Kirjoittaja Aihe: 300  (Luettu 38991 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Matti Karjalainen

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 934
  • Friendly Neighborhood Librarian
Re: 300
« Vastaus #15 : 06.01.2007 klo 18:19:52 »
Heh. "Vanhan ajan historiallinen romaani" ilmestynyt vuonna 1998. Jotta osataan sitä vieläkin.

Ok, muotoilin lauseeni epätarkasti. Vanhan ajan historiallisella romaanilla tarkoitin romaanin teemojen käsittelytapaa, eli sodankäynnin kuvausta ei "pilattu" turhalla pasifismilla, vaan siihen suhtauduttiin vähän romantisoidenkin - vaikka kirjassa kuvattiinkin tappelusta aika raaoin sanankääntein. Ja kyllähän se sattuu, kun keihäällä survaistaan kurkkutorveen.

Kukonpojan kehittyminen vihaisesta nuoresta messenialaisesta kunnon spartalaiseksi hopliitiksi kuului mielestäni tähän samaan tyyliin. Eräänlainen klisee, mutta tässä yhteydessä ihan toimiva sellainen.
"Onneksi kirjastonhoitajat ovat tunnollisia kaikissa tunnetuissa todellisuuksissa" (P.A. Manninen: Kapteeni Kuolio - Tampereen sankari)

sebastian

  • Jäsen
  • Viestejä: 173
  • En ole nero
Frank Millerin 300
« Vastaus #16 : 05.03.2007 klo 10:32:36 »
Frank Millerin albumista "300" on tehty elokuva, jonka ensi-ilta on Yhdysvalloissa tällä viikolla. Katsoin trailerit täältä:

http://www.apple.com/trailers/wb/300/

Täytyy myöntää, että eka traileri on kiihottavinta mitä olen nähnyt todella pitkään aikaan...

Lisäys:
Ääh, miksi en löytänyt tätä ketjua kun etsin ennen postausta? No, joka tapauksessa, helkkarin tyylikäs traileri.

Sebastian
« Viimeksi muokattu: 05.03.2007 klo 10:50:53 kirjoittanut sebastian »

Toni

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 726
  • Tähtivaeltaja Sarjakuvaneuvos Rakkaudesta Kirjaan
Re: Frank Millerin 300
« Vastaus #17 : 05.03.2007 klo 11:31:11 »
Frank Millerin albumista "300" on tehty elokuva, jonka ensi-ilta on Yhdysvalloissa tällä viikolla.

Ja Suomen ensi-ilta siis näillä näkymin jo kuukauden päästä eli 6.4.
https://tahtivaeltajablogi.com – Ilman on paha elää!

Pässi

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 096
Re: 300
« Vastaus #18 : 12.03.2007 klo 02:52:59 »

Rac

  • Jäsen
  • Viestejä: 882
Re: 300
« Vastaus #19 : 13.03.2007 klo 13:35:55 »


Tulis jo 6.4.
"Excuse me. Have you ever danced with the devil in the pale moonlight?" -Batman

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re: 300
« Vastaus #20 : 14.03.2007 klo 12:33:11 »
Iranissa ne ei oikein tykänneet Kolmestasadasta
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Lönkka

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 186
  • Life goes on (except for those who die)
Re: 300
« Vastaus #21 : 14.03.2007 klo 19:02:44 »
Parhautta!
Frank Miller, tuo inha imperialistisen Ameriikan lakeija, keksi jo 1998 että Iran kuuluu pahuuden akseliin ja laati inhan juonen jonka avulla hänen tekemänsä kuvasarja julkaistaan juuri sopivasti 9 vuoden jälkeen elokuvana kun korruptoituneiden imperialististen ja noiden ylväiden Persialaisten jälkeläisten välit ovat kiristyneet.

On se aika kanalja!

Kummallista että eivät tuossa artikkelissa mitenkään syytä siionisteja mistään elokuvaan liittyvästä. Tuottajissa on useampikin henkilö joilla on kaiketi juutalainen nimi...

Ada

  • Jäsen
  • Viestejä: 39
Re: 300
« Vastaus #22 : 16.03.2007 klo 11:45:21 »
Voi kun maailma on täynnä ihania ihmisiä :D
Iranissa oli kuulemma vedetty herne nenukkaan myös Israelin euroviisubiisistä. Tulee sellainen tunne kuin siellä olisi joku katkera virkamies jolla on aivan kauheasti liikaa aikaa, internet ja valtaa kirjoittaa lehdistötiedotteita..
There is no theory of evolution. Just a list of animals Chuck Norris allows to live.

Lasarus

  • Vieras
Re: 300
« Vastaus #23 : 16.03.2007 klo 17:35:30 »
Nuo Iranilaiset eivät oikein taida ymmärtää että kyseessä on kuitenkin pelkkä ELOKUVA ei mikään tositapahtumiin perustava dokumentti.

Flemming Andersen

  • Vieras
Re: 300
« Vastaus #24 : 16.03.2007 klo 18:52:54 »
Marjane Satrapin Persepoliksen jälkeen ei enää ih´mettel "kulttuurineuvonantajien", siveyspoliisien ym. totalitaarisen valtion virkamiesten toimia...
Punkkarikengtä... Mitkä penteleen "punkkarikengät"?

No mutta eipä jenkeissäkään ole koskaan piitattu historiasta tai faktoista. Apocalypto viimeisin esimerkki. Plussaa tosin siitä, etteivät 500 vuoden takaiset mayasoturit haasta punaniskakieltä.

Tatu Junni

  • Jäsen
  • Viestejä: 231
Re: 300
« Vastaus #25 : 30.03.2007 klo 13:06:13 »
Mainostaminen on rumaa, mutta jos 300 kiinnostaa, kannattanee käydä kääntymässä: http://plaza.fi/kaista/kilpailut/kaistan-ja-warner-brosin-upea-300-kilpailu

Laura Sivonen

  • Tunteikas siili
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 396
Re: 300
« Vastaus #26 : 02.04.2007 klo 20:32:09 »
Hmn, ihan mielenkiintoinen hurmoksellinen väkivaltaeepos persialaisten seksiorgioineen spartalaisten splatterjuhlineen ja oraakkelien LSD-trippeineen.

Hyvännäköinen leffa, jos ei sitten mitään muuta. En ole koskaan nähnyt yhtä paljon hiestä kimaltelevaa jäntevää lihaa yhteen leffaan puserrettuna. Yhtään turhaa vaatekappaletta tuolta ei löydä hulmuavia viittoja lukuun ottamatta (joskin uskottavuus hivenen kärsii, kun äijälauma kärvistelee lannepyyhkeissään -30 asteen pakkasessa sikspäkit väristen).

Lopussa melkein jopa herkistyin, vaikka ending menikin täydeksi Gladiator-plagiaatiksi viulunvingutuksia, hidastuksia ja peesiansävyisiä viljapeltoja myöten.
Dusting is a good example of the futility of trying to put things right. As soon as you dust, the fact of your next dusting has already been established.

Rac

  • Jäsen
  • Viestejä: 882
Re: 300
« Vastaus #27 : 03.04.2007 klo 00:06:20 »
Night Visionsissa katsoin lauantaina, mutta en kauhiasti pysty leffaa kommentoimaan koska olin huonolla paikalla kahden hujopin takana, joiden päiden välistä sai mitä ihmeellisimmissä asennoissa kurkkia pätkää.

Mitä nyt siitä näin niin ainakin taistelut toimi; armotonta ja kivaa splättäystä, mutta se paatos ja eeppisyys kävi välillä hermoilla. Koko teatteri nauroikin kuin hyvässä komediassa konsanaan. Eihän Kolmeasataa nyt tosissaan voikaan ottaa, mutta välillä olisi voinut toki hellittää. Itsekin kannoin korteni kekoon niissä pähkimmissä kohtauksissa.

Torstaina uusiksi kumminkin isommalta kankaalta. Nyt näkee toivottavasti myös lopputekstien jälkeisen pätkän, ellei siis projektionisti katkaise kesken. Yleensä katson aina lopputekstit, mutta NV:ssä kun ei oikein ikinä viitsi jäädä niitä tapittamaan - muuteen ei saa mieleisiään paikkoja seuraavasta leffasta.

Juu ja, sarjakuva on vielä lukematta. Korjaantunee kunhan saan Egmontin laitoksen käsiini.
"Excuse me. Have you ever danced with the devil in the pale moonlight?" -Batman

JR

  • Jäsen
  • Viestejä: 163
  • -
Re: 300
« Vastaus #28 : 03.04.2007 klo 06:39:47 »
Samaisessa Night Visionsissa kävin myöskin katsomassa, minulla näköala oli esteetön. Aivan onnetonta kökköähän se koko leffa oli. Visuaalisesti näyttäviä yksittäisiä kuvia kyllä, taistelukohtauksissa oli yritystä, eiköhän niitä voi tyylikkäiksi väittää, ja poliittisessa sivujuonessa oli jotain hakua. Mutta ei siinä koko helevatan leffassa ollut mitään ajatusta, saati sitten tematiikkaa. Näyttelijäsuorituksista ei voi puhua, komeissa kuvissa patsastelua se lähinnä oli eikä tilaa hahmojen kehitykselle ollut pahemmin jätetty.

No, ehkä tämäkin leffa menettelee, jos jättää aivot narikkaan ja taistelumätöstä tykkää. Mutta ei tämä nyt mikään elokuvataiteen riemuvoitto ole.

Wierdo

  • Närkästynyt kuluttaja
  • Jäsen
  • Viestejä: 254
  • Hard Duck Halitulihei!
Re: 300
« Vastaus #29 : 03.04.2007 klo 22:14:28 »
Katsokaapa eka traileri:

http://www.apple.com/trailers/wb/300/trailer1


Jee. Hidastuksia...  ::)
Ei kyllä mä ajattelin ton mennä kattoon, mutta mietin vielä. Kysyin jo broidilta huvittaisko sitä lähtee mukaan.