Kirjoittaja Aihe: Ärsyttävin Ankkalinnalainen  (Luettu 26083 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Kultu

  • Jäsen
  • Viestejä: 11
Vs: Ärsyttävin Ankkalinnalainen
« Vastaus #60 : 27.06.2009 klo 22:43:17 »
Hui mikä kauhistus toi Lulubelle on/oli. Noo, ihan ymmärrettävää ku Hessun ihastus on kysees. Paitsi olihan Hessulla Roope-Sedässä kans joku tytsy tai taskaris. En oo varma, muistaakseni edellämainitus.
Se oli hyvä ku Hessu ui valtameren yli sen luokke. Vaikka kyllä mäki olisin varmaan uinu, olihan se ihan kauniskin.

Kultu

  • Jäsen
  • Viestejä: 11
Vs: Ärsyttävin Ankkalinnalainen
« Vastaus #61 : 27.06.2009 klo 23:02:22 »

Luin tänään myös uusimman Aku Ankan ja argh, Riitta. En ensinnäkään kestä koko hahmon ulkoasua (kampaus... @_@), enkä sitä, miten Riitta vain roikkuu ja roikkuu Roopessa, joka yrittää kerta kerralta kovemmin kertoa, ettei todellakaan näe Riitassa mitään. Ärsyttävää mokoma.

Joo, kampaus uusiks. Ja vähän on muuten paha ku Riitta roikkuu Roopessa kiinni vaikka niil on aika iso ikäero.

Kyllähän Rosa ja Barks tekee Roopesta hyvännäkösen, mutta jos miettii asiaa siltä kantilta millanen se ois ihmismaailmassa.
Totuus on että Roope on varmasti paremman näkönen ankkana
ku ihmisenä, mut kuitenki.

Riitta on selkeästi pedofiilin vastakohta.
Eli se tykkää tosi paljo vanhemmist tyypeist ku ite on.
« Viimeksi muokattu: 30.06.2009 klo 22:33:25 kirjoittanut Kultu »

Kultu

  • Jäsen
  • Viestejä: 11
Vs: Ärsyttävin Ankkalinnalainen
« Vastaus #62 : 27.06.2009 klo 23:25:25 »
Kuuno on mun mielest niin ärsy Riitan ohella, että puistattaa.
Se on jotenki omahyvänen ja vähän dille dong ja ihmeen ilonen aina,
vähän ku ois tulossa aina yökylästä. (jokainen tajunnee mitä tarkoitan yökyläilyllä.)

Ku noi kaks keksii aina niitten liike-ideat niin helposti ni se vähä nyppii.
Ne on mulle vähän itsestäänselvyys.

Juoni: Ensin keksitään hyvä liike-idea, sitte se menee ku kuumille kiville, lopuks homma kaatuu jollain tapaa ja sitte ne näkee asian sillee että jos sama meininki ois jatkunu ni ei se ois ollukaa hyvä asia.

Sitte ne nauraa siihen päälle viel, että olipas meillä kuitenkin taas kivaa.
Onhan sitä joitain ihan kivoi tällasii jaksoi, mut yli suurin osa näistä Kuunon ja Riitan tempauksist on aika tylsää jauhantaa.
« Viimeksi muokattu: 27.06.2009 klo 23:27:35 kirjoittanut Kultu »

Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Viestejä: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Vs: Ärsyttävin Ankkalinnalainen
« Vastaus #63 : 27.06.2009 klo 23:33:10 »
Kultu, voitko lopettaa tupla-viestityksen, käyttää lainaus-nappia, miettiä mitä kirjoitat ja tiivistää asiasi yhteen viestiin? Kiitos!
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.

Kultu

  • Jäsen
  • Viestejä: 11
Vs: Ärsyttävin Ankkalinnalainen
« Vastaus #64 : 28.06.2009 klo 11:35:46 »
Joo no ehkä toi eka viesti oli asiasta ohi menevä, mut kyl mä toises perustelin oman kantani tästä miks Kuuno on ärsyttävä henkilö. :-\
Perustelujahan tässä toivottiin.   8]

Valitan sitä pahaa tapaa jonka olen nyt aika uutena tulokkaana tehnyt.
Joskus vaan kun löytää lisää kommentoitavaa sitä kirjoittaa toisenkin viestin, mutta
vastaisuudessa kyllä lupaan vain muokata vanhan tekstin.
Tyytyväinen? ::)
« Viimeksi muokattu: 28.06.2009 klo 12:16:22 kirjoittanut Kultu »

Jeppe

  • Vieras
Vs: Ärsyttävin Ankkalinnalainen
« Vastaus #65 : 29.08.2010 klo 11:51:35 »
Omasta mielestäni Kumi Kalle oli hauska tyyppi sekin esiintyny vaan turhan harvoin itse en pidä yhtään Hannu Hanhesta joka olikin varmaan luotu ärsyttäväksi kuten edellisissä viesteissä sanottiin  :-\

Jeppe

  • Vieras
Vs: Ärsyttävin Ankkalinnalainen
« Vastaus #66 : 29.08.2010 klo 11:53:15 »
Lisäänpä vielä Mortin ja Vertin,Helunan ja Mikki Hiiren  :P

Secos-Bill

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 013
Vs: Ärsyttävin Ankkalinnalainen
« Vastaus #67 : 03.10.2015 klo 00:11:32 »
Ärsyttävin on Hansu. Vastenmielisen itsekäs tyyppi, muut hahmot eivät edes yhteensä ärsytä niin paljon.

Hän varastaa jatkuvasti muiden ruuat, vaikka kuinka varoiteltaisiin ( menevät myyjäisiin, ovat lahja jollekin tms ), mutta pelkkä epäilyskin siitä, että joku on kajonnut hänen ruokiinsa saa hänet pahoinpitelemään viattomiakin.

Hän ei ole valmis tekemään mitään elatuksensa eteen ja ottaa nokoset vaikka vieressä olisi joku hengenhädässä. Ja kuorsaa !

Hänen ahneutensa ja laiskuutensa on monta kertaa saanut Mummo Ankan farmin vasaran alle ja vain silloin hän suostuu tekemään jotain. Mutta ei pelastaakseen Mummon, vaan välttyäkseen lähtemiseltä, sillä silloin hän joutuisi tekemään oikeasti töitä. Ja kun tilan asiat on saatu kuntoon, hän jatkaa entiseen malliin.

Ja hän on niin tyhmä, ettei edes tajua olevansa idiootti.

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Ärsyttävin Ankkalinnalainen
« Vastaus #68 : 10.11.2015 klo 18:19:41 »
Mikki ärsyttää joitakin tavattomasti.

Aku Ankka, suosio vankka! Twitter-äänestyksessä Aku (85%) voitti Mikin  (15%) ylivoimaisesti. Ääniä annettiin 20 kpl.


Keskustelussa todettiin, että harva osaa yhdistää Mikkiä sellaisiin tekijöihin kuin Murry, Gottfredson, Casty; sen sijaan Aku yhdistetään helposti Barksiin ja Rosaan.

Mikkiä pidetään elokuvaohjaaja Pölösen lanseeramana "nilkkinä", vaikka Mikkihän se on reilu ja rehti, Aku taas pikemminkin se nilkki.


Vaarallinen Mikki herättää kiinnostusta vain asianharrastajissa. Dekkari-Mikkejä muisteltiin haikeudella ja kaipauksella.