Pilalehdessä Arijoutsin elopippuri pakinoitsija Origo kirjoitti vuonna 1958 seuraavan aforistissävyisen tekstin otsikolla "Sarjakuvista":
"Jos keskiaikaista kulttuuria symbolisoi pyhimyksen, itämaista Buddhan ja sosialistista Leninin kuva, niin silloin länsimaista kulttuuria ediustaa tietenkin - sarjakuva.
***
Sarjakuvalla on elokuvaan nähden se etu, että sen voi katsoa lävitse niin moneen kertaan, että varmasti ymmärtää sanoman.
***
On tämäkin demokratiaa: ensin opetetaan väkisin lukutaito kansalle, minkä jälkeen se ryhtyy seuraamaan tekstittömiä sarjakuvia.
***
Sarjakuvasankari on mies, joka on älykäs, mutta ei koskaan paljasta sitä, juo yhtämittaa, mutta ei tule humalaan, juoksentelee aina tytön kanssa, mutta ei koskaan mene naimisiin.
***
Se mies, joka keksi sarjakuvan, teki niin suuren rikoksen, että hänen sietäisi saada ansaittu rangaistus: hänen elämänsä vaiheet pitäisi esittää sarjakuvana."
Aikaansahan tuo pakina heijastaa, mutta näkyy viisaskin menevän välillä vipuun. Toisaalta Origo oli tuolloin vielä melkoisen nuori mies.