Joten mikset antaisi asiakkaille valmiiksi kuvatiedostoa, jossa olet jo tehnyt sellaisia säätöjä, joita arvaat niiden haluavan.
Näinä tietokoneen ihmeellisinä aikoina kannattaa kuitenkin aina muistaa, että tietokone ei ole luotu korvaamaan vanhoja tekniikoita vaan yhdeksi työvälineeksi muiden joukossa. Sillä on omat hyvät ja huonot puolensa. Joskus perinteinen jälki on juuri sitä, mitä asiakas haluaa.
Joissakin mainostoimistoissa ei vain valitettavasti ole väkeä, joka osaisi säätää originaaleista skannattuja kuvia. Yleensä vaikuttaa, että otetaan käyttöön hue-sat ja namikat kaakkoon. Valkoisen päätäkään ei osata laittaa kohdalleen. Siinä saa sanoa hyvästit hienovaraisuuksille. Lopputulos on tällöin ylikylläinen ja tukkoinen suttu.
Perinteisen ja koneen jäljen yhdistäminen on aina oma operaationsa, joka harvemmin kuin useammin osaa kohdalleen. Jotkut tekijät, kuten Jon Foster, ovat kuitenkin melkoisia mestareita tässäkin.
Ja mitä tulee kysymyksen kuviin, niin alin on toimivin. Vahvempi kynänjälki ei olisi pahitteeksi. Hento lyijykynä kun ei ole erityisen hyvä toistumaan.