kyllä upeita!
Odotan mielenkiinnolla Tietäväisen tulevaa albumia. Toivon todella, että hän ehtii/viitsii/osaa piirtää sen yhtä hienosti kuin lehtikuvituksensa.
Mahdollisuudet on Suomem kautta aikain parhaaseen sarjakuvaan. Aika näyttää...
-
Jepulis, samaa mieltä Villen hahmojen ilmeettömyydestä, mut en tiedä onko se valittua vai vahinkoa. Ville on vielä "ärsyttävän" mukava ja joviaali ihminen.Ollaan istuskeltu yhdessä jossain kokouksissakin ja piirrelty karikatyyrejä samoilla Taiteiden öinä.
Ville presidentiksi!
-
Joukon tapaan kaipailisin Tikkasen Petteriä mukaan äänestykseen. :)
Hänen piirroksensa tuovat hyvän olon. Äänestäisin häntä.
Listalta parhaaksi miellän tällä hetkellä Takatalon Tiitun.
Kehtaako käsikirjoittajasäiettä herätellä?
http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,7691.15.html (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,7691.15.html)
Miksi piirtäjistä herää paljon enemmän keskustelua. Äänestystäkään ei käsikirjoittajista ole tehty. :-\
-
Lisään muutaman nimen taas, kuten esimerkiksi Pertti Jarla ja Timo Kähkönen.
Olenko sokea, vai miksi en löydä Jarlaa listalta?
-
Olenko sokea, vai miksi en löydä Jarlaa listalta?
Itse funtsin Jarlaa kanssa, mutta ajattelin ylistää häntä mieluummin käsikirjoittajaketjussa. :D
Wadelta on tosiaan unohtunut Pertti listalta.
-
Meillä on monia hyviä sarjakuvapiirtäjiä, joista mieleeni tulevat Kari Leppänen, Kristian Huitula, Jukka Murtosaari ja Petri Hiltunen. Mahdoton sanoa, kuka olisi paras.
-
Wadelta on tosiaan unohtunut Pertti listalta.
Kappas. Minä kun luulin lisänneeni.
No nyt se sitten on siellä.
-
Todellakin Juba. Piirtää hjaanosti.
-
Mynttisen piirtäjä Liima on ihan loistava.
Ei vaan esiintynyt listassa.
-
No minäpäs sanon nämä: ehdottomasti paras on tää Jouko Nuora.Mut jos listalta valitaan niin se on sitten Kari T. Leppänen. Joonas Savolainen on itse asiassa iha yhtä hyvä kuin Kari.
-
Kommenttini seuraavassa saattaa pilata jonkun hyvin alkaneen aurinkoisen päivän....mutta otetaan ihan iisisti eikö vaan. Nämähän ovat vain mielipiteitä, ja jokainen ajattelee ja katsoo sarjakuvaa hieman eri tavalla. Makuasioista ei pidä kiistellä.... ;) tai toki voidaan, mutta tehdään se sivistyneesti aiheuttamatta hämmennystä ja turhia kiukun purkauksia, sillä KVAAKKI on laatu foorumi.
No niin....
Useat piirtäjistä, jotka ovat luettelossa eivät osaa piirtää. Heidän taiteellinen tasonsa muistuttaa pikku-lasten piirroksia ja siitä sitten sanotaan, että onpa hienoa sarjakuvaa, vaikka se todellisuudessa on ala-arvoista roskaa taiteellisesti jota satutaan ostamaan ihan sen takii, että jutut ja vitsit- siis käsikirjoiutus noissa stripeissä ovat hyvii. Kyllä sarjakuva-taide on ihan jotain muuta kuin sitä, että osaa piirtää tikku-ukkoja tai pyörittää rannetta ja saada aikaiseksi jotain huttua.
Minä arvostan sellaista sarjakuvaa, joka on tehty ammattitaidolla, huolella ja graafisesti hyvin. Sellainen on sarjakuvataidetta kokonaisvaltaisesti. Niiden taiteilijoiden sarjakuvallinen inspiraatio kuvastaa täydellistä dramatiikan, perspektiivin ja muun kokonaisuuden hallintaa, jotta tuotos vaikuttaisi luonnolliselta ja elävältä. Tälläisiä taiteilijoita suomessa on ollut aika harvassa, joita voisi titeeleerata "parhaina sarjakuva piirtäjinä". Mutta on muutama, jotka ansaitsevat kyllä tittelin "parhaat sarjakuvapiirtäjämme". Toinen heistä on Kari Leppänen, jonka sci-fi maailma on loistava. Mustanaamion piirtäjänä hän ei minusta ole niin korkealle yltänyt kuin sci-fi sarjiksissaan. Ja sitten tietenkin MAESTRO Veikko "Joonas" Savolainen. Siinä kaksi Suomen ehdotonta huippua ja muut tulevat sitten lättä-hatulla perässä kaukana kaukana. >:D :angel:
Sitten vahvaa osaamista löytyy Kari Korhoselta, meidän Ankka mestariltamme. Mauri Kunnas on tunnetuimpia lasten kirjan kuvittajiamme. Ja tuossa listassa on myös joitakuita muita taiteilijoita, jotka ovat lahjakkaita, mutta heitä en olisi kelpuuttanut listaan "Suomen paras sarjakuvapiirtäjä".
Meinasin unohtaa ihan Jukka Murtosaaren listauksestani. Jos pitäisi valita kahden realistista sarjakuvaa piirtävän välillä Jukka Murtosaari vs Perti Hiltunen valitsisin ehdottomasti J. Murtosaaren. Hän on lahjakas ja pystyy piirtämään hyvin erilaisia tekniikoita käyttäen, eivätkä hänen tuotoksensa vaikuta kaikki samalla tutulla kaavalla ja viivalla tehdyiltä.
Muuten.Tuo listaus ei ole ihan oikeudenmukainen, koska siitä puuttuu nimiä. En nähnyt esimerkiksi Kivi Larmolaa ja joitakuita muita sarjis piirtäjii puuttuu.
-
Minäkin arvostan enemmän teknistä osaamista kuin hyviä juttuja. Selailin jokin aika sitten Joonaksen sarjakuvia ja ihastuin siihen, miten taitavasti piirtäjä osasi laadusta tinkimättä vaihdella tyyliään kulloisenkin kohdeyleisönsä mukaan. Siinä silmä lepää ja mieli nöyrtyy.
-
Orjan May oli oikeassa lista suhteen... En kyllä itsekään pidä nopeasti töherretystä
sarjakuvasta. Suomesta on kyllä todella vaikea löytää todellisia ammattilaisia, joita
mainitsin tuossa äsköisessä puheessani, kuten: K. Leppänen, J. Nuora, V. Savolainen ovat varsin eteviä tekijöitä. Suurin osa tästä listasta ei osaa edes piirtääkään kunnolla (tonkin pöllin O. May:n puheesta mutta olenpa asiasta samaa mieltä ;) ). Toki J. Murtosaari, M. Kunnas, K. Korhonen ovat hyviä piirrustajia...
Suurin osa piirtäjistä, joita kehun ovat yleensä niitä taiteilijoita, jotka osaavat piirtää realistisella tyylillä kuten Kähkösen Timo (hänkin on kyllä varsin taitava piirtäjä joka kuuluu myös parhaimmistoon ). Realistisen tyylin käyttäjästä voi hyvin huomata, ettei piirrustaja ole mitään ekan luokan töherrystä.Olen huomannut
huonoista piirtäjistä sen jujun, ettei he osaa piirtää realistisella tyylillä sitten pätkääkään. Jos osaa realistisen tyylin, niin silloin osaa kyllä piirtää pottunokkiakin ;) ;) ;)... Siinäpä sanottavani.
-
Pilsu.
-
Tyylin valinta on tärkeää sarjan onnistumisen – esimerkiksi kuvallisen ilmaisun – kannalta.
Tässä suhteessa ei realistinen tyyli nosta ketään toisen yläpuolelle.
Yleisellä tasolla minua kyllä nyppivät suuresti tällaiset "eivät osaa piirtää" -heitot, etenkin kun ne tulevat aina samoilta henkilöiltä.
Tässä ketjussa tiedustellaan parasta sarjakuvapiirtäjää, joten jättäkää mielestänne huonoimmat lausumatta ääneen.
-
Piirtämistaitoa voisi lähestyä yrittämällä kuvailla sanoin ja vertailla,mitä kaikkea eri piirtäjät pystyvät välittämään yhdellä sarjakuvasivulla.
Parhaat taitavat vaikuttaa nykyisin blogeissa.
-
Tuosta listasta se on yhä Petri Hiltunen, hopean häviää niukasti Anssi Rauhala.
Listalta kyllä uupuu tärkeitä, uusia nimiä.
Edustavat aivan vastakohtia mutta :
Mari Ahokoivu
Sami Kivelä
Mielipiteeseen jokaisella on oikeus mutta allaolevaa kantaa olisi hyvä noudattaa muutenkin
Tässä ketjussa tiedustellaan parasta sarjakuvapiirtäjää, joten jättäkää mielestänne huonoimmat lausumatta ääneen.
-
Tässä suhteessa ei realistinen tyyli nosta ketään toisen yläpuolelle.
Ei sinänsä, mutta ensin täytyy osata piirtää oikein, sanotaan sitten vaikka realistisesti, että karrikointi onnistuu. Muuten hahmoista paistaa selvästi se, että anatomia ei ole hallussa.
Itse kysymykseen (melko ääliömäiseen sellaiseen) en osaa ottaa kantaa, siksi huonosti suomalaista sarjakuvaa tunnen. Ketään mestaria ei ainakaan ole tullut vastaan, mikä tosin ei todista, etteikö heitä voisi olla.
-
Minä en kaunistele asioita. Jos joku ei osaa piirtää, miksei sitä voisi sanoa ääneen. Tässä oli tarkoitus Jiksi herättää ihan asiallista keskustelua johon kuuluu jokaisen mielipiteet olivatpa ne sitten hyviä tai huonoja riippumatta siitä, tulevatko ne sitten samoilta ihmisiltä. Jos olen jotain mieltä sanon sen kyllä enkä kiertele ja kaartele tai paiona asioita villaisella.
Kunnioituksesta kvaakin taiteilijoita kohtaan en ruvennut yksityiskohtaiseen analyysiin, kuka osaa tehdä sarjakuvaa kuka ei. Olisin sen voinut ihan hyvin tehdä, koska aihe oli "Suomen paras sarjakuva piirtäjä". Mua ainakin ottaa päähän, kun jotkut kvaakkilaiset eivät osaa perustella mielipiteitään kuten minä yritin. Sanotaan vaan, kuka on omasta mielestä hyvä piirtäjä ja siihen se sanallinen anti sitten jää.
Minä en tosiaan kumartele ketään. Kyllä pitää uskaltaa sanoa, jos ei pidä jostain. Mutta tehdä se hienovaraisesti kuten minä tein. Jokaista ei voi miellyttää mielipiteillään. Olkaa rohkeita ja sanokaa mitä ajattelette asiallisesti ja jättäkää turha rivien välissä mussuttaminen pois >:( >:(.
Ja Jiksi. Hyvä piirtäjä osaa käyttää erilaisia sarjakuvan tyylejä hyväkseen. Suurin osa tuon listan taiteilijoista piirtää tosiaan tikku-ukkoja ja akkoja jne. Kyllä pitää olla monipuolinen ja osata taiteen osa-alueita enemmän kuin vain yhtä sektoria. Esimerkiksi Veikko Savolainen osaa realistisen tyylin, muoto-kuvat, karikatyylit ja humoritsiset sarjakuvat ja eläin-hahmot. Kuinka moni tuossa listassa pystyy samaan? Kysyn vaan. Mietippä sitä!
-
Minäkin pidän vain ja ainoastaan realistisesta piirrostyylistä. Mitä lähempänä piirros on valokuvaa niin sen kauniimpi se on katsella! Ääriviivoja käyttävät vain lapset. En ole nauttinut juurikaan mistään muusta, kuin stereokuvin tehdyistä tarinoista. Niissä se syvyys tuntuu oikein päässä asti!
-
Kiitos Jampura ajatuksistasi. Olet samoilla linjoilla kanssani.
Nyt pitää säilyttää realismi ja katsoa tosiasioita suoraan silmiin. On aivan turha sanoa jotakin Suomen parhaaksi piirtäjäksi, jos ei ole päässyt tutustumaan artistin muuhunkin tuotantoon. Se on jollakin tavalla hyvin pelkistettyä sarjakuvallista todellisuutta jos analyysit tehdään vain yhden tyylin perusteella. Tällöin taiteilijasta on turha yrittää leipoa Suomen parasta piirtäjää, jos koko tuotanto on yhdellä ja saman toistoisella tavalla toteutettu. Mutta toki raikkaita poikkeuksiakin tuosta listasta löytyy, en sitä väitä. Oho. Taitaapi mennä yksinpuheluksi. :laugh:
Ja ksaken kommentointi siitä, että ensin pitää piirtää oikein oli hyvä pointti. Oikeastaan avainsana kaikkeen. Ja tätä ei voi sanoa saman tyylin edustajista...(tekisi nyt mieli sanoa ketkä kuuluvat tähän kastiin)...mutta olkoon!
-
(tekisi nyt mieli sanoa ketkä kuuluvat tähän kastiin)
Säästäthän ystävällisesti meidät jatkossakin erittelyltäsi niistä kuvittajista, jotka eivät mielestäsi osaa piirtää. Sellaista tuskin kukaan arvostaisi, eikä se myöskään vaikuta hyvin foorumin yleisilmapiiriin. Tällaisia purkauksia on nähty valitettavan monesti aiemminkin.
On tärkeintä perustella, miksi oma valintasi on mielestäsi paras ko. ehdokaslistasta – tai yhtä hyvin sen ulkopuolelta – mutta ei ole asiallista koettaa tarjota omia valintakriteereitäsi vaikkapa minulle.
Ymmärrän tietyllä tavoin asiasisällön, jota tuot esille, mutta en ole kanssasi samaa mieltä siitä, onko kyvykkyyden mittari realistisen tyylin hallinta tai laaja portfolio eri tyylillä toteutettuja taidonnäytteitä. Tosin tältä osin välillämme tuskin on erimielisyyttä, sillä kun painokkaasti vaadit oikeutta omaan mielipiteeseesi, et varmaankaan tahdo vastaavasti kieltää muilta oikeutta olla eri mieltä kanssasi.
-
Nyt Jiksi vääristelet oudosti sanomaani. Olenko väittänyt, ettei muut saa sanoa mielipiteitään. Siitähän minä juuri sanoinkin kommenteissani tässä osiossa että tuokaa ajatuksia ja perustelija. Ole hyvä ja lueppa tarkempaa ennenkuin puhut ihan ihmeellisiä. ;)
Ja kyllähän täällä on suoraankin sanottu mielipiteitä joistakin piirtäjistä, joiden työ jälki ei miellytä. Usein olen niitä nähnyt esimerkiksi Tex osuudessa ja muissakin. Joku kvaakkilainen vaan toteaa, että se ja se piirtäjä on sellainen ja sellainen. En usko että väität, ettei asia olisi näin? Joten se ei ole kvaakin yleisen ilmapiirin vastaista kuten annoit ymmärtää.
Ja mitä tulee siihen, että mainitsisin niistä piirtäjistä, joita ei voi sanoa Suomen parhaiksi, se oli nyt pieni heitto vaan ihan leikkimielisellä kiusalla....se on mu tyyli vaan. Ei muuta.Pitäähän tässä elämässä jotain hauskaakin olla. Seuraa välillä kun käytän hymiöitä. Ne kertovat, milloin on vitsailua jne.
Ja toiseksi. Miksi sanoit, että "säästäthän meidät erittelyiltäsi niistä piirtäjistä, jotka eivät osaa piirtää"! Mitä ihmettä puhut? En ole mitään eritellyt. Missä näet minun sanovan piirtäjistä jotain nimiä tai muuta? Jos jotain asiaa tästä vielä, mailaa yksityisesti eikä tässä osiossa, jossa pitäisi keskustella noista piirtäjä asioista noin yleisesti. Täällä pitäisi vaihtaa arvokkaita ajatuksia ko.aiheesta.
Otat liian vakavasti tämän koko touhun vaikka oletkin toimittaja. Aloitinkin ajatuksieni antamisen ensimmäisessä kommentissani varovasti tietäen, että voi tulla eriäviä mielipiteitä ja niin taas kävi. Kumma kun aina menee joidenkin kanssa kinasteluksi kuin pik´ku lasten kanssa olisi tekemisissä. Mutta ei mennä henkilökohtaiselle tasolle. Ja toivon, että luet tarkemmin viestini sisällön. En ole kieltänyt eriäviä mielipiteitä. Se oli sinun näkemyksesi asioista.
Ei nyt pilata tätä osiota turhalla jorinalla. Jokainen voi perustella kantansa. Aina emme voi olla samaa mieltä joka asiasta tässä sarjakuvan kiehtovassa maailmassa.
-
se oli nyt pieni heitto vaan ihan leikkimielisellä kiusalla,
Ei nyt pilata tätä osiota turhalla jorinalla.
Pilataan vaan.
Kuinka hyvin sinä kestät tämänkaltaisia heittoja jotka kohdistuvat sinuun? Itsehän viljelet näitä melkoisesti. Kumminkin muistat aina jälkikäteen kertoa, että ne on vitsejä tai tehty pienellä kiusalla pilke silmäkulmassa joita tosikkojen armeija ei ymmärrä. Jos sinuun kohdistetaan vastaavanlaisia pieniä heittoja niin siitähän se puro syntyy.
-
Eetu! Ennen oli miehet rautaa. Kyl mä kestän kaiken herjan ja vitsailun. Myös Eetun pesäpallo mailat jne. Vieläkö maila on tallessa jolla meinasit posauttaa Makedoniassa Tampeeella? :P Nyt jatketan aihetta "Suomen paras piirtäjä".
Miksei muuten Kivi Larmola ja Petteri Tikkanen ole listalla? Minusta molemmat olisivat ansainneet kyllä nimensä tuohon listaan. Millä perusteella muuten lista on tehty? Tietysti kaikki eivät mahtuisi..mutta ihan kiinnostaa vaan.
Taitaa muuten Petri Hiltunen vetää suurimman korren tässä äänestyksessä, vaikka Tove Janssonin kanssa nyt samoissa. Petrin ja Toven sarjiksista digataan selvästi. Luulen, että Tove Janssonin tapauksessa vaikuttaa se, että hän on suomen kuuluisimpia vientiartikkeleita ulkomaille. Onhan häneltä ilmestynyt monen monta albumia. Mutta viimeaikoina en ole kuullut mitään, mitä kaveri puuhailee. Kohta kait voimme onnitella voittajaa...mutta ei ihan vielä.
-
Kyse on vuonna 2003 aloitetusta ketjusta, joten listalta puuttuu kaikenlaista. Listan muokkaaminen jälkikäteen on aina hieman kyseenalaista touhua, se kun toisinaan sekoaa muokkaustoimenpiteiden vuoksi.
-
Kiitos Jiksi infosta. En tiennytkään tuota seikkaa. Mutta onhan noita taiteilijoita tuossakin ihan kivasti.
Mutta minusta tosi vaikea valinta, jos joutuu valitsemaan jomman kumman joilla nyt tasa peli. Kummatkin omalla sarallaan ansioituneita. Petri Hiltusella on vankka asema suomen sarjakuva kulttuurissa ja Tovella samoin. Onhan Petri Hiltusen sarjakuvasta tehty PC-pelikin. En muista nyt nimeä. Että meriittejä kyllä löytyy.
-
Onhan Petri Hiltusen sarjakuvasta tehty PC-pelikin. En muista nyt nimeä. Että meriittejä kyllä löytyy.
PC-peli? Siis tiesin roolipelin Praedor (http://www.burgergames.com/Praedor/) , mutta että PC-pelikin?
-
Tarkoitin tota juuri mistä puhuit Curtvile. Ei tainnut olla Pc-peli. Meni roolipelit ja Pc-pelit sekaisin kun katselin uusia peli uutuuksia netissä. Sori ja kiitos kun oikaisit asian.
Mutta taitaako olla ainoa suomalainen sarjakuvantekijä, jolta tehty tollainen juttu. Vai onko ehkä muitakin?
-
Vielä kun Hiltunen osaisi piirtää muita kuin patsaita, niin... ::)
Missäs muuten Ruokola on? Kyllä se oli jo lanseerannut itsensä 2003, ja pesee kyllä monet näistä "ääniharavoista", vaikkei muumeinensa toki Tovelle pärjää.
-
Jos puhutaan pelkästä piirrostekniikasta niin Joonas ja Timppa Mäkelä sijoittuvat mun listassa ihan kärkeen.
Muuten tämmöisistä listoista tulee mulle elävästi ala-aste mieleen. Meidän luokan tytöillä nyt ainakin oli tapana tehdä listoja kuten luokan "kivoimmat pojat", eikös tämä tämmöinen ole hiukan sukua moiselle?
Noh, mitä toisaalta lässytän, osallistuinhan tähän itsekin.
-
Muuten tämmöisistä listoista tulee mulle elävästi ala-aste mieleen. Meidän luokan tytöillä nyt ainakin oli tapana tehdä listoja kuten luokan "kivoimmat pojat", eikös tämä tämmöinen ole hiukan sukua moiselle?
On. Se taas johtuu siitä että koko aihe on trolli. Kuvittelisin että aloittajan ideana oli osoittaa miten typeriä keskusteluja Kvaakissa käydään.
-
koko aihe on trolli. Kuvittelisin että aloittajan ideana oli osoittaa miten typeriä keskusteluja Kvaakissa käydään.
No, mä en ainakaan osaa vastata tällaiseen kysymykseen. Veikkaisin että parasta piirtäjää ei edes löydy listalta, vaan hän on jossain zen-kammiossaan vielä harjoittelemassa, täydessä tuntemattomuudessa.
-
Veikkaisin että parasta piirtäjää ei edes löydy listalta, vaan hän on jossain zen-kammiossaan vielä harjoittelemassa, täydessä tuntemattomuudessa.
Ei sellainen ole tämän hetken paras piirtäjä, vaan kammiossaan muhiva, mahdollisesti ikuinen lupaus. Olen saanut kyllikseni mielestään mieletöntä potentiaalia täynnä olevista piirtäjä-, kirjoittaja-, elokuvantekijä-, tuottaja- ym. lupauksista. Jos tuotantoa ei tule julki, piirtäjä ei ole kirjoissani yhtään mitään. Ulos kaapista, julkaisemaan ja kritiikille altistumaan! Tällä hetkellä tuntuu siltä, että paras on Tietäväinen. Huomenna lienen eri mieltä, johtuen siitä että hyviä on paljon.
-
Itsekin ihmettelen kovasti sitä, että olen noissa DA-tyylisissä nettigallerioissa pyöriskellessäni nähnyt aivan törkeän hyviä suomalaisia piirtäjiä, jotka ovat sekä taitavia kuvittajia että sarjakuvataiteilijoita. Olen kysellyt näiltä, miksi he eivät julkaise töitään, jotka jo yksin teknisellä tasolla ovat huippuluokkaa. Vastaukset ovat olleet tyyliin "emmä oikeen kun mä olen tällainen laiska lörsö" tai "ei tämä magnum opus vielä(kään) ole tarpeeksi hyvä". Ja sitten on tullut vastaan joitain aika uskomattomiakin tapauksia, jotka tekevät sarjakuvaa suoraan esim. Japanin markkinoille.
On surkeaa, että motivaation puute ja kommunikointivaikeudet paikallisen kustannusalan kanssa estävät meitä nauttimasta täysin valmiista sarjakuvasta, jota tehdään ikään kuin "salassa".
-
Mieleen tulee että yleensä se vertaiskritiikki on hyödyksi kehityksessä, eli Jarla todennäköisesti on oikeassa. Vaikkakin minusta lupaus on sellainen joka vielä harjoittelee mutta siinä vaiheessa kun tehdään valmista tavaraa ei enää olla lupauksia, riippumatta lukijoiden määrästä...koska tuolloin se hyvyys voitaisiin laajentaa myös lukijakunnan määrään eli henkilö joka tekee Hesariin strippiä on automaattisesti parempi kuin henkilö joka pykää 50 kappaleen omakustanteita.
Joo, listatuissa on useampikin kova nimi joista mielipide vaihtuu fiiliksen mukaan ja sen mukaan ketä olen viimeksi lukenut...äänestyksen ulkopuolelta voisi sen Kiven mainita, jonka sarjiksia on kiva myös ihan vaan katsella, ei niitä tarvitse edes lukea.
-
...koska tuolloin se hyvyys voitaisiin laajentaa myös lukijakunnan määrään eli henkilö joka tekee Hesariin strippiä on automaattisesti parempi kuin henkilö joka pykää 50 kappaleen omakustanteita.
Huonommuus menee samalla tavalla, eli Rolling Stones voi vallan hyvin olla huonompi bändi kuin Äpyli ja Utu prui tänne ptrtui.
Kaverini Harri Rantanen joka soittaa bassoa puolella Suomen iskelmälevyistä sanoi aikoinaan jotain sellaista kuin että "kun ne hyvät soittajat ei oo koskaan valmiita vaan aina on lisää treenattavaa, niin odottaessa meidän hakkien pitää hoitaa ne keikat, koska ei keikka odota ootko sä valmis vai et" ja mielestäni kiteytti ammattilaisuuden käsitteen tuossa aika hyvin.
jonka sarjiksia on kiva myös ihan vaan katsella, ei niitä tarvitse edes lukea.
Hmm? Kiitoksia ...ehkä?
;)
Kivi
-
koska tuolloin se hyvyys voitaisiin laajentaa myös lukijakunnan määrään eli henkilö joka tekee Hesariin strippiä on automaattisesti parempi kuin henkilö joka pykää 50 kappaleen omakustanteita.
Näinhän se nimenomaan on! Ei vaan, etenkin nettiaikana on erityisen mahdollista tuoda tekeleensä julki ja ruodittavaksi joten niin kannattaa tehdä. Tosin olisi tällöinkin hyvä hakea aktiivisesti näkyvyyttä jotain yhtä nettigalleeriaa laajemmalti.
Hyvin tehty oma nettisivu, omakustannelärpykkä jota myös jaellaan tärkeimmillä festareilla, tyrkkyä antologialehtiin, kuvia muutamaan galleriaan; silloin voi jo sanoa että tuntemattomuus alkaa olla lukijan laiskuuden syytä.
Ehkä pahimmista potentiaalisista neroista, siis itselleen valehtelijoista, olen kuullut kyllä elokuvapuolelta. Siellä olen kuullut jopa naurettavaa ajatusta "en julkista parhaita ideoitani jotta niitä ei varasteta". Vaikka oikeastihan kenen tahansa kaikkein parhaat ideat ovat ainoita joilla on edes jonkinlaiset edellytykset johtaa mihinkään.
-
Ehkä pahimmista potentiaalisista neroista, siis itselleen valehtelijoista, olen kuullut kyllä elokuvapuolelta. Siellä olen kuullut jopa naurettavaa ajatusta "en julkista parhaita ideoitani jotta niitä ei varasteta". Vaikka oikeastihan kenen tahansa kaikkein parhaat ideat ovat ainoita joilla on edes jonkinlaiset edellytykset johtaa mihinkään.
Tuo ideavarkauksien pelko nojaa mielestäni tavallaan myös kykenemättömyyteen ymmärtää että ideat ilman jalostusta eivät ole vielä mitään, ja ei ole mahdotonta että ihmiset saavat hyvin samansuuntaisia ideoita mutta se joka niistä takoo jotain niin sillä on ylipäätään mahdollisuuksia mihinkään tai saavutettavaa oli mittapuu mikä tahansa.
Ylensähän jos jotain pöllitään niin se on isompia konsepteja joista on viilattu sarjanumerot pois.
Tom Williamsilta löytyy mielestäni hauska kirjoitelma aiheesta:
http://www.pubmart.com/Steal%20Idea.html (http://www.pubmart.com/Steal%20Idea.html)
-
Siellä olen kuullut jopa naurettavaa ajatusta "en julkista parhaita ideoitani jotta niitä ei varasteta".
Outoa - eikö ideavarkaus ole paljon suurempi uhka juuri silloin kun ajatusta ei ole kukaan vielä hyödyntänyt? Jos idea on jo jossain käytetty, eikö silloin ole paljon vähemmän kiinnostusta käyttää sitä uudestaan? Ainakin tekijän oman aseman pitäisi olla silloin paljon vahvempi: on kovin heikkoa sanoa "just tota mäkin olin aina ajatellut, mutta en vaan koskaan saanut tehtyä" , jos toisaalta voisi sanoa "minä tein saman jutun jo vuonna 2005, katso päiväys julkaisusta".
EDIT: ("Check the dates", myhäili Jean-Claude Mezieres, kun vertaili yhtäläisyyksiä Star Wars Episode II:n ja Valerianin välillä).
-
Olen ymmärtävinäni tuon elokuvaideasta vaikenemisen sillä tavoin, että elokuvan ideahan pitää ensin lyödä itsensä läpi tuottajalle. Jos sulla on hyvä konsepti, niin totta kai sä pidät sen omana tietonasi, ettei joku muu vedä välistä ensin.
Mutta ei ole pois suljettua etteikö väitteessä olisi hiven itsepetosta. Tai puffausta, vähän niin kuin joku voisi sanoa "Mulla on ideoita ainakin sellaiseen tuhatsivuiseen sarjakuvaeepokseen".
ps. kiitokset äänestäjälleni ;)
-
Näinhän se nimenomaan on! Ei vaan, etenkin nettiaikana on erityisen mahdollista tuoda tekeleensä julki ja ruodittavaksi joten niin kannattaa tehdä. Tosin olisi tällöinkin hyvä hakea aktiivisesti näkyvyyttä jotain yhtä nettigalleeriaa laajemmalti.
Aika monella "potentiaalisella" olen kuullut sitä syytä, että netti on sen verran kusipäinen ympäristö julkaista mitään. Toki, eihän kaikki kaikesta pidä, mutta valitettavasti netissä kuulee kyllä, jos JOKU ei erityisemmin pidä. Sunnuntaitekijät eivät vaan osaa sitten erotella sitä, että kritiikki kohdistuu todennäköisimmin ite työhön kuin tekijään ja mitkään selkääntaputteluyhteisöt eivät tätä paranna.
-
...olen noissa DA-tyylisissä nettigallerioissa pyöriskellessäni nähnyt aivan törkeän hyviä suomalaisia piirtäjiä, jotka ovat sekä taitavia kuvittajia että sarjakuvataiteilijoita. Olen kysellyt näiltä, miksi he eivät julkaise töitään, jotka jo yksin teknisellä tasolla ovat huippuluokkaa. Vastaukset ovat olleet tyyliin "emmä oikeen kun mä olen tällainen laiska lörsö" tai "ei tämä magnum opus vielä(kään) ole tarpeeksi hyvä".
Tuo on niin totta.
Ja sitten on ne, jotka tulevat tarjoamaan sarjakuviaan lehtiin vailla mitään turhia estoja, ja heidän jälkensä ei aina ole ...julkaisukelpoista. Niiltä, joilta haluaisi tuotantoa esiin, joutuu aina kysymään sitä erikseen ja teettämään sitä tilauksesta. He tekevät, he eivät myy.
Vain hivenen kärjistäen tilanne on siis se, että Suomessa kirjojaan/levyjään/sarjakuviaan/taidettaan/mitä-se-nyt-onkin saavat ja tuovat julki vain ne, jotka ovat
a) ekstroverttejä nenillehyppijöitä
b) itsekritiikittömiä onnellisia hölmöjä
c) tietoisesti itseään markkinoivia.
Parhaita he välttämättä eivät ole. Tämän huomaa siitäkin, että tämän kirjoittaa teille tyyppi, jolla on tämän vuoden ohjelmassa näillä näkymin kaksi kirjaa. Vain kaksi, koska yritän parhaani mukaan siirtää sitä kolmatta ensi vuodelle. :P
-
Pitäsköhän antaa ääni sille joka ollut paras joskus mielestäni vai sille joka tasalaatuisin siltä pohjalta mitä olen nähnyt vaiko piirustus jäljen mukaan mulla siis kaksi jotka ansaisivat ainakin tämän tiedossa.... ja muutenkin ihan liian vaikeaa.
-
tämän kirjoittaa teille tyyppi, jolla on tämän vuoden ohjelmassa näillä näkymin kaksi kirjaa. Vain kaksi, koska yritän parhaani mukaan siirtää sitä kolmatta ensi vuodelle. :P
Kysymys siis kuuluu, oletko sinä a, b, vai c ?
-
Olisin kaikkein mieluimmin b.
Todellisuudessa taidan olla d, se jolta tullaan kysymään. Tietäisipä miksi.
-
Olen ymmärtävinäni tuon elokuvaideasta vaikenemisen sillä tavoin, että elokuvan ideahan pitää ensin lyödä itsensä läpi tuottajalle. Jos sulla on hyvä konsepti, niin totta kai sä pidät sen omana tietonasi, ettei joku muu vedä välistä ensin.
Mutta ei ole pois suljettua etteikö väitteessä olisi hiven itsepetosta. Tai puffausta, vähän niin kuin joku voisi sanoa "Mulla on ideoita ainakin sellaiseen tuhatsivuiseen sarjakuvaeepokseen".
Jooh, elokuva on lajina kinkkisempi kun siihen tarvitsee enemmän yhteistyökumppaneita, ei ole niin "sitten mä menen ja teen sen jutun".
Muuten ideoista tulee mieleen yhden tutun taiteilijan kommentti että ei pidä liikaa ihastua Siihen Suureen Ideaan, parempi vetää se paperille koska ideoita tulee aina uusia kun on edellisestä päässyt eroon...kill your darlings ja niin pois päin.
Ja Kivi, oli se kehu, montako on piirtäjää jonka tekemän Posti-Telen mainossarjakuvan voi ottaa vastaan innosta hihkuen :)
-
Summa sumarum...sanoisin, että oikeastaan koko tämän kysymyksen henkiin herättäminen ei ollut järkevää johtuen seuraavista syistä.
Totuus on se, ettei tuohon kysymykseen löydy järkevää vastausta siitäkään huolimatta, että tätä asiaa miljoona vuotta pohdittaisiin. Tosin silloin olemme jo kaikki maatuneet maan matojen ruoaksi. Minusta parempi aloitus tälle osiolle olisi ollut herättää kysymys, kuka osaa piirtää ja miksi, tai sitten topikki siitä, mikä teekee piirtäjästä hyvän (onkohan tälläisiä osiota täällä kvaakissa kas kun en tarkastanut tätä kirjoittaessani). Mutta anyway. Kuten huomaatte kysymys on hyvin vaikea ja tulkinnallinen juttu.
Toisaalta kysymys on makuasioista millaiseen sarjakuvaan ja kuvalliseen esitykseen meistä jokainen on tottunut. Varmasti tällä saralla meistä kaikista löytyy positiivisessa mielessä erilaisuutta ja rikkautta. Olemme mieltyneet erilaisiin sarjakuvallisiin tuotoksiin eikä meidän tarvitse pitää kaikesta siitä, mitä maailmalla julkaistaan. Ja kun mietimme omia kuvallisia mieltymyksiämme, huomaamme löytävämme sarjakuvista paljon sellaisia piirteitä, jotka ovat minulle tai sinulle ominaisia. Sitten kun puhumme mieltymyksistämme jollekkin toiselle sarjakuvan ystävälle ja kuluttajalle, hän voi tokaista, että "kuinka luet tollasta paskaa- eihän toi oo edes sarjakuvaa jne".
-
Toisaalta pollit kaikessa epämääräisyydessäänkin antavat jonkinlaista tilastotietoa siitä, mistä ihmiset pitävät... Jos joku yleisössä vaikka sattumalta tuntisi suurta mielihyvää vertaillessaan prosentteja? Ideaalisessa tilanteessa tuloksista voisi käydä sivistynyttä keskustelua.
(Sivistymätön keskustelu ei ole välttämättä rakentavaa, mutta onhan silläkin viihteellistä arvoa.)
-
Ja sitten on ne, jotka tulevat tarjoamaan sarjakuviaan lehtiin vailla mitään turhia estoja, ja heidän jälkensä ei aina ole ...julkaisukelpoista.
En edelleenkään vastaa pollin kysymykseen, sillä koko kysymyksenasettelu on mielestäni järjetön. Mutta totta on, että esimerkiksi tänne Kvaakin galleriaankin roiskaistaan välillä ihan mitä tahansa. Sallittuahan se tietysti on, mutta kyllä siinä lukijakuntaa aliarvioidaan, kun ajatellaan, että ihan mikä tahansa kelpaa.
Lisäksi toivoisi joskus, että piirtäjät esittäisivät muutakin kuin luonnoksiaan (tai sellaisiksi minä ne ainakin tulkitsen), sillä vasta valmiista työstä näkee, millaisesta tekijästä on oikeasti kysymys. En tiedä, onko kysymys vain innokkuudesta vai mistä, ettei töitä jakseta viimeistellä vaan on kiire saada uutta materiaalia kehiin. Määrä ei kuitenkaan korvaa laatua. Kyse ei voi olla pelkästään siitä, että ajatellaan, että minun tyylini nyt on vähän rupisempi kuin muiden. Onhan täällä toki piristäviä poikkeuksiakin, esimerkiksi HTH, Hiekkala ja Vainio, joilta en muista nähneeni yhtään työtä, joka ei olisi mielestäni viimeistelty, niin erityylisiä kuin ovatkin.
-
Sarjakuvan tekeminen vaatii muutakin kuin yksittäisten kuvien piirtämistä.
Kuvat rohkeasti vain näytille.
-
Sarjakuvan tekeminen vaatii muutakin kuin yksittäisten kuvien piirtämistä.
Kyseenalaistinko tämän?
-
"en julkista parhaita ideoitani jotta niitä ei varasteta".
Yleensä niiden, jotka huolehtii ideoitansa varastettavan, kannattais huolehtia ennemmin, miksei kukaan ole kiinnostunut heidän toteutuksestaan tai sen varastamisesta.
Kyseenalaistinko tämän?
Osuiko arkaan paikkaan?
-
Osuiko arkaan paikkaan?
Olisiko pitänyt?
Ihmettelen vain sitä, että jos joku vähänkään esittää kritiikkiä siitä, että joskus voitaisiin subata gallerioihin muutakin kuin luonnoksia, niin heti tulee kommenttia perään kuten tässä.
Vai ketä Kvaak edustaa? Sarjakuvaluonnostelijoiden sisäpiiriäkö, jonka tekemisiin ei parane puuttua? Edes toiveen muodossa?
-
Sarjakuvan tekeminen vaatii muutakin kuin yksittäisten kuvien piirtämistä.
Kuvat rohkeasti vain näytille.
Toisaalta, ketä palvelee selkääntaputtelu? Ei ketään. Laittamalla sarjakuvaa näytille alistuu samalla siihen, että kritiikkiä tulee ja kaikki kritiikki ei ole mieluista, ei ehkä edes oikeudenmukaista. Jos ei halua kritiikkiä, on turvallisinta pitää ne omat duunit piilossa kunnes ne ovat valmiita tai sitten laittaa tosiaan "luonnoksia" jolloin voi vedota siihen että työ ei ole valmis.
Mutta ei se sillä menolla koskaan olekaan valmista. Jos karttaa kritiikkiä, saa unohtaa haaveet ammattilaisuudesta tai jopa alan koulutuksesta.
(Muistan kuinka aikoinaan, päästyäni lopulta TaiKin Graafiseen Suunnitteluun opiskelemaan, se tuli valtavana oivalluksena: koko ikäsi oot ollut erityinen ja kaikki ovat kehuneet kuinka hyvä sä oot, ja nyt yhtäkkiä olet paikassa jossa ihan kaikki on yhtä erityisiä ja monet vielä paljon sua parempia - ei ihme jos ekalla luokalla joku oppilas tappaa itsensä ihan pelkästä turhautumisesta, kuten kävi, tän uuden havainnon edessä.)
Mitä sarjakuvaan tulee, sarjakuva ei ole erillisiä kuvia ja esimerkiksi ruutujen piirtäminen yksi kerrallaan on äärimmäisen huono tapa. On ihan äärimmäisen tärkeää käsitella koko sarjakuvan kulloinkin näkyvää osaa; sivua tai aukeamaa, kokonaisuutena, luonnosvaiheesta tussaukseen ja väritykseen.
Ihan ekoja sarjakuvia piirrellessäni satsasin aina siihen että sivulla oli yksi niin hyvä kuva että se sai lukijan miettimään, ja muut kuvat olivat sitten niin viitteellisiä ettei niistä voinut lukea kuin tunnelmaa, mutta lukijalle ne antoivat auteur-roolin - luvan kertoa tarina itse päässään ja muuttua tarinan kertojaksi. Tää toimi hyvin. Mutta ne yksittäiset hyvät kuvat eivät olleet sarjakuvaa, sarjakuvaa oli vasta se kokonaisuus.
Kivi
-
Rauhassa vain, ksakke, viestini kohdistui edellisillä sivuilla käytyyn keskusteluun yleistasolla, viestisi vain sattui sopimaan sen asiasisältöön.
Vai ketä Kvaak edustaa? Sarjakuvaluonnostelijoiden sisäpiiriäkö, jonka tekemisiin ei parane puuttua? Edes toiveen muodossa?
Kvaak edustaa koko harrastajakenttää taidoista tai kokemuksesta riippumatta, samoin ammattilaisetkin ovat tervetulleita. Ketään ei siis suljeta ulos sen enempää kuin kielletä tuomasta töitään näytille – kun vain noudattaa asetettuja sääntöjä.
Luonnosten esittämisen pitäisi ennemmin madaltaa kynnystä ja estää gallerian muodostumista vain rajatun joukon, "sisäpiirin", iloksi.
Galleriassa on jokaisella mahdollisuus tuoda esiin työnsä, olivat ne sitten kuinka luonnosmaisia tai hiottuja tahansa. Hieno luonnos ei välttämättä jää viimeistellyn version varjoon, onhan monella mestarillakin hyvin luonnosmainen tyyli.
Harva tuskin laittaisi jatkossakaan esille ruutupaperille sutaistua mustekynätyötä, joten siinä mielessä luonnoksilla on hyvin sijansa galleriassa.
-
Galleriassa on jokaisella mahdollisuus tuoda esiin työnsä, olivat ne sitten kuinka luonnosmaisia tai hiottuja tahansa. Hieno luonnos ei välttämättä jää viimeistellyn version varjoon, onhan monella mestarillakin hyvin luonnosmainen tyyli.
Toki toki, mutta kun monet eivät muuta subbaakaan kuin luonnoksia ja olisi mielenkiintoista nähdä, millainen olisi se viimeistelty jälki. Sillä kyllä luonnoksen ja viimeistellyn työn erottaa vaikka tyyli olisikin luonnosmainen.
Missä olette nähneet niitä julkaisua karttavien pöytälaatikkopiirtäjien töitä, joista edellä oli puhetta?
-
tuovat julki vain ne, jotka ovat
a) ekstroverttejä nenillehyppijöitä
b) itsekritiikittömiä onnellisia hölmöjä
Minä! MinäMinä minä!
täällä !
Äänestäisin itseäni Parhaaksi!
Puutun listalta, en voi äänestää itseäni. Voisin jos en puuttuisi. Kukaan muukaan ei sitä puolestani tee !
-
Missä olette nähneet niitä julkaisua karttavien pöytälaatikkopiirtäjien töitä, joista edellä oli puhetta?
Pikaisesti lueteltuna, sellaista matskua jota voisin ottaa Japan Pöpiin siltä istumalta, olen bongannut sarjakuvatyöpajoissa, sarjakuvakursseilla, coneissa myyntitiskillä, ja netissä.
Yhdellä rima kulkee pöytälaatikon kahvassa, toisella omakustanteen kaupustelemisessa, kolmannella nettigalleriassa. Näillä, joilla on pikaisestikin silmäiltynä potentiaalia, on se yhteinen piirre, jonka muotoilisin reippaasti säännöksi asti: he eivät ole ikinä niitä, jotka oma-aloitteisesti ja aktiivisesti tarjoilisivat tekemisiään. En kuvittele ollenkaan, että edustamani lehtiriepu olisi mikään maailman paras tarjous, mutta kun he eivät tunnu tarjoavan muillekaan.
Siihen on varmasti monia syitä. Yhdet sanoo suoraan, että he eivät halua edes yrittää sarjakuvaa, vaan piirtävät mieluummin pinuppeja. Toiset katsovat että he eivät ole vielä valmiita. Kolmannet tykkäävät, että on kivaa myydä omakustanneläpyskä, jota harva koskaan näkee, koska se on turvallista harrastamista, jossa ei joudu turhan päiten alttiiksi. Hurjapäisimmät saattavat perustaa sarjakuvablogin, johon tulee täsmälleen kaksi entryä, ja sitten he pakenevat paikalta.
Tämä suositussa sarjassamme "Asioita, jotka olen pannut usein merkille."
Turha ihmisiä on pakottaa sellaiseen, mitä he kertakaikkiaan eivät halua. Silti se on minusta harminpaikka.
-
Näillä, joilla on pikaisestikin silmäiltynä potentiaalia, on se yhteinen piirre, jonka muotoilisin reippaasti säännöksi asti: he eivät ole ikinä niitä, jotka oma-aloitteisesti ja aktiivisesti tarjoilisivat tekemisiään. En kuvittele ollenkaan, että edustamani lehtiriepu olisi mikään maailman paras tarjous, mutta kun he eivät tunnu tarjoavan muillekaan.
Ehkä he eivät tiedä lehdestäsi (mikä se muuten on?). Tai muistakaan lehdistä. Maksatteko te julkaisupalkkioita?
Ainakin omalla kohdallani olen huomannut että tekeminen ja kentän seuraaminen eivät onnistu samanaikaisesti. Mulla on sarjakuvahyllyssä pitkiä monen vuoden aukkoja ahkerimmilta piirtämisvuosilta, ja taas "kuivempina" vuosina tulee hankittua joka ainut pienlehti ja valtavirran bulkkikin. Tää ei tietenkään ole mikään sääntö, mutta itsestäni olen näin huomannut.
Olisi varmasti erinomainen ajatus jos jollakulla olisi tarmoa ja intoa kerätä nousevien tekijöiden töitä ja järjestelmällisesti joko julkaista niitä tai ehkä myös välittää niitä muille halukkaille julkaisijoille. Tekijöiltä itseltään tuo ei varmasti onnistu, mutta jonkun se on tehtävä. Mä olen ikuisesti kiitollinen, että Toni Jerrman otti hyvänä ystävänä tuon vastuun mun piirtämiseni kanssa, muuten en olisi ikinä saanut muutettua harrastusta uraksi ja elämäntavaksi. Kiitos, Toni.
Kivi
-
Turha ihmisiä on pakottaa sellaiseen, mitä he kertakaikkiaan eivät halua. Silti se on minusta harminpaikka.
No, Suomessa nyt on vaikea sarjakuvalla elää tai ylipäätään saada sitä ns. levitykseen... Ja jos saakin niin yleisöä ei aina ole. Ja jos ulkomaille lähtee on vastassa vielä kovempi kilpailu. Totta sekin ettei moni ole vielä ihan oikeasti valmis, joskus on syytä odottaa taitojen karttumista ennen kuin aloittaa kunnianhimoisen julkaisemisen. Sinänsä sääli että monella piirtäjällä ei ole mahdollisuutta panostaa kehittymiseen. Ja sitten olen samaa mieltä, sääli että on niin monia piirtäjiä, joita julkaiseminen ei edes kiinnosta. Ja toisia kiinnostaisi mutta itsetunto ei riitä.
edit: Ai joo, pitää vielä tarkentaa ennen kuin joku tulee sanomaan ettei sarjakuvalla tarvitsekaan elää ja sitä voi tehdä muutenkin vapaa-ajalla... Kunnianhimoisiin yrityksiin ei aina löydy aikaa tai voimia oikeiden töiden jälkeen, joten moni piirtää sen takia mieluummin harrastuksena pöytälaatikkoon tai dA:han. Onhan se aivan eri asia panostaa johonkin kunnolla kuin tehdä sitä silloin kun pystyy tai ehtii.
-
MItä täällä kohkataan? Kyseessähän on tietenkin puhtaasti makuasioihin perustuva suosituimmuusäänestys. Ei tätä kai niin tosissaan tarttis ottaa.
Itse äänestin Tarmo Koivistoa.
-
Ehkä he eivät tiedä lehdestäsi (mikä se muuten on?). Tai muistakaan lehdistä. Maksatteko te julkaisupalkkioita?
Maan pienin lehtipistejulkaisu, ei mitään sellaista mitä vanhojen Kvaakin setien tarvitsisikaan tietää. Kaikille avustajille maksetaan, surkeasti. Loput aiheesta omassa ketjussa (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,9020.0.html).
Toisaalta Aura jaksoi piirtää viisi vuotta niihin lehtiin. Sitä ei ihan jokainen tee.
Mikä äänestys?
-
Tuon listan perusteella Suomessa tekee albumeita ja piirtää jatkuvasti sanomalehtiin, aikakauslehtiin ynnä muihin julkaisuihin joukko ulkomaalaisia hyviä sarjakuvapiirtäjiä. Onpa eräs heistä palkittu tänä vuonna Puupää-hatullakin.
-
Toisaalta Aura jaksoi piirtää viisi vuotta niihin lehtiin. Sitä ei ihan jokainen tee.
Harvassa ovat ne lehdet jotka julkaisevat säännöllisesti neljän sivun sarjakuvaa. Sellainen julkaisuympäristö ei ole mikään itsestäänselvyys, vaikka levikki onkin pieni.
-
Toisaalta Aura jaksoi piirtää viisi vuotta niihin lehtiin. Sitä ei ihan jokainen tee.
No, jos ajatellaan kuinka moni ihan ammattimainen sarjakuvapiirtäjä on kymmeniä vuosia piirtänyt ilman palkkiota Tähtivaeltajaan tai Sarjariin...
Mitä julkaisuusi tulee, niin onnea sille. Mulla ei tosiaan tutka hälytä sanan Japani kohdalla, vaan mulle myös Japanissa tehty sarjakuva on nimeltään sarjakuvaa, ja lähinnä jotkut klassikot on tullut luettua ja katsottua läpi, en siis seuraa manga-aaltoa, ja ehdottomasti en katso lauantaisin piirrettyjä. En ole kohderyhmää.
-
Toki toki, mutta kun monet eivät muuta subbaakaan kuin luonnoksia ja olisi mielenkiintoista nähdä, millainen olisi se viimeistelty jälki.
Jep.
Minäkin olen jäänyt kaipaamaan muutakin kuin pinuppeja ja luonnoksia.
Enempi sarjakuvia galleriaan hyvät piirtäjät, jookos?
-
Enempi sarjakuvia galleriaan hyvät piirtäjät, jookos?
Joo, ja
Enempi sarjakuvia galleriaan hyvät piirtäjät, jookos?
;)
Kivi
-
Nyt kyllä täytyy kopata Lönkkaa ja Kiveä. He ovat oikeilla linjoilla mielipiteissään. Tosiaan,,,enemmän sarjakuvia Galleriaan. Tunnustan tämän puutteen omissa tuotoksissani, mutta monella muulla taitaa olla sama ongelma. Sarjakuvan tekeminen on niin haasteellinen projekti ettei se ole aivan yksinkertainen juttu. Luulen, että useilla tämänkin bitti-maailman kirjoittajista suurin kynnys ja myös ehdottomasti vaikea sellainen on seuraava: pitää löytää käsikirjoitus ensiksi. Ei VOI piirtää jos ei ole kunnollista käsikirjoitusta. Eli tämä asia kyllä pitää ottaa huomioon Minulla on ollut sama ongelma. Laittaisin heti sarjakuviani jos mulla olisi toimiva kässäri. Käsikirjoitukset osuudessa laitoin pari intiaaniaiheista ja olisin odottanut enemmän palautetta jotta olisin voinut oppia palautteista ja kommenteista. Molemmat asiat opettavat tulemaan paremmaksi. Kyllä minä osaan kirjoitta, mutta se, että siihen rupean, vaatii enemmän motivaatiota kuin piirtäminen. Ja uskon vakaasti, ettei monikaan tämän foorumin ihmisistä koe kirjoittamista, ett tää on mun juttu. Kyllä siinä käy päinvastoin. Se on minusta syy, miksi sarjakuvien osuus kvaakkilaisten tuotannossa on niin suppea.
-
Eihän tuonne Galleriaan (sen ruudulla antamaan tilaan) edes mahdu mitään kunnon sarjakuvasivua. Monikaan ei tee korkkariformaattin. Tyhmää alkaa mihinkään minikokoon juttujaan survomaankaan tämmöisen takia. :) No, strippailijat on tietenkin erikseen.
-
Eihän tuonne Galleriaan (sen ruudulla antamaan tilaan) edes mahdu mitään kunnon sarjakuvasivua. Monikaan ei tee korkkariformaattin. Tyhmää alkaa mihinkään minikokoon juttujaan survomaankaan tämmöisen takia. :) No, strippailijat on tietenkin erikseen.
Tuo kokokysymys on kieltämättä ihan totta. Jätin muutamankin sivun mittaisen novellin julkaisematta, kun A4 -kokoon tehdyn sarjiksen tekstit menisivät ihan lukukelvottomiksi. A5 koko puolestaan toimii hyvin. Paperijulkaisun kannalta olisi vaan kiva tehdä työt vähintään B5-kokoon eikä A5:een.
Aiheeseen: Koivisto ehdottomasti.
-
Aluksi aattelin laittaa Jarlan mutta sitte ku näin Kunnaksen nimen oli pakko vastata se. :D
-
Ketjun vitsi onkin tässä; suurimmalle osalle äänestäjistä lista ei oikeastaan olekaan se kuka on suomen paras piirtäjä (mikäli tällaisilla on mitään muuta virkaa kuin antaa tekosyy juupas-eipäs väittelyihin), vaan kuka on paras piirtäjä jonka sinä tiedät.
Joissain tapauksissa epäilen ihmisten äänestäneen sitä ainoaa piirtäjä jonka he tietävät..
-
Toivon, ettei tälläistä epäjohdonmukaista ja vääryyttä joillekkin sarjis-taiteilijoille tekevää äänestystä enään tulisi ainakaan tämän muotoisena. Oikeastaan kukaan meistä ei voi sanoa, kuka on Suomen paras sarjakuvapiirtäjä, koska kysymys on henkilökohtaisista mielipiteistä. Ja sehän tarkoittaa ihaan sitä, mistä itse pitää ja mitä sarjakuvaa lukee.
Huvittavaa, että suurin osa äänestäjistä on sanonut, että joo, se ja se on paras, mutteivat ole perustelleet miksi näin on? Miksi joku on paras ja mikä hänestä tekee sellaisen? Ne olisivat olleet hyvin tärkeitä pointteja kokonaisuutta ajatellen. Siksi pidän tätä äänestystä koko kvaakin historian kvaakillisimpana fiaskona >:D :'(.
-
Toivon, ettei tälläistä epäjohdonmukaista ja vääryyttä joillekkin sarjis-taiteilijoille tekevää äänestystä enään tulisi ainakaan tämän muotoisena.
Nyt kiinnostaisi tietää, että mitä vääryttä tällainen lista tekee joillekin sarjakuvataiteilijoille? Onhan tällaisia listoja ja äänestyksiä vaikka miten paljon eri aloilta.
-
Näitä äänestyksiähän on tosiaan netti ja muu media pullollaan, ja jos joku taiteilija hermostuu siitä ettei nimeä ole mainittu tällaisessa tai ei ole saanut tarpeeksi ääniä, niin ilmoittautukoon, lienee parempi että en edes lue kyseisen henkilön tuotoksia koska varmastikin lukisin niitä väärin.
Enkä myöskään oikein ymmärrä ajatusta että äänestääkseen tällaisessa pitäisi olla nähnyt jokaisen suomalaisen tekemiä sarjakuvia voidakseen sanoa absoluttiisesti että tässä se on, Suomen paras sarjakuvapiirtäjä (tai ymmärrän mistä se logiikka tulee mutta en pidä sitä järkevänä).
Nojoo, itse en edes äänestänyt vaikka keskustelua hieman lueskelinkin...
-
Enkä äänestänyt minäkään. (Näytän äänestäneen joskus anno dazumal jotakuta, enkä sitä vakavasti ota)
Asiasta toiseen virinnyt keskustelu sen sijaan on ollut kiinnostavaa.
-
Niin Mara. Haluan selittää mitä tarkoitan. Vääryyttä siinä mielessä, että jokainen noista listassa olevista taiteilijoista ovat kyvyiltään ja taidoiltaan niin erilaisia ja tasoisia, että tässä mielessä on kyllä vääryys sanoa, että joku noista on paras. Tuo lista ei ole verrannollinen taiteellisessa osaamisessa kenenkään henkilön yhteydessä. Kuten totesin, he ovat niin eri tyylisiä graafisesti ja lahjakkudessa. Joku voi olla hyvä piirtämään, mutta se ei pelkästään riitä jos ei käsikirjoitus ole hyvä. Onko tämän listan tarkoitus siis kiinnittää huomio piirtäjän taitoihin (ilmeisesti otsikosta päätellen) vai pitäisikö kiinnittää huomiota kokonaisuuteen jossa arvioitaisiin koko teoksen välittämää informaatiota, johon sisältyy taide, käsikirjoitus ja itse albumi fyysisenä.
Ja toinen mitä tarkoitin oli se, jonka olen jo toistanut täällä. Listasta kyllä puuttuu nimiä, joiden soisin siinä olevan. Siksi koska lista on vanha ja minusta puutteellinen, äänestys tulos ei ole oikeudenmukainen. Se ei ole sitä nytkään niiden osalta, jotka ovat saaneet eniten %:teja. Toisaalta sellaisen listan tekemiknen olisi ollut vaikea ja haasteellinen tehtävä ja siitä olisi saattanut tulla hallitsemattoman pitkä. Hmm....olipa hyvä pointti!
Mutta ehkä tein sen virheen itsekkin, että äänestin...mutta tehty mikä tehty.
Sanon loppu kaneettina tähän hyvään topikkiin osaltani vaa sen, että taiteellisesti listan ehdoton ykkönen on Veikko "Joonas" Savolainen ja Tove. Olen jo perustellut miksi vannon Joonaksen nimeen. Kyllä se taiteellinen panos on aivan eri maata kuin yhdelläkään muulla tuossa listassa.
Mutta keskustelu on asian tiimoilta ollut asiallista ja rakentavaa. Hieno homma!
-
Noo, eihän näitä tällaisia tarvitse niin vakavasti ottaa... Missä menee raja kuka on "ammattimainen" ja ketä ei lasketa piirtäjäksi? Ei sitä oikein voi vetää. Eikä kahdesta täysin erilaisesta piirtäjästä voi sanoa kumpi on parempi. Kaikista tällaisista äänestyksistä (oli ne sitten tehty tosissaan tai trollaustarkoituksissa) puuttuu aina ihmisiä jotka sinne kuuluisivat ja ne pyörivät aina äänestäjien mieltymysten ympärillä. Hauskuuden takiahan näitä äänestyksiä tehdään, samaa tasoa kuin ne "Mikä on paras mangasarja? a) Naruto b) Bleach c) Ranma 1/2 d) Salapoliisi Conan?"
Siitä olen kyl samaa mieltä että tässäkin ketjussa tuli mielenkiintoista keskustelua. :D
-
Niin Mara. Haluan selittää mitä tarkoitan. Vääryyttä siinä mielessä, että jokainen noista listassa olevista taiteilijoista ovat kyvyiltään ja taidoiltaan niin erilaisia ja tasoisia, että tässä mielessä on kyllä vääryys sanoa, että joku noista on paras.
Tässä ketjussa kyse on subjektiivisesta mausta. Kuka sinun mielestäsi on paras sarjakuvapiirtäjä, ei universaalista totuudesta. Omilla mieltymyksillä ei välttämättä ole mitään tekemistä teknisten vaatimusten tai taitojen kanssa. Eikä tarvitse ollakaan.
Tämän ketjun tarkoitus on siis herättää keskustelua siitä, mistä itse kukin pitää. Se, että mukaan on ympätty äänestys, ei muuta tätä asiaa. Eikä se tee ihmisten valinnoista epäreiluja.
Äänestyksessä olen näköjään antanut ääneni Kari Leppäselle, joka varmaankin on ollut jonkinlainen kompromissiratkaisu. Suomalaisista piirtäjistä kun en kovinkaan paljoa pidä verrattuna amerikkalaisiin tusinataiteilijoihin. Mutta jos Tiitu piirtäisi supersankarisarjakuvaa, niin olisi kyllä kova sana.
-
Mutta jos Tiitu piirtäisi supersankarisarjakuvaa, niin olisi kyllä kova sana.
Se ois kyllä näkemisen arvoinen juttu. Tietenkin Tiitun asenteella tehtynä olisi oma makunsa vielä touhussa.
-
Se ois kyllä näkemisen arvoinen juttu. Tietenkin Tiitun asenteella tehtynä olisi oma makunsa vielä touhussa.
Tiituhan voisi tehdä vaikka Ihmenaista. Varmaan saisi hahmosta irti vaikka mitä. Kyllä minä ainakin ostaisin.
-
Tmielone, Empuska ja Veli Loponen aloin pohdiskelemaan tuota konseptia Tiitu Takalon piirtämästä supersankarisarjakuvasta, mietin että miltä se mahtaisi näyttää kunnes pamahti päähän että jotain sen näköistä olen jossain nähnytkin. Onneksi artistilla on galleria sivuillaan josta pystyin varmistaan että näin asia on. (No, siis yksi strippi ja sen kaksi ensimmäistä kuvaa)
Ks. Liite, lähde: http://www.tiitutakalo.net/tulva-amnesty-galleria.htm
-
Muuten samaa miletä, mutta:
(No, siis yksi strippi ja sen kaksi ensimmäistä kuvaa)
ihan koko strippi on sitä. tai sitten on erittäin kapea kuva lajityypistä.
-
Muuten samaa miletä, mutta:
ihan koko strippi on sitä. tai sitten on erittäin kapea kuva lajityypistä.
Hyvä huomio, tai siis perkele tuota tulkintaa en miettinytkään miettiessäni että miten viestiäni tulkitaan. ::)
Itseasiassa ajattelin että ilman tarkkaa rajausta mihin tavallaan kehoitan kiinnittämään (tai ilmaisen mihin itsen ensisijaisesti kiinnitin) huomiota tuo asiayhteydestään irroitettu strippi saatettaisiin kokea jonain kannanottona supersankareista tms. että yritän sanoa jotain. Mutta toisinpa kävi...
Alunperin ajattelin jopa että irroittisin yhden ruudun ilman tekstiä esimerkkinä että sehän voisi sellaisenaan olla jostain Wonder Womanista, eli halusin fokusoida huomion kuvaan enkä viestiin.
Päädyin tosin siihen että koko strippi on parempi kiinnittää viestiin ja mainita lähde ja kirjoittaa viesti siitä mihin kiinnitin huomiota.
-
Vaikka taa lista ois kuinka laadittu v.2003 niin miten siita silti voi puuttua Matti Hagelberg? >:(
Hyvaa Vappua kaikille lurjuksille <3
-
Lisää käsittämättömyyksiä: vuodesta 2003 lähtien listalta puuttuneet Sami Toivonen ja Tommi Hänninen.
-
Kai Juba Tuomala nyt ekana mieleen tulee.
Ehkä kun se lukee tuolla ensimmäisenä :)
-
Alalle on tuonkin listan laatimisen jälkeen tullut ainakin tusina lisää, mutta Jope on edelleen Suomen paras, eikä meillä muita aitoja sarjakuvapiirtäjiä olekaan, kun Joonaskin jää eläkkeelle. Pieni maa ja silleen.
-
Alalle on tuonkin listan laatimisen jälkeen tullut ainakin tusina lisää, mutta Jope on edelleen Suomen paras, eikä meillä muita aitoja sarjakuvapiirtäjiä olekaan, kun Joonaskin jää eläkkeelle. Pieni maa ja silleen.
Timppa.
-
Timppa.
Timppa on sarjakuvakuvataiteilija! Kuten mm. Soljakin!
Mutta tarkoitin että sellaista koko sielultaan sarjakuvapiirtäjää kuin Jope ei tästä maasta löydy.
-
jahas, VesaK. tietää KAIKKIEN suomen sarjakuvapiirtäjien sielut ja pystyy niitä arvioimaan, arvottamaan ? Sielulla ei oo mitääntekemistä HYVÄN piirtämisen kanssa,huonoja piirtäjiä tämä maa on pullollaan, koska muoti on sen"taiteelisen ilmaisun ja tarinankerronnan pyhäksitekevän ilmaisun" puolella...
Mielestäni koko sielua EI EDES ole olemassa, kuin kristittyjen märissä unissa taivaasta,pöh(köä!)! ;) Onkohan mulla oikeus OMIIN mielipiteisiin Tässäkään ketjussa...(?).
"Timppa",hahaha, ai se kun piirtää sarkajuvaa "Minun elämäni" jossa on pitkä, laiha ja viisahko mies , poistettu henkilökohtaisuuksia YP
(Lähes) jokainen piirtäjä pitänee itseään parhaana piirtäjänä, ainakin omassa hiekkalaatikossaan, niin minäkin.
Monella ei-piirtävällä ei ole tietoa,kykyä,perusteluja eikä perspektiivintajua mihinkään suuntaan, se että pitää jostain/jonkun tyylistä ei tarkoita että se olisi hyvää, tahi paras.Tällä logiikalla kyllä myydään albumeja ihmisille joille kelpaa "suosituin ja paras" ! ;)
Ja eihän tämä ole mikään hiihtokilpailu; ekana maaliiin tullut ei voitakaan.
-
Timppa on sarjakuvakuvataiteilija! Kuten mm. Soljakin!
Hmm. Ettei olis likinäköfiltteri päällä, kuten Joukollakin. Mennäänpä 70-luvun alkupuolelta eteenpäin niin löytyy nuoruudensarjikset, Kutka, KU viikkarin koko kuvituspuoli, Häjyt, albumit ja kaikki mitä vuosiin mahtuu. On musta hienoa että joukkoon sopii myös filosofisesti ihmisen minuuden olemusta puntaroiva sarja, pidettiinpä siitä tai ei.
Mutta tarkoitin että sellaista koko sielultaan sarjakuvapiirtäjää kuin Jope ei tästä maasta löydy.
Nyt mennään vaarallisille vesille. Lähdetäänkö arvottamaan työn määrän, tuloksen, taiteellisen näkemyksen vai stahanovilaisen työkurin mukaan. Sais jäädä arvioimatta.
Erityinen kari uhkaa vielä sittenkin kun aletaan yhteismitallisesti punnita tekijöitä jotka mittaavat tuotantoaan tuhansissa sivuissa, ja tekijöitä joiden tuotanto pyörii sadan sivun huiteilla. Miten luovuus jakautuu, tuleeko monenlaista?
Mun mielestäni tällaisen keskustelun voi hyvin jättää käymättä. Kaikki jotka teemme sarjakuvaa työksemme, taputetaan itseämme selkään. Hullun hommaa, ihan paras ammatti, taloudellinen katastrofi.
Kivi
-
filtteriä ei linsseissäni ole.Pitkänäköisyyteni riittää kauemmas kuin itseäni nuoremmilla, väittäisin. Eihän tässä mitään työnsankaria valita tai etsitä!?!Kerronnan ja ruutujensuunniteluntoimivuus, ei minusta tarkoita hyvää piirtämistä, eikä etenkään tussiterään jumiutuminen ja heikkojen vesivärjäilyjen, horjuvan kännisten viivojen "daideellisuus" ,näköjään huumaa toiset.Ja näin on hyvä,Kivi, ei meidän tarvitse olla samaa mieltä! :)
Mun listani hyvistä PIIRTÄJISTÄ on edelleen Tietäväinen,Koivisto, Savolainen,Hagelberg,Leppänen,Murtosaari, ei ehkä just tässä järjestyksessä...
itseni poisjääväten! ;)
-
Mun listani hyvistä PIIRTÄJISTÄ on edelleen Tietäväinen,Koivisto, Savolainen,Hagelberg,Leppänen,Murtosaari, ei ehkä just tässä järjestyksessä...
Jos ihan teknisestä etevämmyydestä puhutaan,
saattaisin sadetakin kauluksen korville nostaen huomiota herättämättömässä kirjekuoressa väärällä lähettäjänimellä ottaa esiin myös viivankäytöllään aikanaan suurehkon vaikutuksen tehneen Pahka-aikaisensa idolini Jouko Nuoran nimen.
-
Nämä tämmöiset kyselyt ovat tietysti "leikkimielisiä", koska mitään todellista mittapuuta ei ole eikä voi olla olemassa. Ei siis tosikoille.
Mutta on se silti Jope.
-
Nämä tämmöiset kyselyt ovat tietysti "leikkimielisiä", koska mitään todellista mittapuuta ei ole eikä voi olla olemassa. Ei siis tosikoille.
Mutta on se silti Jope.
Niinpa niin, totta suollat.
Otsikko voisi olla: Suomen paras sarjakuvapiirtaja (ihan absoluuttisen ikioma mielipide, anteeksi jos saan luvan)?
Ma tykkaan monista, mutta heissakin kaikissa on jotain arsyttavaa. Nuorena parhaat oli mun mielesta Koivisto ja Kunnas, nyt ehka...piip...piip...piip.
-
Kerronnan ja ruutujensuunniteluntoimivuus, ei minusta tarkoita hyvää piirtämistä, eikä etenkään tussiterään jumiutuminen ja heikkojen vesivärjäilyjen, horjuvan kännisten viivojen "daideellisuus" ,näköjään huumaa toiset.Ja näin on hyvä,Kivi, ei meidän tarvitse olla samaa mieltä! :)
Mun listani hyvistä PIIRTÄJISTÄ on edelleen...
Jos mennään subjektiiviseen makuun eli siihen mistä itse tykkää, niin mulle tärkeintä on hyvä dynamiikka, elävä viiva, hyvä kerronta ja sitten se että ottaa mallit siitä mitä itse näkee/kokee eikä siitä mitä muut tekee.
Sun listas on muuten Tapea lukuunottamatta eri kuin mun. Koivisto on mullakin. :-)
Mun lista alkaa kronologisesti Tove Janssonista ja loppuu Tiitu Takaloon, kun en oo ihan uusinta sarjakuvaa pystynyt seuraamaan. Se on kyllä pitkä lista muuten.
-
Entäs Lars Jansson joka piirsi Muumeja 15 vuotta?
Missä ovat Martti Sirola, Ari Kutila, Petteri Tikkanen, Johanna Tolonen, Ilpo Koskela, Mari Ahokoivu, Mika Svensk, Kalervo Palsa, Solja Järvenpää, Jouko Nuora, Tommi Musturi, Tuuli Hypén, Aapo Rapi, Harri Pystynen ja puupääpalkitut (http://fi.wikipedia.org/wiki/Puup%C3%A4%C3%A4hattu)Tiina Pystynen, Matti Hagelberg, Kari Suomalainen, Timo Aarniala, Touko Laaksonen, Erkki Tanttu jne.? Entäpä Puupään luoja Ola Fogelberg itse ja hänen tyttärensä Toto? Tai suomalaistunut Stéphane Rosse?
Myönnettäköön että selasin ketjun melko pikaisesti. Jotkut noista lienevät jo mainittu muutoin, mutta listalla he eivät kuitenkaan ole. Listalta puuttuu niin moni nimi ettei äänestykseen jo sen takia voi ottaa osaa. Yhtälailla tein vääryyttä niille joita en yllä maininnut.
Lisäksi makuasiat ovat makuasioita ja omatkin mieltymykset vaihtelevat. Toisinaan pidän jonkun erinomaisesta viivasta, toisinaan niinkin yksinkertaisen kuuloisesta asiasta kuin ihmisten (mittasuhteiden ja asentojen) onnistuneesta kuvauksesta, toisinaan pelkkä tikku-ukko huumori on parasta. Arvostellako taidetta kokonaisuutena vaiko vain piirtämiskykyä? Onko kaikki raaputtajat tai sivellintä käyttävät hylättävä koska he eivät "piirrä"? Eli vain yhden nimeäminen on myös tästä syystä mahdotonta, pidän useista sarjakuvista.
Ehkäpä äänestys voisi olla "Paras edesmennyt suomalainen sarjakuvataiteilija", niin eipä tulisi kenenkään elävän taiteilijan mieltä pahoitettua siksi ettei tämä ole listalla. Keskeneräistä uraa on vähän paha arvostella. Tokkopa kukaan sentään haluaa lopettaa uraansa päästäkseen sellaiselle listalle. Eikä itseään voisi äänestää...
::)
-
Ihtehän oisin antanut ääneni Hannu Lukkariselle.
Pidän aivan tavattomasti siitä 'kolmiulotteisesta' mustavalkoisesta joka näyttää niin helpolta ja yksinkertaiselta. Siihen voi hetken katseltuaan sukeltaa sisään.
-
Suomesta löytynee esimerkiksi 500 varteenotettavaa sarjakuvapiirtäjää. Se, että ei ole julkaistu painettuna tai ettei ole yleisesti tunnettu, ei kerro mitään laadusta.
Petteri Tikkanen osaa. Lukkarinen oi niin osaa. Petra Nordlund, Joiku Rauhala, Jasmin Leinonen osaavat piirtää sarjakuvaa.
Eikö Nissinen ole mitään? Henri Tervapuro ainakin. Salla Huttunen on etevä. Juha Harju, Jari Vaara, Aura Ijäs, Verna Jääskinen, jopa Jukka Tilus piirtää hyvin jos viitsii.
Olli Hietala on nero. Kyllä Miisa Lopperikin pärjää. Miukki Kekkonen! Ah, ja Mikko Mäkelä. Mutta Noora Kivisilta... ja Hanna Koljonen. Sallamari Rantalan albumia odottelen, Vizin kustantama. Pidän Elina Tiilikankin tyylistä. Tässä nyt muutama mieleen tullut.
-
Suomesta löytynee esimerkiksi 500 varteenotettavaa sarjakuvapiirtäjää. Se, että ei ole julkaistu painettuna tai ettei ole yleisesti tunnettu, ei kerro mitään laadusta.
Ei, mutta jos useiden vuosien yrittämisen jälkeen ei edelleenkään pääse suosioon niin se kertoo ehkä jotain. :)
Mut joo, ei tällaisia listoja pitäisi liian vakavasti ottaa. Vähän samaa tasoa kuin nuo "Mikä on paras manga? a) Ranma 1/2 b) Salapoliisi Conan c) Akira"
-
Sallamari Rantalan albumia odottelen, Vizin kustantama.
Kustantaja näky olevan Viper comics.
-
leikkimielisesti ketään haukkumatta kommentoisin että olikos tässä tarkoitus luetella KAIKKI suomen sarjakuvapiirtäjät vai PARAS?!? :police:
Todellisia mittapuita hyvälle tai parhaalle piirtäjälle löytynee vaikka kuinka, vaikka jos laitetaan kaikki piirtämään samaa hahmoa/ihmistä/eläintä samaan aikaan ja samoilla välineillä samassa tilassa,ja sitten katsotaan kuka piirsi parhaiten/näköisemmän/hauskimman, eiku ei hauskinta ,ku tässä etsitään PARASTA! :)
...ai mutta kuolleet piirtää nykyään vähemmän kuin elävät ! >:D
-
Sanoisin että parasta ei ole olemassa. Vain niitä jotka kuuluvat kaikki A-luokkaan, kukin omalla tavallaan.