Paremmat rahat kuitenkin pystyt saamaan jos myyt osat erikseen, esim 100e per kirja.
Kuka maksaa 100€ per kirja EI kukaan,itse myynyt 100 per loota kun kuolinpesän hävitin. :=)
Melkein itsekin menisin väittämään, että setti menee paremmin kaupaksi kerralla.
Aika paljon on hinta kyllä tullut alas ammoisista ennakko-odotuksista.
Varmaan vaikuttaa monikin asia, mutta erityisimmin ehkä kovien Barks-harrastajien / keräilijöiden vähyys tai sitten myös lukutottumusten siirtyminen yhä enemmän digitaalisten alustojen suuntaan. Ostajia ei oikein tahdo löytyä jos hinta lähentelee alkuperäistä paria tuhatta.
Olen kavereiden kanssa puhunut, että Barks kootut julkaistiin aikoinaan kyllä ihan vihoviimeisellä hetkellä. Voisi hyvin olla, ettei samankokoinen kirjasarja enää nyt julkaistuna menisi kaupaksi kovin hyvin. Rosa kootut puolestaan tekisivät kauppansa varmaan vieläkin oikein hyvin.
Olisi ollut hienoa jos pohjoismaalaiset kustantajat olisivat tänä vuonna lähteneet Gottfredson kootut sarjan yhteisjulkaisuprojektiin Mikin ysikymppisten kunniaksi, mutta ymmättettävästi tällaisten isojen, laadukkaiden ja kalliiden settien julkaisemista varotaan yhä enemmän. Ja varmasti Mikki Hiiren alati vähenevä suosio pohjoismaissa vaikuttaa myös päätökseen. Silti Gottfredson ansaitsisi ehdottomasti oman kootut sarjansa myös suomeksi.
Hienoa, että Barksin sarjakuvat ovat sentään hienon kirjasarjansa saaneet.