Pauna media group jatkaa julkaisuohjelmaansa, tällä kertaa vuorossa Pantheon high.
Alun perin tokyopopin manga, puristiotakuille pseudo-, kertoo nimensä mukaisesta koulusta nykyajan Los Angelesissa ja niin opettaja- kuin oppilaskuntakin koostuvat mytologisista hahmoista tai näiden jälkikasvusta.
Ensimmäisen sivun repliikki: " minun isäni on kuoleman jumala. Mikähän sinun ongelmasi on?" lupasi parempaa kuin lopputulos on.
Paul Benjamin tuntee selvästi mytologiat ja on kirjoittanut muutamia maukkaita repliikkejä ja tilanteita. Kuvittajat Steven ja Megami Cummings ovat päteviä, jälki on mangan ilmavammasta päästä, mutta huolitetua eikä ainuttakaan pahuksen chibichibitööttött-sokeriräipsäisyä ole.
Eli missä vika?
Siinä että Pantheon High:ssa on liikaa elementtejä ja suoraan sanoen liian kova kiire. Mytologiset hahmot toimivat kuten mangan supervoimaiset hahmot ylipäätään(tähän tullaan esittämään katkeria kommentteja, kuinka näin ei ole ja syy on jenkkikirjoittajien supersankaripullamössötaustassa.Juujuu, uskotte varmaan itsekin...) ja ihmissuhdeteiniruljanssi pyörii.
Enemmän mieleen tulee Veronica Marsin halpisversio. Ajoittain ollaan vähän vakavampia mutta ihan liian harvoin.
Mangamaisuudeksi monesta varmaan lasketaan kuinka monta kertaa saadaan pikkuhousut vilahtamaan/jonkun vaatteet palamaan.
Hienoja hetkiäkin löytyy mm. Kharonin visiitit tai Grace Morgensternin saama opetus mestari Hachimanilta.
Jos ei ole lukenut eepoksia, uskontotiedettä tai mytologioita on varmasti paljon kaikkea uutta ja jännää. Professori Paul ei revi faktoja hihastaan vaan ne ovat kuosissa.
Isompi murhe on kielessä.En tiedä onko kyseessä taas laatukäännös vai puhuvatko kaikki hahmot, myös aikuiset kuin MTVn(music tv, ei mainostelevisio) teini-ihquttajat.
kai tällekin täytyy antaa vielä kakkososan armo kun War angelsillekin.
ISBN 978-952-496-040-3 hintaa 6,95€