Kirjoittaja Aihe: DC-spesiaalit  (Luettu 129497 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Lönkka

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 186
  • Life goes on (except for those who die)
Re: DC-spesiaalit
« Vastaus #270 : 09.11.2006 klo 16:48:57 »
No niin, nyt se on virallista: All-Star Batmanin myöhästymiset ovat Jim Leen syytä, mutta lupaa ensi vuonna tehdä parannuksen (=piirtää ehkä kokonaista kaksi numeroa?).
Ja sit mä repesin.
Toi oli oikeasti aika osuva!

All-star Teräsmies oli huippua! Morrison oli onnistunut tuomaan mukaan vanhojen Teristarinoiden tunnelman ja sovittamaan sen kovin luontevasti tarinaan.
(SNIP)
Batmanin kohdalla asia olikin sitten eri.
Tätähän minäkin olen yrittänyt jankuttaa jo pidemmän aikaa.
Vaikka trikoomatskua en tapaa ostaa kahdella eri kielellä niin oli Ärrällä aika lähellä että raahannut tuota DC Spessuun kotio ihan tukemismielessä kun joku julkaisee Eri Hyvää Kamaa TM (=All Star Supermania)

sarjishullu

  • Jäsen
  • Viestejä: 114
  • Do I feel lucky? Well, do ya, punk?!
Re: DC-spesiaalit
« Vastaus #271 : 10.11.2006 klo 15:48:57 »
All Star Teris oli minun mielestäni hyvä, tätä lisää DC-spesiaaliin ensi vuonnakin. All Star Batmanista en ole niin varma. Dickin sureminen vanhempiensa kuoleman tähden olikin aika ylidramatisoitua ja Batmanin sadistisuuskaan(puhumattakaan psykopaattisesta naurusta) ei ollut kovin uskottavaa.

Myös 52- ja Vuosi Myöhemmin -tarinoita olisi kiva nähdä.

Petteri Oja

  • Juudas itselleen
  • Jäsen
  • Viestejä: 8 193
Re: DC-spesiaalit
« Vastaus #272 : 25.11.2006 klo 18:35:33 »
Tajusin vasta nyt että DC-Spesiaalin Jokeri-tarinan nimi Nauruihminen (The Man Who Laughs) viittaa samannimiseen Victor Hugon romaaniin, jonka Universal filmasi 20-luvulla. Teoksen päähenkilön suu on väännetty leikkauksella irvokkaaseen hymyyn.



Onko kerrottu, pohjaako Jokerin hahmo kyseiseen kirjaan/elokuvaan? Aika tutulta näyttää tuo leffan kannessa oleva hahmo.

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Re: DC-spesiaalit
« Vastaus #273 : 25.11.2006 klo 20:25:33 »
Onko kerrottu, pohjaako Jokerin hahmo kyseiseen kirjaan/elokuvaan? Aika tutulta näyttää tuo leffan kannessa oleva hahmo.

Useammassakin lähteessä. the Man who Laughs vaikutti suoraan Jokerin ulkoasuun ja eräisiin maneereihin.
Mikäs ihme tuo on, sieltähän Batmankin sai alkunsa: elokuvista.

 Roland Westin The Bat (1926) ja The Bat Whispers (1930)
http://www.imdb.com/title/tt0016629/

tällä Westillä on enemmän vaikutusta kuin Adamilla.
DC-spesiaalihan tuntuu olevan koko ajan veitsi kurkulla joten luontevaa olisi pelata upporikasta ja rutiköyhää ja laittaa juuri jotain hieman vieraampaa Lepakkomiehen ja Teräsmiehen seuraksi.

Blackwing

  • Jäsen
  • Viestejä: 166
  • Kvaak!
Re: DC-spesiaalit
« Vastaus #274 : 26.11.2006 klo 01:02:19 »
Porno-Miller vei vanhan Batman fanin nyt pois DC spesiaalin ääreltä. En ihmeemmin tykkää Teriksestä ja vaikka All-Star Teris vaikuttikin hyvältä Teris-tarinalta, joiden olemassaoloa olin jo ehtinyt epäillä, saa spessu nyt jäädä ostamatta.

Omalla toivelistalla olisi: WonderWoman, jonka numero ykkönen voisi olla hyvä lähtökohta tai sitten Perezin kokoomateokset. Nightwingiltä löytyisi hyvää matskua ja Birds of Prey voisi kerätä Suomessakin naislukijoita. Myönnän kyllä että Millerin jälkeen harvojen naislukijoiden houkuttelu takaisin voi olla ylivoimainen tehtävä. BoP voisi ehkä myydä Ryhmä-X:n lukijakunnalle.

Vai eikö Egmontia(kaan) kiinnosta lisätä ostavaa lukijakuntaa 50%:lla?
« Viimeksi muokattu: 26.11.2006 klo 01:08:10 kirjoittanut Blackwing »
Mies hakee työpaikkaa. Haastattelija kysyy:
- Ymmärrättekö hyvin suusanalliset ohjeet ja osaatteko lukea ja kirjoittaa?
- Minä olen filosofian maisteri.
- Siitä nyt viis. Tahdon kuitenkin vielä lisäksi tietää, osaatteko te siis lukea ja kirjoittaa.

sarjishullu

  • Jäsen
  • Viestejä: 114
  • Do I feel lucky? Well, do ya, punk?!
Re: DC-spesiaalit
« Vastaus #275 : 26.11.2006 klo 15:37:36 »
Lainaus
DC-spesiaalihan tuntuu olevan koko ajan veitsi kurkulla joten luontevaa olisi pelata upporikasta ja rutiköyhää ja laittaa juuri jotain hieman vieraampaa Lepakkomiehen ja Teräsmiehen seuraksi.

Vihreää Lyhtyä ja Vihreää Nuolta olisi kiva nähdä ja miksei Salamaakin ja Oikeuden Puolustajia.

Markku Myllymäki

  • Lyijykynän jatke
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 815
  • /* You are not expected to understand this. */
Re: DC-spesiaalit
« Vastaus #276 : 27.11.2006 klo 11:00:49 »
JLA-tradet ja jotkin JSA-tradetkin ovat hyvää kamaa, niitähän suomeksi on tullutkin (siis lähinnä JLA:ta). Niissä olisi näitä muitakin DC:n hahmoja. Luen itse Syndicate Rulesia nyt ja olen ollut postiivisesti yllättynyt.

Harmi, että kustannusbudjetit ovat niin rajallisia...
When you earnestly believe you can compensate for a lack of skill by doubling your efforts,
there's no end to what you can't do.

sarjishullu

  • Jäsen
  • Viestejä: 114
  • Do I feel lucky? Well, do ya, punk?!
Re: DC-spesiaalit
« Vastaus #277 : 30.11.2006 klo 07:50:30 »
All Star Teräsmiehestä pidin niin paljon, että sitä olisi kiva nähdä ensi vuonnakin DC-spessussa. All Star Batman taas on ainakin tähän asti ollut aika ylidramatisoitua(joitakin lausahduksia kuten ´´Helvetin tai vähintään naapuripitäjän´´ ja ´´Onko vähän kummaa?´´ toistellaan tarpeettomasti ja Dickin synkkä monologi oli viety ärsytysrajan toiselle puolen)ja muutenkin vaikuttaa olevan lukukelpoisuudeltaan samalla tasolla kuin Huomiselle, joka onneksi saatiin päätökseen. Uskallan kyseenalaistaa, kannattaako sitä vastaisuudessa julkaista.

Miksei DC-spesiaalin rinnalla voisi julkaista toistakin lehteä, jossa julkaistaan DC:tä? Se toinen DC-lehti voisi koostua mm. Salaman, Vihreän Lyhdyn, Vihreän Nuolen ja Oikeuden Puolustajien seikkailuista. Tosin riskinä on, että lehdelle ei riitäkään lukijoita ja sekin lehti voidaan joutua lakkauttamaan, niin kuin kävi taannoin Teräsmiehelle. Olisi kiva, jos Teris saisi jonain päivänä lehtensä takaisin.
« Viimeksi muokattu: 30.11.2006 klo 07:55:15 kirjoittanut sarjishullu »

Petteri Oja

  • Juudas itselleen
  • Jäsen
  • Viestejä: 8 193
Re: DC-spesiaalit
« Vastaus #278 : 14.12.2006 klo 07:50:23 »
Kylläpäs oli kaksijakoinen uusin numero. Eka puolisko, Morrisonin ja Quitelyn Teris on niin puhdasta neroutta ettei paremmasta väliä. Suu auki herkeämättömän keskittyneenä luin koko tarinan läpi ja ällistelin.

Suu auki ällistelin myös loppupuoliskon Milleriä. Mutta eri syystä. Sitten tajusin, että tämän täytyy olla huumoria. Siis tahallista huumoria. Ei kukaan, edes Miller, voi vakavissaan vääntää tämmöistä tekstiä. Ei, mies on löytänyt ironian ja pistää nyt halvalla itseään ja aiempia tekemisiään. Loistavaa!

(Onhan se niin, onhan...?)

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Re: DC-spesiaalit
« Vastaus #279 : 14.12.2006 klo 12:21:03 »
Samaa mieltä PO:n kanssa. Miten onkin näin eri planeetoilta tulleet sarjat eksyneet yhteen!

Teräsmiehessä on nautittavaa seikkailuhenkeä ja vauhtia. Kerronta on nopeaa, mitä tahansa ällistyttävää voi tapahtua, hahmot ovat värikkäitä, dialogi on loistavaa, huumoria piisaa liioittelun muodossa ja taide on hiottua ja ilmeikästä. Lapsellinen asenne ei haittaa ainakaan minua. Tieteellinen jargonkin huvittaa. Jotkut tapahtumien yksityiskohdat kyllä jäävät epäselviksi, en aina ymmärrä mitä kuvissa on.

Batman on karmean huono ja hätkähdyttävä väkivalta- ja seksipläjäys. Olin tyrmistynyt, kun luin sen: onko tämä Sin City? Mistä lähtien Batmanissa on sallittua tällainen? Aivan väärä sarja tähän spessuun. Surullista, jos tällaisia valitaan myynnin tähden.

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Re: DC-spesiaalit
« Vastaus #280 : 14.12.2006 klo 15:14:59 »
Eilen iltasella luin minäkin uusimman numeron ja kyllä se All-star Teris sitten on hyvä. Tähän asti en oikein ole arvostanut Morrisonia (vaikka kyllähän ne suomeksikin nähdyt JLA:t oli ihan kivoja), mutta tämän sarjan myötä on kyllä noussut reilusti...
Batmanin kohdalla huomasin yllätyksekseni, että sehän tuntuu melkein hyvältä. Ehkä hetkellisesti pääsin oikealle aaltopituudelle, mutta tuli sellainen tunne, että kokonaisuudessaan luettuna (kunhan sarja valmistuu joskus ensi vuosikymmenellä) tää voisi olla aika hauska pläjäys. Tällaisina lyhyinä pätkinä on ihan liian kevyt...
Mutta kyllä se DC spesiaali on ehdottomasti Suomen paras sarjakuvalehti tällä hetkellä.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

refu

  • Jäsen
  • Viestejä: 68
Re: DC-spesiaalit
« Vastaus #281 : 14.12.2006 klo 15:19:03 »
Mutta kyllä se DC spesiaali on ehdottomasti Suomen paras sarjakuvalehti tällä hetkellä.
Totta. Mega ylsi aikoinaan Supreme powerin kanssa kovin kovin korkealle, mutta nyt ei Megaa enää nähdä, joten DC-spesiaali on ehdottomasti paras.

sarjishullu

  • Jäsen
  • Viestejä: 114
  • Do I feel lucky? Well, do ya, punk?!
Re: DC-spesiaalit
« Vastaus #282 : 14.12.2006 klo 18:58:07 »
Olen samaa mieltä Petterin ja Satunnaisen Kävijän kanssa uusimman DC-spesiaalin All Star Batman -osiosta.

Olin samaan aikaan pahasti pöyristynyt, tuskallisen hämmentynynyt, sanoinkuvaamattoman loukkaantunut ja jopa suorastaan nolostunut. Millaista tekstiä! Väkivaltakin oli viety äärimmäisyyksiin ja Batmanistä oli tehty tarpeettoman sadistinen, suorastaan psykopaattisen epäinhimillinen. Entä miksi Musta Kanarialintu hakkasi joukollisen miehiä baarissa?

Mitä olet tehnyt Batmanille, Frank Miller?!

sarjishullu

  • Jäsen
  • Viestejä: 114
  • Do I feel lucky? Well, do ya, punk?!
Re: DC-spesiaalit
« Vastaus #283 : 14.12.2006 klo 20:20:23 »
Miller sais mennä nurkkaan häpee.

sarjishullu

  • Jäsen
  • Viestejä: 114
  • Do I feel lucky? Well, do ya, punk?!
Re: DC-spesiaalit
« Vastaus #284 : 15.12.2006 klo 08:13:03 »
Millerin pitää kirjoittaa 100 kertaa liitutaululle "En enää häpäise Black Canaryä."

Sitten hypätä ikkunasta ulos rullalaudalla ja **sensuroitu**

Samaa mieltä. Häpeä, Miller, häpeä!