Rovaniemeläisen Rovala-Opiston keväällä 2008 sisäänajettu ja kulmansa hionut sarjakuvalinja hakee uusia opiskelijoita lukuvuodelle 2008-2009.
Sarjakuvien maailma on avara. Sen mahdollisuudet kuvan ja sanan yhdistävänä taiteen- ja viihteenlajina ovat moninaiset ja sen ilmaisuvoima tunnustetaan. Samoin kuin perinteinen kirjallisuus, myös sarjakuva voi olla kevyttä ja vitsikästä – tai vakavaa ja pohdiskelevaa. Tyylisuuntia, tekniikoita ja aihealueita on monipuolisesti ja mielikuvituksella on rajaton temmellyskenttä!
Rovala-Opiston sarjakuvalinjalla perehdymme sarjakuvien tuottamiseen monin tavoin. Piirtäminen ja siinä parantuminen on olennaista, lisäksi tulevat tutuiksi työvälineet, kuvallinen kerronta ja käsikirjoittaminen sekä omien töiden käsittely digitaalisessa muodossa, unohtamatta sarjakuvan historiaa ja erilaisia ilmenemismuotoja maailmalla. Opetuksessa keskeistä on tukea piirtäjän omaa ilmaisua, mutta kehittää monipuolisesti hänen kuvaamataitoaan myös maalaamisen ja mallista piirtämisen aloilla. Näkyvyyden hankkimiseksi ja taiteellisten kykyjen tutustuttamiseksi ulkomaailmaan toteutamme oppilinjalla ulkoisia projekteja sanomalehtisarjakuvasta erilaisiin kuvitustehtäviin, julkaisemme töitä blogissa Internetissä sekä pidämme näyttelyn Rovaniemellä. Oma osansa oppimäärässä on vielä taloudellisten ja ammatillisten tekijöiden tuntemisella, joihin lukeutuu mm. tekijänoikeus, verotus ja apuraha-mahdollisuudet. Lopuksi paneudumme jatkosuunnitelmiin ja koulujen ennakkotehtävien työstämiseen.
Sarjakuvalinja antaa eväät työllistyä tai hakeutua alalle jatko-opintoihin. Tervetuloa hyödyntämään kykyjäsi!
http://sarjakuvarovala.blogspot.com/katso lisätiedot ja hakuojeet:
www.rovala.fi