Eiväthän suomalaisetkaan sarjakuvan tekijät ja kustantajat ole kiinnostuneita julkaisuista maissa, joissa ei sarjakuva käy kaupaksi.
Tuo on kiinnostavaa kun Suomi sentään on yksi maailman sarjakuvamyönteisimpiä maita. Mitkä maat lie luokiteltu tuollaisiksi sarjakuvamyyntikelvottomiksi Suomen, arabimaiden ja (lähinnä entisten) suljettujen talousjärjestelmien ohella?
Monesti kuulee kaupassa että "ei meillä ole semmoista kun ei ole kysyntää." Ville Rannan Sade julkaistiin Puolassa. En tiedä kuinka meni kaupaksi. Mutta en usko että puolalaiset ottivat yhteyttä että "kun meillä olis valtavasti piilokysyntää sun sarjakuvalle". Tai itse asiassa, muistellen, melkein niin juuri kävi, sillä oliko se nyt niin että puolalainen sarjakuvafani oli perinyt kirjapainon ja julkaisi Sateen koska tykkäsi Rannasta.
Joo, varmaan slaavien geeneissä on jotain ettei ne voikaan olla sarjakuvan potentiaalinen ostajayleisö. Siellä kuitenkin eli pilakuvakulttuuria ja lasten kuvakirjallisuutta silloinkin kun sarjakuva tuomittiin ideologisesti. Enää ei ideologia ole aivan sama, vaikka läntinen hapatus halutaan yhäkin pitää torrakon mitan päässä.