Huutomerkki ry:n Muusajuhlilla on myös sarjakuvatapahtumaa:
Lauantai 8.9.
Klo 15 Sarjakuva kirjallisuutena -keskustelutilaisuus
Kirkkotorin koulutuskeskus, Asemakatu 5
Huutomerkki ry / Oulun sarjakuvaseura
"Sarjakuva on kirjallisuuden muoto, joka kuitenkin harvoin mielletään kirjallisuudeksi. Jo 1990-luvulta lähtien ovat suomalaisetkin sarjakuvataiteilijat kirjoittaneet ja julkaisseet sarjakuvaromaaneiksi nimettyjä teoksia. Kotimaisen vastaanoton nihkeys ja suomalaisten kehno sarjakuvalukutaito ovat kuitenkin aiheuttaneet sen, että usein teokset – kuten Matti Hagelbergin Kekkonen – tunnetaan ulkomailla paremmin. Monet maailmalla palkitutkin tekijät joutuvat huolehtimaan kirjojensa kustantamisesta Suomessa itse, koska suurten kustantamojen julkaisuohjelmaan sarjakuva ei tunnu mahtuvan.
Mistä johtuu suomalaisten kustantamojen uskalluksen puute julkaista laatusarjakuvaa? Miksi sarjakuvaa ei käsitellä mediassa muun kirjallisuuden tavoin? Millä tavoin sarjakuvaromaania tulisi lukea? Näistä ja muista keskustelemassa mm.
Ville Ranta, Reijo Valta ja Jenny Kangasvuo."
Lisäksi Oulun sarjakuvaseuran julkaisuja sekä muuta oululaista sarjakuvaa voi ostaa minimessuilta:
"Kirkkotorin koulutuskeskus, Asemakatu 5
Huutomerkki ry
Muusajuhlien yhteydessä järjestetään tänä vuonna myös pienoismessutapahtuma. Kirkkotorin koulutuskeskuksessa annetaan tilaa esittäytyä Oulun ja Pohjois-Pohjanmaan omakustannekirjailijoille, kirjallista kulttuuria harrastaville yhdistyksille ja yhteisöille sekä paikallisille kustantamoille. Esillä on myös alueella kirjoittajakoulutusta antavia tahoja.
Kirkkotorin minimessut ovat avoinna Kirkkotorin pienessä salissa 3.–8.9 arkisin 12-19 (ti 12-18) sekä lauantaina 12-17. Myös suuren salin puolella on mahdollisuus spontaaneihin, ohjelmassa mainitsemattomiin esityksiin ja lausuntoihin."
Jaossa myös Oulun sarjakuvaseuran mainoslehtisiä, joista maistiaisia osoitteessa
http://sarjakuvaoulu.blogspot.comLisätietoa tapahtumasta:
http://www.huutomerkki.fi