Nyt on kohtuullisuudentaju hukassa, jos puhut revisionismista.
ensiksikin supersankarisarjakuva ei noussut, se jäi.
...
DC jäi altavastaajaksi. Ihan totta.
Sarjakuvien, ja aivan erityisesti supersankarien kokonaismyynti, laski toisen maailmansodan huippulukemista. Comics Coden vuoksi kauhunimikkeiden määrä laski ja supersankarinimikkeiden määrä kasvoi – kuten niiden osuus kokonaismarkkinoista. Supersankarisarjakuvat eivät siten ainoastaan jääneet, ne nousivat. Kehitys kulki ylös Marvelin voimalla 1960-luvulla, kun taas 1970-luvulla mentiin heti alas.
Tämä on yleisesti tunnettua ja toisin kuin kirjoituksillasi toisia kohtaan osoitat, tiedän sinulle tämän olevan tuttua ja oikeasti tässä jauhetaan semantiikasta.
Semantiikkaa on myös tuo toteamukseni, että DC jäi altavastaajaksi – ja niin se jäikin, kun Marvelin noustua supersankariareenalla DC ei enää ollut suurin tai kaunein, saati taiteellisesti ensimmäinen (ja tässä kohden riittää, että molemmat tiedämme voivamme pudotella vasta-argumentteinä pitkän listan DC:n taiteilijoita jne.).
Altavastaajana oleminen ei millään alalla entisille markkinajohtajille passaa ja siksi lähdettiin rohkeasti hakemaan uutta.
Paitsi että tuolla kommentillani ei ollut mitään tekemistä Code artikkelisi kanssa.
Tarkoitit siis arviota, mutta tästä kommentista ymmärsin sinun viitanneen artikkeliin:
Jos artikkelissaan viskoo kommentteja
Jos nuo kaksi sanaa ("kaupallinen vaihtoehto") nyppivät noin pahoin, niin melkoista sanojen punnitsemista ja pyörittelyä tässä saisi harrastaa, että siihen olisitte tyytyväisiä.
Valtavirta nyt määritelmällisesti on kaupallista. Jos tahdotte kääntää asian siten, että kaikki muu olisi epäkaupallista, niin olkaa hyvät. Minun suuhuni, ette sitä laita, koska olen artikkelissani sivunnut sitä, että alternative-/independent-tekijät tahtoivat hyötyä taloudellisesti töillään ja toteuttaa taiteellisesti itseään, millä oli alaa tervehdyttävä vaikutus.
Samalla tavoin on turha länkyttää, että minusta nuo mainitsemani sarjat eivät olisi muka myyneet. Elleivät olisi, ei meistä kumpikaan niistä mitään tietäisi.