Kirjoittaja Aihe: Strong girl  (Luettu 27603 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

mikko jylhä

  • Jäsen
  • Viestejä: 178
Re: Strong girl
« Vastaus #15 : 20.04.2007 klo 14:43:11 »
Supersankarisarjakuviin kuuluu oleellisesti kehollisuuden tutkiminen, monesti myös liioitteleminen. Siinä mielessä kritiikki päähenkilön reisien paksuudesta on täysin perusteltua.
Hämähäkkimiehen kohdalta muistan käyneeni monta mielenkiintoista keskustelua siitä, piirtääkö JR JR hämiksestä liian rääpäleen. (oma mielipide oli, että ei).
Hulkilla saisi monesti olla isompikin pylly. Hulk on iso poika, ja pakaralihas on ihmisruumiin suurin yksittäinen lihas. Voimaa.
Yksi perussyy miksi halusin (ja haluan) piirtää supersankareita, on reidet ja pyllyt.
float like a butterfly, stink like a beaver

envis

  • Jäsen
  • Viestejä: 57
Re: Strong girl
« Vastaus #16 : 20.04.2007 klo 14:55:57 »
Supersankarisarjakuviin kuuluu oleellisesti kehollisuuden tutkiminen, monesti myös liioitteleminen. Siinä mielessä kritiikki päähenkilön reisien paksuudesta on täysin perusteltua.

Totta, totta. Mutta saanen huomauttaa, että pohdiskelut tuntuvat liikkuvan hieman eri diskursseissa, jos puhutaan siitä, onko hämis mahdollisesti vähän liian rääpäle vai siitä, miten naissupersankarin reidet ovat paksut vaikka hänellä muuten on urheilua harrastavan kroppa.

Kaiken lisäksi Laine kirjoitti arvostelussaan Pauli Kallion ja Kati Kovácsin albumista näin: "Rokkimuusikoita ja tv-gangstereita kohtaan harvemmin unissani. Enkä valitettavasti koskaan Kati Kovácsia."

En suoraan sanoen ymmärrä, mitä kyseisen (naispuolisen) sarjakuvataiteilijan viehättävyydellä on tekemistä sarjakuva-albumin arvostelun kanssa.

En siis väitä, ettei supersankareiden fysiikkaa saisi pohdiskella. Ennemminkin korjattavaa olisi kriitikon kielenkäytössä ja tavoissa tuoda asioita esiin.
parempi pyy pivossa kuin vierivä kivi

envis

  • Jäsen
  • Viestejä: 57
Re: Strong girl
« Vastaus #17 : 20.04.2007 klo 15:00:38 »
Naisen kuvaaminen sarjakuvissa voisi olla yliopistollisen tutkimuksen paikka.

Prosemmani sivusi aihetta jo jonkin verran. Ja gradussa (sitten joskus) seuraa jatkoa. Sitten jos vielä jatko-opiskelupaikan saisi...  :)
parempi pyy pivossa kuin vierivä kivi

JanneT

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 125
Re: Strong girl
« Vastaus #18 : 20.04.2007 klo 15:16:22 »
Kuvahaku "Kati Kovacs" tarjoaa tällaista:


Ihmekös tuo jos kriitikolta lipsahtaa joku seksistinen sammakko :P

Harmillinen tuo rajaus puolireiteen, reisien paksuutta on tästä vaikea arvioida...
« Viimeksi muokattu: 20.04.2007 klo 15:18:36 kirjoittanut JanneT »
Kuvitukset       Sarjakuvat         Animaatiot       Käsikirjoitukset                 http://www.jannetoriseva.fi

envis

  • Jäsen
  • Viestejä: 57
Re: Strong girl
« Vastaus #19 : 20.04.2007 klo 15:32:18 »
Enhän minä niin sanonut.

Kröh, täytyy kyllä nyt näin hetken ajattelutauon jälkeen myöntää, että tein hienoista ylitulkintaa Kovàcsiin liittyvän kommenttisi suhteen.  (Kukapa ei haluaisi unissaan hengailla sarjakuvataiteilijan kanssa?) Niin se reisikeskustelu joskus saa aivot jumiin väärälle radalle.  ;D

Pahoittelut siis.
parempi pyy pivossa kuin vierivä kivi

J. Suominen

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 170

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Re: Strong girl
« Vastaus #21 : 23.05.2007 klo 10:40:32 »
Hankittu ja luettu pariinkin kertaan.
Leimallisinta lienee tietty hypnoottinen ajattomuus jota Strong girlin tarina huokuu.
Ymmärrän fetisismisyytteetkin mutta minusta tämä on ihastuttavan pirteä kertomus.
Meksikolaiseen painiviihteeseen rinnastuu hyvin, mutta eniten pisteitä tippuu päähenkilön kokonaisvaltaisesta reippaudesta ja sellaisesta puhtoisesta hengestä jota harvoin tapaa.

Ei mitään tunkkaista partiolaishenkeä vaan sopivan.. tervehenkistä seikkailua, jonka vastapoolina on ihanan kieroutunut naispahis....
Ostamme seuraavan.

J. Suominen

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 170
Re: Strong girl
« Vastaus #22 : 12.06.2007 klo 13:10:32 »
Tuolta herneitä enviksen nenään...

http://lumonetti.fi/portaali/viihde/sarjakuvat/artikkelit/astro_boysta_witchbladeen.html

Empowered on Strong Girlin etäinen henkinen serkku... On sillä kyllä reidetkin.

rama

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 709
  • ”Be a devil, not a crybaby!”
Re: Strong girl
« Vastaus #23 : 12.06.2007 klo 15:58:48 »
Kazasa Sumitan piirrosjälki (Withblade Takeru) näyttää sairaan upealta vaikka sisältö ei luultavasti jaksakaan aikuista, säännöllisesti saavaa lukijaa innostaa. Ostoon.

Strong Girl menee sekin hankintalistalle (onneksi Zum Teufeliltä näkyy löytyvän), joskin aika eri perustein ;D
« Viimeksi muokattu: 12.06.2007 klo 16:00:24 kirjoittanut rama »
”My problem lies in reconciling my gross habits with my net income”                      
      Errol Flynn

https://oblivionhigh.wordpress.com

J. Suominen

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 170
Vs: Strong girl
« Vastaus #24 : 27.08.2007 klo 13:12:13 »
Complete Crumbista (osa 11) löytyy Strong Girlin kaima, jonka asu ja ruumiinrakenne ovat yhtenevät Mikon hahmoon. Esiintyy vain ohimennen.

Eräästä suomalaisesta sirkuksesta löytyy aikalailla kaksoisolentoinen akrobaattityttö (ei kuitenkaan kaima), joka esiintyy säännöllisesti.

Lönkka

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 186
  • Life goes on (except for those who die)
Vs: Strong girl
« Vastaus #25 : 09.09.2007 klo 15:08:36 »
Saako Strong Girliä sarjisfestareilta?

mikko jylhä

  • Jäsen
  • Viestejä: 178
Vs: Strong girl
« Vastaus #26 : 23.09.2007 klo 21:44:00 »
Sori Lönkka, enpä tullu kuikanneeksi nettiä ennen festareita. Löysitkö omasi?

Ja juu; kaikkihan Crumppia on lukenu. Itseasiassa kannen teksti "Strong Girl, I feel so secure" on suora lainaus jostain Crumbin ruudusta jossa se ratsastaa k.o. tytön reppuselässä. (kts. myös http://kirja05.vuodatus.net/blog/archive?m=08&y=2007 23.8. kohdalta)

Se sirkustyttö on varmaanki Sorilta? niillä on pyramidien pohjana topakoita emäntiä.
float like a butterfly, stink like a beaver

Lönkka

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 186
  • Life goes on (except for those who die)
Vs: Strong girl
« Vastaus #27 : 24.09.2007 klo 00:05:47 »
No en, vaikka pariin otteeseen kiireissäni kiersin koko Glorain.

Pitäneepä kysellä keskiviikkona Makedoniasta kun ei Kulkukatin pojassa tuota ollut.

Ho hätä, netin kautta saanee tilattua jos ei muuten löydy.

mikko jylhä

  • Jäsen
  • Viestejä: 178
Vs: Strong girl
« Vastaus #28 : 21.02.2008 klo 22:40:10 »
Sain tännään kakkososan tussatuksi. Seuraavaksi korijauslakkaurakka vähintään puolelle sivvuista. En oo korijauksia teheny, ku työvälineet joutuu nykyään kaiveleen yks kerrallaan kapsäkistä joka käyttökertaa varten erikseen. (johtuen elämäntilanteesta)

Pienen viivytyksen tämän kohalla aiheutti ku mun reppu pöllittiin lokakuusa. Menetin muutamia sivuja luonnosteltua matskua ja muutamia kuukausia työaikaa vitutukselle.

Mutta nyt siis loppusuoralla. Ilimestyy Kemin festareilla.
float like a butterfly, stink like a beaver

J. Suominen

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 170
Vs: Strong girl
« Vastaus #29 : 22.02.2008 klo 09:54:24 »
Se sirkustyttö on varmaanki Sorilta? niillä on pyramidien pohjana topakoita emäntiä.

Ruskassa se silloin oli... Ihan lääpälläni olen vieläkin.

Kupliissa varmaan voi vaihtaa TG2:n tuopilliseen herkullista mallasjuomaa?