Kyllä minä tuon allekirjoitan mutta toisaalta on ihan hyvä että se paikka ja aika on olennainen osa tarinaa eikä pelkkä kulissi. Jos Pertti ja Pirkko juttelee siitä että kuinka vaimo ei ymmärrä ja pomo on vittumainen eikä pölynimuritkaan oikein käy kaupaksi
.. Niin silloin kertomus on vielä lyhyemmin: "Kaksi hahmoa urputtaa joutavia ympäristöön sopivalla tavalla" .
Epäkuollut noitakuningas Gil-Hãdradïm ja hobitti-ronin Azazael Soikiapää juttelevat Ered-Blûinin kääpiötemppelissä siitä ,että kuinka örkkipalvelija ei ymmärrä eikä magic-lotionkaan oikein käy kaupaksi.
Butch Cavanaugh ja sheriffi McFlanagan juttelevat siitä, että kuinka Mama Rougen tytöt ei ymmärrä ja karjaparonit ovat hankalia eikä kuudestilaukeavallakaan ole ollut töitä.
14-vuotiaiksi hyvin kehittyneet Angeldaemon-valmentajat Chizuru ja Noriko juttelevat Angeldaemon-taistelijoiden dojon suihkussa vaahdon ja höyryn niukasti verhoamina siitä , että kuinka ihqu Angeldaemon-mestaruusottelija Jirohishi ei ymmärrä ja sensei Hiamuri on ankara eikä Cute Kitten Angelin ja Immense Metal Bolt Stochin metamorfoosi ole vieläkään oppinut suorittamaan Twin Fireball Dragon-Slash O-Katana-iskua seitsemännen danin vaatimalla tyyneydellä.
Pirpaliina ja naapurin Maikku istuvat hiekkalaatikossa ja juttelevat siitä että kuinka isoveli on ihan tyhmä
ja äiti nalkuttaa eikä hiekkakakutkaan oikein pysy kasassa.
Juuppe Haisunäätä ja Poko Majava juttelevat etsivätoimistossaan siitä, että kuinka veljenpojat Hinksu ja Vinksu on kurittomia ja rikas Klaara-täti on taas äkäinen,kun toimiston vuokra on myöhässä eikä kätkettyjä merirosvoaarteitakaan oikein ole viime aikoina löytynyt.
Farbron Strömsö ja Nissan-tonttu maistelevat kuistilla oopiumsherryä ja juttelevat siitä että kuinka Strömsö-gumman ei ymmärrä , uimalammikon merihirviö on taas pahalla päällä ja kasvimaan piipputötsysatokin taitaa tänävuonna jäädä niukaksi.
Sarjakuvataiteilija piirtää keittiön pöydällä omaelämänkerrallista taidesarjakuvaa, jossa maito happanee kaappiin eikä omaelämänkerrallinen taidesarjakuvakaan oikein käy kaupaksi.
Viiksi-Janne ja Uljas Peränen juttelevat savottanuotiolla siitä että kuinka lihaksikkaat tukkijätkät ei ymmärrä ja pomo tykkää vaan naisista eikä kireät nahkahousutkaan oikein jaksa innostaa.
Musta Lukki ja Hämmästyttävä Z-ihmetyttö juttelevat June-tädin keittiössä siitä että kuinka tässäkään rinnakkaisuniversumissa ihmisten johtajat eivät ymmärrä professori Magneettiräpylän pahuutta ja Varjelijoiden(tm) Vanhimmat ovat vittumaisia eikä Kohtalon Kristalleitakaan oikein tahdo löytyä mistään.
Vänrikit Peter Carr ja Tommy Atkins juttelevat upseerimessissä kuuman kaakaon äärellä siitä että kuinka uusi laivuekomentaja ei ymmärrä taktiikkaa , sää kanaalin yllä on vittumainen eikä hunnejakaan ole oikein viime aikoina kertynyt pudotustilille.
Alikersantti Hietamäki ja sotamies Turpeinen juttelevat petromaxin loimussa siitä että kuinka kapteeni Kaarnio ei ymmärrä , täise roikala on pääl ja puhdetyölampunjalatkaan ei oikein käy kaupaksi.
Jänis ja Koira astelevat bitumipinnoitettua polkua Vinca-kauden kalajumalaidoleilla sisustettuun majataloon, tilaavat nuorakeraamisen kulhollisen käynyttä kärpässienimehua ja juttelevat siitä että kuinka Orava ei ymmärrä ja Willendorfin Venus on vittumainen eikä nämä potawwatas-lentokilven piirustuksetkaan oikein käy kaupaksi.
- Hemmetti. Näitähän keksii nopeammin kuin ehtii kirjoittaa.
Tai voihan kuvituspainotteista sarjakuvaa periaatteessa tehdä pelkän lavastuksenkin pohjalta.
Pizzalähetti soittaa ovikelloa .
Kotirouva avaa oven pyyhe päällä .
Pyyhe putoaa ja alta paljastuu lombardialainen 1300-luvun lopun kaksoisniitattu rengaspaita.
Sitten kaivetaan godendagit,paviisikilvet ja aamutähdet esiin ja käydään I.33:n asennot läpi ja vielä pari itse keksittyä. -Vaan jaksaako tämmöistä lukea muut kuin vannoutuneet asianharrastajat.
Muoks : tämä aina unohtuu :
Päivänkakkaramies ja Korpraali Sirpalekranaatti istuvat salaisesa tukikohdassaan Tyrvään yhteiskoulun katolla ja juttelevat siitä kuinka Mekaaninen Kung Fu-apina ei ymmärrä, Zombie-ninja on vittumainen eikä Mouhijärven kunnantaloltakaan ole viikkokausiin lähetetty "Kokemäen Kostajien(tm)" salaista merkkiä.