Kirjoittaja Aihe: Fantagraphics  (Luettu 16732 kertaa)

0 jäsentä ja 2 Vierasta katselee tätä aihetta.

Jyrki Vainio

  • Mielikuvittelija
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 628
  • Kvaak!
Vs: Fantagraphics
« Vastaus #15 : 05.12.2013 klo 21:30:27 »

Barry Windsor-Smithin omistuspiirrokset olisivat kyllä kiinnostaneet, mutta ensin listatut olivat kaikki menneet siinä vaiheessa kun huomasin. Sitten lisäsivät toisen satsin tuplahinnalla ($ 500), mikä oli jo turhan tyyristä...

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Fantagraphics
« Vastaus #16 : 08.03.2014 klo 03:19:06 »
http://www.fantagraphics.com/

Fantat eivät enää ole niin avun tarpeessa, kiitos maailman parhaan sarjakuvan eli Tenavien ansiosta, ja tuskin Barksin koottujen julkaiseminenkaan haittaa. Erinomainen kustantamo. Tilatkaapa.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Ville Manninen

  • Jäsen
  • Viestejä: 150
Vs: Fantagraphics
« Vastaus #17 : 21.08.2014 klo 12:27:03 »
Happamahkoa kommenttia tulee alkuunpotkijoilta tonne Kickstarteriin siitä miten FB on homman hoitanut.

Mm. signeeratut kirjat eivät varsinaisesti ole olleet signeerattuja kirjoja vaan kirjan mukaan on laitettu signeerattu lappu, useita julkaistuja kirjoja on ollut jo myynnissä mm. SDCC:ssä vaikka ennakkotilaajat eivät ole kuulleet omistaan mitään ja muutenkin viestintä tukijoiden suuntaan on ollut olematonta.

Itse tilasin signeeratun Ed Piskorin Hip Hop Family Tree 2:n ja viime viikolla tuli kysely mihin osoitteeseen laitetaan. Virallinen julkaisupäivä on 7. syyskuuta, mutta kirjaa on ollut saatavilla jo joissain paikoissa. Saapa nähdä mitä sieltä tulee ja milloin.

Galactus5001

  • Jäsen
  • Viestejä: 43
Vs: Fantagraphics
« Vastaus #18 : 23.08.2014 klo 12:57:02 »
Lähentelee fiaskoa tämä Kickstarter. Jaimen printin piti tulla maaliskuussa.
Toukokuun alussa tuli viesti, jossa kerrottiin Jaimen saaneen printit ja ne lähetetään heti, kun FG saa ne. Toukokuun lopussa kyseltiin osoitettani. Sitten pistelin pari viestiä meilillä ja kickstarterin kautta, mutta kumpaakaan ei vastattu.

Heinäkuun viimeinen päivä tuli Kickstarteriin päivitys, jossa kerrottiin, että he lähettävät seuraavalla viikolla tavaraa, jota he eivät ole saaneet, mm. signeeratun Love Bunglersin ja joitain printtejä. Toivon, että Jaime on signeerannut printit samalla kuin Bunglersit ja ne on just tällä hetkellä postissa. Any day now!

Ei mua sinänsä haittaa, että kama on myöhässä, mutta ärsyttää kun siitä ei kerrota eikä viesteihin vastata.

Dennis

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 752
Vs: Fantagraphics
« Vastaus #19 : 25.08.2014 klo 18:58:01 »
^Syy ei ole Kickstarterin vaan Fantan. Ikävä juttu, koska itselle Fanta on Dark Horsen ohella tärkein ulkomaalainen kustantaja, joiden tuotteita ostan paljon.

Nytkin on iso lista molempien sarjiksia odotuksessa.
Je suis alle kuuden euron pizza!

Ville Manninen

  • Jäsen
  • Viestejä: 150
Vs: Fantagraphics
« Vastaus #20 : 29.08.2014 klo 21:14:32 »
Hip Hop Family Tree 2 tuli eilen. Sentään viikkoa ennen virallista julkaisupäivää, että jotain etua sentään sai ennakkotilaajana. Piirros oli erillisellä paperilla, joka oli kuitenkin kiinnitetty ihan nätisti esilehteen.

Galactus5001

  • Jäsen
  • Viestejä: 43
Vs: Fantagraphics
« Vastaus #21 : 30.08.2014 klo 13:00:30 »
^Syy ei ole Kickstarterin vaan Fantan.
Joo, toki. Ilmaisin itseni huonosti. Tarkoitin just tätä kyseistä kampanjaa enkä Kickstarteria yleensä.

Villen viesti antaa mullekin toivoa. :)

Ville Manninen

  • Jäsen
  • Viestejä: 150
Vs: Fantagraphics
« Vastaus #22 : 09.09.2014 klo 17:07:24 »
En löytänyt varsinaista Crumb-ketjua, niin pistetään tähän Fantan jatkoksi vaikka pelastusoperaatio onkin jo ohi.

Elikkäs, Complete Zap Comixista ladattavissa 60-sivuinen näytepätkä FB:n Tumblrissa.

Dennis

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 752
Vs: Fantagraphics
« Vastaus #23 : 05.10.2014 klo 07:22:49 »
Hieno näyte Zapista,  todella mielenkiintoiselta vaikuttaa.  Boksin pitäisi tulla joulukuun loppupuolella. Menee harkintaan, vaikka hinta on kova, mutta kyse on laajasta materiaalista ja laatu maksaa!
Je suis alle kuuden euron pizza!

tertsi

  • Vieras
Vs: Fantagraphics
« Vastaus #24 : 05.10.2014 klo 09:14:29 »
Paljonkos tuossa Zap-paketissa on sivuja? Ei osunut moinen heti vanhaan silmääni.
Zap-kokooma on kyllä syksyn kiinnostavin paketti Spirit 2 Artist's editionin kanssa. Kummassakin tapauksessa hinta taitaa olla sen verran kova, jotta jää moiset herkut meikäläiseltä hankkimatta.

Ulkomaalaiset kustantajat tuuppavat ulos niin erinomaista matskua, että suomennettu sarjakuva jää auttamatta kakkoseksi kun tulee kyse siitä, mihin sarjakuvaharrastaja rahansa sijoittaa. Harmi.
« Viimeksi muokattu: 05.10.2014 klo 12:11:08 kirjoittanut Tertsi »

Ville Manninen

  • Jäsen
  • Viestejä: 150
Vs: Fantagraphics
« Vastaus #25 : 09.10.2014 klo 17:59:06 »
Paljonkos tuossa Zap-paketissa on sivuja? Ei osunut moinen heti vanhaan silmääni.
920 sivua.

Karvalakkiversiokin lienee tulossa myöhemmin.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10152200755143260&id=194919453900441
Lainaus
This edition is a super-deluxe single-printing collectors' hardcover set. Other formats may be offered in future years.

Kreegah Bundolo

  • Jäsen
  • Viestejä: 572
Vs: Fantagraphics
« Vastaus #26 : 09.10.2014 klo 19:24:43 »
No nyt tätä ZAP-settiä himoitaan kun tarjosin tätä kiinnostuneille ennakkotilauksena huomattavasti edullisempaan hintaan eikä ollut ottajia.

Dennis

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 752
Vs: Fantagraphics
« Vastaus #27 : 17.10.2014 klo 17:19:30 »
.....Zap-kokooma on kyllä syksyn kiinnostavin paketti Spirit 2 Artist's editionin kanssa. Kummassakin tapauksessa hinta taitaa olla sen verran kova, jotta jää moiset herkut meikäläiseltä hankkimatta.

Ulkomaalaiset kustantajat tuuppavat ulos niin erinomaista matskua, että suomennettu sarjakuva jää auttamatta kakkoseksi kun tulee kyse siitä, mihin sarjakuvaharrastaja rahansa sijoittaa. Harmi.

Zap on kiinnostavin juttu, mutta tuo hinta mietityttää koska ulkomaiset kustantajat tuppaavat ulos totisesti mielenkiintoista matskua.

Tuo karvalakkiversion ulostuloon voi mennä pitkä tovi ja kun vielä euron arvo laskee kovaa vauhtia dollariin niin  mahdollinen hintahyöty voi olla pieni  karvalakkiversiossa, "talousviisaat" ovat jopa ennustelleet että 1 euro vastaisi kohta 1 taalaa?

Kreegahin tarjous on mennyt kyllä totaalisen ohitse.
Je suis alle kuuden euron pizza!

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 501
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Fantagraphics
« Vastaus #28 : 11.11.2014 klo 15:50:41 »

tertsi

  • Vieras
Vs: Fantagraphics
« Vastaus #29 : 11.11.2014 klo 17:19:47 »
Blacksad sijalla viisi.