Kirjoittaja Aihe: Ken Parker ratsastaa jälleen!  (Luettu 403514 kertaa)

0 jäsentä ja 2 Vierasta katselee tätä aihetta.

Dennis

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 752
Vs: Ken Parker ratsastaa jälleen!
« Vastaus #705 : 18.09.2011 klo 11:12:27 »
No kyllä tässä tapauksessa on mulle ainakin kyse myös keräämisestä.
Je suis alle kuuden euron pizza!

vekka_of_savo

  • Jäsen
  • Viestejä: 590
Vs: Ken Parker ratsastaa jälleen!
« Vastaus #706 : 19.09.2011 klo 09:11:07 »
Minun näkökulmastani tahdin hiljentäminen ei haittaa. Jääpähän enemmän rahaa vuosittain muihin sarjakuvahankintoihin. Mutta jos julkaisuvälin harventaminen johtuu siitä, että Egmont ei ole aivan päässyt myyntimäärätavoitteisiin, se vaarantaa loppujen Parkereiden julkaisemista. Täytyy toivoa, että loput julkaistaan (myös välissä olevat), vaikka pienemmällä volyymilla tai tehdään lopuista tripla- tai neloisjulkaisuja.

Tuskinpa tässä on mistään nautinnon pitkittämisestäkään kyse. Pahoin pelkään, että täksi vuodeksi tarkoitetut 2 pokkaria siirrettiin ensi vuodeksi, jonka jälkeen katsotaan onko Parkerilla enää tulevaisuutta Egmontilla.

Kyllähän tästä osittain juuri Tex Willeriä  varmasti joutuu "syyttämään". Egmontin lännensarjakuvatarjonta on valmiiksi niin kyllästetty erilaisilla Tex-julkaisuilla ja niiden uusinnoilla, että monen satunnaisemman ostajan kiintiölle Parkerien hankkiminen voi olla jo siinä rajoilla. Toki kuluttaja äänestää lompakollaan ja Egmont on varmasti halukas julkaisemaan juuri sitä mikä parhaiten myy. Hienoa että Parkerille sentään annettiin vielä mahdollisuus, mutta epäilen että tuo julkaisutahdin hidastaminen ei ainakaan lisää myyntiä.

« Viimeksi muokattu: 19.09.2011 klo 09:17:03 kirjoittanut vekka_of_savo »

Czaba

  • Jäsen
  • Viestejä: 471
  • No mutta..
Vs: Ken Parker ratsastaa jälleen!
« Vastaus #707 : 19.09.2011 klo 15:08:47 »
Kunpa tässä harkittaisiin vaikka "Korkkarimallia", eli neljän tarinan yhteisnidettä. Voisi olla aika vastustamaton monelle lukijalle/ostajalle.

TOSA

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 003
Vs: Ken Parker ratsastaa jälleen!
« Vastaus #708 : 19.09.2011 klo 17:09:46 »

Ei yksittäinen suomeksi saatu Ken Parker -tarina siitä huonone, vaikka sarja ei täydellisesti tulisi julkaistua. Ei tärkeintä ole kerääminen vaan lukeminen.
Ei huonone mutta se ärsyttää että julkaisun tukemiseksi on ostanut kaikki Ken Parkerit (vaikka vanhat hyllystä jo löytyykin) ja toivonut että sillä tavalla saisi luettua myös ne aiemmin suomeksi julkaisemattomat. No toivotaan että jatkoa olisi tulossa edes tuon kahden pokkarin verran ja tietysti niiden pitäisi olla aiemmin julkaisemattomia tarinoita.

Samppa

  • Jäsen
  • Viestejä: 183
  • Kvaak!
Vs: Ken Parker ratsastaa jälleen!
« Vastaus #709 : 19.09.2011 klo 19:50:21 »
No toivotaan että jatkoa olisi tulossa edes tuon kahden pokkarin verran ja tietysti niiden pitäisi olla aiemmin julkaisemattomia tarinoita.

Toivottavasti ei noin ainakaan menetellä, seuraavaksihan pitäisi vuorossa olla taas aiemmin julkaistuja tarinoita. Itse olen näitä lukenut järjestyksessä, joten puolet julkaisuista ovat koskemattomina hyllyssä odottelemassa sitä, että sarja joskus ne tulee saamaan kiinni. Siinäkin mielessä Vekkan uutinen on varsin huono, sillä niihin käsiksi pääsemistä saakin odotella jo melkoisen tovin tuolla uudella suunnitellulla aikataululla.

No, mitäpä sitä nyt mukisematta alistumaan. Palaute Egmontin suuntaan laulamaan, tuppaavathan yritykset aina välillä asiakkaitaankin kuunnella.

TOSA

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 003
Vs: Ken Parker ratsastaa jälleen!
« Vastaus #710 : 19.09.2011 klo 21:08:42 »
Samppa, ymmärrän kyllä näkökulmasi.
Mieti kuitenkin sitä että jos sarja loppuu kahden pokkarin jälkeen (toivottavasti ei lopu) niin saat nuo aiemmin suomeksi julkaistut tarinat ostettua divarista tai netistä. Aiemmin julkaisemattomia et divarista voi ostaa ja siksi toivon että ne julkaistaisiin koska niiden lukemista olen tässä odotellut ja toivonut jo yli kymmenen vuotta. Monet varmaan pidempäänkin jos seurasivat sarjaa tuoreeltaan.
Sinäkin varmaan haluat lukea täyden sarjan + spesiaalit suomennettuna vaikka joutuisit siihen väliin täydennykseksi ostamaankin yhden seikkailun sisältäviä alkuperäisiä pokkareita. Toivotaan kuitenkin parasta että saadaan kaikki pokkarit tässä samassa formaatissa julkaistuna ja nopeammassa tahdissa kuin 2 numeroa vuodessa.

Nikopol

  • Jäsen
  • Viestejä: 253
Vs: Ken Parker ratsastaa jälleen!
« Vastaus #711 : 19.09.2011 klo 21:12:38 »
Ja kun on ostanut nuo kaikki uusina, niin kyllähän se vihaksi pistäisi jos yhtäkkiä pitäisikin alkaa vanhoja uudelleenjulkaisemattomia numeroita metsästämään. Itselläkin noita jonkin verran on, mutta pääasiassa melko huonokuntoisia lukukappaleita. Käsittääkseni painosmäärät tippuivat noissakin loppua kohden, joten jotkut 1987 julkaisut saattavat olla sarjan arvokkaimpia julkaisuja. Vanhoja olen myynyt sitä mukaa pois alkupäästä kun niitä on julkaistu.

Pitäisi olla ehkä kaukaa viisas tässä vaiheessa ja kerätä nuo puuttuvat vielä kohtuuhinnalla talteen. Jos julkaisu lopetetaan niin varmaa on, että ainakaan Huudosta ei sen jälkeen noita enää järkihintaan saisi.

J.T.Chance

  • Jäsen
  • Viestejä: 271
Vs: Ken Parker ratsastaa jälleen!
« Vastaus #712 : 20.09.2011 klo 09:04:20 »
Otin tiedon Ken Parkerin uudesta alasajosta raskaasti. Muistissa on vielä pettymys 80-luvun lopulta, kun Parker edellisen kerran kuopattiin. Yhdyn tietenkin edellä esitettyihin toiveisiin siitä, että edes ennenjulkaisemattomat numerot saatettaisiin lukijoiden ulottuville, ml viimeisimmät erikoisnumerot. Jäihän sarjakuva nyt mielenkiintoiseen asetelmaan: Kenin sisänsä kiinnostava ekskursio itärannikolla oli ohi ja edessä paluu lännen lakeuksille ja Wyomingin vuorille.

Erikoista on se, ettei tässä sarjakuvan kulta-aikojen henkisessä jälkitilassa ole tilaa muulle lännen sarjakuvalle kuin Tex Willerille. Nykyisellään Egmont suoltaa Texiä markkinoille peräti kuudessa eri formaatissa. Willeristinä olen sitä mieltä, että puolet tästä riittäisi: niissä voisi julkaista niitä hyviä tarinoita. Valitettavasti Texin lukijoista suurin osa vierastaa Ken Parkeria (vaikka fanejakin on). Pelkkä lännenkliseiden (ja Tex-kliseiden) kierrättäminen taitaa useimmille riittää.

Ilmeisesti Parkerin realistisesti (esim. teollisen vallankumouksen aikaa kritisoinut Tehdaslakko) tai humoristisesti sävyttyneet (esim. visuaalisesti upea Prinssi ja revyytyttö) tarinat eivät iske suoraviivaista viihdettä kaipaavaan lottokansaan. Haluaisin painottaa, ettei Parkeria ole suunnattu pelkästään oopperan ystäville. Onhan se kuitenkin viimekädessä lännensarjakuva.

Bisnes on bisnes ja mooses on mooses. Tästä henkevästä tosiasiasta huolimatta Egmont voisi osoittaa nykyaikana harvinaista suoraselkäisyyttä ja julkaista Parker-sarjan loppuun (kiitos luonnollisesti siitä, että aloitte ylipäätään julkaista sarjaa). Ihan vaikka kulttuuritekona.

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Ken Parker ratsastaa jälleen!
« Vastaus #713 : 20.09.2011 klo 10:14:07 »
Tilanne on nyt sitten ilmeisesti se, että pitää olla entistä kiitollisempi kaikesta, mitä tältä saralta julkaistaa. Kaikki tuleva on nyt plussaa. Vaan onko missään sanottu, että julkaisutahtia hiljennetään kannattavuussyistä? Eihän Parker mikään rahasampo varmasti ole, mutta voisiko syynä olla enemmänkin resurssipula? Useimmat muistanevat, että Egmontilta kenkäistiin vuosi takaperin valtaosa toimittajista maantielle. Silti sarjakuvien julkaisutahti firmalla on suorastaan kiihtynyt.
"Tex-tieteen yli-morisco"

myyry

  • Jäsen
  • Viestejä: 39
Vs: Ken Parker ratsastaa jälleen!
« Vastaus #714 : 20.09.2011 klo 11:10:47 »
Outo tilanne tosiaan, Texiä 6 muodossa ja muille länkkärihahmoille ei muka kiinnostusta?

Nykyjulkaisutahti on liian hidas, näin mietimme kaverin kanssa festareilla. Fanit ostaisivat tiheämmin ilmestyvää paremmin ja hinta ei este, kymppi menisi vielä.

Aika raskasta, jos toisenkin kerran yritetään ja taas loppuu kesken. Ärsyttää jo nyt Tenavien keskeyttäminen, Hämähäkki-vuosikirjojen stoppaaminen...


Wladislaw

  • Jäsen
  • Viestejä: 198
Vs: Ken Parker ratsastaa jälleen!
« Vastaus #715 : 20.09.2011 klo 12:38:38 »
Minulle tuli jo Tex-ähky. Olen peruslehden kestotilaaja ja sen lisäksi ostan suuralbumit ja Maxit ja Kronikat (siihen asti että saan kaikki puuttuvat vanhat numerot paikattua). Kirjastot saivat jäädä, ja peruslehden kanssakin on välillä taisteluväsymystä, ainakin tylsemmän tarinan kohdalle osuessa.

Sen sijaan Parkeria ostan niin paljon kuin suinkin pystyvät Suomessa julkaisemaan, oli tahti sitten hidas tai nopea. Se on kuitenkin niin erilainen kuin Tex, että minusta molemmat tuotteet kannattaisi pitää valikoimassa. Toivon kovasti, että sarja saadaan loppuun asti. Vanhoista numeroista minulla on vain se värillinen albumi.

Olikohan tässä joku pointtikin... taitaa olla lähinnä huonojen yöunien jälkeistä "ajattelua"... :)

Dennis

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 752
Vs: Ken Parker ratsastaa jälleen!
« Vastaus #716 : 20.09.2011 klo 12:55:20 »
Nikopol osui asian ytimeen, kyllä itsekin olen erilaisia divarilehtiä selaillu ja ne ovat kyllä usein todella huonossa kunnossa,  ja sitten tuo hinnoittelu.....

Itse pidän KP-tuplien siistiä ulkoasua yhtenä keräilyni syistä, on ne komeaa katsottavaa kirjahyllyssä, ei siihen viereen mitään kulahtaneita, irtolehtisiä  pikkupokkareita halua.

Sitä en nyt taas ymmärrä että tässä jotenkin nähdään Texin julkaisut "syyllisenä" tähän KP:n ontuvaan jukaisupolitiikkaan, ne ovat hyviä julkaisuja ja varsinkin Kronikat ovat todella hyviä julkaisuja,  samoin perustein kun  tuossa viestialoituksessani.

Onko jollain tietoa kuinka paljon tästä KP:sta on nyt julkaisematta kun lasketaan noi vanhatkin mukaan?

Yksi on varmaa, jos seuraava  KP-julkaisu ei ole julkaisutahdin mukaan "vanhaa", vaan hypätään yli ja julkaistaan uutta, niin se on sitten merkki siitä, ettei tässä tule kaikkia, vaan sarja ajetaan alas!
Je suis alle kuuden euron pizza!

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Ken Parker ratsastaa jälleen!
« Vastaus #717 : 20.09.2011 klo 12:57:44 »
Jäitä hattuun ja samalla vaikka housuihinkin. Sain juuri tietää, että levikki on edelleen ihan ok. Hidastaminen siis johtuu resurssipulasta, kuten arvelin.
"Tex-tieteen yli-morisco"

tmielone

  • Il Dille
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 635
Vs: Ken Parker ratsastaa jälleen!
« Vastaus #718 : 20.09.2011 klo 13:25:47 »
Jäitä hattuun ja samalla vaikka housuihinkin. Sain juuri tietää, että levikki on edelleen ihan ok. Hidastaminen siis johtuu resurssipulasta, kuten arvelin.

Täällä velloneisiin spekulaatioihin nähden hyviä uutisia. Nyt vain pitää toivoa, että levikki pysyy terveellä tasolla.
"Now there's only two things in life but I forget what they are"

vekka_of_savo

  • Jäsen
  • Viestejä: 590
Vs: Ken Parker ratsastaa jälleen!
« Vastaus #719 : 20.09.2011 klo 14:49:35 »
Jäitä hattuun ja samalla vaikka housuihinkin. Sain juuri tietää, että levikki on edelleen ihan ok. Hidastaminen siis johtuu resurssipulasta, kuten arvelin.

Minkäslaisia resursseja tämä käytännössä vaatisi Egmontilta ja miksi juuri Ken Parkerin kohdalla hidastellaan, kun muilla rintamilla painetaan menemään normaalisti. Aineisto on jo olemassa ja käännöstyö & painaminen kaiketi tehdään ulkoistettuna?

En tiedä julkaisutoiminnasta mitään, mutta en nyt ihan täysin vielä osta tuota selitystä niin monen kesken lopetetun sarjan jälkeen.  Toki parempi näin...