Eikun siis minusta, jos ihan rehellisiä ollaan, ole koskaan pitänyt Spiritiä sarjakuvahistorian merkkiteoksena, se on viihdyttävä ja vähän hömelö supersankarisarjakuvan sukulainen, Eisner on kyennyt taidesarjakuvan puolella parempaankin. Miller voi saada teemasta aikaan itsensä näköisen, viihdyttävän, vähän hömelön supersankarielokuvan, eikä minua pätkääkään kiinnosta, onko se tavoittanut sarjakuvan hengen.
Onko Esiner pystynyt parempaan? On,mutta minä pidän Spiritiä sarjakuvan merkkiteoksena.
Corto Maltesen ohella niitä harvoja rohkeita sarjakuvia joissa päähenkilö on vain kehys, toimija jonka avulla on mahdollisuus nähdä ihmisiä ja asioita.
Ja ihan toimii malliesimerkkinä toimivasta sarjakuvakerronnasta.
Vaikka olen nähnyt pätkiä elokuvastakin joista näkyy spiritille sopivaa...pulpromanttisen rohkeaa suhtautumista esimerkiksi naishahmoihin, niin sarjakuvan henki on osalle meistä tärkeämpää kuin onko se puku juuri oikeanvärinen.
Haluan silti yhä antaa tälle mahdollisuuden mutta jotenkin neonväriset taisteluhelikopterit... niin. Niinpä.