Niin siis väkivaltaahan ilmenee muutenkin kuin fyysisenä ilmentymänään.
Siinä mielessä suurin osa kertomuksia lähtökohtaisesti rakentuu sille.
Kuitenkin tuntuu siltä että realismi on moraalisesti oikea ratkaisu, ja tulee vähän huono omatunto jos alkaa leikitellä aiheella... Voiko olla eettisesti vastuullinen sarjakuvanpiirtäjä ja piirrellä hauskaa ja tyylikästä toimintaa?
voi ainakin minusta.
Mutta se edellyttää että itse kertomus ei suhtaudu väkivaltaan vain halpana ratkaisuna tai yksiuloitteisesti.
Se on kyllä paljon helpompaa kirjoittaa ja hauskempaakin usein.
Realismin tuominen väkivaltakuvaukseen on aina iso plussa.
sarjakuvista esimerkkeinä tulee vaikkapa Corto Malteset joissa on väkivaltaa, jopa rakenteellista sellaista, mutta sitä ei ylevöitetä.
Corto itse ratkoo toisinaan voimakeinoin, mutta ei aina ja Rasputinin ja Kus ovat hahmoina kovinkin väkivaltaisia veikkoja, mutta silti aitoja ihmisiä.
Väkivaltakuvauksessa peräänkuuluttaisin Vachssin ja aliarvostetun Stephen Hunterin ratkaisuja. Vaikka molemmat sortuvat kirjoissaan(Vachssin kohdalla sarjakuvissakin) ajoittain fetisistiseenkin kuvaukseen ei se ole silti ala-arvoista.
Varsinkin Hunterin pelottavat hot springs ja dirty white boys ovat käsittämättömän julmia väkivaltaa tihkuvia kuvauksia, ihmisyydestä ja sen ongelmista tinkimättä.
Väkivallan ihannointi karisee monessa kohtaa.
Hot springsin lainvalvojien iskussa rikollisjoukon tukikohtaan on hyvä esimerkki: poliisiryhmän äijäimäisen pahojen poikien niputuksen sivuoire; luoti ei pysähdy "pahaan tyyppiin" eikä edes seinään, eikä viereiseen seinään, eikä edes vastapäisen talon seinään, eikä sivulliseen perheenäitiinkään.
eettiset valinnat korostuvat siinäkin, mutta jos ei voi sarjakuvissa käsitellä moraalisia ongelmia ja eri ratkaisumalleja, niin missä sitten?